Opravdu je čtečka elektronických knih Kindle největším zlem pro eknihy v Česku?

Dnes vyšel na ROOT.cz článek Kindle je největším zlem pro eknihy. Dočtete se v něm o elektronických knihách a jejich prodeji v ČR, rozebrány jsou důvody proč je u nás prodej elektronických knih málo rozšířený. Dále je zde zmíněno, že největším nepřítelem elektronických knih v ČR je čtečka Amazon Kindle, s tímto tvrzení zajisté nesouhlasíme a byli bychom rádi, kdybyste si tento článek přečetli a napsali svůj názor o trhu s elektronickými knihami v ČR.

Pomohli jsme mnoha lidem získat čtečku Amazon Kindle přímo z USA, kupují si ji různé skupiny lidí (studenti, doktoři, podnikatelé, zaměstnanci v různých sférách, milovníci knih) a primárním důvodem proč si čtečku elektronických kupují, je ten že chtějí číst ne krást knihy. Oni neřeší jak knihu ukrást, kde ji ukrást a vůbec, že jí lze ukrást. Stejně jako teď si kupují klasické knihy jsou ochotni investovat do elektronických knih. Kdyby jim nakladatelé poskytli jednoduchý způsob jak knihy kupovat a neházeli klacky pod nohy, byly by obě strany spokojené.

Lidé jsou pohodlní spousta čtenářů nejsou ani technicky zdatných, aby byli schopni knihy krást (ostatně primárně je krást ani nechtějí) přináší to mnoho úskalí (knihy musíte složitě hledat, dále převádět, menší nabídka atd..), kdyby jím byla poskytnuta možnost jedním kliknutím knihu koupit, zaplatit kreditní kartou nebo z nějakého budgetu na účtu a do 1 minuty mít knihu ve čtečce byli by šťastní, protože by měli svoji knihu a ušetřili mnoho času.

Jaktože tento model již dlouho funguje v USA atd., přitom i tam mají možnost knihy krást prolomit ochranu Amazon Kindle, aby bylo možné knihu stáhnout a číst na své čtečce, to mi chcete říct že 100% čtenářů v ČR jsou zloději, takže to tady fungovat nemůže? Nabídněte lidem obsah a budou ho kupovat….

Reakce k článku na Root.cz

Tip na e-knihy

Komentáře 51 komentářů

nomono Napsal 11:19 / 14. 3. 2011

Jako dítě, když mu pomluvíte hračku…
Sám jsem majitelem třetí edice Kindla a nemůžu si ho vynachválit, ale s argumenty na root.cz naprosto souhlasím. Kindle je zhlediska rozšíření e-knih vážně zlo. To by je tolik bolelo, kdyby začali podporovat epub? Mobi je jeho velmi ubohý bratříček, vydržovaný jen kvůli zachování nerovnosti na trhu.

Martin Soušek Napsal 11:25 / 14. 3. 2011

Takhle se lidé naučí kupovat knihy v angličtině a číst je v angličtině. Protože objednat knihu z Knidlu v angličtině je naprosto triviální. Veškeré zisky poputují přímo do USA. Veškeré daně získají JEN a POUZE v USA!

A až se tito VZDĚLANÍ lidé díky anglickým knihám naučí pořádně anglicky, tak poputují do nějaké anglicky mluvící země.

Chceme s tím něco dělat? Anebo v konkurenci států, které bojují o vzdělané a produktivní občany, prohrajeme? Jak se státu povede, když bude plný nevzdělaných a hloupých občanů závisejícím na dávkách, to je snad každému jasné.

Amazon-Kindle.cz Napsal 11:39 / 14. 3. 2011

Leda houbelec malé dítě, čtenář nechce řešit nějaké ochrany atd. psal jsem všeobecně o čtečkách ebook. Měli by být spíš rádi, že se čtečky ebooks v ČR rozšiřují, nebýt Amazon Kindle, který poskytl dobrou čtečku za dostupné peníze tak je tady „pár“ čteček.

Měli by přestat brečet a stavět na tom co tady je, potenciální čtenáře s HW již mají tak jim mají začít servírovat čtivo. A nebo mohou si stále stěžovat a nebudou mít nic, nemají kapitál na to aby si vytvořili vlastní platformu a HW, aby mohli prodávat čtečky přizpůsobené pro svůj prodejní kanál jak to má Amazon.

V čem je lepší epub oproti Mobi, v čem je to lepší pro čtenáře? Dle mého se na to hledí moc technicky ale ne konzumně z pohledu uživatele jemu je ukradený nějaký formát Mobi, Epub, atd… chce číst!!!

Márty Napsal 11:43 / 14. 3. 2011

Pan Lipert má opravdu zkreslené představy. Kindle mám asi půl roku a za tu dobu jsem za e-knihy utratil víc, než stála samotná čtečka! Samozřejmě, že všechny knihy jsou anglické – z Amazonu nebo O’reilly. Je tam jednoduché nakupování a neomezuje mě DRM a podobné zbytečnosti.

Martin Šauer Napsal 11:47 / 14. 3. 2011

Až někdo vytvoří podobně pohodlnou možnost nákupu, jako je amazon.com, rád zaplatím za kvalitní české knihy.

Já chci číst. Ne hledat a přemýšlet o tom, jak dostanu knihu do čtečky a zda mi vůbec půjde otevřít. Knihy z ereader.cz nejdou číst v kindlu? Tak to je, pěkně prosím, FAIL.

koulik Napsal 11:51 / 14. 3. 2011

Nevěřím, že budou lidé migrovat do zahraničí kvůli tomu, že je Amazon naučí anglicky, to je trochu extrémní názor. Pokud se budou stěhovat z ČR do jiných zemí, tak z jiných důvodů.

Ale co se týká elektronického obsahu, tak je to u nás vážně bída. Pamatuju si, jak pár let zpátky ještě každý sháněl MP3 na torrentech, DC++ a podobných zdrojích. Dnes už je běžné, a vidím to kolem sebe, že si lidé rádi MP3 koupí, protože je to pohodlnější než shánění MP3 v rozumné kvalitě všude možně. Věřím, že to tak bude i s elektronickými knihami, ale bohužel, zatím český obsah není k dispozici. Rád čtu v češtině a rád čtu z elektronické čtečky. Nemám ale šanci jednoduše sehnat e-knihy na eshopech, zatím co na „neoficiálních“ stránkách se sehnat dají. Kde je tedy chyba? Ve čtečce to určitě nebude. Dokud nebude možné knihu na eshopu koupit, zaplatit a odeslat do čtečky, tak se situace nezmění. Rád si za to zaplatím, bohužel teď ale nemám komu.

rejp Napsal 11:52 / 14. 3. 2011

Kindle nepodporuje epub proto, ze knihy v nem jsou typicky s DRM. A to samozrejme neni mozne prolamovat.

Kuba Napsal 12:14 / 14. 3. 2011

Jen takovy dotaz — proc nemohou mistni nakladatele prodavat elektronicke verze knizek na Amazonu?
Amazon to nechce nebo oni nechteji? Proc? 🙂

Amazon Kindle mam, anglicky umim, jen nektere veci mi prijde proste zhovadile cist v anglictine (typicky to co je puvodne v jakemkoliv slovanskem jazyce). Resenim by imho bylo, aby nakladatele proste sve knihy pres Amazon prodavali. DRM tam maji, uzivatelsky pritulne to je, tak co…?

Petr Vaclavek Napsal 12:21 / 14. 3. 2011

Ano Kindle je zlo pro rozšíření nabídky českých knih pro čtenáře, přotože nepodporuje ostatní formáty. To je prostě fakt. Ale zase na druhou stranu, Amazonu nemůžete nic vytknout – tomu nejde o českou kotlinu, tomu jde o zisk (jako každé úspěšné firmě). A ten zisk rozhodně nemá z prodejů Kindle (tipoval bych, že Kindle spíše dotuje) ale z prodejů elektronických knih pro Kindle.

Pokud by přidal podporu dalších formátů, tak se připraví o dost velkou výhodu – najednou by ty samé knihy mohl prodávat i někdo jiný…

Kamojedov Napsal 12:22 / 14. 3. 2011

Dovoluji si upozornit, při nákupu knih v Amazon store putuje zisk do USA, ale DPH do ČR.

abakus Napsal 12:50 / 14. 3. 2011

Kindle jsem si koupil, protože chci číst pohodlně knihy. Zatím jsem si v CZ koupil Larssona a Krause, dohromady za víc než 300 Kč a klidně bych si koupil další knihy. Ale co? No nemůžu, protože nejsou. Zdarma jsem si stáhl Čapka (legálně), Remarqua (nelegálně, protože jiná možnost není), přečetl a jsem spokojený. Jsem ochotný platit rozumné částky (do 50 Kč) i za starší knihy, hlavně když je budu moct nakupovat na jednom místě a bude tam katalog, ve kterém se dá rozumně vyhledávat.

Denisa - Anna Napsal 12:57 / 14. 3. 2011

Souhlasím s panem Šauerem! Klidně bych si za eknihy v Česku zaplatila, ale je prostě jednodušší zajít na amazon, odklikat pár položek a během minuty mít knihy ke čtení…

nothrem Napsal 12:59 / 14. 3. 2011

Největším nepřítelem nakladatelů jsou sami nakladatelé, kteří se snaží své knihy chránit.

Kdyby úsilí vynaložené do vymýšlení ochran vložili do snahy přinést levný obsah, nebylo by potřeba ochran, protože by se nikomu nevyplatilo krást.

A nezáleží zda mluvíme o kradení DVD filmů, eknih nebo rohlíků v samošce – zloděj vždy najde způsob ukradení rychleji a levněji než prodejce ochranu, jde tedy o to snížit poměr těch, co jsou nuceni krást. Výrobci a prodejci potravin to už pochopili dávno – proto můžete koupit rohlík na 1Kč a pivo za 5Kč a zároveň máte hned vedle alternativy za desítky korun.

Tomáš Němec Napsal 13:10 / 14. 3. 2011

Knižní trh zaspává dobu stejně jako ten hudební a neříkejte mi že převést knihu z epub do mobi je pro nakladatelství takový problém,když to zvládne běžný uživatel.Za sebe můžu říct že knihu už jsem nekupoval dlouho,protože mi stačila knihovna,ale proč nedat nějaký menší obnos za kvalitně udělanou eknihu než to hledat na forech.

zemiak Napsal 13:51 / 14. 3. 2011

Najvacsie zlo je DRM. Berte si priklad z palmknihy.cz, tam je pri Larssonovi „socialne“ DRM – moje meno vpalene do knizky. A zrazu to funguje a bez blbych reci ako nieco nejde.

Michal Cemper Napsal 14:00 / 14. 3. 2011

Možná to tu již bylo řečeno, možná to tu řečeno nebylo.

Tím, že Amazon „vymyslel“ dostupnou a uživatelsky přívětivou čtečku za nízkou cenu donutil některé lidi, aby si ji vůbec pořídili a nepřímo tak zapříčinil vznik mnoha obchodů s e-knihami, které by bez větší e-čtenářské základny vůbec vznikout nemohly (například nová placená verze palmknihy.cz) . Ano, spousta lidí si knihu jednoduše a bez mrknutí oka ukradne. Nicméně se není čemu divit, protože nabídka kupříkladu zpoplatněné klasické literatury je pořád mizivá a nebojím se říct i špatná. Někdy se tedy stává nezbytností jít na fóra, download servery či jiná zprostředkovatelská média a knihu „ukrást“ tam.

Mac Napsal 16:42 / 14. 3. 2011

Stále se tu píše že Kindle je jen čtečka a zapomíná se na to,že je i schopná po wifi komunikovat pomocí internetu sice jen omezeně,ale na zaslání SMS,nebo eMailu bohatě stačí,k přečtení informací z internetových stránkách je též výborná, další výhodou je že dokáže přehrávat hudbu a i Mluvené slovo,pro slabozrakého nedocenitelná pomůcka k tomu,aby se vůbec seznámil z knihami co si nemůže normálně přečíst,není to tedy jen nástroj pro „kradení knih“,byl jsem dost zdatný čtenář,chodil jsem pravidelně do knihovny,ale najednou jsem zjistil,že výběr se stenčil,chybí finance na nový nákup knih,koupit knihu v kamenném obchodě je už také finančně náročné,koupit knihu o 250 stranách za 300kč je dost devastující pro peněženku,co potom zbývá člověku který rád čte,sáhne po tom co je pro něj ekonomicky přijatelnější,koupí Kindle čtečku v Americe za 2860kč a sežene si zdroj ebooků,i na tom warezu.Je dost z podivem,že například první vydání knihy je o dvě třetiny levnější jako současné vydání,promiňte ale nejsem dojná kráva a tak budu knihy do té doby,než se vydavatelé umoudří „krást“…….

radecek Napsal 17:13 / 14. 3. 2011

Dvacet let jsem kupoval papírové knihy. Dával jsem za ně několik tisíc ročně. A už mě to přestalo bavit. Kecy nakladatelů, jací jsou chudáci, mě nechávají chladným. V roce 1991 stál jeden román od mého oblíbeného Dicka Francise 33 korun. O 19 let později stojí jeho poslední dílo 279 korun. Když vyšel anglicky poslední Harry Potter, Albatros z vychcanosti uvedl knihu až za víc jak půl roku, schválně až po Vánocích. Přečetl jsem si ho elektronicky a pak si tu knihu za úžasných 549 korun i koupil, i když jsem ji nikdy ani neotevřel. Ale už toho mám dost. Pořídil jsem si Kindle a od teďka už si knížky kupovat nehodlám. Hodlám využívat svého práva stahovat si je pro vlastní potřebu.
Byl bych ochoten si ebook i koupit, ale přímo od autora, na korekturu se může vykašlat, na sazbu taky, stačí obyčejný txt soubor. A tu dvacku, co mu dá nakladatel, mu dám klidně taky. A proč by mi ten soubor prodával tady s 20% DPH, když mi ho může zrovna tak krásně prodat v USA s 0% sazbou. Takže ani stát z toho nic mít nebude. Ale na to si bude muset zvyknout a přizpůsobit se.

Mac Napsal 18:00 / 14. 3. 2011

Za chvíli jim budou vadit i knihovny,vždyť je to to samé jako si tu knihu někde stáhnout,ve většině je roční poplatek za pujčování něco kolem 100 kč,knihu přečte a potom ji vrátí,v čtečce ji přečte a vymaže,daň za čtení si mohou vybrat od ČEZ ve formě za nabití baterií ve čtečce….:-):-)

patah Napsal 21:18 / 14. 3. 2011

Ano, Kindle pro ně možná zlo je, ale to je mi jedno. Pokud chci číst tak čtu, z toho plyne, že pokud knihu nemůžu nikde sehnat za rozumnou cenu ke koupi, jdu na fórum. Musím souhlasit že největším nepřítelem nakladatelů jsou sami nakladatelé + DRM. Nakladatelé a samotní prodejci by měli přestat fňukat a zvyknout si, že podmínky si nebudou diktovat oni, ale zákazníci. Nevyhovující podmínky(formát ebooku, DRM, cena, …) tak nic nedostaneš. Radši by se měli probrat a něco dělat než ječet na všechny strany jak jsou chudáci a jak se krade a jak se málo prodává a bla bla bla…kecy kecy kecy!

M1R3K Napsal 23:14 / 14. 3. 2011

Kindle a zlo? Ať se to někomu líbí nebo ne, nebýt Kindlu, kde by byl současný trh s e-knihami?! Mám Kindle od Vánoc a zatím jsem v něm neměl jedinou nelegální knihu. Využívám zasílání zpravodajství Aktuálně a VTM. Vyzkoušel jsem také zdarma nějaké ty noviny od Amazonu a také jsem si určitý obsah od Amazonu zakoupil. Výhody jsou ty, že Amazon prodává knihy přímo pro Kindle, tedy žádné starosti s konverzí na x typů čteček. Nejvíce se mi ale líbí možnost nakupování stylem kliknu a mám to. Toto je servis, který očekávám. A cena? Nechápu proč bych měl kupovat čtečku za 6-7tis. Kč. To raději podpořím Amazon za krásnou cenu pod 3 tis včetně poštovného! Byl bych velmi rád, kdybych si mohl do svého Kindlu kupovat e-knihy pro výuku na VŠ. To bych si je klidně všechny koupil a přečetl. vždyť toto by mohl být úžasný business! Jasně že nevydělám na prodeji pár kusů šuplíkového románu, ale prodávat po stovkách či tisících kusech VŠ literaturu studentům s cenou do 100,- Kč/ks místo cen, které se šplhají do tisíců a tak si je ne všichni koupí či odkupují neaktuální vydání od studentů z vyšších ročníků? Rád bych připoměl kauzu serveru i-legalne, který na DRM ochranu doplatil, i když byla v době jejich provozu odstraněna. Tady někomu už pěkně ujíždí vlak! Pokud by nakladatel VŠ literatury zavčas začal s e-knihami se „sociální ochranou“, nezabránil by tak zajisté pirátství, nicméně současná situace ohledně elektronických knih je čekání na Godota!!!

Rolo Napsal 23:27 / 14. 3. 2011

Uz to tu bolo spomenute.
Amazon nepredava Kindle pre vseobecne rozsirenie elektronickych knih, ale z cisto „obchodno-egoistickych“ dovodov – aby predaval vlastny obsah ktory ponuka.

Clanok na Root.cz je typicky PR clanok, akych novy projekt eReading.CZ vygeneruje nasledujuce mesiace este aspon dalsich 10, hlavne orientovanych na strasenie zakaznika s nekompatibilneho Kindlu 🙂

Na druhej strane rozumiem aj ich „rozcarovaniu“ z nasycovania trhu zariadeniami, ktore nepodporuju format ktory oni pozaduju. To naserie, ked si chcete postavit biznis na predaji elektronickeho obsahu, ale potencionalny zakaznici si kupuju nieco co Vam nehra do karat 🙂

Zaroven, ako to uz niekto tiez spomenul, urcite existuje aj sposob kooperacie s Amazonom pri umiestnovani vlastnych produktov na strankach Amazon a toto je mozno tiez cesta. Samozrejme v tomto pripade by ich brand eReading.cz bol asi zbytocny a boli by postaveny do pozicie „koordinatora“ medzi lokalnymi vydavatelstvami a Amazonom.

Kazdopadne drzim eReading.ca palce, rad by som si konecne kupil cesku alebo slovensku knihu a precital si ju na Kindle 🙂

Petr Napsal 02:54 / 15. 3. 2011

Amazonu se nedivte, chce hrát hlavní roli, jsou to Američani, kteří prostě takoví jsou a navíc takovému chování bezmezně věří. Tyhle boje mi připomínají situaci DVD přepisovatelných formátů. Tak dlouho se nebyla parta PLUS schopná dohodnout s partou MÍNUS, až se OEM výrobci namíchli a pustili do světa obojetnou verzi a najednou je klid a po boji. Jistě to se čtečkami dopadne podobně. Pokud někdo z výrobců nabídne cenově dostupnou čtečku elektronických knih, která bude podporovat více formátů, bude mít matný e-ink displej, aby ze čtení nebolely oči a nebude to za deset let, rád si jí pořídím. V tuto chvíli je cenově dostupná čtečka pouze Kindle a má tu nevýhodu, že používá více či méně pouze mobi. Ale nenamlouvejme si že se tu jedná o hardware. To bychom dopadli jako svého času IBM. Ti si nejdříve také mysleli, že železo je to hlavní a nějaký software je nezajímá a ejhle ani ne za 20 let nato uznali, že se šeredně zmýlili. Dnešní obchodní model ovšem není ani o hardwaru, ale ani o softwaru, v tuto chvíli tu jde o služby. A to si tu zatím nikdo nebyl schopen ani uvědomit. Musíme si přiznat, že marketingový nápad Kindle 3 byl dobře vymyšlen, zorganizován a hlavně uskutečněn. Ostatní se nyní jen se slzou v oku mohou dívat, že jim ujíždí vlak, že to nezmákli jako oni. Víte, pokud jsem v minulosti potřeboval nějakou kvalitní knihu, z Amazonu jsem ji byl schopen relativně rychle a jednoduše zakoupit a to dříve, než mi z jakéhokoliv knižního obchodu vůbec byli schopni sdělit, do kdy by mi ji mohli objednat. Toto má ve své hlavě zakódováno každý, kdo Amazon kdy použil. Ano dobře fungující službou Amazon opravdu je, kam se hrabou všichni ostatní. A že si v Amazonu jdou stále za svým, co je na tom špatného? Jsem zastáncem epub, ale zatím na to prostě nemá a podle všeho co jsem v článku četl ještě chvíli ani mít nebude, pokud se nezačne. Protože jak tak vidím se začít ani nechce. Zákazníků, kteří by si rádi pořídili svou oblíbenou knížku v elektronické verzi je opravdu hodně, jenže nabídka je nulová a služby žádné. Vydavatele to nezajímá, nepřipouští si to a myslí si, že když nic nenabídnou, že se nic nestane. Jenže to se mýlí, pokrok se nedá zastavit nebo přechytračit tím, že monopolně nic nenabídnete. To můžete jen v uzavřené totalitě, jenže tam již dávno nejsme, hranice jsou otevřené a o internetu to platí dvojnásobně. Krásný příklad je služba Google a Microsoft Office 365. Nějaké pronajímání licence o tom Microsoft ještě před nedávnem nechtěl ani slyšet, „Chceš používat, zaplať plnou licenci“ to jsme slýchali, no a najednou to jde. Google je už taková konkurence, že se tím i chlapíci z Microsoftu musí zabývat. Takže epub by něco podobného mohl také zvládnout. Tedy, pokud se ale začne.
Závěrem k tomu našemu českému kotlíku knižního guláše. Máme tu v Čechách pěkný projekt národní knihovny, budeme mít digitalizované archivy, budeme si moct půjčit elektronickou kopii všeho k čemu vypršela autorská práva. Jsem vážně nadšen a doufám, že to nebude pouze v pdf 🙂 Jak to tak vypadá, dříve bude jako eKniha k dispozici originál Bible Kralické nežli poslední kniha současně žijícího autora 🙂 Vydavatelé, pouvažujte o situaci, protože abych byl upřímný, autoři by Vás brzy mohli jednoduše obejít. Vůbec bych se totiž nedivil, pokud by si autoři sami nevyjednali s Amazonem, aby se jejich knihy třebas jen v českém vydání neprodávali přímo na zahraničním serveru Amazonu. Čechů je po světě hodně, kteří by si rádi zakoupili aktuální knihu ve své mateřštině a Češi doma už ze zahraničních serverů také docela slušně nakupují. Mohlo by se tedy stát, že byste přišli o vše, o čem tak pěkně povídáte. Hodně zdaru. Petr

TBe Napsal 09:28 / 15. 3. 2011

Když už obviňují čtečku, tak se můžou pustit i do netbooku, notebooku, pc… cokoliv, kde si můžu stáhnout a přečíst pdf. Kdepak, je to jen čecháčkovská závist někoho, kdo zaspal domu a neumí se přizpůsobit.

Peca Napsal 09:38 / 15. 3. 2011

Úsměvné je že ereading.cz nabízí knihu „Templáři v zemích českých králů“ pouze v PDF a EPUB, palmknihy.cz (v placených knihách) je, u téhož titulu, uveden navíc i formát mobipocket.

A tak mě napadá, jestli věc není o něco složitější a nehraje roli i vůle vydavatelů e-books něco změnit na svém obchodním modelu.

rejp Napsal 10:01 / 15. 3. 2011

„Dovoluji si upozornit, při nákupu knih v Amazon store putuje zisk do USA, ale DPH do ČR.“

Nic takoveho se nedeje.

„Kecy nakladatelů, jací jsou chudáci, mě nechávají chladným. V roce 1991 stál jeden román od mého oblíbeného Dicka Francise 33 korun. O 19 let později stojí jeho poslední dílo 279 korun.“

A cemu se divite? To si opravdu myslite, ze prekladatele budou i v roce 2009 prekladat za 12 Kc / stranku? Opravdu si myslite, ze redaktori stale delaji za 6 tisic mesicne (prumerny plat roku 1993), myslite, ze papir stoji stejne jako pred 19 lety? Opravdu si myslite, ze zahranicni vydavatel poskytne prava na knihu za 100 dolaru? Vy jste bud retardovany, nebo uplne blbej.

„Když vyšel anglicky poslední Harry Potter, Albatros z vychcanosti uvedl knihu až za víc jak půl roku, schválně až po Vánocích“

Je videt, ze mas zkreslene predstavy o tom, jak dlouho trva autorizovany (!!) preklad, nasledne prace a tisk. Kdyby Albatros mohl, tak to vyda pred vanoci, protoze to se knihy absolutne za cely rok prodavaji nejvice.

Miloslav Ponkrác Napsal 12:28 / 15. 3. 2011

Článek na rootu jsem nečetl. Čtečku jsem si pořídil a o tom, že Amazon je pro oblast elektronických knih zlo mohu jenom souhlasit.

Amazon mi to dával najevo od první chvíle.

Koupil jsem si čtečku, ale bez jeho registrace fungovala jen z části.

Akce Amazonu, kdy z Kindle bez vědomí uživatelů smazal knihu je také známá.

O DRM opravdu nestojím, protože nedává záruky. Amazon například koupil firmu Mobipocket (jejíž formát eknih se stal základem Kindle formátu) a lidé co si koupili knížky na Mobipocketu s DRM, třeba si zakoupili celou knihovnu si jí teď můžou nacpat tam kde Slunce nesvítí. Amazon změnil DRM schéma.

Druhá věc je, že Amazon dělá to co mohl udělat kdokoli jiný. Nedělá nic, co by nemohl vyvinout jakýkoli třeba Čech v rozumných nákladech. Vlastní čtečku a vlastní eshop knih. Dokonce je to levnější z hlediska nákladů, než mnoho jiných podnikání.

Všichni čekají až to udělá někdo jiný a ten někdo jiný pak tyje de facto z monopolní situace.

Také jsem měl tu čest seznámit se s podmínkami prodeje knih pro Kindle. Pokud chcete klíč a možnost mít DRM v knize, Amazon za licenci od vás chce 75% obratu Vaší firmy. Jen za licenci, další platíte extra.

Také jsem měl tu čest mluvit s člověkem, který přes Amazon prodával papírové knihy. Cca 2/3 z prodejní ceny si bral Amazon, autor ale na své náklady zajišťoval zasílání knihy a balíků do celého světa, tisk i další.

Bohužel Amazon dělá to co nedělá jiný a proto se tam může chovat.

Mohl bych napsat delší povídání ohledně dalších firem a cest jak Amazon likviduje x dalších věcí, ale to je nad rámec příspěvku.

Já bych Amazon rozhodně nahájil. Na druhé straně těží z lenosti jiných.

rejp Napsal 12:31 / 15. 3. 2011

„Byl bych ochoten si ebook i koupit, ale přímo od autora, na korekturu se může vykašlat, na sazbu taky, stačí obyčejný txt soubor. A tu dvacku, co mu dá nakladatel, mu dám klidně taky. A proč by mi ten soubor prodával tady s 20% DPH, když mi ho může zrovna tak krásně prodat v USA s 0% sazbou. Takže ani stát z toho nic mít nebude. Ale na to si bude muset zvyknout a přizpůsobit se.“

– v USA neni nulova dan, samozrejme, nerikaji tomu DPH.
– kdybys videl, co autori dodavaji za rukopis do vydavatelstvi, mluvil bys jinak a za takovou knihu bys chtel spise ty penize, nez bys platil autorovi…

Kamojedov Napsal 13:14 / 15. 3. 2011

2Rejp

Že se nic takového neděje je názor sice silný, ale nesprávný. Podívejte se do článku 3 direktivy 2002/38/EC nebo rovnou do par. 88 zákona o DPH. Proto jsou ostatně ceny v Kindle store pro EU domicil vyšší.

Amazon-Kindle.cz Napsal 13:18 / 15. 3. 2011

Miloslav Ponkrác:: Co si budeme namlouvat Amazon není žádný Santa, je to firma jako každá jiná, jejíž primárním cílem je generování zisku. Jak už se bude chovat na trhu, k dodavatelům, zákazníkům atd. je již na něm a na druhé straně jestli přistoupí na jejich podmínky.

RomanL Napsal 14:36 / 15. 3. 2011

„Je videt, ze mas zkreslene predstavy o tom, jak dlouho trva autorizovany (!!) preklad, nasledne prace a tisk. Kdyby Albatros mohl, tak to vyda pred vanoci, protoze to se knihy absolutne za cely rok prodavaji nejvice.“
No, jestli si dobře odvedenou práci představují dotyční takto, tak by asi měli jít dělat něco jiného. Ale ono na ně časem dojde tak nebo tak…

Angrandir Napsal 15:40 / 15. 3. 2011

„palmknihy.cz (v placených knihách) je, u téhož titulu, uveden navíc i formát mobipocket“

Pokud někdo otevře v calibre epub a uloží jako mobi, žádné extra zásluhy bych mu za to nepřipisoval. Žel to tak často vypadá (mobi je sice jednodušší, ale výsledek konverze je potřeba aspoň zkontrolovat, případně upravit styly atd.).

Franta Napsal 16:57 / 15. 3. 2011

Zopakuji, co jsem psal ve fóru na rootu: Jakým právem si distributor, tedy prachsprostý poslíček či majitel webových stránek, účtuje 30-50% z ceny knihy? Jsou to obyčejní cizopasníci. Odměnu si zaslouží autor a tým, který s tím měl nějakou práci, ne nějaký pikolík. Ten ať dostane taky zaplaceno, ale úměrně vynaložené práci. Na ceně knihy mi vadí právě to nespravedlivé rozdělování prodejní ceny.

Ursus Napsal 17:04 / 15. 3. 2011

to Rejp: Nevím, kolik bere překladatel, ale mně jako školenému korektorovi s bohemistickým vzděláním byla nabídnuta sazba 0,5 – 1 kč za normostranu! Za něco takového ani kuře nehrabe.

Ursus Napsal 17:06 / 15. 3. 2011

to Rejp (podruhé): Mimochodem, Albatros sám přiznal, že Harryho pozdržel záměrně, protože ví, že se prodá i po Vánocích, ale na vánočním trhu by zastínil ostatní jejich tituly. Tolik k tomu, kdo tady má jaký přehled.

Mac Napsal 18:00 / 15. 3. 2011

K těm formátům co čte Kindle bych chtěl jenom připomenout,že zobrazuje i formáty TXT,PRC,PDF a i ten MOBI,doufám,že sami spisovatelé si uvědomí,že vlastně nakladatele v tomto stádiu nebudou potřebovat,stačí jim jejich stránky kde budou za úplatu,která by mohla být pro ně i lukrativnější prodávat svoje knihy přímo čtenářům,bez nějakých dalších příživníků,jako jsou tiskárny,korektoři,vydavatelé a prodejci,všichni tito se vlastně na knihách přiživují a jejich cenu neúměrně navyšují….

Ota Napsal 20:55 / 15. 3. 2011

Na Kindle se mi líbí propracovanost všeho okolo: dokument si pošlu e-mailem, přímo ze čtečky si stáhnu/koupím knihu, má to slovník, dobře se drží a listuje, …
Moc rád bych zašel do knihovny (=půjčovny), prolistoval si vystavené novinky a odcházel se svojí čtečkou doplněnou o 5 knížek – půjčených na 30 dní. Určitě by to bylo smysluplnější než dohady o tom, zda kniha bude místo 300Kč stát s DPH 333Kč (za tu cenu si ji stejně nekoupím). Ale rád půjčím a zaplatím.
Existuje už nějaký takový projekt v ČR?

Ursus Napsal 22:00 / 15. 3. 2011

Mac: Korektor není ani tak příživník jako ten, co z toho průměrného textu dělá něco čitelného. Hlavně u překladů bych ti fakt nepřál číst nekorektorované verze.

abakus Napsal 22:58 / 15. 3. 2011

Ota: A jak se půjčuje taková elektronická kniha? Jaký je rozdíl oproti nákupu? Jen v tom, jestli ji člověk dobrovolně smaže nebo ne. Do toho nikdo nepůjde.
Jinak je mně úplně jedno, jestli má někdo monopol a rejžuje na tom, hlavně když to funguje a je to za přijatelnou cenu. Ti, co plivou po Amazonu, jen sprostě závidí jeho úspěch.

beasse Napsal 00:02 / 16. 3. 2011

Na úvod příspěvku takový dotaz: je skutečně TAK náročné připravit knihu, která jde do klasického tisku, rovněž v elektronické podobě pro čtečku a nabízet ji za příslušnou částku podobně, jak tomu činí amazon? /záleží na případu, ale hardcover, paperback a kindle verze jsou většinou odstupňované několika dolary/ Třeba se pletu, nejsem profesionál stran DTP atd., ale mně např. kvalitní zformátování textů dostupných na stránkách projektu Gutenberg, kde jsou tedy připravené i pro Kindle, ale často to není stran formátování žádná výhra, trvá řádově desítky minut (dle množství textu a poznámkového aparátu). Nevyznám se v celém nakladatelském procesu, ale selským rozumem, nakladatel má vždy text dostupný v elektronické podobě. Korektura se udělá/musí udělat pro tištěnou podobu knihy, takže zbytek přípravy pro čtečky je pouze o formátování; nebo se pletu??? Asi ano…Samozřejmě, že jde také o zajištění distribuce, ale to snad v 21. století není nepřekonatelná překážka.

Osobně souhlasím s již několikrát zmíněným pohledem – až budu mít možnost zakoupit si kvalitní literaturu připravenou pro čtečku v kvalitní úpravě, nemám problém s tím knihy pro svůj Kindle pravidelně kupovat i od českých nakladatelství tak, jak to dělám v případě amazonu. Neměl bych zapomenout fakt, že díky Kindlu se daleko snadněji (a při menších nákladech) dostanu k literatuře, kterou bych pro svá studia v Čechách neměl možnost kdy získat. MVS ze zahraničí vychází na stovky korun, na omezenou výpůjční dobu a prodleva, než se kniha do Čech dostane, je často tristní. Takhle je možné v den, kdy kniha vyjde, ji mít během pár minut či dokonce vteřin k dispozici.

Žel, zatím jsem měl pouze jediný důvod koupit si elektronickou knížku v češtině, a to ještě ve formátu .pdf (Spinozova Etika od nakl. Dybbuk), protože je dlouhodobě vyprodaná. Jiné tituly nejsou tak zajímavé, je jich proklatě málo a jsou právě ve velice často ve formátu .pdf, který pro mě, pokud knihu opravdu nutně chci či potřebuji, zkrátka pro Kindle nepřichází příliš v úvahu.

Navrhoval bych takovým nakladatelstvím, jako jsou Academia, Argo, Oikoymenh, Lidové Noviny, Dokořán, Portál atd., aby vážně nad paralelním publikováním elektronických verzí knih popřemýšlely.

Stran posilování jazykové kompetence a gramotnosti čtení se, myslím, nemáme o čem bavit. Jakékoliv zjednodušení a user-friendly přístupy ke čtení a informacím musí být pro každého plusem, ne?:)

zdzd Napsal 08:34 / 16. 3. 2011

Uvažování nakladatelů moc dobře nechápu. Pokud vydávají knihu, musí udělat překlad, korektury, formátování… Na konci má použitelný text který mohou prásknout na papír či do libovolného formátu. Každý kus, který prodá, mu nese peníze. Je úplně jedno na jakém médiu. Tak proč, sakra, když už musel investovat 98% režie, nepřidat ty 2% za převod třeba do mobi a prodat o x kusů více? V čem je problém? Jde snad o počet prodaných kusů titulu, ne o počet prodaných papírových knih. Amazon namé žádný zásadní problém prodávat totéž jako vázané, jako paperback i elektronicky. Co se prodá, to se počítá. Jak si to zákazník nechá „zabalit“ je až na druhém místě. Nebo ne?

Ursus Napsal 09:26 / 16. 3. 2011

Zdzd: Protože oni nás považují za piráty. Majít pocit, že kdyby vydali eknihu, tak první to koupí a vyvěsí na warezu a ostatní to stáhnou a stáhnou to podle nich i ti, co by si jinak koupili papírovou verzi. Paranoia? Jednoznačně. Ale tak to je. Tady jde o to, že oni prostě vidí ten model stahování hudby na internetu a bojí se toho. Bohužel jim evidentně nikdo není schopen vysvětlit, jak se věci mají.
Já bych klidně zejména odbornou literaturu kupoval i papírově, kdyby u sebe měla přiloženou digitální kopii. Tohle by je stálo 3 koruny za CD, víc ani ťuk. Nedávno jsem pracoval s odbornou literaturou a hledal jsem v ní jednu zmínku, kterou jsem si matně pamatoval z minulého čtení (bohužel jsem si ji nezapsal, protože jsem ji tenkrát nepotřeboval). Mít fulltextové vyhledávání, je to otazka minuty, jenomže na tištěném papíře to byla práce na mnohem dýl. Takže když mi někdo vykládá o práci s papírovou knihou, tak já osobně se jenom vzteknu.

Klarina Napsal 12:05 / 17. 3. 2011

Kindle mám jen pár týdnů a zatím – přiznávám – mám všechny knihy „zpirátěné“ a stažené z webu. Třeba na palmknihy.cz jsem nenašla snad nic, co bych číst chtěla (i když jsem nehledala nijak pečlivě). Většinu knížek mám normálně koupenou, a mám i tu pirátskou verzi ve čtečce, protože se k nim pořád dokola vracím. Jezdívám přes celou ČR a je docela náročné tahat s sebou papírové knihy o 500 stranách apod. Takhle mám všechno pěkně pohromadě. Kdybych měla možnost, tak si knihu do čtečky koupím, pokud by byla cena dejme tomu 15-50 korun, neměla bych potřebu ji snad ani někde hledat ke stažení zdarma…

Marvin Napsal 12:48 / 17. 3. 2011

Ano, Kindle je zlo, kvoli nemu teraz minam peniaze na amazon.com 🙂 Kupil som zopar kniziek, objednal som si dva casopisy, za ktore platim kazdy mesiac. Citam teraz viac ako predtym, nebavilo ma vlacit so sebou knihu, Kindle vezmem lahko. U nas mi nikto tuto moznost pohodlne minat peniaze nedava a to je problem. Jediny rozumny projekt, co poznam, je VTM.cz, kde mi kazdy piatok pride automaticky aktualne vydanie.

Petr Napsal 22:18 / 17. 3. 2011

Já si myslím, že čtečka Kindle za nic nemůže.Tak jak hudební průmysl před lety nepostřehl možnost šířit a prodávat hudbu ve formátu mp3 tak zase ujíždí vlak českým nakladatelům v oblasti elektronických knih.A k těm formátům , které Kindle neumí, to je jen omezení ze strany Amazonu.Přátelé z Ruska si už i s tímto poradili, takže dnes už umí Kindle číst knihy v pdb,prc ,epub a rtf – viz http://ebookforum.cz/viewtopic.php?f=47&t=15736
Sám to mohu z vlastní zkušenosti potvrdit.Ráno si v Mobipocket Reader stáhnu časopisy v prc a rovnou bez konverze čtu v Kindle.

2cunik Napsal 00:20 / 21. 3. 2011

Tak ten článek jsem si přečetl a provozovatel českého internetového knihkupectví si vlastně jen stěžuje, že Kindle neumí Adobe DRM, které používají. A to skutečně úmyslně neumí, kvůli potlačení konkurence Amazonu. A licenci na svojí verzi DRM z Amazonu nikomu nedají ( zase kvůli potlačení konkurence ). Takže Amazon, prostřednictvím Kindle, skutečně brání prodeji českých e-knížek, protože sám jich moc nenabízí a konkurenci do své čtečky nepustí.

Symetric Napsal 15:59 / 25. 3. 2011

Tak jsem ten článek na root.cz přečetl a nějak teď moc nechápu, proč se tu nad ním tolik lidí vzteká. Mně nezbývá, než ve většině věcí s panem Lipertem souhlasit. Poměrně s nadhledem a realisticky popsal současnou situaci. On si přece vůbec nestěžuje, jen věcně vysvětluje v čem je zakopán pes a evidentně se snaží jako jeden z mála přesvědčit vydavatele, aby bylo do budoucna možné nakoupit v ČR e-knihy i pro Kindle, když už se nám tu tolik rozmáhá. Čekal bych že čtenáři knih, kterých je na tomto serveru většina, by měli být schopni porozumět psanému textu.

Dzejpibc Napsal 21:36 / 1. 4. 2011

Tiez vnimam rozhovor s panom Lipertom skor ako popis sucasnej situacie. Prave pred chvilou som len tak ledabolo skontroloval svojich niekolko (asi 4) knih na ereading.cz. Dobre sa stalo: Kniha Ekonomie dobra a zla je uz bez povodneho Adobe DRM, ktorym bola tato kniha chranena. Tak som ju nanovo stiahol vo formate pdf bez DRM (mam ju vo svojej eKnihovna, kedze som ju uz raz kupil..) a v pondelok, ked mi dorucia Kindle, pojde s velkym potesenim rovno do neho. Predpokladam, ze toto (odstranenie DRM) nie ani tak zasluha portalu ereading.cz ale skor vydavatela knihy, ktory suhlasil s distribuciou takehoto bezDRM formatu. Preto dakujem vydavatelovi tejto knihy, ze zmenil svoje rozhodnutie! Zaplatil som za skvely obsah a este som si urcite usetril aj dost prace, kym by som takyto skvely zakupeny obsah s Adobe DRM predsa len dostal do zakupeneho Kindla….cim uplne bez skrupuli priznavam, ze prispievam ku kindlizacii Slovenska…respektujem iba jeho velicenstvo OBSAH a ak nie…tak nie.

Martin S. Napsal 08:52 / 4. 5. 2011

Pánovi argumenty jsou z hlediska zákazníka naprosto bezvýznamné.Nic z toho co říká mě jako zákazníka ani trochu nezajímá.Jeho ereading.cz nabízí 630 titulů, amazon jich nabízí 630 000.Takže fakt, že Kindle je fundamentálně spojený s amazonem mě opravdu netrápí.I kdybych do konce života nedělal nic jiného než četl knihy z amazonu,zvládnu jen nepatrný zlomek.Tak to prostě je, to snad věděl když svůj byznys rozjížděl,ne?Angličtina už pro spoustu lidí dnes není problém. A ti co si koupili Kindle aniž by věděli základní informace o tom kde, jak a jaké se do něj dají sehnat knihy jsou paka. S těmi bych vůbec neargumentoval. Suma sumárum, máte velkou konkurenci a je na vás se s ní vypořádat. To, že konkurence sídlí v Seattlu na věci nic nemění, vítejte v 21.století. Až přijdete na něco, čím amazon trumfnete, rád budu nakupovat u vás. Do té doby zůstanu u amazonu. Myslím, že takhle to vidí většina lidí, schopných číst knihy v češtině i v angličtině. Co se týče lidí schopných/ochotných číst pouze v češtině, tj. Vaší primární cílové skupiny, tak tu holt musíte přesvědčit. Jak na to, to už ale musíte vymyslet Vy. Slzičky nad zlým Kindlem určitě nejsou tou správnou cestou. Jaký je správný mix nabídky/cen/pohodlnosti/dostupnosti/reklamy/atd. v naší ekonomické realitě já nevím, je to Váš byznys. Třeba je cestou k rozjezdu prodeje právě zrušení ochran a je třeba o tom přesvěčit nakladatele, třeba je to něco jiného. Každopádně hodně štěstí a já si jdu po ránu udělat radost na amazon.

Mirka Napsal 20:48 / 12. 3. 2012

Umíte si vůbec představit, že někdo rád čte, ale neumí anglicky? Nebo že velice rád čte někdo, kdo není doktor, vědec, vysokoškolák a těžko se ve skoro 60 letech naučí tak skvěle anglicky, aby si „pochutnaĺ“ na četbě knihy, která není v jeho mateřštině? Copak existuje jen Amazon Kindle?
Mám již druhý vynikající e-book Sony a „sháním“ kde mohu a rozhodně se za to nestydím. Až se začnou prodávat knihy v češtině do 50 Kč, budu určitě i kupovat. Ale do té doby jsou všechny diskuze bezpředmětné. V práci tuto situaci řešíme tak, že si kupujeme placené e-booky „kolektivně“ : – )))

silvatax Napsal 10:47 / 17. 2. 2016

Vůbec jsem nepochopil nářky nad čtečkou Amazon-Kindle. Používám tuto čtečku, české knihy kupuji na e-reading nebo na palmknihy, nebo si stáhnu bezplatné knihy. Nenapadlo mě knihy krást – ani nevím jak by to šlo. Čtečka jako taková je velice užitečný pomocník, protože mám u sebe, doslova v kapse, tolik knih, které by s úspěchem naplnily krabici od banánů. Na Amazoni nemám ani vytvořen účet, takže tam knihy nekupuji.

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné