Průvodce – nakupujeme čtečku elektronických knih jako dárek k Vánocům

Štědrý den máme za rohem a už je pomalu nejvyšší čas nakupovat dárky pro své blízké. Vzhledem tomu, že ceny čteček klesly na příznivé ceny, staly se neodmyslitelnou součástí vánočních darů. Jenom v USA se během Vánoc prodá několik set tisís čteček elektronických knih a tabletů. Proto jsem pro vás připravil průvodce, který by vám měl napomoci při koupi čtečky Amazon Kindle. Není lehké se rozhodnout, jaký model Kindle čtečky koupit, kde nakoupit a co ke čtečce koupit.

Co získáte koupí čtečky Kindle?

  • Čtečky Amazon kindle se vyznačují především kvalitním zpracováním,
  • velmi dobrá cena, Kindle 4 a Kindle 5 již za 2 350 Kč s poštovným a model Kindle Paperwhite s dotykovým displejem a osvícením kolem 3 450 Kč.
  • Kvalitním displejem díky kterému čtení elektronických knih je stejně tak příjemné jako čtení papírových knih,
  • WiFi připojení – takže můžete využít webový prohlížeč,
  • možnost si nechat posílat zprávy do čtečky,
  • přes email či program zasílát dokumenty či knihy do čtečky aniž byste ji museli připojovat k počítači kabelem.

Jaký model čtečky Kindle koupit?

Za jiných okolností by nebylo lehké se rozhodnout jaký model Kindle koupit, protože Amazon přišel na trh s novým modelem Kindle Paperwhite, který disponuje dotykovým displeje a osvícením displejem což z tého čtečky dělá dle mého krále mezi čtečkami alektronických knih, bohužel jak tomu býva tento model se stal momentálně pro náš trh nedostupný a v tom případě na jeho koupi můžete zapomenout. Jestliže nespěcháte s koupí čtečky pro sebe nebo někdoho dalšího a současně plánujete utratit za čtečku elektronických knih nad 3000 Kč,  určitě bych chvíli vydržel a následně si zakoupil čtečku Kindle Paperwhite v německém obchodě Amazon, zde vás vyjde nejlevněji a jakmile bude skladem tak ji budete mít do pár dnů doma.

Vzhledem k tomu že Kindle Paperwhite je nyní nedostupný zbávají na výběr dva modely čteček Amazon Kindle a to model Kindle 4 někdy označová i jako Kindle 5 a následně starší model Kindle Touch. Model Kindle Touch je starší předchůdce dotykového Kindle Paperwhite, stejně jako tento novější model disponuje dotykovým displejem. Není to vůbec špatná čtečka nezaostává za ostatními, ale přeci jenom je to starší model který má trochu větší rozměry než Kindle Paperwhite takže bych opět raději počkal a Kindle Touch nekupoval, kdybyste ale o něm i tak uvažovali na Amazon.de je k dostání za 109 EUR což je nějakých 2 900 Kč včetně poštovného do ČR.

Kindle 4 a Kindle 5

Ke koupi vám tedy zbýva čtečka Kindle 4 / Kindle 5. Jde o základný model jenž Amazon nabízí a je tedy i cenově nejdostupnější, to ale neznamená že by se jednalo o nějakou nic moc čtečku. Kindle 4/5 váží pouhých 170 gramů, jeho rozměry jsou: 166 mm x 114 mm x 8,7 mm a k dispozici má 1.25GB paměti pro vaše dokumenty a knihy. K dispozici má modul WiFi takže se můžete připojit na internet využít webový prohlížeč nebo si nechávat pravidelně zasílat zpravodajství od různých deníku či si zasílat knihy a dokumenty do čtečky bez nutností ji připojit k počítači prostřednictvím kabelu.

Tento model Kindle 4 /5 bude velmi dobře sloužit všem lidem, kteřá chtějí číst knihy. Jeho paměť je naprosto dostačujicí pro běžného uživatele se na tuto čtečku vejde několik set knih, takže o prostor bych se nebál. Čtečka má super E-Ink displej, takže čteční knih je na ní slat.Dotykové ovládání čtečka nemá, ale není to vůbec na škodu k dispozici má po stranách tlačítka pro přepínání stran. Dotykové ovládání spíš ocení lidé, kteří chtějí kromě čteční na čtecce využívat i další možnosti jako označení slova v knihe a následně si ho nechat přepoliž pomocí slovníku a nebo dělat označení částí knihy to je na modelu s dotykovým displejem pohodlnější.

Cena Kindle 4 a Kindle 5 – v ČR se cena pohybuje různě verzi s reklamou seženete něco kolem 2 500 Kč a více cenu bez reklam ještě dráž. Já bych vám doporučoval tento model zakoupit v německém obchodě Amazon.de kde vás vyjde na krásných +/- 2 300 Kč včetně poštovného do ČR. V obchodě Amazon stojí kindle 4/5 jen 79 EUR. Jde o model bez reklam!

Tento model Kindle  se nabízí ve dvou variantách a to v barvě černé někdy také označován jako Kindle 5

a barvě šedé převážně označován jako Kindle 4

Souhr jaký model Kindle koupit

  • Kindle 4 a Kindle 5 – cenově nejdostupnější čtečka vyjde vás už kolem 2 300 Kč, plně dostačující pro čtenáře knih. Má výborný displej a rozměry, velmi dobře se drží v ruce a prostě pro čtení nic lepšího není potřeba.
  • Kindle Paperwhite – momentálně nedostupný mode, jestliže s koupí nespěcháte a jste později ochotni za čtečku utratit nad 3 300 Kč doporučuji vydržet a počkat si na tuto čtečku. Získáte tak osvícení displeje které je super za zhoršeným světelných podmínek a současně dotykový displej.
  • Kindle Touch – starší model Kindle s dotykovým ovládáním, o něco tluštší tělo. Výborný displej jako všechny čtečky Kindle. Cena kolem 2 900 Kč. Osobně bych si počkal a připlatil na Kindle Paperwhite jinak raději pořídil levnější model Kindle 4 nebo Kindle 5.

Bez obalu ani ránu!!!

Mít čtečku elektronických knih je moc hezká věc, ale jestliže vy či osoba které čtečku chcete darovat plánuje že bude s čtečkou cestovat, převážet v kufru, kabelce či baťohu je nezbytné abyste na čtečku pořídili i kvalitní oba. Čtečka elektronických knih má totiž oproti mobilům či tabletům achylovu patu a to více náchylný displej na mechanické poškození. Displej čteček není chráněn tvrdým sklem jako u mobilů atd. a proto je snadší jej poškodit. Asi se ptáte proč displeje čteček nejsou chráněni sklem, je to prosté, sklo odráží světlo a proto čtení knih na čtečce by bylo méně příjemné. Nyní čtení knih na čtečkách elektronických knih je jako byste četli klasickou knihu kdy je text na papíře.

Co vám tedy doporučuji, jestliže máte hluboko do kapsy a chcete mít čtečku elektronických knih raději ušetřete na čtečce kupte si levnější model Kindle 4 nebo Kindle 5 a kupte si k tomu kvalitnější pouzdro než abyste měli jen čtečku například Kindle Paperwhite. Opravdu není nic horšího než když z baťohu nebo kabelky vyndáte čtečku s pouzdrem a po odklopení pouzdra zjistíte že se vám poškodil displej. Poškodit displej není zas takový problém stačí trochu větší tlak na displej a může být po něm. U kabelek a baťohu se to stává dost často že nějaký další předmět zatlačí na displej. Pak se vám udělá na displeji takový šedivo černý pavouček.

Jaký tedy obal koupit na Kindle aby vám dostatečně chránil čtečku a především displej?

Na trhu je mnoho obalů pro různé modely čteček Amazon Kindle. Od nejlevnějších silikonových, které chrání pouze tělo čtečky až po hliníkové které chrání čtečku celou. Určitě na obalu nešetřete, ale ne vždy znamená nejdrazší nejlepší ochrana. Než raději volit drahý a krásně vypadající obal šáhněte po méně pěkným obalu, který bude mít lepší ochranné vlastnosti. Bohužel volba vhodného obalu není lehká záležitost, protože si ho většinou nemáte kde ošahat tak vám nezbývá než ho vybírat dle obrázku a zkušeností uživatelů. Již my několik obalů na Kindle prošlo pod rukami a připravil jsem pro vás i test obalů pro Kindle 4 zde.

Čím se tedy řídit při výběru? Nejdůležitější je aby přední strana obalu která zakrývá displej byla opravdu ale opravdu velmi tvrdá. Jde o to, že když dáte čtečku do kabelky, baťohu atd. tak aby nějaký  předmět přední stranu obalu neprohl a tlakem nenarušil displej. Druhý hlavní parametr by měl být uzavření obalu, jde o to aby se vám obal neotevíral, byla menší možnost toho že se do obalu dostane jiný předmět když máte čtečku v kabelce.

Jestliže ale chcete mít obal jen pro běznou ochranu a to že čtečku 90% máte doma položenou na poličce když nečtete nebo občas vezmete na chatu a čtečku převezete bezpečně nemusíte na kvalitě obalu zat tak trvat a vybírejte si podle ceny a vzhledu.

Jaký obal tedy pořídit?

Máte možnost získat slevu, tedy VIP kód na nákup pouzder značky Tuff-Luv, více zde. Tyto pouzdra mám otestované a prošlo mi pod rukami mnoho typů této značky. Jsou pěkně a kvalitně zpracované, jejich design je příjemný. S ohledem na ostatní pouzdra patří k těm lepším co se týče ochrany displeje čtečky. Tyto obaly můžete nakupovat zde. O VIP kód můžete požádat zde.

Další možností je volba originální pouzdra od Amazonu. Tyto pouzdra jsou sice dražší ale na čtečky padnou jako ulité. Prodávají se ve více barev a v případě Kindle 4 nebo Kindle 5 i v provedení s lampičkou. Obaly se zkládají ze dvou částí, které tvoří jeden celek. Skořepina která kopíruje tvar čtečky. Do této skořepiny se čtečka zacvakne a je tedy chráněna zezadu, displej chrání přední kryt obalu. Tyto obaly jsem také testoval a jsou pěkné, díky provedení nezvětší moc tělo čtečky takže je stále štíhlá a dobře se drží v ruce. Nakupovat obaly můžete přímo na německém Amazon.de a doporučuji jejich koupi společně s čtečkou, abyste ušetřili na poštovném.

Poslední věc a to nabíjíme čtečku

Když si nyní zakoupíte jakýkoliv model čtečky Kindle, tak v krabici naleznete společně se čtečkou i návod v angličtině a USB kabel. Tento kabel slouží jak k nahrávání dokumentů a knih do čtečky, tak i k nabíjení čtečky z počítače. Když ji připojíte k PC nebo notebooku čtečka se bude přes USB kabel nabíjet. To je sice hezké, ale ne každý chce takto čtečku nabíjet. Proto je vhodné abyste si pořídili jeslti ještě nemáte nějakou redukci do zásuvky 230V která má výstup na USB kabel.

Běžně se tyto redukce dodávají společně s mobilními telefony, takže je možné že ji vůbec nemusíte kupovat, ale jestliže ji nemáte doporučuji koupi. Na Amazon.de je k dispozici nabídka několika redukcí, originální od Amazonu za 20 euro ale tu by si koupil jen blázen. Redukce lze sehnat jak v ČR nebo na Amazonu kolem 100 Kč a více.

Nabíječka Kindle již za 7 EURO zde.

 

Tip na e-knihy

Komentáře 8 komentářů

G72 Napsal 07:52 / 28. 11. 2012

Pre tych, ktori planuju citacku pouzivat tak povediac za pochodu a drzat prevazne jednou rukou by som este poznamenal, ze Amazon Kindle (nespravne oznacovany ako 4 alebo 5) je posledna citacka, ktora sa da plne ovladat jednou rukou. Kindle PW je urobeny tak, ze sa da jednou rukou citat a listovat dopredu, ale na vsetky dalsie ukony uz potrebujete druhu ruku, pevnu podlozku alebo drzat citacku nezmyselne za lavy horny roh. Je to jasny krok smerom k tabletovemu ovladaniu a dan za to, ze zmizli vsetky HW tlacitka…

Marek Napsal 07:58 / 28. 11. 2012

Super shrnuti, diky za nej.
Ja si objednal paperwhite a kdyz uz ta cena je tak nizka, tak rovnou i s pouzdrem, zkusenost?
Pouzdro posilali okamzite, Paperwhite neni skladem, meli by expedovat kolem 4.1.2013, aspon ten muj kousek.
V kombinaci s mailboxde paradni vec, mohu jen doporucit.

maphiosso Napsal 13:36 / 28. 11. 2012

Tak mně se Kindle paperwhite objednat nepodařilo. Objednal jsem a cca za dvě hodiny jsem obdržel email z amazonu, že se jim nepodařilo prověřit moji kartu (nebo účet) a že jim mám odfaxovat údaje o kartě a moji adresu 🙁

Amazon-Kindle.cz Napsal 13:48 / 28. 11. 2012

Škoda, zkuste to ještě znovu já jsem neměl s nákupem na Amazon.de či Amazon.com nikdy problém.

maphiosso Napsal 19:05 / 28. 11. 2012

Bohužel mám teď zablokovaný přístup na amazon účet, měl by zablokovaný do doby, než pošlu údaje, max. 3 dny, pak se objednávka stornuje. Faxem se mi moc posílat údaje o kartě nechce. Zkusím pak odebrat platební kartu a přidat znovu a pak to zkusím..

Laco Napsal 14:04 / 29. 11. 2012

Mam cerstvo kupeneho Kindla Paperwhite, ale nemozem prenho najst poriadne odolne puzdro (Koza ma nezaujima) najlepsie z kovu, alebo ABS plastu. Skusali ste uz niekto ci nanho pasuje puzdro z Kindle Touch? Alebo mate skusenost kolko trva kym urobia hlinikove puzdra na novy model?

G72 Napsal 09:47 / 30. 11. 2012

tak som prave pozeral na amazon.de a Kindle Touch uz je vypredany a odstraneny z ponuky. Najzakladnejsi Kindle sa predava v oboch farbach – ciernej aj sedej, staci si vybrat…

Laco Napsal 12:56 / 6. 12. 2012

G72> Inak s KPW sa da listovat oboma smermi jednou rukou. Ak ju drzite v pravej a chcete ist spet staci ked sa dotkente displaya palcom a pohnete nim do prava. Takymito pohybmi oboma smermi mozte listovat oboma rukami bez problemov. Do menu pri citani knihy tak casto zase nechodim, najcastejsie si tuknem aby som videl kolko je hodin.

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné