Recenze Kindle Paperwhite – po odeznění wow efektu

Kindle Paperwhite mám již necelý den a za tu dobu jsem ji stihl celkem slušně otestovat, zajisté jsem ji neprověřil pořádně jak se na ní čte delší dobu na to bude potřeba více času. Zatím mám ale možnost sepsat pár poznatků s odstupem času, kdy odezněl prvotní WOW efekt.

WOW efekt se většinou dostaví ještě dříve než máte zařízení v ruce. Začne to velkou show kde se představí nový produkt jako iPhone, iPad, Kindle a potom se jen valí informace z medií které papouškuji poznatky z prezentace a technické parametry. Potom se první kusy zařízení postupně dostávají k novým majitelům a ti plní očekávání zázraku jsou často zbytečně zklamáni, protože očekávali že jim dorazí čtečka která bude sama otáčet stránky nebo chytrý mobil s výdrží několika dní. Dost často jejich přehnané očekávání zastíní fakt, že daný produkt je velmi dobrý a inovativní, ale i přesto je dostatečně neuspokojí a budou nakonec šířit zklamání.

Proto se budu snažit vám poskytnout nestranný pohled na novou čtečku Kindle Paperwhite.

Jaký tedy je Kindle Paperwhite po odeznění WOW efektu?

Musíte si uvědomit že nový model Kindle je a bude stále jen čtečka elektronických knih a nic víc. Čtení knih na něm bude stále stejné a jediné co změní komfort je nové osvícení displeje, nové typy písma, které mohou více vyhovovat čtenářům a něco málo bělejší pozadí, které je zajištění osvícením displeje i na nejmenší intenzitu.

Osvícení displeje Kindle Paperwhite

Rovnoměrné osvícení displeje není zcela tak rovnoměrné jak se zpočátku zdálo. Pokusil jsem se nafotit displej za tmy při střední a maximální intenzity osvícení displeje. Bohužel rozdíl intenzity nelze vyfotit dobře, takže se vám bude jevit že tyto dva stupně intenzity svítí stejně, ale není tomu tak. Dále fotografie nejsou 100% ostré abyste si nemysleli že i písmo na čtečce je rozmazané! Na této fotce spíš chci demonstrovat, že osvícení displeje není stejně rozložené po celém displeji. Když se podíváte na obrázek tak na něm vidíte záběry spodní části displeje na obou jsou zaznamenány na spodní části displeje malé světlejší čmouhy. Tyto čmouhy naznačují nerovnoměrné rozložení světla. Na spodní části se nachází 4 diody které dodávají světlo jenž se dále šíří displejem.

Osvícení není tedy úplně rovnoměrné a na spodní části displeje jsou nepatrné čmouhy, které ale vůbec nevadí a při čtení je nevnímáte. Je to tak vždy, když něco chcete vidět vidíte to ale když se na danou věc nesoustředíte a věnujete se jiné aktivitě danou věc již nevnímáte. Závěr je, že i když rozložení světla není 100% stejné je tato funkce super a pro čtení je příjemná.

Osvícení displeje v noci a přeblikávání stránek

Stejně tak jako u starších modelů Kindle, tak i u Kindle Paperwhite máte možnost si nastavit jestli chcete aby se displej refreshoval po každé stránce nebo až po 4 nebo 5 teď si nejsem jist. Když nemáte zapnutý refresh po každé stránce, přeblikávání stránek není tak výrazné, ale je možné že se vám někdy objeví duch (velmi slabě viditelný původní text stránek), tento efekt je i u starších modelů Kindle. Nicméně když si zapnete refresh displeje po každé stránce a čtete v noci tak díky osvícení je přebliknutí na novou stránku více zřetelné, protože z velmi světlé obrazovky problikne tmavá obrazovka a následně nová stránka. Otázka jaký má tento efekt dopad na oči. Zkusím ještě natočit video ve tmě kde bude vidět přeblikávání při nastavení refreshování po každé stránce a při delší době.

Obecně ale lze říct, čím menší intenzita a delší doba refreshování tím příjemnější je čtení za větší tmy.

Dotykový displej a jeho odezva

Kindle Paperwhite má velmi dobré odezvy na dotyky a zatím se mi nestalo že by něco nefungovalo jak má. Takže dotykové ovládání hodnotím velmi kladně. Zajímavé je, že displej je drsnější než displeje u Kindle 4 a Kindle Touch. Na co ale zapomeňte tak ovládání čtečky v rukavicích atd.. Kindle Paperwhite je vybaven kapacitním displejem, který zaznamenává pouze dotyky prsty možné ještě nějakým speciálním perem. Jestliže chcete v zimě číst a mít rukavice na rukou musíte si pořídit model s tlačítky a nebo Kindle Touch, který používá pro ovládání dotyky jinou technologii.

Označování textu je příjemné a odpovídá označování v Kindle Touch.

Uživatelské prostředí čtečky

Rozhraní čtečky se mi velmi líbí, je přehledné a jednoduše se v něm budete orientovat. Většina věcí které se při čtení používají nejčastěji jsou na správném místě, takže vás nějak nezdržuje jejich hledání atd.. Většinou stejně jen otevřete knihu, čtete a listujete.

Vzhled úvodní obrazovky

Vzhled úvodní obrazovky lze měnit. Defaultně je nastaveno rozložení kdy v v horní části je hlavní menu, následně tři obálky knih a pod nimi 4 tipy na knihy které lze zakoupit v Amazonu. Jestliže vám toto rozložení nevyhovuje můžete si v nastavení vybrat klasické zobrazení, které budete znát ze starších modelů. Abyste si udělali představu přikládám fotografie.

Rozložení úvodní stránky Kindle Paperwhite

1. Defaultní rozložení úvodní obrazovky

Paperwhite rozložení úvodní obrazovky

2. Klasické rozložení úvodní obrazovky, které lze nastavit

Psaní poznámek a softwarová klávesnice

Jelikož Kindle Paperwhite disponuje pouze jedním tlačítkem pro zapnutí, musíte se spolehnout na softwarovou klávesnici. Na klávesnici se mi píše velmi dobře a rychle, tlačítka jsou dostatečně velká, abyste neměli problém se na ně trefit. Klávesnice má pouze speciální znaky a nelze psát s diakritikou.

Kindle Paperwhite klávesnice

Kvalita zpracování

Jak jsem již psal v prvním článku, když čtečka dorazila. Zpracování čtečky je velmi dobré, materiály se jeví jako kvalitní. Zadní část je příjemně pogumovaná, takže se čtečka dobře drží v ruce a máte pocit že vám nesklouzne. Na druhou stranu díky drsnějšímu pozadí a černé barvě se více mudlá a jsou vidět otisky prstů, ale to je banalita.

Koupit nebo nekoupit Kindle Paperwhite?

Jestliže máte nyní nějaký model čtečky Kindle a stále funguje jak má zatím bych s nákupem počkal, až vám současný model doslouží. Není důvod zbytečně investovat další peníze do nového modelu jen proto že má navíc osvícení displeje. Kvalita displeje je skoro totožná s kvalitou Kindle 4 a Kindle Touch. U Kindle Paperwhite zlepšuje světlost pozadí osvícení displeje. Všechny tyto modely vám ale budou při čtení klih sloužit naprosto stejně.

Ještě nemáte čtečku elektronických knih a přemýšlíte nad novým modelem Kindle Paperwhite?

Rozhodování vám nezávidím, protože to nebudete mít lehké. Nyní jsou na trhu 4 modely čteček Kindle ze kterých si můžete vybrat. Každý model má svoje pro a proti. Některé mají větší paměť, tlačítka atd.. a některé pouze dotykové displeje. Kdybych se rozhodoval já, tak se dívám na poměr cena a užitková hodnota.

Chcete číst a máte málo peněz, jdete do Kindle 4 bez klávesnice je to výborná čtečka, kterou lze zakoupit za +/- 2200 Kč.

Chcete čtečku knih a mít možnost poslechu hudby nebo mluveného slova, tak to se podívejte na Kindle Touch.

Máte více peněz a mít i osvícení displeje pro čtení za horších světelných podmínek, není co řešit jděte do Kindle Paperwhite.

Obecně všechny čtečky Kindle jsou velmi kvalitní,novější modely jako Kindle Paperwhite, Kindle 4 a Kindle Touch mají o něco lepší displej než Kindle 3 Keyboard.

Co je velmi důležité a nemáte mnoho peněz, tak raději šetřete na verzi Kindle, kupte si levnější model a ušetřené peníze investujte do kvalitního pouzdra. Protože není nic horšího než mít super čtečku elektronických knih, ale prasklý nebo poškozený displej!

 

Tip na e-knihy

Komentáře (24)

Jan Malý Napsal 11:02 / 5. 10. 2012

Doporučuji si na zimu pořídit rukavice s kapacitními ploškami na prstech. Používám je na smartphonu a fungují dobře.

Amazon-Kindle.cz Napsal 11:03 / 5. 10. 2012

Nebo tak .-)

klokane Napsal 11:03 / 5. 10. 2012

Díky za recenzi, paperwhite jsem už objednal, měl by dorazit koncem měsíce.

Hynek Napsal 11:24 / 5. 10. 2012

Jak je to s velikostí bitmap v e-knihách? Paperwhite má vyšší rozlišení než předchozí modely. Je tedy stejná bitmapa na displeji KP menší než na K3/K4/KT?

Amazon-Kindle.cz Napsal 11:27 / 5. 10. 2012

Myslíte spořiče? Jestliže ano tak jsem nezkoumal pro mě to je nepodstatné.

Hynek Napsal 11:31 / 5. 10. 2012

Nemyslím spořiče, ale fotky, ilustrace nebo screenshoty v knihách. Screenshoty jsou například v elektronické příručce ke Kindlu.

Amazon-Kindle.cz Napsal 11:33 / 5. 10. 2012

Jasný už chápu, tak to jsem nezkoumal. Když mi zašleš nějakou knihu konkrétní stranu tak mohu otestovat na Paperwhite i Kindle Touch, Kindle 4. Mail: info@amazon-kindle.cz

Ondra Napsal 11:38 / 5. 10. 2012

Super recenze. Jak je to s podsvícením? Někde jsem četl že nejde vypnout, ale přijde mi to jako blbost.

Amazon-Kindle.cz Napsal 11:43 / 5. 10. 2012

Podsvícení opravdu nelze vypnout stále diody trochu svítí ale vůbec to nemá na nic negativní vliv. Takže když je nastavena intenzita osvětlení na 0, diody stále trochu svítí, díky tomu je pozadí displeje o něco bělejší. Při této intenzitě osvětlení není nic vidět a ani nevíte že čtečka nějaké diody má.

Hynek Napsal 11:41 / 5. 10. 2012

Třeba tahle kniha:
http://www.amazon.com/dp/B009ISIBJM
Stačí si nechat poslat do Kindlu sample. Na začátku hned za obsahem je fotka autorky. Je stejně velká na KP a K4? Předem díky!

Amazon-Kindle.cz Napsal 12:52 / 5. 10. 2012

Zde je porovnání, vlevo Kindle Touch – Kindle Paperwhite: http://www.ebooky.cz/wp-content/uploads/2012/10/DSC_0907.jpg

Hynek Napsal 13:06 / 5. 10. 2012

Díky moc.

Amazon-Kindle.cz Napsal 13:07 / 5. 10. 2012

Není zač. Stačí tedy? Ta kniha vypadá zajímavě škoda že není nikde ukázka obsahu a ne jen úvodu.

Baldwin Napsal 13:16 / 5. 10. 2012

ano, mám k3key a nehodlám zatím přecházet, nevyplatí se to. Udělal bych to, leda by amazon konečně vyslyšel hlasy uživatelů a udělal tam možnost subkolekcí, aspoň trochu lepší hudební přehrávač a možnost poslechu audiobooků a zároveň třeba brouzdání po netu. Imho nic programátorsky složitého a udělal by další kšeft 🙂

Amazon-Kindle.cz Napsal 13:21 / 5. 10. 2012

Nemyslím si že by udělal další kšeft, vy máte dost specifické požadavky které se podle mě odlišují od masy. Kdo chce mít interaktivitu, číst knihy a poslouchat hudbu atd.. koupí tablet. Kdo chce opravdu jen číst knihy koupí Kindle nebo jinou čtečku el. knih. Myslím si že mnoho lidí raději čte a neposlouchá u toho. Hudební přehrávač by ale mohl alespoň trochu vylepšit. Jinak ale primárně jde o čtení…

Baldwin Napsal 13:52 / 5. 10. 2012

jistě, 90% na čtečce čtu, proto jsem si ji koupil. také kvůli výdrži na baterii. audioknihy poslouchám těsně před spaním a hudbu vyjímečně, ale jak říkám, hodilo by se to (např. poslouchat hudbu u webu ano, u knihy samozřejmě ne, to ruší). sice uvažuji o fire HD, ale pořád je to tablet s výdrží max 11 hodin, to je od několika týdnů pořád dost rozdíl. to spíš na zábavu (video, interaktivní web), než na čtení.

Hynek Napsal 15:54 / 5. 10. 2012

Tak jestli můžu ještě otravovat – má ta fotka stejné rozměry, když ji změříš pravítkem přímo na obou displejích? Z tvojí fotky to není přesně poznat.

Ta kniha byla minulý týden zadarmo, snad zase časem bude.

Angrandir Napsal 07:28 / 6. 10. 2012

@Hynek: Z jednoho příkladu nemůžete na nic usuzovat – tohle záleží na nakladateli/autorovi e-knihy, jak obrázek definuje, jestli uvede velikost v pixelech (pak bude menší), nebo v procentech šířky displeje resp. nadřazeného objektu (pak bude stejný), nebo ji nedefinuje vůbec a pak se od určité velikosti roztáhne na celou šířku.

Vali Napsal 12:11 / 6. 10. 2012

Ad fotka osvětlení) šlo by to vyfotit se stejně nastavenou manuální expozicí, ale valnou vypovídací hodnotu by to asi i tak nemělo.

Ad psaní diakritiky) na Kindle Touch stačí písmenko chvíli podržet a nad ním se objeví varianty s diakritikou. Bohužel podpora češtiny není 100%, chybí třeba ť a ď.

Amazon-Kindle.cz Napsal 12:24 / 6. 10. 2012

Fotit to znovu nebudu. Tlacitka zkusim jsem zapomnel na tuto moznost.

Gothmog Napsal 20:24 / 6. 10. 2012

to Baldwin:
No hele, tak si kup Kindle Touch, tam můžeš přehrávat mp3 a současně brousit po webu problémů. A tuším, že subkolekce řeší jbpatch, resp. nějaký jeho plugin. A lepší přehrávače snad taky jsou, třeba mplayer (nezkoušel jsem), mě víc zajímal texťák (mám Leafpad), kalkulačka (KindCalc) a šachy (eBoard Chess) 🙂

Roman Napsal 16:03 / 29. 11. 2012

Ještě k fotce: dá se u Kindle 4 nastavit taková velikost písma, aby zobrazila stejně textu, jako Kindle Paperwhite? Nebo je více obsahu díky většímu rozlišení, jemnějšímu fontu? Díky za odpověd. S pozravem Roman

Veronika Napsal 08:57 / 16. 9. 2013

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jestli je teda možné na čtečce paperwhite číst i ve tmě nebo musí být světlo, stejně jako u starších modelů.
Děkuji moc za odpověď

Amazon-Kindle.cz Napsal 08:59 / 16. 9. 2013

Dobrý den,
Paperwhite má super věc a to osvícení displeje, diody pod displejem a speciální vrstvu která rozvádí světlo a osvětluje plochu displeje, takže můžete na Paperwhite číst ve tmě, ale i za horších světelných podmínek. Intenzita osvícení je regulovatelná. Doporučuji

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné