Amazon uvolnil zdrojové kódy pro čtečky Amazon Kindle

Amazon Kindle Source Code

Společnost Amazon uvolnila zdrojové kódy pro čtečky Amazon Kindle. K dispozici jsou kódy pro nový Kindle bez klávesnice, Kindle 3 keyboard, Kindle DX a starší modely Kindle. Pro Kindle Keyboard není uvolněn zdrojový kód nejnovější verze, ale starší 3.2.1.

K čemu to je dobré? Když se zdrojových kódů chopí šikovní programátoři tak jej mohou vylepšit a doprogramovat mnoho užitečných věcí, vylepšit například přehrávač hudby, a mnoho dalších věcí v podstatě mají volné ruce a mohou naprogramovat cokoliv bude schopen hadrware čtečky utáhnout. Zatím jen můžete doufat jestli se zdrojových kódů chopí nějaká šikovná skupina a vypustí do světa vylepšený software pro čtečky Kindle.

Kódy jsou ke stažení na stránkách Amazon.

Tip na e-knihy

Komentáře (7)

majo Napsal 11:48 / 16. 10. 2011

konecne. hadam kazdemu je jasne, ze kindle ma podstatne vacsi potencial za hranicami funkcii od amazonu. na toto som velmi dlho cakal!

xmarek Napsal 13:58 / 16. 10. 2011

Kdybych měl čas se pročítat tunama cizího kódu, tak bych do toho bezpochyby šel. Každopádně má u mě firma Amazon velký dík. Jde vidět jaký potenciál tato firma má. 😀

Sambi Napsal 16:48 / 16. 10. 2011

Bude zajímavé co bude vznikat.

Filip Dominec Napsal 19:34 / 16. 10. 2011

Sambi: Třeba by mohlo na Kindlu vzniknout procházení adresáři, které tam uživatel nahraje?

LP Napsal 20:00 / 16. 10. 2011

Je něco nového? Protože co vím, tak byly zdrojové kódy zveřejněné už před rokem, kdy jsem se o to poprvé zajímal. Věřím, že byly k dispozici od počátku v souladu s licencí GPL.

Miloslav Ponkrác Napsal 13:20 / 17. 10. 2011

Já tedy nevím, Kindle jsem kupoval v březnu a hned jsem si okamžitě ke Kindle stáhnul zdrojové kódy.

Takže článek je zavádějící.

Zdrojové kódy ke Kindle byly vždy k dispozici. Ostatně musí, protože GPL licence. Amazon v tomto nemá na výběr, zdrojáky musí dát.

Samozřejmě, že pár lepších firmware už se udělalo, zejména v Číně, kde jim anglická podpora nestačila.

Takže Amazon nic neuvolnil, zdrojáky dává k dispozici pořád. Pokud by nedával, byl by obžalován soudně linuxovou komunitou, která so dává zatraceně pozor, aby byla dodržována GPL licence a už dovedli k soudu nejednu velkou firmu, která by zdrojáky neuvolnila k tomu co má.

Takže správná odpověď je, že Amazon zdrojáky dával k dispozici odjakživa – i když si toho autor článku asi všiml až dnes. A pokud by se opovážil někdy zdrojáky nemít, tam management Amazonu by měl strachem stažené půlky, protože by ho čekal exemplární soud.

Rastik Napsal 12:17 / 21. 10. 2011

Zdrojové kódy zveřejňují průběžně. Další využití je ale minimální. Obsahem balíku jsou pokaždé jenom systémové nástroje na úrovni Linuxu. Chybí tam Java kód samotného frameworku – tj. uživatelské aplikace čtečky.

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné