Uvažuji o koupi MacBook Pro 13 poradíte mi? Nebo mi doporučíte něco jiného?

Předem upozorňuji všechny hnidopichy, že tento článek opravdu nesouvisí s tématikou elektronických knih a čteček Amazon Kindle, proto vás prosím, abyste jeho výskyt na tomto blogu tolerovali a rovnou článek přeskočili jestli vás jeho obsah nezajímá. Článek slouží pro mé osobní účely, abych získal relevantní připomínky ke koupi produktu MacBook Pro a OS X.

Můj dosavadní (již prehistorický) notebook HP Compaq Business Notebook NC8230 mi přestal dostatečně sloužit, proto uvažuji o pořízení nového notebooku, který bych využil pro pracovní záležitosti, ale i zábavu. Uvažuji o koupi notebooku Apple MacBook Pro 13″ pro tyto účely:

  • Vývoj aplikací, převážně webové aplikace (PHP, MySQL, Apache, CSS, Java, C# atd..);
  • Úprava fotografií a návrh grafiky v Adobe produktech;
  • Možnost editaci či otevření MS dokumentů;
  • Zábava (poslech hudby, film, nějaká arkádovka);

Již tolik necestuji, takže notebook bych hodně využíval s monitorem HP LP2475w. Nyní mám stolní počítač s  Win 7, který mi slouží velmi dobře, ale časem bych klidně přešel jen na práci na notebooku s externím monitorem. Ale i přesto by mě zajímalo jestli je reálné pohodlně pracovat a programovat na 13″ notebooku v nějakém IDE (NetBeans, Aptana nebo něco jiného pro OS X), grafickém editoru, atd…

Přehled o nabídce notebooků vůbec nemám, takže neznám žádnou rozumnou alternativu ke koupi, která by byla pro mé účely vhodná. O koupi MacBook Pro uvažuji z toho důvodů, že bych rád otestoval OS X, a měl kvalitní přístroj, který mi vydrží několik let, dále si tento notebook mnoho lidí chválí. Než se, ale definitivně rozhodnu pro koupi, rád bych znal odpovědi na mé otázky od majitelů Apple MacBook, ale i znalců notebooků.

Co bych rád vědět o MacBooku a OS X

  • Jaké programy budu potřebovat nebo byste mi doporučili, abych mohl pohodlně vyvíjet webové aplikace a provádět ostatní požadované operace.
  • Kolik mě budou stát potřebné aplikace a ostatní aplikace, aby notebook byl použitelný.
  • Jaká je reálná výdrž notebooku při práci na baterii.
  • Existuje nějaká alternativa notebooku za podobné peníze a parametrů, kterou byste si byli ochotni koupit?

Všem děkuji za cenné rady a názory!

 

Tip na e-knihy

Komentáře (12)

radecek Napsal 18:36 / 25. 2. 2011

No dival jsem se na cenu a stoji kolem 26k. Rekl bych ze ve stejne cene da sehnat NB i s vetsim vykonem. Kuprikladu na heruece je velice pekne nastaveitelny filtr.. Ale nevim jak se daji vyvijet aplikace pod c# na XOS, ale rekl bych ze .NET je hlavne pro win.. Osobne bych si vybral za tu cenu nejakeho DELLa, kde se na vic neplati jen za znacku, ale take vicemene okamzity servis.

Xlendi Napsal 19:04 / 25. 2. 2011

Já mám už přes rok Toshibu Portege R600 s Windows 7 Professional a maximální spokojenost (na virtuálním počítači zdarma XP, na druhém Ubuntu). Maca jsem měl asi před pěti roky během střednědobého pobytu v zahraničí. Prostředí je hezké, pracovat se s ním dá, ale s dokumenty MS Office si moc nerozumí. Pro běžnou práci si myslím, že je v našich podmínkách platforma PC lepší.

lukasjakrtek Napsal 20:47 / 25. 2. 2011

Já mám s Apple osobní zkušenost a je to tak, že většina lidí co na Maca nadává ho nikdy nezkusila a ten kdo ho zkusil u něj již zůstal. Nevím jaké jsou programy na vývoj aplikací pro C# ale neni problém pomocí Boot Campu mít ve stroji i Win 7 jako dualboot. Bohužel u mě z důvodu finanční stránky věci jedu na Win platformě… Jinák k té velikosti 13″, tak ta je plně dostačující. Jedu uz rok a půl na 13″ Toshibe (U500) a uz bych velikost neměnil. Mít peníze, tak jdu do Maca hned…

elka_cz Napsal 21:18 / 25. 2. 2011

Xlendi, jak můžeš napsat takovou blbost? „Měl jsem Maca před pěti lety… ale s dokumenty MS Office si moc nerozumí“. Vývoj se trošku pohnul dopředu víme? 🙂 Samozřejmě, že DOC, DOCX, XLS i PPS v pohodě otevřu i zedituju na Office for Mac a přepošlu si do práce, kde ho opět v pohodě otevřu a zedituju v Office pro Windows.

Pavel Riedl Napsal 23:08 / 25. 2. 2011

Taky přispěji trochou zrna do mlýnice:
1. brácha používá MBP pro vývoj v Javě a i podle ohlasů dalších javových programátorů je OSX pro toto velmi vhodný. Takže dávám +
2. pokud si nainstalujete windows, budete moci pracovat v C#, ale zase přijdete o komfort OSX. Používání bootcampu, vlastně přecházení mezi dvěma OS mi přijde nepraktické a schizofrenní. Zde je třeba se rozhodnout.
3. MBP (15″) jsem měl na nějakou dobu v rukách a je to po všech stránkách skvělý stroj. Jsou to dobře utracené peníze. Na konci jeho morálního života budete mít problém jej roztlouct. Navíc je tu možnost SSD dopingu, který o nějaký ten pátek prodlouží jeho život. Dávám +
4. Momentálně mám zkušenosti s NTB IBM řady X (X61, X60), matný 12″ display. Lze na nich programovat, nutí vás to však více přemýšlet a méně psát. Proto, pokud je možnost, připíchnu se na větší monitor. V práci používám monitory 2, programuji ve MS VS. Pro dlouhodobou práci je však větší monitor nutností. Tady bych dal -.
5. Pokud vyloženě nepotřebujete dokumenty MS Office, vystačíte si s alternativami, konec konců už i ty webové editory jsou slušné, a to jak od MS, tak Google.

Teď si ještě jednou pročítám vaše dotazy… myslím, že bude pro vás vhodnější (univerzálnější) si nainstalovat nějaká windows, byť to zní jako svatokrádež.

Tak to k věci asi vše, přeji příjemný večer.

snilard Napsal 15:13 / 26. 2. 2011

MacBook pro můžu jen doporučit. Na webový vývoj se hodí TextMate, pěkný je CSSEdit. Ten TextMate stojí něco kolem tisícovky.

vztekloun Napsal 20:46 / 26. 2. 2011

Na tuhle kombinaci ((PHP, MySQL, Apache, CSS, Java, C# atd..);) neexistuje idealni kombinace. 🙂

Nakonec stejne skoncite u daleko rozumnejsich veci typu RoR a tam se Mac hodi vyborne.

Xlendi Napsal 21:18 / 26. 2. 2011

Já si pamatuji, že jsem měl strašně rozházené tabulky v dokumentech původně vytvořených ve Wordu. Office pro Mac jsem tam samozřejmě neměl, jen Pages s nějakým pluginem.

Ale mám příklad i necelý rok starý – kolega si přivezl ze stáže v USA Maca. Běžně tam pracuje s dokumenty MS Office (a asi tam dokonce Office for Mac má). Nedávno jsme ale měli posuzovat nějaký trojjazyčný dokument – sepsaný česky, arménsky a anglicky (tedy, mi samozřejmě posuzovali jen tu češtinu a angličtinu 🙂 Zatímco na PC notebooku mi pro správné zobrazení celého textu stačilo dohrát arménské fonty do Windows, na Macovi to kolega nerozchodil.

Honza Napsal 21:32 / 26. 2. 2011

„trojjazyčný dokument – sepsaný česky, arménsky a anglicky“ Ano, to je věc, bez které se, zvlášť v případě arménštiny, každý uživatel Macu neobejde :o))

Jiří Havelka Napsal 11:00 / 27. 2. 2011

mam MBP 13“ mid2010. MBP je dobrý stroj jak je uvedeno v příspěvkách výše.

Není potřeba mít dualboot. Programuji v C#(VS2005,WCSF,MS Sqlserver 2005 express) ve windows běžících v virtuálním stroji (v Parallels 6.0, docela levný, nebo zadara virtualbox, také výborný). Virtuální disk mám na externím disku připojený přes Firewire. Není poznat že to není na interním disku.

Přeji hezký den.
Havelka Jiří

kames Napsal 08:14 / 1. 3. 2011
luxs Napsal 16:31 / 8. 8. 2011

Máte někdo zkušenosti jestli šlape v Macbook pro 13 SSD disk 256GB SSDNow Kingston V100 notebook kit? nechce se mi riskovat a zbytečně vyhazovat prachy oknem. Díky…

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné