Nové dvě fičuryny od Amazon pro Kindle (půjčování knih a …)

Amazon připravuje dvě nové fičuryny pro Kindle. První z nich je možnost čtení předplacených novin a časopisů ve volně dostupné aplikaci (čtečce Kindle), která je dostupná na mnoho platformách: PC (Windows, Mac) nebo iPhone, iPad, Android. Výhoda toho je, že i když nebudete mít u sebe svoji čtečku Kindle nebo ji zatím nemáte, můžete si noviny a knihy číst na počítači nebo jiném zařízení. Hlavní myšlenkou je, koupit si jednou a číst kdekoliv, ostatně takto je to již u knih zakoupených na Amazon.com, jelikož si je můžete číst kdekoliv (Kindle 3, Kindle DX nebo na PC, iPad, atd.).

Druhou fičurynou co Amazon chystá je možnost půjčování knih zakoupených z obchodu Amazon.com. Knihy bude možné půjčovat dalším uživatelům elektronických čteček Kindle nebo čteček nainstalovaných na PC či mobilních zařízení. Knihu bude možné zapůjčit na dobu 14 dnů a během této doby si ji bude smět číst jen osoba, které byla kniha zapůjčena. Bohužel nebude možné půjčovat jakékoliv knihy, ale pouze ty, u kterých dali majitelé autorských práv svolení.

Tip na e-knihy

Komentáře 9 komentářů

QWERTY Napsal 19:25 / 26. 10. 2010

Zajímalo by mne, jak bude udělaný to půjčování s tím, že to bude moct číst jen ten, komu to půjčím a já ne – přece když Kindle hodím offline a pak to přes PC někomu půjčím, tak budu moct vlastně číst já i on… 🙂

Jerzabek Napsal 21:35 / 27. 10. 2010

Myslím, že půjčovat to půjde pouze z Kindlu, tím se to vyřeší 🙂

Leonell Napsal 08:59 / 29. 10. 2010

Ta myšlenka s novinami mně napadla nedávno.
Stačilo by, kdyby nějaký zpravodajský server ráno vygeneroval ze svých zpráv nějak rozumně formátovaný MOBI soubor a dal jej ke stažení, třeba „novinky-2010-10-29.mobi“.
Koukal jsem, že podklady v rozumné podobě nabízí ČTK. To ale je placená služba (detaily nevím) a bude tedy také nejspíš omezeno zveřejňování.
Druhá otázka je, že dovnitř to kromě Amazonu dostane asi jen uživatel přes pécéčko (nebo jde ukládat z vestavěného prohlížeče?)
Samotné naprogramování webové aplikace vytvžřející ten Mobi soubor z nějakého zdroje článků by snad neměl být problém.

Amazon-Kindle.cz Napsal 09:14 / 29. 10. 2010

Dobrý den,
což o to, naprogramovat skript, který by tahal novinové články z internetu není zas takový problem. Ale je zde konflikt s autorskými právy, takovou službu si mohou provozovat jendoltivci pro vlastní účely ale není legální poskytovat službu, která by stahovala novinové články s idnes a dále je poskytovala uživatelům.

To by noviny musel samy chtít a poskytovat články v nějakém ebook formátu.

Leonell Napsal 09:58 / 29. 10. 2010

Já o stahování a parsování stránek nepsal, to umí například toto http://code.google.com/p/kindleweb/

Ale máte pravdu, celé to stojí a padá na zdroji těch dat.
Kdybychom byli v rodišti Kindla, tak by údaje získané za peníze daňových poplatníků (ČTK je veřejnoprávní instituce) byly pro daňové poplatníky zdarma a nemáme co řešit.

Amazon-Kindle.cz Napsal 15:24 / 29. 10. 2010

To máte pravdu, zkuste jim napsat jestli poskytují zprávy v nějakém rozumném formátu.

Leonell Napsal 21:08 / 29. 10. 2010

Ve formátu problém nebude, nabízejí textové popisy.
Už jsem jim ráno psal, konkrétně jsem popsal k čemu to chci, zatím bez odpovědi. Problém vidím v tom, že to bude placené – otázka je jak moc. Pošlu výsledek.

Leonell Napsal 08:30 / 6. 11. 2010

Aby se neřeklo, že jsem se na fórum vykašlal: odpověděli, že potřebují vědět kolik emailů, jak často denně a kolik zpráv. Tak jsem něco vymyslel a dopsal že se jedná o ryze nekomerční projekt lidem pro radost. Od té doby žádná reakce.

tik Napsal 18:39 / 30. 12. 2010

@Jerzabek: mylenka, ze dam dva kindly vedle sebe a presunu/zkopiruju soubory z jednoho do druheho je velmi lakava 😉

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné