Čtečka knih – jak vybrat

Čtečka knih – jak vybrat. Rady a tipy jak vybrat čtečku knih sobě nebo někomu jako dárek

Vzhledem k tomu, že se blíží Vánoce, tak nyní bude mnoho lidí řešit nelehký úkol jak (jakou) vybrat čtečku knih (e-knih).

Každý má při nákupu různá kritéria. Pro někoho může být limitujícím faktorem pořizovací cena čtečky, někdo je zas ochoten připlatit a preferuje lepší displej a hitech funkce.  Kromě ceny a funkcí, také záleží na tom, pro koho vlastně čtečku kupujete, někdo je technicky méně zdatný nebo neumí anglicky, takže ocení čtečku s jednoduchým uživatelským prostředím, které je i v češtině a někdo, například student ocení čtečku, která mu navíc nabídne i překladové slovníky a podporu výuky cizích jazyků. A v této menší džungli funkcí, různých značek čteček e-knih se vám bude snažit pomoc tento článek.

Kdo se chce více dozvědět o čtečkách a na co se zaměřit, tak tomu se může hodit sekce na co se určitě zaměřit při koupi čtečky e-knih. Pokud chcete jít rovnou k věci, tak doporučuji přeskočit na sekci čtečky eknih dle cenového rozpětí.

Kromě toho vám může pomoc i můj katalog a srovnávač čteček e-knih, který naleznete zde: http://jak-vybrat-ctecku-knih.ebooky.cz. Nestíhám nabídka není aktualizovaná .-/

Na co se určitě zaměřit při koupi čtečky e-knih

Než se rozhodnete pro koupi nějakého konkrétního modelu čtečky e-knih, měli byste se zajímat o tyto základní parametry a charakteristiky, které jsou pro výběr čtečky e-knih důležité. Základem je určitě cena, ale ta je variabilní a záleží na každém, kolik si může dovolit investovat do nákupu čtečky e-knih. Nicméně při koupi byste se měli řídit pravidlem, že není dobré za každou cenu šetřit, než koupit levně špatnou čtečku e-knih, tak raději nekoupit žádnou nebo si připlatit.

Základní parametry, které byste měli sledovat při koupi čtečky e-knih

  1. Typ displeje – na čtečce se přeci hlavně čte, proto se musí písmenka krásně vykreslovat, jde tedy o jeden z nejdůležitějších parametrů. V dnešní době jsou již většinou displeje čteček od nejlevnějších až po ty dražší na velmi dobré úrovni. Ale stále je v nich rozdíl. Ty nejlevnější modely čteček e-knih používají starší technologii a jsou většinou osazeny E Ink displeji technologie Pearl, dražší modely mají již E Ink displeje technologie Carta. Novější displeje mají ostřejší vykreslení písmenek, lepší kontrast (bílá je bělejší, černá černější) a většinou mají i větší rozlišení, což znamená, že do stejně velké plochy displeje se vejde více pixelů a díky tomu je obraz jemnější.
  2. Velikost displeje – Čím větší displej tím více možností se nabízí pro čtení dokumentů. Pro běžnou beletrii doporučuji volit minimálně displej o velikosti 6“. Čteček s displejem této velikosti je na trhu nejvíce a v tomto směru je tedy z čeho vybírat. Dále se nabízí pár modelů s displeji o velikosti 6,8“, 8“ a více, jde o modely dražší. Jejich výhoda je jasná, velký displej, na který se vejde více informací a čtenář nemusí, tak často otáčet stránky. Především je mnohem pohodlnější na těchto displejích číst odborné e-knihy a dokumenty ve formátu PDF. Co bych vám ale doporučil, na PDF si raději pořiďte nějaký tablet s větším displejem nad 7“ palců, budete mít možnost si dělat poznámky a hlavně se vám dokument v PDF vejde na displej a operace s ním bude rychlá.
  3. Osvícení displeje – Toto je jednoduché, buď má čtečka osvícení displeje, nebo nemá. Levnější modely tuto funkci nemají a není pravidlo, že všechny dražší tuto funkci mají. Z osobní zkušenosti vám mohu říct, že osvícení displeje posouvá prožitek ze čtení e-knih někam dále. Čtečky e-knih s možností osvícení displeje, mají v displeji speciální vrstvu, která vede světlo z diod, které čtenář nevidí. Tyto diody osvětlují displej, ale nejde o klasické svícení jak je tomu u displejů PC, telefonu a tabletů. Toto světlo nesvítí proti očím, ale je vedenou již zmíněnou speciální vrstvou. Díky tomu osvícení je velmi příjemné a neunavuje ani neničí tolik oči. Čtenář má možnost osvícení regulovat, a pokud se zhorší světelné podmínky v prostoru, kde právě čte, může si zvýšit osvícení displeje a tím pádem lépe vidí na displej. V noci při čtení nemusíte rušit manželkou světlem nebo lampičkou. Ale upřímně cokoliv v noci jasně svítí do očí, není úplně to skvělé pro oči, takže stále doporučuji za úplné tmy si přisvítit lampičkou. Pro náruživého čtenáře, nebo jestli neřešíte cenu doporučuji připlatit a koupit čtečku s osvícením displeje. Jestliže máte hluboko do kapsy nebo čtečku kupujete někomu, kdo tak často nečte, nebojte i se čtečkou bez osvícení uděláte hodně parády.
  4. Rozměry a váha – Je logické že čtečky s menším displejem jsou také lehčí. Mohu říct, že většina nabízených čteček e-knih má již rozumnou váhu a nejsou v ní tak velké rozdíly, aby se mělo rozhodovat ve výběru podle váhy.
  5. Ovládání čtečky – Levnější modely čteček nabízí pouze ovládání tlačítky, čtenář si na tento typ ovládání rychle zvykne, jediné úskalí je v zadávání textu. Pokud předpokládáte, že čtenář bude velmi často zadávat nějaké poznámky, vyhledávat v textu atd., tak ovládání tlačítky není nejvhodnější. V tomto případě je opravdu velmi zdlouhavé zadávat nějaké texty. Pokud předpokládáte, že uživatel bude často zadávat text případně označovat nějaké slova v textu například, aby zjistil jeho překlad (ano čtečky podporují i slovníky), tak raději připlaťte do čtečky s dotykovým ovládáním. Obecně čtečky s dotykovým ovládáním jsou lépe ovladatelné a nějaké operace uživatel udělá rychleji a pohodlněji než na čtečce, která má jen tlačítka.
  6. Velikost vnitřní paměti – většinou v základu již mají všechny čtečky vnitřní paměť kolem 4GB, to už je opravdu dost místa pro e-knihy. Některé modely čteček nabízí rozšíření této paměti pomocí dalších karet formátu MicroSD. Jestliže lze rozšířit paměť čtečky, tak většinou až do velikosti 32GB. Z mého pohledu 4GB je opravdu již dostatek paměti nicméně mohou se najít čtenáři, kteří ocení, že ve čtečce si mohou nosit tisíce e-knih nebo dokumentů .-)
  7. Podpora WiFi – Úplně ty nejlevnější modely nenabízí možnost připojit čtečku k internetu přes bezdrátovou technologii WiFi. Díky tomu majitelé čteček bez WiFi jsou ochuzeny o spoustu zajímavých funkcí. Společnost Amazon pro čtečky Kindle nabízí super službu Send To Kindle a stejně tak PocketBook svoji Send To PocketBook. Jde o služby díky, kterým je možné si pohodlně posílat e-knihy nebo dokumenty do čtečky přes internet. Také si můžete pohodlně zasílat články z webového prohlížeče anebo si nechat pravidelně zasílat novinové články s online medií. Službu Send To Kindle u svého Kindle velmi používám a vlastně zakoupené e-knihy si ani jinak do čtečky neposílám než bezdrátově.
  8. Podpora formátů – Ano na rozdíl od klasických knih jsme ve světě nul a jedniček, které tvoří dokumenty a e-knihy, které se ve čtečkách e-knih čtou. A jak to bývá, peníze vládnou světu. Proto se zrodilo hned několik různých formátů, ve kterých je možné e-knihy či dokumenty zakoupit nebo stáhnout z internetu (myslím e-knihy zdarma!). Momentálně nejrozšířenějšími formáty, ve kterých jsou dostupné e-knihy jsou tyto: EPUB, MOBI a PDF. EPUB – otevřený formát, který primárně využívají čtečky značky PocketBook a ostatních výrobců kromě čteček Amazon Kindle. Kdokoliv v ČR a SR prodává e-knihy, tak je většinou nabízí i v tomto formátu. MOBI – je formát primárně vyvinut od výrobce čteček Amazon Kindle, 100% jej umí pouze čtečky Amazon Kindle. Zobrazovat formát MOBI umí i čtečky PocketBook, ale neumí zobrazit obrázky v e-knize. Vzhledem k tomu, že čtečky Amazon Kindle se na českém trhu prodávají nejdéle je, mají zatím největší zastoupení na našem trhu. Což znamená, že kdo prodává elektronické knihy, nabízí je i ve formátu MOBI. Takže se nebojte, že majitel čteček Amazon Kindle by si nemohl pohodlně číst e-knihy. Posledním formátem jen formát PDF, který je univerzální, ale není tak úplně vhodný pro čtečky a e-knihy. V tomto formátu jsou většinou uloženy technické e-knihy a jejich čtení je vhodnější na zařízeních s větším rozlišením, takže tablety s displeji nad 7“ palců, notebooky nebo počítače. Nicméně formát PDF podporuje většina výrobců čteček e-knih.
  9. Operační systém a stabilita – Čtečky e-knih nejsou zrovna jednoduché zařízení, v podstatě svým výkonem přesahují počítače před 20 lety .-). Každá čtečka má svůj procesor o nějakém výkonu, vnitřní operační paměť a operační systém. Tyto tři složky nejvíce rozhodují o tom, jak bude čtečka stabilní nebo rychlá. Můžete mít čtečku se super výkonem a velkou operační pamětí, ale bude mít špatně odladěný operační systém a budete skřípat zuby, než vykonáte nějakou operaci nebo čtečka bude často padat atd. Například čtečky e-knih Amazon Kindle mají o něco lépe odladěný operační systém, jsou stabilnější a jejich odezva na uživatelovi požadavky je velmi svižná. Čtečky značky PocketBook jsou v tomto směru o něco horší. Na druhou stranu dost často zase nabízí více možností (různé hry a aplikace navíc, operační systém je i v češtině nebo slovenštině).
  10. Speciální funkce navíc – Některé čtečky nabízí i více než jen čtení e-knih. Já jsem spíše zastánce toho, že čtečka by měla hlavně mít kvalitní displej, rychlý a stabilní systém a nic víc mě nezajímá. V tomto směru čtečky Amazon Kindle toho zas tolik nenabízí, hry už u nich nehledejte. Za to podporují slovníky, v základu mají skvělé slovníky: The New Oxford American Dictionary a Oxford Dictionary of English. Při trochu úsilí lze také dohrát slovníky angličtinu do češtiny nebo jiných jazyků. Některé modely mají i podporu speciálních funkcí pro trénování slovíček atd. Čtečky PocketBook toho v tomto směru nabízí více, mají hry a aplikace, dále jsou pro ně k dispozici výkladové i překladové slovníky.

 

Čtečky e-knih dle cenového rozpětí

Nemá smysl čtečky rozdělovat na kategorie pro ženy, muže nebo dospívající. Proto jsem je rozdělil do cenových hladin, zde si každý vyberete dle konkrétních specifik. Nicméně, pro starší generace, které nevládnou cizím jazykem, doporučuji vybírat ze čteček, které mají české uživatelské rozhraní. 

Obecně bych v současné době vybíral čtečku e-knih z nabídky Amazon Kindle, PocketBook nebo Bookeen. Nabízí kvalitní displeje, operační systém, velkou uživatelskou základu v ČR. Kromě toho nabízí modely v různém cenovém rozpětí, takže každý najde vhodnou čtečku e-knih.

Čtečky e-knih kolem 2 000 Kč

PocketBook Basic 3 (614) nebo PocketBook 625 Basic Touch 2 šedý

PocketBook Basic 3 (614)Výhoda čteček PocketBook je v tom, že například oproti Amazon Kindle nabízí uživatelské rozhraní v několika jazycích tedy i v češtině. To ocení čtenáři staršího věku nebo při neznalosti cizího jazyka. Čtečky mají přehledné uživatelské prostředí a nabízí dobré funkce: WiFi, službu Send To PocketBook, slovníky, pár her.

Model PocketBook Basic 3 se prodává kolem 2000 Kč, za tuto cenu nabízí 6“ E Ink displej technologie Carta s rozlišením 800 x 600px. Čtečka má rozměry: 174,4 х 114,6 х 8,3 mm a váží 170 gramů. Nabízí 8GB vnitřní paměti s možností rozšíření o MicroSD kartu. Kromě klasických tlačítek čtečka nabízí i dotykové ovládání. Čtečka podporuje formát EPUB, PDF, HTML, DOC a v omezené míře i MOBI (bez obrázků). Model PocketBook Basic 3 postrádá dotykové ovládání. U čtečky neočekávejte osvícení displeje. Nabízí se ve 2 barvách bílá a černá.

Amazon Kindle New 8 Touch

 amazon kindle 8 touchZákladní model čteček eknih od společnosti Amazon. Za cenu kolem 2 100 Kč nabízí 6“ E Ink displej starší technologie Pearl s rozlišením 800 x 600px. Kromě toho nabízí pouze dotykové ovládání. Čtečka je příjemně lehká, protože váží 161 gramů a má i pěkné rozměry: 160 x 115 x 9,1 mm. Vnitřní paměť je 4GB a nelze ji dále rozšít. Pro někoho může být problém, že čtečka nenabízí české rozhraní. Čtečka nepodporuje formát EPUB, ale MOBI (jenž je, ale běžně rozšířený), PDF a převedený DOC. Nechybí jí modul WiFi, vestavěný internetový prohlížeč a služba Send To Kindle. Operační systém je přehledný a dobře vyladěn a především svižný. Moje recenze zde. Čtečka je dostupná v černé a bílé barvě. U čtečky neočekávejte osvícení displeje.

Bookeen Cybook Muse a Bookeen Cybook Muse Essential

BOOKEEN Cybook MuseLevnější model Bookeen Cybook Muse se prodává kolem 2 250 Kč. Nabízí 6″ E Ink displej se starší technologií Pearl a rozlišením 800 x 600px. Rozměry 155 x 116 x 8 mm a váha 160 gramů jsou příjemné. Čtečka má menší paměť 2GB a lze ji rozšířit pomocí MicroSD karty. Čtečka má jednoduché a svižný operační systém, které je dokonce i v češtině. Neočekávejte WiFi nebo službu podobnou Send To Kindle či Send To PocketBook. Čtečka podporuje EPUB, PDF, DOC. Neočekávejte slovníky a další funkce navíc. 

Když si trochu připlatíte můžete mít Bookeen Cybook Muse Essential, která již nabízí 6″ E Ink displej s novější technologií Carta. Jenž má rozlišení 1024 x 758px a lepší kontrast černé a bílé. Čtečce nechybí dotykové ovládání. U obou modelů neočekávejte osvícení displeje.

Porozhlídněte se po těchto čtečkách nejsou také vůbec špatné, jen je už moc obchodů v ČR nenabízí oproti minulým vánocům.

PocketBook Basic Touch 2PocketBook Basic Touch 2

Čerstvou novinkou je PocketBook Basic Touch 2. Která nabízí 6″ E Ink displej nejnovější technologie Carta. Dotykový displej disponuje rozlišení 800 x 600 pixelů. Díky E Ink Carta™. Dále nabízí 8GB vnitřní paměť s možností rozšíření pomocí MicroSD karty. K dispozici je WiFi a nechybí dotykové ovládání. Osvícení displeje u tohoto modelu neočekávejte. Jinak čtečka nabízí české rozhraní, podporu slovníků, služby Send To PocketBook atd. Cena je do 2 300 Kč. Více informací o čtečce zde.

PocketBook 615 Basic Lux

Čtečka je velmi podobná modelu PocketBook Basich Touch 2 a PocketBook Basic 3. Tento model má ale lepší displej, protože nabízí rozlišení 1024 x 768px, ale nenabízí dotykové ovládání. Cena kolem 2 400 Kč.

V této cenové kategorii je čteček opravdu mnoho a váhal bych po čem sáhnout. Pokud vám nevadí čtečka bez českého rozhraní, tak Kindle je výborná volba. Pokud chcete spíš české rozhraní (starší lidé a ti co neumí moc cizí jazyk), tak čtečky PocketBook jsou také velmi dobré. Z PocketBooku je už na vás jestli oceníte dotykové ovládání nebo čtečku bez dotykového ovládání, ale s lepším rozlišením.

Čtečky e-knih kolem 2 500 – 4000 Kč

V této cenové kategorii již očekávejte čtečky, které mají E Ink displej s novější technologií Carta, která nabízí lepší kontrast bílé a černé, větší rozlišení a jemnost. Kromě toho jsou v nabídce čtečky s osvícením displejem a dotykovým ovládáním.

PocketBook Touch Lux 3 a PocketBook Touch HD

Pocket Book 626 Touch Lux 3Začneme levnějším modelem PocketBook Touch Lux 3, který se prodává kolem 2 950 Kč. Za tu cenu nabízí 6″ E Ink displej s novější technologií Carta s rozlišením 1024 x 768px. Rozměry: 114,6 х 174,4 х 8,3 mm a váha: 208 gramů. Čtečka nabízí osvícení displeje a dotykové ovládání, nechybí ji WiFi, služba Send To PocketBook a internetový prohlížeč. Čtečka nabízí české rozhraní a slovníky. Vnitřní paměť pojme 4GB dat a nabízí možnost rozšířit pomocí MicroSD. Stejně tak jako ostatní modely čteček PocketBook podporuje EPUB, PDF, DOC a Mobi (bez obrázků). Moje recenze čtečky zde. Lze ji zakoupit v bílé, černé, červené a zlaté barvě.

pocketbook touch hdDražším model PocketBook Touch HD je na trhu už od minulých výnoc. Jeho cena se pohybuje kolem 3 640 Kč. Za tu cenu dostanete 6″ E Ink displej technologie Carta, ale se super rozlišením 1448 x 1072px a jemností 300 PPI. Čtečka má velmi příjemnou váhu 180 gramů a rozměry: 113,5 x 175 x 9 mm. Dále čtečka nabízí osvícení displeje a dotykové ovládání. Nechybí ji WiFi, vestavěný prohlížeč internetu, služba Send To PocketBook a české rozhraní. Podporuje formáty EPUB, PDF, DOC a Mobi (bez obrázků). Má stabilní operační systém a svižnou odezvu. Kvalitní zpracování, dotykové ovládání i mechanická tlačítka. Čerstvou novinkou je model PocketBook 631(2) Touch HD 2, který stojí kolem 4 000 Kč. Má novou funkci automatického přizpůsobování osvícení displeje i tepoty osvícení dle okolního světla. Určitě stojí za zmínku.

PocketBook 641 Aqua 2 modráPocketBook 641 Aqua 2 modrá

Tato čtečka knih je voděodolná, 6″ podsvícený dotykový E Ink Carta HD displej, 1 024 × 758, WiFi, 8 GB, 1500mAh, IPX57. Cena je kolem 3000 Kč.
Čtečku mám delší dobu k testování a mohu říct, že má opravdu super displej, váhu, rozměry a je velmi povedená z pohledu svižnosti. Vášnivým čtenářům určitě udělá velkou radost. Recenze čtečky PocketBook Touch HD.

C-TECH LexisC-TECH Lexis

Tato čtečka běží na čistém operačním systému Android, takže si do ní můžete doinstalovat další programy z Goole Play Store. K dispozici má 8GB vnitřní paměti a je ji možné rozšířit pomocí MicroSD karty. Nechybí čtečce audio výstup 3.5mm, takže můžete poslouchat i audioknihy nebo hudbu. Čtečka nabízí 6″ E Ink displej s rozlišením 1024 x 758px technologie Carta. Recenzi této čtečky si můžete přečíst zde.

Amazon Kindle Paperwhite 3

Kindle Paperwhite 3Čtečka e-knih Amazon Kindle Paperwhite 3 stojí kolem 3 500 Kč. Za tuto cenu nabízí displej stejné kvality jako PocketBook Touch HD. Takže očekávejte 6″ E Ink displej s nejnovější technologií Carta vysokým rozlišení 1448 x 1072 px a jemnost displeje 300 PPI. Také nabízí osvícení displeje a dotykové ovládání. U čtečky neočekávejte české rozhraní. Kromě WiFi má i vestavěný internetový prohlížeč a službu Send To Kindle. Slovníky a podpora výuky jazyků také nechybí. Vnitřní paměť je 4GB a nelze ji rozšířit. Podporuje PDF, MOBI, AWZ a převedený DOC. Má stabilní operační systém a svižnou odezvu.  Kvalitní zpracování.

Čtečka také udělá radost každému vášnivému čtenáři, pro starší generaci nebo ty co neumí cizí jazyk může být z počátku překážka, že postrádá rozhraní v češtině.

Bookeen Cybook Muse Frontlight

Bookeen Cybook Muse FrontlightTato čtečka e-knih se prodává kolem 3 300 Kč za tuto cenu dostanete 6″ E Ink displej s technologií Carta ale menším rozlišením a jemností oproti Kindle Paperwhite 3 nebo PocketBook Touch HD. Rozlišení je tedy 1024 x 758 px a jemnost 213 PPI. Rozměry jsou 155 x 116 x 8 mm a váha 190 gramů. Čtečka nabízí osvícení displeje, dotykové ovládání včetně mechanických tlačítek. Čtečka disponuje WiFi Modulem, vestavěným internetovým prohlížečem i českým rozhraním. Neočekávejte další funkce jako slovníky atd. Podporuje formáty: EPUB, PDF, HTML,. Zpracování je dobré. Čtečka má displej v jedné rovině s rámečkem. Operační systém je jednoduchý a přehledný a svižný. Moje recenze čtečky zde.

Za tyto peníze jde o velmi povedenou čtečku e-knih.

V této cenové kategorii je opět z čeho vybírat, největší nabídku má opět PocketBook. Takže pokud hledáte čtečku s českým rozhraním, tak může být při rozhodování toto jako plus. Jinak ve směs všechny čtečky v tomto cenovém rozpětí jsou velmi dobré. Kvalita je opět Kindle Paperwhite 3 s výborným displejem. 

Čtečky e-knih nad 4 000 Kč

Do této cenové kategorie čteček e-knih spadají čtečky s Hi-Tech parametry nebo většími E Ink displeji. 

Větší displej nabízí čtečka PocketBook InkPad 2.

 

Amazon Kindle Voyage

Amazon Kindle VoyageKindle Voyage čtečka s Hi-Tech funkcemi. Displej nabízí stejné kvality jako Kindle Paperwhite 3 nebo PocketBook Touch HD. Cena je kolem 6400 Kč. Očekávejte 6″ E Ink displej s technologií Carta, rozlišením: 1448 x 1072 px a jemností 300 PPI. Čtečka má příjemné rozměry 162 x 115 x 7,6 mm a váhu 180 gramů. Kromě osvícení displeje očekávejte dotykové ovládání a speciální tlačítka, která nejsou mechanická ale při dotyku navodí pocit stisknutí (vibrace). Také má funkci pro automatické nastavování intenzity osvícení displeje podle okolního světla (lze vypnout).

Čtečka nemá české rozhraní, je vybavena WiFi Modulem, službou Send To Kindle, internetovým prohlížečem. Nechybí slovníky a podpora výuky cizích jazyků.

Zpracování je velmi kvalitní a operační systéme přehledný a svižný. Vnitřní paměť na vaše dokumenty a e-knihy je 4GB a nelze ji rozšířit. Podporuje PDF, MOBI, AWZ a převedený DOC.

Moje recenze čtečky.

Jde o čtečku s Hi-Tech vlastnostmi, nabízí ale podobné parametry jako PocketBook Touch HD nebo Kindle Paperwhite 3. Nejsem si tedy jist jestli vám bude stát za to připlácet 2000 Kč. 

Čtečky pro starší čtenáře a čtenáře bez dobré znalosti cizího jazyka

Pokud hodláte pořídit čtečku e-knih pro starší generaci, méně šikovné uživatele technologií nebo čtenáře bez znalosti cizího jazyka, tak spíš volte čtečku e-knih s českým uživatelským rozhraním. Takže čtečky e-knih značky jako je PocketBook, či Bookeen. Čtečky PocketBook se v ČR prodávají velmi dlouho a jsou dost populární, takže se jich nemusíte bát. 

 

Závěrem

Na trhu je mnoho dalších čteček, jako Amazon Kindle Oasis, inkBOOK (inkBOOK 8) nebo Kobo Aura One. O těch si najděte na internetu něco sami. Já jsem se vám snažil představit čtečky, které jsem testoval nebo je mám sám ověřené.

Při výběru se zamyslete jestli nepustíte trochu více korunu a nepořídíte rovnou čtečku s osvícením displeje je to opravdu skvělá vlastnost čtečky. Doufám, že vám můj přehled pomůže a ulehčí volbu čtečky. Prosím o zpětnou vazbu, kterou můžete směřovat do komentářů.

Určitě doporučuji PocketBook HD, PocketBook Touch Lux 3, Kindle Paperwhite 3, základní model Kindle Touch 8 a čtečky Bookeen Cybook a levnější PocketBooky.

Čtečky výrobce Kindle a PocketBook se mohou více hodit studentům, protože třeba využijí slovníky. U PocketBook a Bookeen Cybook zase starší generace nebo neznalý cizích jazyků ocení české rozhraní.

Tip na e-knihy

Komentáře (10)

Lenka Napsal 20:57 / 19. 12. 2017

Děkuji za podrobné hodnocení, které jsem velmi ocenila při výběru čtečky jako dárku k Vánocům! Dozvěděla jsem se vše potřebné. Přeju krásné svátky!

Mates Napsal 16:39 / 20. 12. 2017

Fakt parádní přehled! Díky za dobře odvedenou práci.
pěkné svátky.

Marcela Napsal 09:30 / 4. 12. 2018

děkuji za článek.Jsem starší generace a ocenila bych čtečku v češtině.Koupila jsem naivně kindle paperwhite 3 a jdu jí vrátit.Prosím, jakou Pocket si mám vybrat? Děkuji za odpověd.

Petr Vytlačil Napsal 15:28 / 4. 12. 2018

Dobrý den, vzdala jste to předčasně, Kindle Paperwhite 3 je výborná čtečka a velmi dobře by vám sloužila. Pro ovládání čtečky není ani potřeba moc znát jazyk, stačí vám pár úkonů abyste uměla otevírat a číst knihy i měnit nastavení písma atd. to by stačilo, aby vám někdo trochu čtečku představil a seznámil vás s ní. Nicméně i s PocketBook nešlápnete vedle. V podobné cenové kategorii jako Paperwhite je dobrá čtečka: PocketBook 627 Touch Lux 4, PocketBook 616 Basic Lux 2 Obsidian black. Určitě volte model s osvícením displeje.

Martin Napsal 09:26 / 12. 2. 2019

Dobrý den. Prosím o doporučení e-čtečky knih s perem, která umožňuje vpisování do pdf souborů (příp. i obrázkových bmp, png, jpeg) různých poznámek, náčrtů, výpočtů, grafů (studijní skripta) třeba i s volbou tloušťky čáry apod. Dále by měla umožnit psaní poznámek na čistou plochu s možností uložení (poznámky z přednášek, jiné pracovní úkoly, osobní poznámky) a samozřejmě podsvícení. Dostala se mi do ruky Pocketbook Pro 612, ale při vpisování poznámek do zvětšeného textu bylo pero nepřesné a uskakovalo i o 2 mm. Zatím co jsem narazil na čtečku, která by vše splňovala je Boox Note S 9,7″ nebo Onyx Boox 10,3″, ale jsou poněkud dražší a nedostupné v ČR. Děkuji za info.

Petr Vytlačil Napsal 09:44 / 12. 2. 2019

Dobrý den, popravdě v tomto segmentu moc neporadím co se týče čteček s perem. Zaměřuji se pouze pro běžné čtečky, které využívá většina čtenářů. Tyto drahé modely jsou dost specifické. Popravdě myslím si, že pro tento účel bych volil jiné řešení, bohužel nebude mít e ink displej, ale osobně bych raději investoval do tabletu, který je pro tento účel výborný. Sám jsem takto při studiích využíval iPad, kdy jsem si do PDF atd. dělal poznámky, záložky, atd. V tomto jsou tablety naprosto někde jinde oproti čtečkám. 1. jsou pro ně výborné programy, 2. mají lepší vlastnosti, 3. užitková hodnota je větší. Jediná neduha prostě to není E Ink.

Petra Jochmanová Napsal 21:57 / 22. 5. 2019

Dobrý den,
mám dotaz, na který mi moc v prodejnách čteček knih moc nedokázali odpovědět. Některé čtečky dokáží invertovat barvy – tedy bílé písmo na černém podklad. Nepodařilo se mi najít konkrétní typy čteček, které tuto možnost nabízejí, protože to není nikde uvedeno ve specifikaci produktu. Nemá někdo s tady touto funkcí zkušenost?
Děkuji za odpověď.

Adam Napsal 12:35 / 30. 8. 2019

Zdravím, jsem si koupil učebnici – eknihu a jsem si nevšiml že je pouze ve formátu PDF (na eknihovna.cz), jak ji převedu do formát MOBI? Děkuji

Petr Vytlačil Napsal 08:34 / 10. 9. 2019

Zkuste vyhledávání je zde mnoho článků s tipy na převod formátů pro e-knihy.

Igor Napsal 19:06 / 6. 1. 2020

Dobrý večer. Čítačka samovolne otáča strany. Existuje spôsob ako vyriešiť problém? Ďakujem za odpoveď.

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné