A to víte, že si můžete půjčovat e-knihy „zdarma“?

A to víte, že si můžete půjčovat e-knihy „zdarma“?

Možná vás tento titulek potěšil, půjčovat e-knihy „zdarma“, to zní dobře, ale 100% růžové to zas tak není. Je zde totiž jedno větší ALE, které vás třeba i zklame, nicméně pro mnoho lidí tato možnost může být vhodná alternativa ke běžným knihám, nebo jen prostě doplňkové občasné čtení.

Takže jak si půjčovat e-knihy zdarma?

  1. Abyste si mohli půjčovat e-knihy „zdarma“ musíte mít v nějaké klasické městské knihovně účet, což něco ročně stojí – proto v uvozovkách to zdarma. K datu vydání článků by mělo být 273 takových knihoven. Následně v knihovně mít zřízen přístup do OPAC katalogu knih, tam se většinou dostanete přihlašováním přes číslo karty do půjčovny a vašeho příjmení, ale určitě vám případně v knihovně poradí.
  2. Druhé úskalí je, že musíte mít podporovaný HW a to je to velké ALE, které mi radost z této služby trochu kazí. Abyste si mohli půjčovat „zdarma“, e-knihy musíte mít zařízení s operačním systémem Android nebo iOS v takové verzi, abyste si do zařízení mohli nainstalovat nezbytnou aplikaci pro čtení eknih. A jak určitě zkušenější čtenáři e-knih ví, není moc takových čteček e-knih, které by měli například operační systém Android, takže čtení ve čtení zapůjčených e-knih budete spíš odkázaní na mobilní telefony nebo tablety. Tip na pár čteček s Androidem: Android – zn. Onyx (vyjma Onyx Book Poke 4 a Leaf 2), C-TECH, inkBOOK, Energy Sistem, TCL NXTPAPER 10s, ale porozhlédněte se i po jiných. Nicméně na čtení zapůjčených e-knih na asi nejrozšířenějších značkách čteček e-knih jako Amazon Kindle a PocketBook můžete zapomenout ty instalaci aplikace nepodporují.
  3. Dobře dejme tomu, že účet v knihovně atd. máte a i hardware do kterého můžete nainstalovat nezbytnou aplikaci od Palmknih (App pro Android zde, pro iOS zde).
  4. Následně musíte v aplikaci provést registraci účtu (pokud by to nešlo, tak na stránkách Palmknih), zde pozor nová registrace musí být pod e-mailem, který používáte v knihovně!!! Takto se vám spáruje možnost půjčování.
  5. Pokud vše máte podle předchozích pokynů stačí se na webových stránkách své knihovny přihlásit svým přístupem do katalogu OPAC a zde najít nějakou knihu, a pokud bude dostupná k půjčení jako e-kniha můžete kliknout na tlačítko Půjčit e-knihu. Následně na zařízení si pustíte aplikaci Palmknihy a v sekci e-knihy uvidíte půjčenou e-knihu, tu si stáhnete a můžete číst. 
  6. Věřím tomu, že v případě komplikací vám ve vaší knihovně určitě rádi pomohou a poradí, jak na půjčování e-knih.

Tento postup jsem sám otestoval a vše funguje skvěle. Přijde mi tato služba jako dobrá alternativa k papírovým knihám a věřím tomu, že mnoho čtenářů ji ocení a využije, jediné co mě na ní mrzí, že bohužel do většiny čteček e-knih, které mají E Ink displej (tedy displej s elektronickým inkoustem) si knihu nestáhnete, protože nepodporují zmíněnou aplikaci. Je to velká škoda, že si zapůjčené e-knihy nemohu do čtečky zaslat, tak jak si třeba e-knihy koupíte v obchodě. Ale chápu, že tento systém půjčování je zamezen kvůli riziku neřízenému kopírování e-knih a požadavky nakladatelů, také by nešlo jen tak uřídit omezení termínu půjčování e-knih, nešlo by zaručit, že budete mít e-knihu ve čtečce jen na dobu výpůjčky.

Ke dni psaní článku by mělo být k zapůjčení kolem 12375 titulů e-knih do 242 nakladatelů a tato služba je k dispozici ve 273 knihovnách. Zajímavým počinem je webová stránka: https://www.pujcovani-eknih.cz/, která pravidelně aktualizuje seznam dostupných e-knih v půjčovnách, nabízí přehledné vyhledávaní a třeba rovnou proklik na knihu do OPAC katalogu vaší knihovny, statistiky atd.

Ukázka půjčené e-knihy v aplikaci

Tip na e-knihy

Komentáře (1)

Zivan Napsal 09:38 / 14. 8. 2023

Jeste jedno ALE muze byt v limitu pujcenych knih. Nevim jak ostatni knihovny, ale brnenska knihovna Jiriho Mahena to podporuje, pujceni knihy je na mesic, ale muzete mit zaroven pujcene maximalne 3 knihy a nelze je vratit drive. Jednu dobu to myslim bylo i 5 knih, ale z financnich duvodu ten pocet snizuji.

Zaroven tedy muzete mit pujcene i 2 knihy od Flexibooks, ale tam je aplikace peklo, protoze kdyz jsem ji naposledy zkousel, tak si ani nepamatovala misto, kde jsem v knize skoncil a pokazde mi otevrela knihu na uvodni strance.

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné