Organizace knih v Amazon Kindle – kolekce (collections)

Pro organizaci knih ve čtečce Amazon Kindle jsou tzv. kolekce “Collections”. V podstatě se jedná o adresáře, do kterých si můžete přiřazovat jednotlivé knihy, jediný rozdíl od klasických adresářů v počítači je ten, že v Kindle nemůžete dělat podadresáře, takže máte pouze jen jednu úroveň. Kolekcí si můžete tvořit neomezené množství a můžete je různě pojmenovávat.

Já mám například některé kolekce pojmenované podle jména autora (Follet Ken, Stieg Larsson) a potom podle žánrů jako Fantasy, Dokumenty atd…

Jak vytvořit kolekci “Collection” / adresář v Kindle

1. Novou kolekci vytvoříte, když se nacházíte na hlavní obrazovce “Home”. (přehled knih), jestliže se nenacházíte, tak stiskněte tlačítko Home.

2. Stiskněte tlačítko Menu, 5. položka v menu je Create New Collection


3. Zadáte název nové kolekce a uložíte volba save.

Jak přidat knihu nebo dokument do kolekce “Collection” / adresáře v Kindle

1.Najeďte si kurzorem na knihu, kterou chcete přidat do kolekce (kniha je tučně podtržena).


2. Stiskněte šipku doprava na klávesnici. Zobrazí se vám stránka kde je název knihy, autor, fotografie jestli je u knihy a nabídka s operacemi, zde se nachází položka přidat knihu do kolekce “Add to Collection…

3. Zvolíte “Add to Collection” a potvrdíte tlačítkem mezi šipkami. Zobrazí se vám přehled kolekcí, kde máte možnost zvolit kolekci, do které se má kniha přidat nebo úplně dole je položka pro vytvoření nové kolekce.

4. Zvolíte si kolekcí a stiskněte tlačítko pro potvrzení (tlačítko mezi šipkami), u kolekce se zobrazí fajfka a kniha je přiřazena do kolekce.

5. Potom jen stačí stisknout tlačítko Home a jste na přehledu knih a kolekcí.

Jak odebrat knihu z kolekce “Collection” / adresáře v Amazon Kindle

1. Knihu odeberete z kolekce velmi jednoduše. Najeďte si kurzorem v kolekci na knihu, kterou chcete odebrat z dané kolekce.

2. Potom jen stiskněte tlačítko (šipka) doleva. Zobrazí se, jestli chcete odebrat knihu z kolekce “remove from collection”.

3. Potvrdíte prostředním tlačítkem mezi šipkami a kniha se přesune z kolekce do hlavní nabídky.

Tip na e-knihy

Komentáře 32 komentářů

Petr Napsal 08:14 / 12. 10. 2010

Bohužel mi nejde vytvořit první kolekce. Nedá se kliknout na create new colection, je šedé. Nevíte někdo co s tím?

Gersa Napsal 10:36 / 12. 10. 2010

Mas jiz zaregistrovany svuj Kindle s uctem na Amazonou?
(Staci se pripojit pres Wifi a dat registraci v nastaveni)
Podle komentaru lidi na netu by to pak melo byt funkcni

Amazon-Kindle.cz Napsal 10:40 / 12. 10. 2010

Přesně tak, je potřeba si založit účet na Amazon.com jestli ještě nemáš. Potom se připojit s Kindle na WiFi a v Settins vybrat register Kindle. Zde zadáš email a heslo, které máš pro svůj Amazon účet.

Amazon-Kindle.cz Napsal 18:50 / 12. 10. 2010

Tak problém byl vyřešen, je nutné si spárovat Kindle 3 s účtem na Amazon.com viz. moje předchozí reakce.

Pepa Napsal 20:45 / 12. 10. 2010

Pro práci s kolekcemi lze použít Kindle Collection Manager for Windows (http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=94261)

Habib Napsal 20:48 / 15. 10. 2010

A Calibre se neda vyuzit?

Jaromir Salamon Napsal 02:56 / 17. 10. 2010

OT: Ta kniha Ekonomie dobra a zla je PDF verze z eReading, viz zde: http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/ekonomie-dobra-a-zla?eid=515 nebo se dá sehnat – koupit, někde nějaká verze v příhodnějším formátu pro čtení na Kindle? PDF sice číst jde, ale preferuju raději nativní formáty :-).

LejdyTerr Napsal 18:48 / 7. 11. 2010

Jednodušší je dělat kolekci a pak na ní kliknout tlačítkem vpravo a dát Add/Remove Items:-)

Kazan Napsal 18:27 / 19. 11. 2010

Ještě k té registraci – me bohuzel nefunguje. I kdyz mi WiFi bezi (na libovolny web se dostanu), pri registrovani to pise ze nejsem pripojen a at zkusim restart Kindlu (nepomuze). Nekde v konferencich jsem nasel ze je potreba zkusit ruzne WiFi site (doporucuji McDonalds a Starbucks 🙂 ), zatim jsem asi nenasel tu pravou. To mne na ctecce trochu zamrzelo.

Jan Koláček Napsal 13:15 / 4. 12. 2010

to Kazan: mám stejný problém s registrací. Dej vědět, jestli se ti to podařilo vyřešit..

Jarek Napsal 16:00 / 9. 12. 2010

Dám-li knihu do kolekce, tak mi zůstane i mimo tuto kolekci a to se mi nelíbí. Možná jsem na to zatím nepřišel, ale líbilo by se mi mít knihy pouze v kolekcích.

Noonian Napsal 21:09 / 29. 12. 2010

Tak to s tou registrací můžu potvrdit. Blbe to docela hodně. Dokonce se mi nepodařilo to zaregistrovat ani na stránkách Amazonu a odkázalo mě to na nějaký jejich hotline telefon. Zkoušel jsem si s nima psát, ale po nějaké chvíli mě zase odkázali, ať jim zavolám. Takže zatím nic…..

Mikik Napsal 19:12 / 1. 1. 2011

To Jarek: Tak to neni – v okamziku umisteni do kolekce uz by mela kniha z rootu (tj. z Home) zmizet. Vim o cem mluvim, prave se mi podarilo docpat do K3 5.556 knih(naprosta vetsina v txt)a zlepsovak? Vyborny je ten vyse zmineny Kindle Collection Manager!!!(presouvani do collection ap.)Ale je omezeny – nerovna podle abecedy, pretahuje ale jen po jednom. Resil jsem to takto. Pres PC muzete v K3 adresari Documents vytvorit adresare (ja delal abecedni)A vsechny knihy rovnal do adresaru podle autoru. V KCM jde pak pretahnout cely adresar na druhou stranu a je z nej collection! pak uz jen podle rady prg odhlasit z PC a restartovat K3. Snad to nekomu pomuze

Noonian Napsal 21:37 / 3. 1. 2011

Jen tak pro informaci, třeba to někomu pomůže. Problém s registrací jsem vyřešil tím způsobem, že jsem opravdu zavolal do USA na Amazon Support a tam jsme to řešili. A pokud jsem té dámě dobře rozuměl, tak problém byl v tom, že to moje sériové číslo už někdo měl připárované ke svému účtu!!!!! Ale vše se podařilo, poté co jsem jim dal čísla, které jakýmsi způsobem se dostali (řada zajímavých stisků, např. pokud si pamatuji alt+RQQ) tak se mě už podařilo to zaregistrovat.

zwara Napsal 15:59 / 6. 1. 2011

Prosím, jak se dají kolekce seřadit, aby byly podle abecedy?

Amazon-Kindle.cz Napsal 16:12 / 6. 1. 2011

V hlavním přehledu knih a kolekcí přejděte na první položku v seznamu a stistkněte ještě jednou šipku nahoru, potom šipkami vlevo a doprava měníte způsob řazení, order by Author, Colection name atd..

michal Napsal 10:02 / 27. 1. 2011

To meni pouze zpusob zobrazeni, razeni podle abecedy nefunguje, nefunguje mi ani pridani #pred nazev.
Pridavam se ke zwara, neznate nekdo zpusob jak donutit kindle radit abecedne?

zwara Napsal 16:25 / 7. 2. 2011

Nevím, jak znak # (mmchdm tecka . pry taky nefunguje), ale treba podtrhnitko _ a rovnitko = na zacatku jmena kolekce funguji, tzn. ze pri razeni „By Name“ jsou kolekce podle abecedy jako prvni (a teprve po nich soubory).

danton Napsal 12:11 / 3. 8. 2011

To Mikik:
Diky moc. Ja to koupil matce a k tomu dostala skoro 14 000 titulu na dvou CD. Ja myslel ze me budou omejvat, kdyz me pozadala, abych ji to roztridil na kolekce. Jak jsem zjistil, ze se to v Kindle Collection Manager pretahuje po jedne…! Diky Tvemu napadu je to brnkacka.

Magda Napsal 13:20 / 24. 8. 2011

Dobrý den, potřebovala bych se zeptat. Nejsem schopná v základním menu listovat stránky. Nahrála jsem si do čtečky asi 25 knih. Napíše mi to, že toho jsou 3 stránky, bohužel nejsem schopná se dostat na knihu třeba na poslední pozici.
Myslela jsem, že to vyřeší kolekce, ale stejně mi to nejde. Děkuji moc za jakoukoli odpověď. Magda

Magda Napsal 13:21 / 29. 8. 2011

Tak už jsem na to přišla (hledala jsem něco složitého a zatím stačilo listovat) Magda

MajoZ Napsal 23:29 / 22. 9. 2011

Prosim mozete mi niekto pomoct ? z laveho okna pretiahnem adresar do prava, vytvori mi kolekciu aj s knihami v nej, dam commit, odpojim, restartnem a vytvori mi len kolekciu ale knihy v nej niesu, su stale v hlavnom menu(adresari) nie v kolekcii. dik majo.

Klára Napsal 21:52 / 2. 1. 2012

Dobrý den,
jelikož nemám doma k dispozici wifi, chtěla bych se zeptat, zda když se jednou připojím někde jinde a svůj kindle zaregistruji, mohu pak vytvářet kolekce i bez toho, abych byla připojena na internet? Nebo lze kolekce vytvářet jen tehdy, když je člověk připojen na wifi?

Radek Napsal 21:28 / 4. 2. 2012

To Jarek, to Mikik,
s těma kolekce mám stejný problém, po přidání do kolekce zůstane i mimo ni. Zkoušel jsem kindle colection manager, restarty atd., ale pořád kniha zůstává i mimo. Jestli se to někomu povedlo vyřešit, prosím napište to. Díky R.

olympus Napsal 07:15 / 13. 2. 2012

Mám stejný problém jako Radek. Ví někdo co s tím? Kindle je zaregstrován na Amazoon a ručně vytvářet složky mě nebaví.

Iva Napsal 11:21 / 13. 2. 2012

Také mám ten samý problém s tvorbou složek – kniha zustane i v hlavním adresáři. Můj první kindle toto nedělal, ale musela jsem ho reklamovat a v novém nejsem schopna přesunout knihu do složky, aniž by nezůstala i v hlavním adresáři 🙁 je to na houby

Bolek Napsal 22:37 / 12. 3. 2012

Pokud Vam zustava knizka i v menu mimo kolekci, tak musite jit na prvni stranku, jit sipkama uplne nahoru na zpusob razeni a dat tam pomoci sipky doprava BYCOLLECTIONS a problem je vyresen 🙂

Lenka Napsal 00:44 / 27. 6. 2012

Zdravím, mám také problém s kolekcemi, zmíněný výše. Mám ještě jeden problém, který tu nikdo nezmínil. V Calibre mám u každé knihy popis obsahu v metadatech, do kindlu je ale nemůžu dostat. Pomohl by někdo, Díky moc.

Lucy Napsal 22:51 / 4. 9. 2012

Ja jsem si do calibre nainstaloval aplugin Kindle Collections. Mam totiz vytvoreny sloupec v Calibre s nazvem kolekci, ktere mam v Kindle. Chtela jsem diky tomuto pluginu, aby se mi pri posilani knih vytvorily i ty kolekce, ale nejak mi to nejde zprovoznit. Nevite nekdo, co s tim? Mate zkusenosti?

Lucy Napsal 08:12 / 5. 9. 2012

Tak uz jsem na to prisla. Plugin v Calibre mi vytvori kolekce v Kindlu a jeste do nich zaradi i knihy. A ke vsemu, kdyz mam v Kindlu razeni podle kolekci, mam to podle abecedy, parada 🙂

Boryna Napsal 19:23 / 29. 6. 2013

Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda se da nejak přejmenovat autor. Vždy když si vlozim do ctecky nejake pdf po prave strane se mi obevi straslive množství cisel a pismen dohromady. Nevim co stim. Poradite? Diky

Viktor Nikolajev Napsal 16:52 / 17. 5. 2016

Chtěl bych seřadit Collection a knihy v Kindle abecedně. Může někdo poradit jak to udělat?

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné