A jak je stará vaše čtečka e-knih?

Z průzkumu vyplynulo, že kolem 50% lidí vlastní čtečku e-knih starší než 2 roky. Jak jste na tom vy?

Zapojte se do průzkumu. Na konci článku je průzkum, jak máte starou čtečku e-knih a od jakého výrobce.

Je to již delší dobu co jsem psal článek o čtečkách e-knih a e-knihách v ČR. V článku bylo uvedeno, že prodeje e-knih a zájem o ně rok od roku roste, zatímco prodeje samotných čteček e-knih stagnují. Stagnace prodeje čteček e-knih je z několika důvodů:

  • Lidé pro čtení využívají již zakoupené tablety nebo smartphony a neinvestují do dalšího speciálního zařízení tedy čtečky e-knih.
  • Trh se nasytil, ty co chtěli čtečku e-knih s E Ink displejem si ji již koupili a nyní x let zatím nemají důvod proč investovat do koupě novější čtečky e-knih.

Blog Good e-Reader udělal průzkum u 220 majitelů čteček e-knih ze kterého vyplynulo, že 19,09% majitelů má čtečku starou do jednoho roku. 19,55% majitelů čtečku koupilo před 1 – 2 roky. 17,73% má čtečku starší než 2 roky. 11,36% ji pořídilo více než před 3 roky. Celkové výsledky vidíte v grafu níže:

how-old-is-your-ereader

Je vidět, že kolem 50% lidí má čtečku starší než 2 roky. Vůbec se jim nedivím, že stále využívají i starší modely, protože kdybych nebyl fanoušek a nekupoval nové modely pro testování, klidně bych vydržel číst e-knih na staré čtečce e-knih Amazon Kindle Keyboard 3, která byla mojí první čtečkou e-knih.

Na druhou stranu vášniví čtenáři, kteří přečtou tisíce stránek za rok určitě nebudou škudlit a rádi si zakoupí novější model s osvícením displeje.

A co vy, jak máte starou čtečku e-knih?

Pojďme udělat český průzkum, vyplňte krátký formulář zde nebo níže:

Tip na e-knihy

Komentáře (9)

pz Napsal 20:10 / 24. 5. 2015

Mne spis zajima, jaka je zivotnost e-ink displaye? Kolik otoceni stranek, jak ted vypadaji prvni komercni?

w359 Napsal 22:11 / 25. 5. 2015

@pz: Mám Kindle Keyboard od roku 2011 a displej je stále rovnaký.

K článku – absencia podsvietenia je z môjho pohľadu jediný dôvod, prečo vôbec čítačku používať. Moje oči si užívajú nepriame osvetlenie číteného textu a fantastický kontrast.
Ak akceptujem podsvietenie, prečo rovno nepoužiť tablet?

Petr Vytlačil Napsal 15:17 / 31. 5. 2015

Osviceni displeje ctecky e-knih je naprosto jine a nelze jej srovnavat s tabletem. Osviceni je vyborny pomocnik pri horsim svetle atd. nemusi byt ani tma, ale staci trosku prisvitit a mate pekne osviceny displej a nenicite si oci. Urcite je lepsi ctecka s osvicenim, ale stejne tak jako u klasicke knihy, lze bez toho zit a uzivat si obsah knihy.

prcek Napsal 16:40 / 20. 6. 2015

Podsvícení mi nechybí a s je to jediný na slunci čitelný display mam přes dva roky K3Gwifi a na lodi je to paradni zaležitost stahnu počasi a mam tam všechny mapy v pdf doporučuju kudy chodím a celkem uspěšně 🙂

Tom Napsal 21:52 / 27. 6. 2015

Já jsem spokojen se svou čtečkou Kindle 3 alias Kindle Keyboard a dokud bude fungovat, nebudu měnit . Podsvícení u nových modelů jsem vyřešil originální lampičkou pro čtečku s LED diodami a ostrost zas HACKEM s lepším fontem 😉

Juhele Napsal 19:32 / 25. 2. 2016

Osobně si myslím, že mi u čtečky dřív odejde nějaké tlačítko na otáčení stránek. Mám svůj Pocketbook víc jak 4 roky starou a funguje pořád v pohodě a čtu na ni prakticky denně v MHD.

Jediné, co by mi občas chybělo, je podsvícení – zvláště na podzim a v zimě v autobusu nebývá dost světla a svítit si čelovkou není moc pohodlné 🙂

PS: kupovat novou, asi zase Pocketbook – podpora microSD, složky a různé formáty je super věc, na Kindle bych si nezvykl.

V. Napsal 08:57 / 26. 2. 2016

Co se týká výdrže E-Ink displeje… mohu posoudit podle úplně prvních čteček Bookeen Cybook Gen3, případně SONY PRS-505 z roku 2008 /2009 – funkce ani kontrast se nezměnili ! Vypadají pořád stejně. Baterka je samozřejmě o dost horší, ale funkčně je to bez jakékoli změny. Samozřejmě v poměru k dnešním Pearl E-Ink a Carta E-Ink displejům vypadá text šedý na šedém pozadí. Ale pokud zakoupíte dnes novou čtečku, věřím že minimálně do roku 2022 nebudete mít důvod měnit.

Iva Napsal 09:12 / 26. 2. 2016

Po 4 letech jsem nahradila Kindle Touch novou Paperwhite. A ano, důvod je osvícení displeje. Je to úžasná věc, kupovat novou bez osvícení považuji za nerozumné. Nicméně stará spolehlivá čtečka bude dál sloužit v rámci rodiny.

Petr Napsal 16:21 / 3. 3. 2016

Po těměř 2 letech a 9 měsících jsem vyměnil Kindle 5 za AK Paperwhite 3 a jsem spokojenej. Dobře jsem prodal 5tku a doplatil jsem jen málo k AKP 3. Kdo to podsvícení neměl neumí si to představit je to určite super a narozdíl od tabletu se čte mnohem líp.

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné