Apple dnes posunul svět elektronických knih zase o kousek dál

Sdílejte:Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+1Pin on Pinterest0

I když, tento blog je spíše zaměřen na čtečky Amazon Kindle a píše o aktivitách společnosti Amazon. Určitě stojí za zmínku co dnes představila společnost Apple ve své Keynote.

Apple zapracoval a představil dnes tři zásadní produkty, které by mu měli pomoci rozšířit své produkty mezi studenty, učitele a celkově školství. Již nyní se někde využívají tablety iPad při výuce a Apple a nové aplikace od Apple posouvají možnosti využití iPadu opět dále. Apple přišel s novým formátem interaktivních knih, které by mohli nahradit současné učebnice a skripta.

Co vlastně tedy Apple představil?

1. iBooks 2

Ibooks 2 logoiBooks je aplikace pro zařízení s operačním systémem iOS (telefon iPhone a tablet iPad). Tato aplikace slouží pro čtení a nákup elektronických knih. V knihách si můžete listovat, vyhledávat, dělat poznámky nebo podtrhávat text atd., něco jako ve čtečkách Amazon Kindle. Apple dnes představil novou verzi iBooks 2, která přináší podporu nových vylepšeních elektronických knih, které mohou obsahovat interaktivní prvky:

  • fotogalerie,
  • kvízy,
  • videa,
  • interaktivní obrázky,
  • 3D animace.

Tyto elektronické knihy mají, také možnost formátování textu, vkládání fotografií, lepší vyhledávání v knihách a vytváření poznámek nebo zvýraznění textu (více barev). Všechny tyto novinky napomáhají k tomu, aby na iPadu vznikali nové knihy, které mohou sloužit i pro studijní účely. Skripta a učebnice získají jiný rozměr, tyto nové možnosti lze využít i pro obohacení běžných knih.

2. iBooks Author

iBooks AuthDalší novinku, kterou dnes Apple představil je program iBoos Author pro tvorbu interaktivních elektronických knih. Program je ke stažení zdarma na App Store a je dostupný pouze pro operační systéme OS X . Program jsem si ihned stáhl a otestoval, abych si ověřil jestli realizace interaktivních knih je tak lehká jak Apple tvrdil ve své prezentaci.

Po spuštění aplikace na mě vykouklo přehledné uživatelské prostředí. Hned na začátku si můžete vybrat realizaci nové knihy a předlohy, která bude použita pro knihu (pozadí, formátování atd..). Potom máte možnost vytvářet kapitoly a pro jednotlivé kapitoly oddíly. Na jednotlivé stránky máte možnost vkládat textové rámečky, různě je formátovat vkládat text, fotografie, ale i již zmíněné interaktivní prvky.

I když jsem program viděl poprvé za chvíli jsem byl schopen vytvořit celkem pěknou knihu, do které jsem vložit galerie s fotografiemi a pár fotek na pozadí. Překvapilo mě jak je vše jednoduché a interaktivní. Kdekoliv na stránce si můžete vložit například fotogalerii, nastavit velikost jejího okna. Někde na disku si vyberete pár fotek a ty jednoduše přetáhnete myší do boxu fotogalerie, potom stačí přidat popisky k jednotlivým fotografií atd. Fotogalerie potom ve výsledné knize a v iPadu vypadá výborně, prstem si můžete přesouvat malé fotky a když na fotografii kliknete zobrazí se vám velká a opět si můžete mezi fotkami přesouvat pohybem prstů. Takto jednoduše lze použít i ostatní interaktivní prvky, můžete vložit různé grafy, kvízy..

Úžasné na tom je, že stačí připojit váš iPad k počítači, zapnout iBooks a v editoru iBooks Author kliknout ikonu náhled a za malou chvíli můžete testovat a prohlížet si vaši připravovanou interaktivní elektronickou knihu. Popis a fotografie přímo do Apple zde.

Knihu, kterou jsem vytvořil během pár minut si můžete stáhnout zde a posléze spustit v iBooks.

Fotografie a video programu iBooks Author a elektronické knihy, kterou jsem vytvořil za pár minut

3. I Tunes U

Třetí novinkou, kterou Apple představil je I Tunes U. Tato aplikace poskytuje široké možnosti pedagogům. Ty mohou spravovat školní kurzy, připravovat osnovy, přednášky, vkládat knihy a testy. Výhoda je že tyto dokumenty jsou sdíleny mezi účastníky kurzů.

Tip na e-knihy

Komentáře 7 komentářů

Radek Holeček Napsal 08:23 / 20. 1. 2012

Zajímalo by mě, jestli někdo z firmy Apple viděl, jak vypadá učebnice průměrného žáka či studenta po jednom roce používání. Myslím, že pokud svůj hardware budou chtít používat jako učebnice, budou muset trošku zapracovat na odolnosti.

Amazon-Kindle.cz Napsal 08:35 / 20. 1. 2012

Podle mě se žáci k iPadu budou chovat ohleduplněji než běžné učebnici, protože si k němu vybudují vztah a bude mít pro ně velkou hodnotu. Nebude to pro ně jen obyčejná papírová učebnice, ale multifunkční na řízení, který bude pro ně komunikační kanál, zábava, ale i studijní prostředek.

Spíš by mě zajímalo, jak zamezit aby si žáci během výuky na iPadu nepouštěli jiné aplikace než jen studijní. Chtělo by to nějaký studijní mód, díky kterému by mohl učitel centrálně spouštět aplikace žákům a zakázat některé během výuky.

Radek Holeček Napsal 08:31 / 20. 1. 2012

A ještě jedna poznámka. Opravdu si Apple, Amazon a jim podobní myslí, že si každý koupí novou elektronickou učebnici za podobnou cenu jako papírovou? Papírovou učebnici postupně použilo třeba pět žáků, než byla totálně zničena. Elektronickou mám jako koupit jedné dceři a za dva roky tu samou mám koupit druhé dceři?

Amazon-Kindle.cz Napsal 08:43 / 20. 1. 2012

1. věc je, že Apple nabídl zdarma nástroj pro vytváření interaktivních knih kantory atd.., takže ty mohou knihy nebo dokumenty pro podporu výuky zdarma. Běžně tomu je na VŠ, že si kantoři vytváří prezentace pro přednášky, shromažďují studentům podklady pro studium, poskytují skripta atd. v PDF.

2. Věc je ta, že na běžných knihách je nabaleno v ceně mnoho dalších článků, které ve výsledku knihu udělají dražší než se vyprodukuje. Distribuční kanál si přihodí několik desítek procent k ceně, tisk něco stojí atd… Takto je možné vytvořit knihu, která zajisté aby byla kvalitní by měla projít nějakou korekturou atd. a potom se může prodávat na iBooks.

3. Dnes jsem si četl podmínky publikace knih vyrobených v iBooks Author. Podmínky jsou shrnuty zde: http://goo.gl/jYoXw

Pat Napsal 16:36 / 20. 1. 2012

No u Applu to je tak, že jeden Apple účet může být navázán na více zařízení (mám dojem že až 5, ale nejsem si tím číslem jistý, možná to je i víc), takže jeden nákup (knihy nebo sw) se nahraje na více zařízení, jen musí být synchronizované se stejným ID. Takže není problém koupit jednu knihu a obsloužit i víc než jedno dítě. Apple to má udělané jinak než MS a pod. kdy na každý počítač nebo dokonce na každého uživatele musíte koupit novou licenci. Apple SW licence umožňují instalace obecně na všechny počítače v jedné domácnosti. Alespoň tedy co se týká nákupů přes Mac AppStore a AppStore (iOS).

zaty Napsal 11:48 / 21. 1. 2012

Doporucuji mrknout na EULA k ibook author. Myslim si ze Apple posunul o kousek dal maximalne restriktivnost a svuj prosluly vendor lock.

Pitr Napsal 18:24 / 21. 1. 2012

Nemám rád Apple ani Android, ale to už tohle vypadalo zajímavěji: http://youtu.be/rVyBwz1-AiE

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné