Zkušenosti knižního distributora Kosmas s prodejem elektronických knih

Na Lupě vyšel rozhovor s projektovou vedoucí Hanou Žákovou z Kosmasu. Jestli vás zajímají elektronické knihy, DRM a jak se daří prodeji ebooks v obchodě Kosmas, bude článek vhodnou potravou pro váš Kindle.

Tip na e-knihy

Komentáře 13 komentářů

Radek Holeček Napsal 18:31 / 22. 2. 2012

Jsou to zoufalci. Z 33 tisíc titulů, které mají skladem, nabízejí v elektronické podobě 2 %. Pravděpodobnost, že u nich nenajdu tu knížku, kterou hledám, je minimálně 98 %. A při téhle pravděpodobnosti se na nějaké hledání můžu vykašlat, protože je větší pravděpodobnost výhry ve sportce, než to, že u nich najdu knížku, kterou hledám.
A řečičky o tom, jak to udělat, aby e-knihy nakanibalizovali na papírových jsou také trošku mimo. Od té doby, co čtu elektronické knížky, nečtu papírové (a nejen nečtu, ale kupodivu jsem je i přestal kupovat).
Místo aby vymysleli nový obchodní model (třeba za 200,- měsíčně přístup k veškerému elektronickému obsahu), tak vymýšlejí, jak prodávat dále papírové knížky a k tomu se snaží prodat i něco v elektronické podobě za nehorázně vysoké ceny.
Za všechny papírové knížky, u kterých je uvedeno „Titul je vyprodaný.“ a u kterých nenabízejí elektronickou podobu, by si vydavatel zasloužil za trest napsat tisíckrát „Jsem naprostý ekonomicky nevzdělatelný blb, který si zaslouží zkrachovat.“
Schválně si zkuste vybrat nějakého autora a třeba podle wikipedie nějaké jeho dílo. A zkuste ho sehnat jako knížku. Pravděpodobnost, že se vám to povede, je tak 20 %. Pravděpodobnost, že ji seženete legálně elektronicky je tak 0,5 %. Naproti tomu pravděpodobnost, že ji „vydala“ warez scéna je více než 50 %, u známých autorů a děl starších půl roku možná i přes 90 %.

aldav Napsal 07:59 / 23. 2. 2012

Lip to napsat neslo. Dnes hledaji duvody proc to nejde a za par let budou brecet, ze jim opet ujel vlak, stejne jako u filmů a MP3. Uzivatele jdou cestou nejmensiho odporu a tou rozhodne neni cena dnesni ceske e-knihy. Radeji by prodali 10 zakaznikm za 100,- , nez 100 zakaznikum po 10,- . Nedivaji se vubec do budoucnosti a chteji hrabat ted hned. Ja vim 100 zakazniku s cteckou se hur shani ,ale jsou to provazane nadoby. Bezny uzivatel si ctecku nekoupi, pokud na ni nebude dost levnych knih a levne ctecky taky nebudou, pokud se jich neprodaji mraky. Napr. od te doby co se zacaly prodavat programy na Android za 20,- az 100,- jsem si jich koupil asi 25, protoze mi ta cena prijde rozumna a bude to tak i s knihou, pokud bude stat do 100,-

Rastik Napsal 08:13 / 23. 2. 2012

Obávám se, že Kosmas není správný adresát předchozího komentáře. Oni jako obchodník se můžou snažit, ale to jak velká bude nabídka závisí primárně od vydavatelů.

Nicméně k textu samotnému:
Jsem na tom s papírovými knihami stejně. Pokud nevyšla elektronicky, tak si obvykle nekoupím ani tu papírovou a radši si nechám zajít chuť. Pokud ale vyšla, tak nemám problém zaplatit stejnou cenu jako za papírovou. Představa, že by byly elektronické knihy za zlomek ceny papírových se mi nezdá.

RomanL Napsal 11:49 / 23. 2. 2012

Staré, dávno vydané knihy se v klidu dají prodávat v el. podobě za zlomek ceny. To, že o tom vydavatel nechce ani slyšet, je druhá věc… 😛

Marie Napsal 19:01 / 23. 2. 2012

To RomanL: staré, dávno vydané knihy již často nemají dostupná sázecí data (teď se sází v InDesignu, dříve se používal Quark, média, na nichž jsou staré sazby uložené, už třeba nejdou otevřít…). Pokud je chceme vydat znovu (jsem knižní redaktorka, vím, o čem mluvím), musíme text načíst OCR, pak opravit včechny chyby, které při OCR vzniknou, znovu zredigovat, naformátovat, provést korekturu (pokud jde o knihu starou třeba deset let, byla korigovaná podle starších mluvnických pravidel…). A tyhle věci nejsou zadarmo. Asi proto se do toho nakladatelé úplně nehrnou. Ono aby se to, co píšu, aspoň zaplatilo, když už ne vyplatilo, musela by ta cena rozhodně vyšší než zlomek ceny papírového vydání. Přesto to u některých knih podstupujeme, rozhodně na tom nevyděláváme a určitě to nebudeme dělat se všemi staršími tituly.
Samozřejmě vím, že třeba na Trance se vyskytují e-knihy, které byly převedeny do e-podoby přes OCR a jsou tam zadarmo. Ale třeba nemají pořádné formátování; zkorigované mohou být dobře, což samo o sobě nestačí.

Marie Napsal 20:49 / 23. 2. 2012

Ad můj předchozí přísěvek: a to jsem ještě nenapsala, že ty staré knihy bychom samozřejmě nemohli prodávat, pokud bychom neměli s autorem či s majitelem licenčních práv smlouvu. V případě, že bychom staré tituly chtěli prodávat jako e-booky za zlomek ceny – třeba za 40 Kč, už vidímto nadšení ze strany autorů a majitelů práv, když běžná honorářvá sazba nepřesahuje 10 procent z prodejní ceny knihy. Něco by si vzal distributor, a možná bychom nebylijen na nule, ale v mínusu.

aldav Napsal 21:09 / 23. 2. 2012

@Marie
myslim, ze Trance uz zatrhli alespon jako download pro e-knihy 🙁
Podle Vas by mela stat e-kniha kolik ? Ja bych se spokojil se 100,- a pak bych rad a hodne kupoval. Ted ale proste nekoupim … Stejne jako nepujdu do kina za 200,- . Ale tam je to spis o tom ze mi vadi chrochatni a srkani tech „prasatek“ 🙂

Marie Napsal 08:26 / 24. 2. 2012

To Alda: Trance byl příklad pro ilustraci, a ano, už se přímo z něj knihy stáhnout nedají.
Kupuji si e-booky na Amazonu, tam jsou někdy dokonce o něco dražší než papírová kniha (v průměru dám za e-book v AJ cca 10 dolarů), za e-knihu v češtině jsem zatím dala maximálně 149 Kč. Ono taky – aspoň u mě – záleží na tom, kterou knihu si kupuju v elektronické podobě. Když to je bichle, kterou už mám v knihovně, tak se ji snažím koupit co nejlevněji; když je to něco, co nutně nepotřebuji v papírové podobě, dám za to klidně kolem dvou set. A takhle možná uvažují i jiní; těžko s tím ale může kalkulovat nakladatel a distributor:-)
Jo a za lístek do kina taky nerada dám víc než 130 Kč; v Praze to není problém, třeba MLP má filmové projekce, lístek stojí kolem 60 Kč. Existují projekce pro důchodce, kam vás pustí, i když vám není osmdesát, a zaplatíte taky šede:-)

Jakub Fiala Napsal 11:44 / 24. 2. 2012

Me necini taky za e-knihu zaplatit jako za papirovou.

Musi to vsak byt novinka, nesmi se vyskytovat na trance (pak si ji stahnu odtamtad) a sousnu maximalne socialni DRM.

@Marie Argument, ze knihy z trance neobstoji z hlediska formatovani je pri e-publikaci trochu lichy. Me osobne a verim, ze i dalsim ctenarum staci u bezne beletrie bez obrazku ap. na cteni cisty nebo jen mirne formatovany text.

Marie Napsal 15:58 / 24. 2. 2012

to Jakub F.: nevím, jestli by se mi chtělo platit 100, 150 Kč za něco, co má kvalitu prostého textu, bez nadpisů a podobně. Formátování nadpisů, citáty v kurzívě a podobné věci docela zvyšují (můj) čtenářský komfort. Podotknu, že příklad s Trance jsem mínila tak, že bychom si prostě nemohli dovolit prodávat e-knihy, které nejsou naformátované a podobně. Pokud jste někdy pracoval s dokumentem vzniklým OCR, tak určitě víte, že se neztratí jen formátování, ale často i různé znaky…

aldav Napsal 23:02 / 24. 2. 2012

@marie
Jsem myslel, ze je to diskuze o knihach v cestine a ne z Amazonu 🙂

Marie Napsal 08:53 / 25. 2. 2012

To Aldav: a je v tom takový rozdíl? Občas sice nechápu, proč jsou některé knížky v AJ tak drahé, když vycházejí v několikanásobně větším nákladu, a řekla bych, že by i ty e-booky mohli mít levnější, ale jinak v tom nevidím až takový rozdíl.

dlouhy Napsal 01:02 / 19. 2. 2018

Možná je můj příspěvek trochu mimo, ale je o knihách. Knížky čtu a sbírám celý život.
Teď jsem se musel stěhovat – menší byt, níň místa – tak jsem knihy nabídl antikvariátu:
Slovenské nechceme! Encyklopedie tak za 20 až 50 ostatní tak 3 až 5 korun. Tahat se s tím, platit benzín i nabídl jsem knihy zdarma místní hl. knihovně: Nechceme je! Ke každé knize musíme vyplnit žádost pro MÚ ať nám schválí, že ji můžeme půjčovat. nechte vždy pár na chodbě před knihovnou snad si lidi něco vezmou.
Nabídka známým dopadla podobně – nemám čas ani na noviny apd. Tak mám ve sklepním boxu 3,5 metráků zabalených knížek a ze zbytkem po přečtení topím na chatě – prý že topení není drahé – při ceně 25 a více korun za knihu.

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné