Hack pro Kindle Touch, který umožňuje zobrazení knih a PDF na šířku (landscape)

amazon-kindle-touch-landscape-mode-01-icoNedávno jsme psali článek, že čtečka elektronických knih Amazon Kindle Touch byla již prolomena. Díky tomu, že je již pro tento model dostupný Jailbrek, je možné instalovat další hacky.  Vznikl nový hack Kindle Launcher, který přináší nové možnosti a především možnost zobrazení knih a PDF na šířku, tzv. landscape mode. Ten totiž je u nového modelu Kindle Touch běžně nedostupný oproti jiným modelům Kindle.

Takže jak na zobrazení dokumentů na šířku na Kindle Touch

Než se pustíte do samotného hackování čtečky Amazon Kindle Touch musíme vás upozornit, že zasahujete do systému čtečky a tím i zrušíte záruku. Takže s případnou reklamací můžete mít problém. Jinak hack je možné odinstalovat a dostat čtečku do původního stavu.

Asi hodně lidí zamrzelo nebo dokonce naštvalo, že novej „revoluční“ Kindle Touch neumí zobrazovat obsah na šířku. U textů ve formátu ePUB nebo MOBI to tak nevadí. Pokud ale chceme číst PDF ve velikosti A4 s malými písmeny, tak už to vadí. Já to zkoušel a celkem se to dá. Ale např. 100 stránkový skripta do školy je něco jiného. Prostě to není pohodlné.

Amazon od uvedení čtečky nevydal zatím žádnou aktualizaci firmwaru. Je tu o to větší pravděpodobnost, že update vydá, ale už není jisté jestli tuto funkci přidá. Otázka je, proč čtečka něco takového nepodporuje. Možná sám Amazon ani nechce, ale to mě přijde jako nesmysl. Nejspíš problém byl nedostatek času, museli uvést nové výrobky a nestihli vymyslet způsob jak obrazovku otáčet.

Naštěstí tohle nás nemusí trápit a můžeme se podívat jak tenhle problém řešit.

Je to pár týdnu co se jednomu hackerovi (Yifan Lu)  podařilo pomocí upraveného mp3 souboru jailbreaknout (česky prolomit ochranu) čtečku a tím získat přístup do samotného systému, který je ukryt v Kindlu. V posledních dnech tento hacker uvedl jednu celkem podstatnou věc, hlavně v našem případě a to Kindle Launcher.

Kindle Launcher je hack do Kindlu, který umožňuje přidávat položky do menu. Ve verzi 1.0, což byla první, nám poskytuje zapnout nebo vypnout SSH server, který nás ale teď nezajímá. Jako druhá , důležitější, položka je Orientation, kde můžeme měnit otočení obrazovky. Toto otočení platí jenom při otevření nějakého souboru, např knížky nebo pdf souboru -> hlavní nabídka je vždy na výšku.

Předtím než začnete cokoliv dělat přečtěte si toto!!
Tento hack není dokonalý a občas se zobrazí něco co nemá, není to nativní funkce.
Po trochu zkoušení jsem zjistil, že se ukládá číslo stránky a ne část stránky. To znamená, že kdykoliv otevřete znovu nějaké pdf, tak se zobrazí první část stránky a ne tam kde jste byli.

VAROVÁNÍ: Všechno co děláte je na vlastní nebezpečí a nenesu žádné následky, na nezdařený výsledek.
VAROVÁNÍ 2: Jailbreaknutím s nejvyšší pravděpodobností ztrácíte záruku. Jde o narušení zařízení.

Tento postup je nezávislí na systému, potřebujete jen připojení k internetu a možnost se připojit k čtečce jako externí disk.

Před samotným procesem si pro jistotu zálohujte obsah čtečky, tj všechny soubory. Mě se nic nesmazalo, ale jistota je jistota.

Všechny soubory, které potřebujete:
Jailbreak: kindle-touch-jailbreak-1.0.zip
Kindle Launcher: kindle_launcher_1.0.zip

Postup:

 1. Všechny stažené soubory extrahujte. Nejlépe do složek se stejným názvem.
 2. Připojte Kindle Touch do počítače.
 3. Nahrajte soubor „kindle-touch-jailbreak/jailbreak.mp3“ do složky „music“ v Kindlu.
 4. Soubor „kindle_launcher/update_launcher_1.0_install.bin“ přejmenujte na „update.bin“ a nahrejte do kořenového adřesáře Kindlu.
 5. Nyní bezpečně odpojte Kindle.
 6. V Kindlu otevřete nabídku Menu a klikněte na Experimentals.
 7. Zde klikněte na MP3 Player. Zde by jste měli najít tu mp3ku „jailbreak.mp3“. Místo názvu autora a písničky, zde bude velké tlačítko „Press to Jailbreak!“, tak na něj klikněte.
 8.  Objeví se obrazovka s názvem „jailbreak“.
 9. Pokud se po této zobrazí „Software Update“, je vše v pořádku, jailbreak se zdařil a instaluje se Launcher
 10. Nyní by se měl restartovat Kindle.
 11. Pokud už je nastartován, nezbýná než zjistit, jestli vše funguje.
 12. Klikněte na Menu a mělo by se zobrazit:

Amazon Kindle Touch Landscape Mode

A pokud se zdařilo a položka „Launcher“ přibyla, tak na ni klilkněte a dál je to asi jasné :). Tato položka je i v menu při čtení.

Pro odinstalování se podívejte na README soubor ve „kindle-touch-jailbreak“ a „kindle_launcher“.

Fotografie landscape mode softwarová úprava PDF a landscape mód přímo v Kindle

Upravené pdf pomocí programu k2pdfopt

Amazon Kindle Touch Landscape Mode

PDF zobrazené na šířku mód ve čtečce

Amazon Kindle Touch Landscape Mode

Přeji dobré počteníčko při čtení na ležato a zase někdy.

Poznámka pro bod 5: přejmenování možná není nutné. 

Všechny informace jsou čerpány z fóra www.mobileread.com a převážnou část článku vytvořil Roman Kříž.

Tip na e-knihy

Komentáře 20 komentářů

Jirka Napsal 22:52 / 7. 1. 2012

Dobrý návod. Povedlo se.

adam Napsal 03:37 / 8. 1. 2012

Jde vrátit Kindle do původního stavu před tím, než byl Jailbreaknut?

PykaTux Napsal 11:28 / 8. 1. 2012

Zrovna se učím IUS a na odreagování si chci přečíst nějaký článek a co nevidím…IUS.

Roman Kříž Napsal 12:48 / 8. 1. 2012

Mělo by to jít, ale zatím jsem to nezkoušel.

Rastik Napsal 12:21 / 9. 1. 2012

Bod 4 – přejmenování skutečně není nutný. Čtečka bere všechny bin soubory a ty, které nemají správný formát nebo podpis automaticky maže.

george65 Napsal 15:25 / 9. 1. 2012

super, sice to stale zdaleka neni idealni ale dela to co ma a pouzitelnost meho Kindlu se tim minimalne zdvojnasobila. dekuji za navod

Ked Napsal 09:25 / 10. 1. 2012

Super, teď ho konečně mohu vytáhnout z knihovny a začít používat. Díkec za návod.

david Napsal 18:51 / 10. 1. 2012

vidím, že někdo se taky na Kindu učil do IUS 🙂 jinak díky za návod, samozřejmě 🙂

Pjenkys Napsal 10:23 / 13. 1. 2012

Koupil jsem si Kindle Touch s velkým nadšením, ale pokud brzy nevyjde firmware, tak vyměním za ten nejlevnější Kindle. Ten firmware v Touch je opravdu nedokonalý. Často na něco kliknu, zmizí nabídka, ale čtečka nic nedělá, mám problém s domácí wi-fi, kdy prostě pořád vypadává a otočení na šířku? Já nevím, jestli pánové z Amazonu zkoušeli na té čtečce číst, ale je dost těžká a jak je dotyková, tak jí tak nějak není kde chytit. Byl jsem v nemocnici, kde jsem četl nějakých deset hodin denně a opravdu jsem proklínal Amazon, že neudělal otočení na šířku, kde bych čtečku mohl chytit pohodlněji za šiřší boky a trochu oddychnout rukoum. Nejlevnější Kindle by mi měl stačit pamětí i výdrží a o čtvrtinu menší váha, je asi opravdu znatelná.

ha Napsal 12:09 / 14. 1. 2012

Ha, ale to, že tím odpadá zarůka, nenapíšete….

Amazon-Kindle.cz Napsal 19:49 / 14. 1. 2012

Tuto informaci běžně píšeme, ale tentokrát jsem na to opravdu zapomněli. Snad uživatele mají trochu pod čepicí a je jím jasné, že se jedná o zásah díky kterému přijdou o záruku, toto je všeobecně u všech zařízení, například do TV také nikde nemůže zasahovat. Děkujeme za upozornění, raději to do článku dopíšeme.

Roman Kříž Napsal 13:25 / 17. 1. 2012

toto není ono?

„VAROVÁNÍ 2: Jailbreaknutím s nejvyšší pravděpodobností ztrácíte záruku. Je to narušení zařízení.“

Pokud není zajímalo by mě, jak by to bylo správně…

Kuba Napsal 12:45 / 24. 1. 2012

Trochu dotaz mimo téma pro autora clanku, s jakými parametry jsi prosim optimalizoval to pdfko ze skript na IUS tim programem k2pdfopt? Kdyz to zkousim na nejake PDF, text je hrozne kostrbaty…

Vosk Napsal 10:19 / 12. 2. 2012

při zobrazení na šířku mi to dělá bílý okraj na pravé straně a jsou tak některá slova uříznutá. Dělá to všem nebo jen mně? Mám tam toho totiž nainstalováno víc, tak jestli to není jen můj problém

Jirka Napsal 23:50 / 15. 2. 2012

Vosk: prave jsem si vsiml ze mi to dela to same pritom driv to bylo v pohode tak nevim kde je chyba.. stava se to jeste nekomu? nevite jak to spravit?

Quick Napsal 18:23 / 21. 2. 2012

Zdravím.
Mám firmware 5.0.3, jailbreak souborem kt-jailbreak-503, launcher 1.0 a dělá mi to to samé. Pro čtení na šířku těžce nepoužitelné. Také se připojuji k žádosti o návod na nápravu…

Roman Kříž Napsal 19:53 / 26. 2. 2012

Kuba: odkaz na blog, kde je vše popsané http://goo.gl/klkqS
Vosk: nestačí refresh stránky? Mě občas také dělá, ale stačí refresh…

k Napsal 18:26 / 29. 2. 2012

Právě mi přišel Kindle Touch a čtení PDF je hrozné…. Prosím, nejsem zrovna zdatná v těchto věcech, kam mám přesně nachrát ten soubor update_launcher_1.0_install.bin

Díky a omlouvám se

Quick Napsal 19:49 / 13. 3. 2012

Bohužel refresh stránky nepomáhá… 🙁

jaja Napsal 11:22 / 10. 12. 2012

Mate někdo zkušenost s tříděním knih? Mám Kindle Touch a v něm spoustu knih a potřebovala bych si je srovnat např. detektivky, dětské atd. V menu je nabídka vytvořit novou sbírku, ale bohužel není vysvícená, takže to nefunguje. Můžete mi prosím poradit? Díky moc (mám staženou verzi 5.1.2)

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné