Jaká je malá mrška – čtečka Trekstor Pyrus Mini s 4,3″ displejem

Nějakou dobu jsem měl možnost testovat čtečku Trekstor Pyrus Mini s 4,3″ displejem. Tato malá čtečka váží pouhých 111 gramů a její rozměry jsou 85 mm x 128 mm x 9 mm. Jestliže se chcete dozvědět více o technických parametrech této čtečky, projděte si tento starší článek.

V ČR se tato čtečka prodává kolem 1400 Kč, což je přijatelná cena za to co nabízí.

Ergonomie čtečky Trekstor Pyrus Mini

Její rozměry jsou příjemné pro lidi kteří hodně cestují a rádi čtou, čtečka je opravdu malá takže se vejde do kde jaké kabelky. Čtečka Pyrus Mini padne akorát tak do dlani, takže ji lze držet v jedné ruce a současně i ovládat. Tlačítka pro přepínání stránek jsou pouze na pravém boku čtečky. Když čtečku držíte v levé ruce stránky přepínáte prsteníčkem nebo prostředníčkém v případě že máte čteku v pravé ruce o přepínání stránek se postará palec.

Na spodní přední straně má čtečka další tlačítka, první zprava je tlačítko pro vyvolání virtuální klávesnice, která je podobná klávesnici u Kindle 5/4, po znacích se pohybujete čtyřsměrových tlačítkem, které má uprostřet tlačítko pro potvrzování, opět je podobné jako u Kindle 5/4. Dálší tlačítko je pro návtrat na úvodní obrazovku, tlačítko pro vyvolání nabídky (menu) a tlařčítko zpět. Jak je vidět návrháří Trekstor Pyrus Mini se silně inspirovali u Kindle 4/5.

Na spodní hraně čtečky je umístěn vstup pro mini USB, přes který se čtečka nabíjí ale i nahrávají knihy. Dále slot na microSD kartu kterou můžete rozšířit paměť čtečky a vedle je tlačítko pro vypnutí či zapnutí čtečky.

Přední tlačítka nejsou moc vystouplé, takže je musíte trochu více promáčknout aby reágovala, boční tlačítka pro přepínání stránek jsou na tom lépe takže přepínání stránek je pohodlné.

Uživatelské prostředí čtečky Trekstor Pyrus Mini

Na úvodní obrazovce čtečky je v horní části zobrazena kniha kterou právě čtete, níže knihy které jste nedávno četly a pod tím nově přidané dokumenty, následně tlačítko pro přechod do knihovny. Dobré je že pohyb v této nabídce je cyklický, takže jestliže se dostanete na úvodní stránku kliknete na tlačítko pro nahóru dostanete se na poslední položku tedy knihovnu.

Přehled knih ve čtečce se nachází v knihovně kde vidíte název knihy, autora a formát knihy. V knihovně můžete vyhledávat, nastavit si řazení podle názvu, autora, nově přidaných, čtených. Také máte možnost volby vzhledu výpisu knih a to na klasický seznam (co kniha to jeden řádek) nebo výpis kdy knihy jsou vedle sebe a je zobrazena obálka knihy s názvem.

Rozhraní čtečky je dostupné v několika jazycích, ale čeština mezi nimi není. Je jasné že na čtečce lze číst knihy s českou diakritikou atd. to jen připomínka pro méně znalé.

Nabídka při čtení knihy

Když si otevřete knihu a kliknete na tlačtíko menu zobrazí se vám několik možností. Můžete si nastavit velikost písma na výběr je velikost od S – XXXL, dále nastavit odsazení textu od okrajů, překlopit zobrazení na šířku, kódování knihy, písmo ale i jak často se má refreshovat displej. K dispozici máte tři možnost refreshování po 5, 3 stránkách a nebo vůbec. Tuto funkci mají i čtečky Amazon Kindle, když máte refreshování nastavené až po více stran, při přepínání stránky displej tolik nebliká. Dále jsou v nabídce položky jako vyhledávání v knize, přejít na stránku, tvorba či seznam záložek.

Jaké tedy je uživatelské prostředí?

Myslím si že uživatelské prostředí čtečky je přehledné a jednoduchí, takže se v něm nikdo neztratí, čtenář většinou moc věcí nenastavuje takže stejně jen přepíná stránky, když si ale ptořebuje nastavit veliksot písma je mu ihned k dispozici.

Rychlost a odezva čtečky.

Čtečka mi příjde o něco pomalejší než čtečky od Amazon Kindle a toto je opravdu fakt ne nějaká propaganda Kindle. Nepodařilo se mi zjistit jakou má operační pamět a procesor čtečka Trekstor Pyrus Mini což má vliv na její rychlo. Obecně ale reakce jsou o něco pomalejší ale není to nic hrozného, překreslení displeje po přechodu na další stranu je v pohodě a v menu se zas tak často člověk nepohybuje.

Závěrečné hodnocení

Čtečka se mi líbí, jestliže někdo vyloženě nevyžaduje větší displej a další funkce jako WiFi a možnost zasílání dokumentů, knih či článků z internetu přes WiFi přímo do čtečky myslím si že by mohla být čtečka pro něj dobrým společníkem. Čtečka se opravdu dobře drží v jedné ruce, kterou zvládnete přepínat stránky. Jestliže hledáte malého společníka na cesty, ale i do postele tato čtečka nebude špatná volba.

Jestliže ale chcete víc číst určitě se bude hodit větší displej a možnost zasílání dokumentů do čtečky přes WiFi, potom bych radil si trochu připlatit a pořídit model Kindle 5/4 a nebo Kindle Paperwhite. Kindle 5 se dá koupit již kolem 2 150 Kč návod zde.

Kdybyste měl někdo zájem tato malá červená mrška je na prodej, v ČR stojí přes 1 400 Kč já vám ji můžu přenechat za 1 200 včetně poštovného. Čtečka byla kupovaná v Německu a použe použita pro testování. Kdyby měl někdo zájem pište na email: info@amazon-kindle.cz

Video a fotogalerie Trekstor Pyrus Mini

Tip na e-knihy

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné