Recenze čtečky Energy Sistem eReader Screenlight HD

Recenze čtečky eknih Energy Sistem eReader Screenlight HD

U nás ne tak známá značka Energy Sistem nabízí hned několik modelů čteček e-knih. Pro vás jsem si připravil recenzi modelu Energy Sistem eReader Screenlight HD, který nabízí 6“ E Ink displej s technologií Carta, osvícení displeje a klasické tlačíka. Jako ve všech recenzích čteček e-knih, tak i dnes se zaměřím na to nejdůležitější: kvalitu E Ink displeje, operační systém a ergonomii.

Základní informace o Energy Sistem eReader Screenlight HD

Jak jsem již zmínil, čtečka nabízí 6“ E Ink displej technologie Carta. Tento displej má rozlišení 1024 x 758px a jemnost 212 ppi. Čtečce nechybí osvícení displeje a antireflexní vrstva, která eliminuje odrazy okolního světla. U tohoto modelu neočekávejte dotykové ovládání, čtečka nabízí klasická mechanická tlačítka pro všechny operace.

Svými rozměry a váhou a rozměry patří mezi ty lehčí a menší čtečky e-knih, které nabízí 6“ E Ink displej s osvícením. Její váha je 181 gramů a rozměry: 164 x 116 x 8,1 mm.

 • Displej: 6“ displej technologie E Ink Carta
 • Rozlišení displeje: 1024 x 758 px
 • Jemnost displeje: 212 ppi
 • Rozměry: 164 x 116 x 8,1 mm
 • Váha: 181 gramů
 • Vnitřní paměť: 8GB (lze rozšířit paměťovou kartou MicroSD)
 • Baterie: kapacita 1800 mAh
 • Procesor: 600 MHz
 • Operační paměť: 128MB
 • Podporované formáty: TXT, PDF, EPUB, FB2, PDB, RTF, MOBI, JPEG, BMP, PNG, GIF
 • Rozhraní: I v češtině
 • Obsah balení: USB 2.0 kabel pro nabíjení nebo připojení k počítači

Ergonomie a zpracování Energy Sistem eReader Screenlight HD

Povrch čtečky je velmi příjemný, nejde o hladký plast, ale trochu pogumovaný. Díky svými rozměrům a váze se čtečka příjemně drží v ruce. Přední obvodové hrany jsou zkoseny a zakončeny zaoblením do zadní strany. Co bych udělal lépe, tak zvolil větší radius rohů u levého a pravé spodního boku. Jestliže jste zvyklí, čtečku držet tak, že její levý nebo pravý spodní roh máte zapřený do dlaně, tak u Energy Sistem eReader Screenlight HD vás bude mírně tlačit. Je to asi jen o zvyku a časem tento pocit pomine.

Energy Sistem eReader Screenlight HD

Zadní strana čtečky je jemně pogumovaná, ale aby to mělo vetší efekt při jistotě držení čtečky, musela by být guma drsnější.

Co se týče zpracování čtečky, tak tomu nelze nic vytknout. Plasty k sobě lícují, jak mají a nic nevrže. Především plasty nepůsobí laciným dojmem.

Jak, už jsem zmínil tak čtečka nedisponuje dotykovým ovládáním. U tohoto modelu si tedy přijdou na své zastánci klasických tlačítek nebo uživatelé, kteří nemají potřebu utrácet za dotykové ovládání. Na levé i pravé straně rámečku, jenž je kolem displeje naleznete dvě tlačítka pro přepínání stránek na předchozí a další stránku. Pod displejem naleznete z leva tlačítko pro zobrazení nastavení intenzity osvětlení displeje, další tlačítko slouží pro zobrazení podmenu (při čtení e-knih nastavení písma atd., v knihovně nastavení řazení, typ výpisu atd.), prostřední čtyřsměrové tlačítko (obdoba u starších modelů čteček Amaozon Kindle) slouží pro pohyb v menu, úvodní stránce, přehledu knih atd. Uprostřed mezi směrovými tlačítky je potvrzovací tlačítko. Další tlačítko je pro návrat na předchozí obrazovku, poslední tlačítko je pro refresh (překreslení) stránky.  Na spodní hraně čtečky naleznete tlačítko pro vypnutí a zapnutí čtečky.

Všechny tlačítka mají příjemnou haptickou odezvu, při stisknutí uslyšíte slabé lupnutí, které bych oželel, ale při čtení jej přestanete vnímat.

Uživatelské prostředí a odezva systému

Hned na začátek musím napsat, že čtečka má české rozhraní, zajisté nechybí možnost nastavit angličtinu, němčinu atd. Český překlad občas není dokonalý, ale určitě uživatelsky přijatelnější pro čtenáře, kteří neumí anglicky nebo německy.

Čtečka nedisponuje mnoho funkcí, takže její uživatelské prostředí je přehledné. Úvodní obrazovka obsahuje v horní části přehled nedávno čtených e-knih (včetně vizualizace pozice v knize). níže přehled nedávno přidaných e-knih, v předposlední sekci je menu s přechodem na (Knihy) seznam knih, (Obraznost) obrázky, Správce souborů, Nastavení a hra Sudoku. Poslední část obrazovky zobrazuje aktuální datum a čas.

Jednotlivé sekce z hlavního menu

Sekce Knihy

Zde naleznete klasický přehled knih, které máte nahrané ve čtečce. Knihy si můžete zobrazit ve dlaždicích nebo na řádky. Dále zde můžete řadit podle názvu, autora, času nahrání, typu dokumentu. Dále zde můžete dokumenty mazat nebo vyhledávat.

Sekce Obraznost (překlep v překladu rozhraní .-))

Prohlížeč nahraných obrázku ve čtečce, obrázky lze nastavit jako spořič obrazovky.

Sekce Správce souborů

Přehled všech souborů nahraných ve vnitřní paměti nebo přidané MicroSD kartě.

Sekce Nastavení

Zde se provádí různé nastavení, jako aktuální datum a čas. Kdy se má aktivovat úsporný režim, kdy se má čtečka vypnout, nastavení DRM ochrany, obnovovací režim (po kolikáté stránce se má obnovit obrazovka) atd.

Možnosti nastavení při čtení e-knihy

Jestliže jste ve čtecím režimu, tak máte tyto možnosti:

 • Přejít na konkrétní stránku
 • Vyhledávat v knize
 • Nastavení písma: velikost písma, font, velikost řádkování, velikost okrajů
 • Přidat záložku
 • Obsah se záložkami a poznámkami
 • Aktivace automatického přepínání stránek
 • Otočení displeje na šířku
 • Nastavení automatického přepínání stránek po časovém intervalu
 • Informace o knize

Energy Sistem eReader Screenlight HD

Z pohledu funkcí, čtečka toho nenabízí tolik jako její konkurence od PocketBooku, Amazon, atd. ale nabízí dostatečné funkce, které potřebuje každý čtenář. Tedy přehledné uživatelské prostředí a možnosti nastavení písma atd. u e-knihy. Někoho může velmi zamrzet absence podpory výuky cizích jazyků nebo překladových slovníku. Pokud, ale chcete pouze číst e-knihy, tak čtečka nabízí vše, co potřebujete.

Intenzita osvícení displeje

Čtečka nabízí možnost nastavení intenzity osvícení displeje, to lze nastavit pouze na 8 stupňů intenzity. Osvícení displeje nelze plně vypnout.

Odezva operačního systému a rychlost překreslování stránek

Odezva čtečky je odpovídající vůči své HW výbavě (procesor 600 MHz a 128MB operační paměti). Konkurenční čtečky nabízí rychlejší procesor a větší operační paměť. To se trochu projevilo na rychlosti otevíraní e-knih a přepínání stránek. E-kniha o větším počtu stran, například Steve Jobs s 678 stránkami se načítá trošku déle. I překreslení stránky trvá o trochu déle než u čteček vybavených lepším procesorem a větší operační pamětí.

Displej Energy Sistem eReader Screenlight HD

Čtečka nabízí  6“ displej technologie E Ink Carta, rozlišení displeje: 1024 x 758 px a jemnost: 212 ppi. Vykreslené písmo je příjemně ostré a odpovídá kvalitou ostatním čtečkám s tímto typem displeje. Co se týče osvícení, tak je rovnoměrně rozložené a nikde na displeji nejsou fleky nebo čmouhy.

Finální verdikt

Čtečka se v ČR prodává kolem 2900 Kč, což jde o nejlevnější čtečku na trhu s osvícením displeje a 6″ displejem s E Ink Carta. Nejnižší cena čtečky si, ale vybrala svojí daň v podobě absence modulu WiFi, takže čtečku nemůžete připojit k internetu a využít internetového prohlížeče nebo bezdrátového zasílání e-knih, dokumentů nebo článků do čtečky. Dále je čtečka ochuzena o další softwarovou výbavu, jako překladové slovníky, podpora výuky cizích jazyků. Výhodou pro někoho může být, že v základu je vyšší vnitřní paměť a to 8GB.

Je jen na vás jak se rozhodnete, jestli zvolíte ne u nás tak známou značku čteček Energy Sistem nebo si připlatíte pár stokorun navíc a zvolíte čtečku od známějšího výrobce jako je PocketBook, Amazon nebo Bookeen, které nabízejí další funkce a třeba i dotykové ovládání.

 

Tip na e-knihy

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné