1. díl seriálu o nakupování v USA a zemí mimo EU – poplatky za clo, DPH a jiné zrůdnosti

Clo DPH USAV dnešním článku se trochu odkloníme od tématu čteček elektronických knih a v prvním díle seriálu o nakupování z USA a jiných zemí mimo Evropskou unii vás zasvětíme do tajů nakupování v zahraničí. Dozvíte se, kdy je nutné hradit DPH a CLO, z jakých hodnot se tyto položky počítají a jakou doručovací službu zvolit abyste ušetřili. Všechny tyto rady vám pomohou k tomu, abyste byli schopni si spočítat, na kolik vás daná věc vyjde, než si ji objednáte ze zahraničí.

DPH a CLO zlo pro všechny nakupovače ze zahraničí

Hned na začátku vás musíme zklamat, opravdu neznáme tajný postup, kterým by bylo možné obejít celní správu a nutnost hradit DPH a clo. Tedy abychom byli přesný, ne vždy jste povinni DPH a clo platit ale to za pevně daných podmínek, které musíte splnit.

Kdy budete platit DPH a CLO?

O tom jestli budete platit DPH nebo clo se rozhoduje vždy u zásilky, kterou jste si objednali ze země mimo Evropskou unii, u zásilek zaslaných z EU se clo a ni DPH nehradí. Dalším faktorem, který tuto nemilou nutnost ovlivňuje je cena vaší zásilky, podle které se určí, jestli vaše zásilka spadá do limitu, kdy není nutné hradit DPH nebo clo.

Bohužel od 1. 4. 2011 došlo ke změně limitu, kdy nebylo nutné hradit daň (DPH) u zásilek ze zemí mimo Evropskou unii. Zatímco do 1. 4. 2011 byl tento limit 150 EUR což by dělalo k dnešnímu dni přibližně 3 824 Kč, tak od 1. 4. 2011 se limit snížil na pouhých 22 EUR, přibližně 560 Kč.

Limit pro platbu DPH

Pro vás to znamená to, že jestliže vaše zásilka ze země mimo EU přesáhne hodnotu 22 EUR je nutné za ni zaplatit DPH 20%, což není zanedbatelné navýšení pořizovací ceny zboží.

Limit pro platbu CLA

Na rozdíl od limitu pro DPH, naštěstí limit pro clo zůstal stále stejný a nedošlo k jeho snížení jak je tomu u limitu pro DPH. Limit pro clo je stále 150 EUR, přibližně 3 600 Kč. Jestliže cena vaší zásilky nepřesáhne tento limit, nebudete nuceni hradit CLO. V opačném případě vám bude podle typu zboží vyměřeno clo. Do jaké kategorie spadá vaše zásilka, určí celní správa dle popisu zboží. Výše cla je dána tabulkami celní správy a lze jej dohledat na stránkách celní správy České republiky na adrese: http://www.celnisprava.cz/cz/aplikace/Stranky/taric-cz.aspx.

Z jaké částky se vypočítá CLO a DPH?

Selsky uvažující člověk by si řekl, vezmu cenu zboží, a když převyšuje dané limity, vypočítám z ceny zboží DPH a clo. Jenže tomu tak není a určení konečné částky je trochu alchymie. Osoby neznalé si budou ťukat na čelo proč tomu tak je. Je totiž rozdíl jestli si necháte zboží ze zahraničí zaslat kurýrní službou nebo státní poštou.

Bohužel u zásilek, které jsou doručované kurýrní službou (FedEx, UPS) se provádí výpočty následovně:

Výpočet cla při doručování kurýrní službou

K celkové částce zboží se přičte i cena poštovného a z celkové sumy těchto položek se vypočítá clo.

Výpočet DPH při doručování kurýrní službou

DPH se počítá ze sumy ceny zboží, ceny dopravy a cla. Dejme tomu, že:

  • zboží stojí 250$
  • poštovné 50$
  • clo činí 400 Kč
  • přepočtový kurz dolaru ke dnešnímu dni je podle celní správy ČR je 18,976 Kč.

Celková částka pro výpočet: (250+50)*18,976 + 400. Vy tedy zaplatíte DPH (20%) z celkové částky 6 093 Kč což je +/- 1 219 Kč.

Výpočet DPH a cla při doručování státní poštou

Jestliže si necháte zásilku zaslat státní poštou (USPS v USA) tak se DPH a clo počítá pouze z ceny zboží. Mimochodem zásilky zaslané státní poštou USPS vám bude v ČR doručovat česká pošta.

Jak proclít zásilku?

Pro proclení zásilky jsou možné dva postupy.

Proclení realizujete sami

První možností je, že si zásilku proclíte sami, což pro většinu lidí je utopická myšlenka, protože se jim nevyplatí absolvovat cestu do Prahy na vyclívací poštu Praha 120, Plzeňská 139/290, Praha 5 Košíře. Něco vás bude stát cesta, váš čas a seznámení se formuláři nutnými pro proclení zásilky. Jestliže jste z Prahy nic vám nebrání v tom si zásilku proclít osobně na České poště Praha 120, Plzeňská 139/290.

Zásilku za vás proclí doručovatel

Druhou možností je využití služeb dopravce, kdy se necháte zastoupit v celním řízení dopravcem. Dopravce může být Česká pošta, FedEx, UPS, atd… Každý dopravce má specifikovanou cenu za, jakou vám zásilku proclí. K tomu, aby za vás přepravce zásilku proclil, bude od vás potřebovat vyplnit speciální formulář pro proclení, kde uvedete svoji adresu, jméno, kontaktní údaje a podepíšete plnou moc, že dopravce má právo vás zastupovat celním řízení. Někteří dopravci ještě požadují kopii občanského průkazu. Dále doložíte fakturu za zboží kde je uvedena jeho cena a cena za dopravu, z těchto částek vám bude vyměřeno clo a DPH. Naštěstí všechny podklady lze zaslat prostřednictvím emailu, takže nemusíte nikde lítat a posílat poštou.

Ve většině případů vám potřebné formuláře pošlou emailem anebo si je můžete stáhnout z internetových stránek jednotlivých společností. Formuláře vyplníte na počítači, exportujete do PDF a odešlete k vyřízení celního řízení.

Ceny jednotlivých společností za zastoupení v celním řízení

Jak bylo již zmíněno výše, každá společnost má vlastní ceny, které si účtuje za zastoupení v celním řízení.

  • Česká pošta – Jestliže hodnota zásilky je do 150 EUR, je zásilka osvobozena od cla a klient zaplatí pouze DPH 20% a poplatek 96 Kč, v případě že hodnota zásilky přesáhne 150 EUR zásilku je nutné proclít a klient zaplatí jak vyměřené clo, tak i poplatek České poště 180 Kč. Česká pošta vám zašle poštou dopis ve, kterém bude formulář a pokyny pro vyplnění. Následný formulář zašlete české poště na uvedený email v dopise a ta za vás vše zařídí. Až zásilku proclí, bude vám doručena na vaši adresu a při převzetí doplatíte vyměřené DPH, clo a poplatek za jejich služby. Více informací o proclení Českou poštou naleznete na jejich stránkách.
  • FedEx – Tato společnost si účtuje 300 Kč za vyřízení celního řízení, což není malá částka, ale zase je to vykoupeno jejich rychlostí doručení. U FedExu je zvykem že vás kontaktují, už když je zásilka na cestě do ČR a požádá vás o dodání podkladů pro proclení, takže mezitím co zásilka putuje do ČR, vy zašlete vyplněné formuláře. Až bude zásilka proclena tak vám jí doručí kurýr a opět veškeré doplatky jako DPH, clo a za služby zaplatíte při převzetí zásilky.
  •  UPS – Poplatek za zastoupení v celním řízení je kolem 400 Kč, viz. ceník UPS: http://www.ups.com/content/cz/cs/shipping/cost/additional.html a postup je podobný postupu FedExu.

Tip na e-knihy

Komentáře 11 komentářů

Radek Los Napsal 01:00 / 23. 11. 2011

Nevite jak je to s placenim cla pri reklamaci kindlu?

Rastik Napsal 08:47 / 23. 11. 2011

Při reklamaci se clo a DPH neplatí, vlastní zkušenost.

Petr Napsal 09:22 / 23. 11. 2011

Po 1.4.2011 jsem si objednal Kindl a žádné clo neplatil. Myslel jsem, že mi to někdo spočítá a zaplatím to při dodání. Teď mám obavu, aby mi exekutor za tři roky nesebral barák. Je to skutečně odpovědnost jednotlivce?

Petr Napsal 09:23 / 23. 11. 2011

Oprava: Ne, clo ale DPH.

Amazon-Kindle.cz Napsal 10:14 / 23. 11. 2011

Petře, není se čeho bát. S největší pravděpodobností DPH za vás uhradil Amazon, on ještě do nedávna zasílal čtečky bez nutnosti hradit DPH.

martina Napsal 14:29 / 23. 11. 2011

Dobrý den, chci si objednat kindle 3 z Amazonu, dohromady i s poštovným mě to bude stát 16O dolarů, platím k tomu ještě 20% DPH?

Martin Napsal 14:40 / 23. 11. 2011

Martina: bohuzial, s najvacsou pravdepodobnostou ano, ja som naposledy (mesiac dozadu) za Kindla 3 platit dokopy 190 USD. (139-Kindle+21-postovne+30-dan a clo)

Amazon-Kindle.cz Napsal 15:20 / 23. 11. 2011

Dobrý den, kolik vás vyjde Amazon Kindle je popsáno v druhém díle nakupování v USA.

Sima Napsal 18:55 / 24. 11. 2011

Prosím není tu někdo kdo by pomohl s reklamací čtečky u Amazonu? Bohužel moje angličtina není tak dokonalá.

Petr Březina Napsal 14:59 / 25. 11. 2011

Tak Kindle Touch už je doma 😀

Ondra Pechman Napsal 15:33 / 25. 11. 2011

kindle touch? mohl byste mi rict jak nakup probihal? jestli to dobre chapu tak se pres to shipito da koupit i ta verze s reklamou,ale jak je to se clem a dani? a co kdybych ho chtel reklamovat? a vsechny funkce funguji u nas v cr normalne? diky za odpovedi 😉

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné