Recenze Kindle Voyage

Konečně mám tu čest vám představit inovativní a současně nejvyšší model čtečky z rodiny čteček eknih Amazon Kindle. Zajisté, nemůže jít o žádnou jinou čtečku než Amazon Kindle Voyage, kterou jsem měl delší dobu na testování, a proto se rád s vámi podělím o moje pocity z této čtečky.

Kindle Voyage

Jako u každé testované čtečky eknih, budu řešit jedny z nejdůležitějších parametrů, které mají největší vliv na požitek ze čtení eknih. Tento požitek nejvíce ovlivňuje kvalita E Ink displeje, osvícení, stabilita a rychlost odezvy systému, ergonomii a výdrž čtečky.

Součást balení

Čtečka se prodává v malé krabičce, která obsahuje klasickou výbavu všech čteček Amazon Kindle.

Kindle Voyage

Po rozbalení krabičky, naleznete kromě samotné čtečky Kindle Voyage, základní manuál a USB kabel s microUSB koncovkou, ten slouží pro nahrávání dokumentů (eknih) z počítače do čtečky nebo pro její nabíjení. Čtečku můžete nabíjet z výstupu USB počítače nebo přes 230V adaptér. Jestliže plánujete čtečku nabíjet přes adaptér, většinou k tomu můžete využít adaptér, který už máte pro nabíjení mobilního telefonů nebo tabletu, k nim se většinou dodávají adaptéry s vstupem na USB kabel, takže do adaptéru můžete připojit i přibalený USB kabel.

Kindle Voyage

Zpracování a design Kindle Voyage

Po vybalení čtečky na vás vykoukne malá velmi sympatická čtečka, která se odlišuje ne jen velikostí, ale i dalšími prvky od ostatních čteček Amaozn Kindle včetně jiných výrobců. Svojí velikostí a zpracováním je čtečka opravdu luxusní.

Stejně tak jako u všech čteček Amazon Kindle, tak ani Kindle Voyage nezůstala pozadu v kvalitě zpracování. Plasty nepůsobí nikterak lacině a všechny části k sobě padnou jako ulité, takže při manipulací se čtečkou vám v ruce nic nevrže.

Vzhled Kindle Voyage přináší mnoho odlišností oproti čtečkám Kindle 4, Kindle Paperwhite 2 nebo novějšímu modelu Kindle 7th (v ČR Kindle 6).

Přední strana Kindle Voyage

Přední strana Kindle Voyage je celá krytá jednou vrstvou jemně leptaného skla. Díky této jedné ploše nejsou nikde škvírky, kde se běžně může usazovat nečistoty a prach. Jak jsem již zmínil, sklo je jemně leptané, tato úprava je provedena kvůli minimalizaci odlesků, takže neočekávejte, že přední strana se vám bude lesknout, jak je tomu běžně u tabletů nebo chytrých mobilů. Jedním z dalších důvodů co uvádí sám Amazon je, že díky jemnému leptání by mělo sklo působit více dojmem papíru. Abych řekl pravdu, tak papír to nepřipomíná, myslím si že u Kindle Paperwhite 2 je i sklo o něco drsnější a to připomíná povrch papíru více. I když u Kindle Voyage povrch papír nepřipomíná, tak není nepříjemné na dotyk a to je důležité.

Na přední straně Kindle Voyage nehledejte mechanická tlačítka, nicméně o možnost ovládání čtečky i přes tlačítka nebudete ochuzeni, ale o tom později.

Kindle Voyage

Zadní strana Kindle Voyage

Zadní strana Kindle Voyage zahrnuje nový design, který je odlišný od předchozích modelů Kindle. Tato čtečka Kindle Voyage nemá zadní stranu rovnou, ale je tvořena různými zkoseními i materiálem. Horní zadní plocha je tvořena lesklým plastem, na kterém lze vidět otisky prstů, a ostatní plochy na zadní straně jsou tvořeny matným drsnějším plastem, který je použit i na zadní straně čtečky Amazon Kindle Paperwhite 2.

Kindle Voyage

Novinkou je i umístění tlačítko pro vypnutí a zapnutí čtečky, které nyní našlo svoje místo na zadní straně v pravé horní části čtečky. Takto umístěné tlačítko v ničem nepřekáží při držení čtečky při čtení, ale nevím, jaký je hlavní smysl tohoto umístění. Bohužel takto umístěné tlačítko brání efektivně využívat nějaká univerzální pouzdra, aniž byste museli z nich čtečku vyndat, když ji chcete zapnout nebo vypnout. K investici do samotné čtečky musíte tedy i přičíst investici do speciálního pouzdra.

Rozměry a váha čtečky Kindle Voyage

Čtečka Kindle Voyage váží krásných 180 gramů.

  • Kindle Paperwhite 2: 206 gramů (26 gramů více)
  • Kindle 7th (Kindle 6): 191 gramů (11 gramů více)

Opticky a fakticky je Kindle Voyage o dost menší než nižší modely z nabídky čteček Amazon Kindle. Kindle Voyage má rozměry 162 x 115 x 7,6mm.

  • Kindle Paperwhite 2: 169 x 117 x 9,7mm
  • Kindle 7th (Kindle 6): 169 x 119 x 10,7mm

Kindle Voyage je opravdu velmi tenkou čtečkou, pro porovnání jsem nafotil fotografie níže.

Kindle Voyage

Kindle Voyage

Displej čtečky Kindle Voyage

Jde o top model čteček Amazon Kindle, takže je také pořádně vybaven. Kindle Voyage má nejlepší technologii E Ink displeje co je momentálně na trhu, takže obsahuje 6“ displej technologie Carta. Ano tuto technologii má i nižší model Kindle Paperwhite 2, nicméně Kindle Voyage má jemnější vykreslení a větší rozlišení. Zatímco KP2 má 212 ppi a rozlišení 1024 x 768px, tak Kindle Voyage se může pochlubit jemností 300 ppi a rozlišením 1440x1050px. Když vám povím, že vykreslování textu na Kindle Voyage je luxusní, tak to bude ještě velmi slabé slovo.

Při horší světelných podmínkách zajisté nechybí možnost zapnutí osvícení displeje, tato funkcionalita je naprosto úžasná a našla si místo už ve střední cenové hladině čteček eknih, takže osvícení displeje již nabízí čtečky s cenou něco málo kolem 3000 Kč. V čem se, ale toto osvícení liší napříč čtečkami je kvalita rozložení osvícení na displeji.

U Kindle Voyage neočekávejte nerovnoměrné osvícení displeje, čmouhy nebo, že v dolní části displeje svítí osvětlující diody více než na jiných místech displeje. Mnou testovaný kus Kindle Voyage měl naprosto úžasné osvícení displeje, které bylo rovnoměrné a perfektní. Odstín osvícení, je také příjemný a není nažloutlé, jak tomu bývá u jiných čteček eknih.

Pod rukami mi prošlo už mnoho čteček od různých výrobců, ale displej Kindle Voyage a jeho osvícení je zatím to nejlepší co jsem kdy viděl. Budu se opakovat, ale ostrost vykreslování a osvětlení displeje jsou prostě úžasné.

Sensor světla a pozvolná změna intenzity osvícení

Kindle Voyage má zabudovaný sensor okolního světla, díky tomu si můžete aktivovat funkci automatické korekce intenzity osvícení displeje. Jde o běžnou záležitost u smarphonů nebo tabletů, ale žádná čtečka doposud touto funkcí nedisponovala.

Čtečka sama vyhodnotí aktuální situaci a podle toho nastaví intenzitu osvícení displeje, vzhledem k tomu, že každému tato funkce nemusí vyhovovat, je možné automatickou korekci vypnout a intenzitu osvícení si nastavíte dle vlastního uvážení.

Další funkcí, kterou Kindle Voyage disponuje je automatické zvýšení intenzity osvícení. Když například čtečku zapnete ve tmě v posteli, tak je nepříjemné, když je displej velmi osvícen. K tomu slouží funkce, která na začátku rozsvítí displej méně a postupně intenzitu osvícení zvětšuje, aby si oči na světlo zvykly. Opět tuto funkci lze plně vypnout.

Kindle Voyage

Ergonomie ovládání a odezva systému Kindle Voyage

Čtečka Kindle Voyage disponuje dotykovým ovládáním a kromě tlačítka pro zapnutí a vypnutí čtečky nenabízí žádné klasické mechanické tlačítko. Dotykové ovládání je velmi příjemné a odezva systému je svižná na dotyky. Nezaznamenal jsem žádné nepřesnosti v rozpoznávání dotyků. Někteří majitelé čteček nedají dopustit na mechanická tlačítka pro stránkování, já osobně jsem je nikdy po přechodu ze starších modelů, které nedisponovali dotykovým ovládáním nepostrádal.

Výhodou dotykového ovládání je možnost pohodlného zadávání textu (poznámek) a výběru slov či celých frází v dokumentech (eknihach). Výběr slova v textu je opravdu pohodlnější podržením prstu na displeji než přesunem šipkami na danou pozici slova. Dotykové ovládání má i pozitivní vliv na ostatní ovládání čtečky, výběr konkrétní eknih, pohyb v menu nebo nabídce eknih atd. je opravdu rychlejší než běžnými mechanickými tlačítky.

PagePress – unikátní přepínání stránek

Kromě dotykového ovládání si, ale přijdou na své i čtenáři, kteří očekávají u čtečky tlačítka. Kindle Voyage má unikátní funkci pro přepínání stránek. Novinku Amazon pojmenoval PagePress.

Kindle Voyage

Na přední straně čtečky po levé a pravé straně jsou umístěné speciální tlačítka (senzory), která nejsou založena na mechanice. Pro přepnutí na další stránku je vyhrazena větší plocha, na obrázku dlouhá světlá linka, pro přechod na přechozí stránku slouží pouze malá světlá tečka na plochou pro přechod na další stránku.

Senzory fungují tak, že vyhodnocují, jestli byl na ploše vyvinut tlak a podle toho přepnou nebo nepřepnou stránku. Pokud máte prst jen tak položený na této ploše, tak se nic nestane. Stránky se přepnout, jakmile vyvinete na ploše větší tlak.

Aby tato technologie PagePress, navodila iluzi zmáčknutí tlačítka, tak pod tlačítky jsou umístěny malé vibrační motůrky, které při stisknutí plochy zavibrují a uživatel tak získá odezvu a ví, že čtečka provedla změnu stránky. Tuto funkci Amazon dovedl k opravdové dokonalosti, protože v nastavení máte možnost vybrat si z několika úrovní, které definují, jak velký tlak musíte vytvořit na sensor, aby došlo k jeho aktivaci. Stejně tak, si můžete zvolit intenzitu zpětné odezvy, tedy jak moc motůrek zavibruje.

Z počátku je ovládání přes PagePress nezvyk, ale po delším používání si na tento jiný způsob přepínání stránek zvyknete a už nevnímáte, že nemačkáte klasické mechanické tlačítka. Pokud, ale tuto funkci nevyužijete, můžete kompletně v nastavení vypnout fungování „tlačítek“ PagePress a stránky přepínat pouze dotykem na displeji.

Jak se tedy čtečka Kindle Voyage ovládá?

Čtečka z mého pohledu nabízí dvě nejpohodlnější varianty ovládání čteček eknih, nechybí jí pohodlné ovládání přes dotykový displej a nabízí alternativu v podobě PagePress pro přepínání stránek.

Vzhledem k rozměrům čtečky, váze i tvaru se čtečka velmi dobře drží v ruce. Díky jemně drsné a pogumované zadní straně nemá čtečka ani tendenci vyklouzávat z ruky. U některých čteček eknih jsem měl výhrady k ergonomii, tak u Kindle Voyage jsem nic negativního nenalezl.

Čtečky Kindle, se vyznačují stabilním systémem, takže jsou velmi svižné a mají rychlou odezvu na požadavky uživatele při ovládání. Kindle Voyage pohání 1 GHz jednojádrový procesor a 512 operační paměti. Překreslování stránek a samotná odezva je opravdu o něco rychlejší než u čtečky Amazon Kindle Paperwhite 2 a nižších modelů.

Uživatelské prostředí a SW funkce

Stejně tak jako ostatní čtečky Amazon Kindle, tak i Kindle Voyage nedisponuje českým prostředím, nabízí (angličtinu, němčinu a jiné jazyky). Myslím si, ale že čtečky Kindle, jsou velmi intuitivní na ovládání a abyste na nich mohli číst eknihy, tak nepotřebujete umět, kdo ví co. Za pár hodin se čtečku naučíte používat a někdo vám s používáním ze začátku pomůže.

Uživatelské prostředí je identické s ostatními modely čteček Amazon Kindle, takže pokud budete přecházet ze staršího modelu, nebudete mít s ovládáním čtečky nejmenší problém.

Čtečce nechybí možnost propojení se sociální sítí Goodreads, kde můžete hodnotit přečtené knihy. Vocabulary Builder pro učení se nových slovíček, výkladový anglický slovník a jiné dalších užitečné funkce.

Zajisté čtečka obsahuje WiFi modul, takže ji můžete připojit k internetu a používat vestavěný internetových prohlížeč nebo si pohodlně posílat e-knihy nebo články do čtečky přes službu Send To PocketBook.

Výdrž a vnitřní paměť

U Kindle Paperwhite je výdrž baterie na jedno nabití při běžném používání kolem 8 týdnů, u Kindle Voyage je to nižší a pohybuje se kolem 6 týdnů.

Vnitřní paměť čtečky je 4GB (pro vaše data máte k dispozici 3,2GB) a to opravdu stačí pro mnoho e-knih.

Cena čtečky Kindle Voyage

Kindle Voyage v ČR stojí od 6 500 Kč (model s reklamou) a více. Když si čtečku objednáte přímo u Amazonu, tak vás z německého obchodu Amazon.de, vyjde na 189 EUR (5 200 Kč) + 120 Kč poštovné do ČR. Pro srovnání Kindle Paperwhite 2 se prodává kolem 3 500 Kč.

Kolik jste ochotni do čtečky investovat je jen na vás, já osobně určitě nějakou dobu zůstanu u čtečky Amazon Kindle Paperwhite 2, kterou lze nyní koupit v akci za 2 700 Kč. Naprosto splňuje moje potřeby za více než poloviční cenu. Nicméně, až jednou Kindle Voyage bude cenově dostupnější, určitě budu uvažovat o její koupit. Opravdu jde o skvělou čtečku, která je z pohledu uživatelské přívětivosti, kvality displeje, osvícení a ovládání na špičce.

Tip na e-knihy

Komentáře (15)

bolek Napsal 19:14 / 20. 3. 2015

Pekna recenzia, Voyage je vynikajuci, akurat ta cena je uz prestrelena. tiez som sa vratil k PW2

Reader Napsal 23:06 / 22. 3. 2015

A jak dopadl originální obal pro novou čtečku? Umí zařízení taky zapnout, podobně jako u Paperwhite 2?

Paul Napsal 17:57 / 23. 3. 2015

Zdravím, díky za recenzi. Vy jste opravdu nepozoroval gradient při osvětlení? Horní třetina tmavší a více žlutá a plynule to přechází do bílé dolů? Je to vidět cca od intenzity osvětlení nad 16 a v tmavé místnosti a po pravdě…. dost to ruší. Na Amazonu je o tom žhavá diskuse. Já jsem zatím viděl v čR cca 5 kusů (jeden vlastním) a všechny to měly…

Petr Vytlačil Napsal 19:29 / 23. 3. 2015

Dobrý den pane Pavle,
s tímto jsem se nesetkal, bohužel čtečku již nemám k dispozici, abych to ihned ověřil. Je možné, že jsem opravdu narazil na kus, který tímto problémem netrpví. Vím, že ne všechny dodávky Kindle Voyage byly vždy 100% a na začátku prodeje Kindle Voyage mělo mnoho nových majitelů výhrady k osvícení displeje a rovnoměrnosti. Ani se jim nedivím vzhledem k ceně čtečky. Nemohl byste mi na email info(ZAVINAC)ebooky.cz zaslat fotografii jak váš problém vypadá? Děkuji

Paul Napsal 16:16 / 25. 3. 2015

Máte to tam….

Jirka Napsal 11:19 / 14. 4. 2015

Ta klasická tlačítka na otáčení stánek mě u Paperwhitu chybí. Zdánlivě drobnost, ale víc bych od čtečky nepotřeboval.

Metrolog Napsal 21:21 / 13. 6. 2015

Já koupil Voyage tento týden v AZ mobil. Display se také chová jak píše Paul. Prý, že tento problém už není? Ale je! Je to při nočním čtení tak rušivé, že se rozhoduji přístroj vrátit. Jinak čtečka byla při dodání zajištěna originální přelepkou výrobce. Možná že mi ale poslali nějakou ze starší dodávky, neboť na krabičce je 2014. Mám ještě WP2 a ta má osvětlení rovnoměrné. Rád bych věděl, jestli tím trpí všechny Voyage nebo jen některé. Pak by nestálo za to zkusit výměnu, ale rovnou si nechat vrátit peníze. Jinak je ale tato čtečka skvělá. Má někdo další zkušenosti?

PePaXY Napsal 13:41 / 4. 12. 2015

Nějak jsem nezaznamenal, zda jdou do čtečky nahrát nějaké další aplikace či zda má také hlasový výstup – předčítání…

Petr Vytlačil Napsal 13:30 / 5. 12. 2015

Dobrý den, vzhledem k tomu, že v recenzi o tom není zmínka, tak opravdu Kindle Voyage tyto funkce nemá. Čtečky Kindle jsou cíleny pro konzumaci e-knih a e-dokumentů a výrobce se zaměřil na stabilní kvalitní systém, který má rychlou odezvu atd. Čtečky Kindle mají zabudovanou podporu studování jazyků, ale další jiné aplikace nemají, kromě internetového prohlížeče. Audio výstup měly jen starší modely.

Pepa Napsal 10:22 / 3. 1. 2016

Nevite nekdo, jestli nejakym zpusobem lze zmenit sporic display za vlastni ???

Darina Napsal 22:51 / 16. 1. 2018

Dobry den, uz je rok 2018 a uz jsou k dispozici ceske verze, prosim?
Mam Kindle Voyage a bohuzel cestina tam chybi.

Prosim, odpovezte mi na muj email. Dekuji

František Eliáš Napsal 15:33 / 8. 2. 2018

Mám Kindle Paperwhite 3 a Pocketbook 631. U jakékoli čtečky oceňuji především množství knih, které lze do čtečky dát. Rád nosím své knihy s sebou. Obejdu se bez připojení k internetu. K tomuto účelu užívám desktop. Co se týče vyhledávání knih v databázi je Kindle nesrovnatelně horší,než Pocketbook, která umožní vyhledávání podle složek a podsložek. Navíc pochybuji o údaji 3,1 GB dat umístěných ve čtečce Kindle. Do žádné čtečky Kindle se nevejde více, než 1,8 GB knih, protože Kindle vytváří v základním souboru podsoubor Search Indexes, který zabere více místa, než knihy. Větší výdrž baterií má opět Pocketbook. Protože čtu denně 5 hodin, čtečku Kindle daruji.

Jirka Napsal 16:27 / 27. 3. 2019

Koupil jsem si z eBay starší Voage a osvícení dispeje je rovnoměrné. Nevidím žádný rozdíl mezi horní a dolní částí.
Neví někdo jak zmenšit ikony knih v seznamu? Předchozí čtečky měly název knihy a utora na jendom řádku a na stránce bylo těch řádků hodně. V této čtečce jsou ty ikony s názvy knih příliš velké a na stránku se jich vejde málo. Nejde to někde opřepnout na klasické zobrazení?

Jiří Napsal 23:20 / 29. 3. 2021

Jsou to vyhozený peníze za takovej křáp.
Fungoval 6 let a uplně zatuhnul a nehnu stím.

Petr Vytlačil Napsal 12:44 / 19. 12. 2021

Dobrý den, to není zrovna málo 6 let na takové zařízení.

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné