Recenze PocketBook Basic Lux 2

Krátká recenze čtečky Pocketbook Basic Lux 2 od e-čtenáře začátníka

Přináším vám recenzi od kamaráda, který se rozhodoval jestli dále číst e-knihy na tabletu/mobilu nebo si pořídit čtečku e-knih, aby ulevil očím a nebyl rušen neomezenými možnosti chytrého zařízení (notifikace, zprávy, internet atd..)

Recenze PocketBook Basic Lux 2

Je to asi měsíc co jsem si pořídil svojí první paper ink čtečku knih. Na rady kamaráda jsem vybral model známé značky Pocketbook ve verzi Basic Lux 2, která pro mě byla jako starter čtečka poměrem cena/výkon jasnou volbou. S cenou lehce nad 2000 se řadí do segmentu levnějších přístrojů.

Na začátku jsem stál před volbou zda pořídit tablet nebo čtečku a zvažoval všechna pro a proti pro každé zařízení. Nakonec vyhrála mobilita a přednosti elektronického inkoustu na E-Ink Carta displej, který nezatěžuje tolik oči. Jako člověk co tráví část roku na cestách pro mě byla dalším obrovským kladem výdrž baterie, která mě až neskutečně překvapila. S každodenním používáním jsem na jedno nabití vydržel celý měsíc a myslím že by to ještě týden nebo dva baterie vydržela. Používal jsem i další skvělou vlastnost, kterou tato verze má – LED přisvětlení displeje. Možná mohli tvůrci použít více warm osvětlení místo modrých LED, ale to už je jen detail. S vynikajícím kontrastem a jemností 212ppi se mi nestalo, že bych na displeji něco neviděl a to na přímém slunci kde bych s tabletem končil.

PocketBook Basic Lux 2

Široká je i podpora formátů, které zvládá Pocketbook zpracovat – PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, JPEG, BMP, PNG, TIFF. Osobně jsem nenarazil na nic co by mi nešlo přečíst. Dalším kritéria, která hovořila proti tabletu jsou 6 palcová velikost, krásně sedne do ruky a váha. S váhou spojené je potom i to proč jsem vlastně chtěl čtečku pořídit. Jak je vidět na jedné z fotek je rozdíl mít v batohu knihu ve fyzické podobě o váze kolem půl kila nebo celou svoji knihovnu ve formě ebooku o váze 155g. A komu by nestačila vnitřní paměť 8GB je zde i slot na MicroSD o velikosti až 32GB. Konektivita taktéž spolehlivá. K internetu se lze připojit přes wifi a nabíjení a spojení například s počítačem probíhá přes microUSB.

PocketBook Basic Lux 2

Jediná věc na kterou jsem si musel trochu zvykat byla absence dotykového displeje. Vše se řeší hardwarovými tlačítky pod displejem a dá to trochu cviku a obratnosti než se s tím člověk dokáže sžít. Poslední drobností je zpracování. Všechno krásně drží, neskřípe je hezky slícované, ale povrch máte za chvilku upatlaný otisky. Dostupnost pouzder je vysoká takže ochránit zařízení před nějakým pádem, nebo při převozu není žádný problém.

PocketBook Basic Lux 2

Suma Sumárum, levná, výkonná a vybavená čtečka, která rozhodně neurazí žádného začátečníka a řekl bych, že ani pokročilého uživatele.

Technické parametry PocketBook Basic Lux 2

Pořizovací cena čtečky k 1. 4. 2020 je v ČR kolem 2 100 Kč a více. 

Displej 6″ E Ink® Carta™ (758 × 1024)
Frontlight +
Dotyková obrazovka
Rozměry 161.3 × 108 × 8 mm
Odstíny šedé 16
Barva Obsidiánově černá
Baterie (aktivní čtení) 1300 mAh (Li-Ion Polymer). Výdrž baterie až 1 měsíc (životnost a uvedené hodnoty se mohou lišit v závislosti na režimu použití, připojení a nastavení)
Procesor 1 GHz
Operační paměť 256 MB
Paměť Flash 8 GB (skutečná dostupná velikost vnitřní paměti se může lišit v závislosti na softwarové konfiguraci vašeho zařízení)
Rozhraní USB Micro-USB
Slot paměti microSD (až 32 GB)
Audio výstup
Formáty e-knih PDF, PDF(DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI
Formáty obrázků JPEG, BMP, PNG, TIFF
Hmotnost 155
Reproduktory
Kamera
Bezdrátové připojení Wi-Fi (802.11 b/g/n)
Další funkce ReadRate, Dropbox PocketBook, Send-to-PocketBook, knihkupectví, knihovna, slovníky, prohlížeč, galerie, kalkulátor, poznámky, RSS zprávy, šachy, Klondike, Scribble, Sudoku
Materiál těla Plastové
Slovníky ABBYY Lingvo® slovníky (24 jazykových kombinací), angličtina – němčina, Webster’s Dictionary 1913
Vývojář PocketBook

Tip na e-knihy

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné