Čtečka eknih Tolino Vision 2 – konkurent pro PocketBook a Amazon Kindle

Tolino Vision 2Amazon Kindle nebo PocketBook, tak to jsou jedny z nejznámějších čteček eknih v ČR a na Slovensku. Svět eknih není tak malý, kromě těchto známých výrobců můžete hned za hranicemi narazit na značku Tolino, kterou u nás skoro nikdo nezná. Němečtí milovníci e-knih mají to štěstí, že jejich trh je o něco větší než nás a proto se vyplatí realizovat lokální projekt, který přináší vlastní čtečky eknih, tablet včetně platformy. Jde vlastně o lokálního konkurenta pro mezinárodní společnost Amazon.

Jak jsem již zmínil Tolino nabízí vlastní tablet a čtečky eknih a není to moc dávno, co představil nový model čtečky Tolino Vision 2, který je přímým konkurentem Kindle Paperwhite 2 (Kindle Voyage) nebo PocketBook Touch Lux 2 atd. Byla by škoda, abych vás neseznámil se čtečkou Tolino Vision 2. Nějaké informace o starším modelu Tolion Vision 1 zde.

Tolino Vision 2

Čtečka eknih Tolino Vision 2 disponuje 6“ E Ink displejem technologie Carta, nechybí osvícení displeje a dotykové ovládání. Displej má rozlišení 1024 x 758px a 16 odstínů šedi. Stejný displej má Kindle Paperwhite 2. Tolino Vision 2 se chytil proudu voděodolných čteček, takže si nenechal ujet vlak a majitelé této čtečky si mohou číst v klidu u bazénu nebo velmi vlhkém prostředí.

TV2 má rozměry 163 x 114 x 8mm a váží 174 gramů ve srovnání s Kindle Paperwhite 2 je lehčí o 32 gramů a pár mm menší. Ve vnitru tepe 1GHz procesor a operační paměť o velikosti 512 MB. Interní paměť má 4GB, ale na data je 2GB. K dispozici je online cloudové uložiště o velikosti 25 GB.

Tolino Vision 2

Výdrž baterie udává výrobce na 7 týdnů, samotná baterie má kapacitu 1500 mAh.

Čtečce nechybí již standardní výbava v podobě možnosti připojení k WiFi, dokonce čtečka nabízí integrovaný webový prohlížeč. Čtečka podporuje ePUB, PDF a TXT a to včetně i bez DRM.

Jedna z nejdůležitějších informací je i cena. Momentálně se nabízí tato čtečka eknih v akci za 129 EUR což je kolem 3 500 Kč, později by měla stát 149 EUR tedy něco přes 4 000 Kč. Vzhledem k tomu, že se dá nyní koupit Kindle Paperwhite 2 v akci za 109 EUR tedy 3000 Kč není co řešit, za předpokladu, že nepotřebujete voděodolnou a lehčí čtečku. Z mého pohledu je zatím lepší investice Kindle Paperwhite nebo nějaký model od PocketBook, který nabízí i české rozhraní.

Tip na e-knihy

Komentáře (6)

inkvizition Napsal 16:04 / 30. 10. 2014

Děkuji za clanek o této německé ctecce.
Jen by mě zajímala jedna věc. Je lehci, je menší, je vodotesna a na stejne funkce jako pw2 a kupu vlastnosti navrch, je jen o 500 drazsi a da se objednat stejne jako kindle, takže poznámka ze pw2 je jasna volba mi prijde dost neobjektivní. Minimálně stojí za zamyšlení.

Petr Vytlačil Napsal 17:34 / 30. 10. 2014

Z mého pohledu je volba jasná, jsem se čtečkami od Amazon spokojen, zatím jsem neměl žádný problém s Kindle od Kindle 3 (Keyboard) až po nejnovější Kindle Paperwhite 2. O pár gramů nižší váha a vodotěsnost jsou pro mě zanedbatelné parametry, které dle mého nestojí za investici 500 Kč. Ale chápu, že někdo tyto parametry ocení a rád si připlatí.

Vojta Napsal 18:17 / 30. 10. 2014

Tady ani tak nejde o to, zda je 500 hodne nebo malo (podle meho je to v kontextu 3000 Kč málo, ale to je jen můj názor), jde o to, že pokud jde o srovnatelný produkt, a to zde beze sporu jde, tak napsat, ze jeden z nich je jasnou volbou, je zaujaté stanovisko a působí to dost divně, nota bene když je to na konci každého článku na tomto portále. Na konci každého pocketbooku a jiné čtečky se dozvíme, že amazon.de nabízí to a to a že to lze objednat takto a že se vlastně není o čem rozmýšlet. Trochu to zkrátka smrdí – to jen na zamyšlenou, až se tu bude psát další článek.

Osobně mám taky PW a jsem spokojen, ale minimálně jako podporu neamerických firem, kterých není mnoho, bych do této čtečky šel (a samozřejmě kdybych neměl nový kindle).

PS viděl jsem video natočené v porovnání s kindle Voyage a touto čtečkou a ani v takovém nerovném boji si vedla celkem dobře.. Vodotěsnost je docela užitečná fičura, minimálně pro někoho kdo nemá sprchový kout ale vanu 🙂

Petr Vytlačil Napsal 19:23 / 30. 10. 2014

Celý můj blog je subjektivní a zaujatý (dle vlastních zkušeností), takže těžko soudit. To jestli někde doporučuji Kindle, tak protože si myslím, že jde o lepší volbu. Ono když Kindle 5 byl k sehnání za 1260 Kč, tak opravdu nebylo lepší volby. A pak když je KP2 za 3 000 tak opět není moc o čem přemýšlet, když se srovnává s čtečkou od kokurence, která stojí o půlku více a není tak dobrá. Každý má svý rozum a doufám, že jej také využije při rozhodování .-)

Vojta Napsal 18:23 / 30. 10. 2014

Ještě poznámka, i u nás se vydařil lokální projekt… pokud vím, na trhu jsou pořád čtečky ereading, z čehož jedna je i podsvícená. Že jsou spíchnuté horkou jehlou v nějaké horší čínské fabrice a že samotná služba ereading klopítá za konkurencí je jiná věc, ale projekty tu jsou 🙂

Petr Vytlačil Napsal 19:17 / 30. 10. 2014

Ono těch projektů v ČR více, nicméně ani jeden, který by byl tak komplexně zastoupen jako Amazon, Kobo, Nook, Toblino, atd. všechny tyto společnosti mají vlastní čtečky, tablety, aplikace pro chytré zařízení a platformu. Vše na velmi dobré úrovni.

U nás je mnoho zdařilých projektů, ale ani jeden zatím nedosahuje takových rozměrů. Je tady Wooky, ten má velmi povedené aplikace pro Android, iOS a Windows, ale zase už nemá svoje čtečky eknih nebo tablety, i když teda podporuje Kindle a PocketBook. Dříve měl vlastní HW, ale mít vlastní HW ČR je opravdu velmi nákladné, však Nook by mohl vyprávě. Velká firma pro velký trh a jsou ve ztrátách, díky vlastnímu HW. Ereading má svoje čtečky, ale to je tak asi vše a jak jste sám psal žádná hitparáda to není.

Nicméně doufám že se všem v ČR bude dařit a budou lepší a lepší, ať zákazníci mají tisíce e-knih a co číst.

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné