Alternativní systém Duokan na Amazon Kindle 5, Kindle 4

duokan amazon kindle 5, kindle 4Už je to přes rok co jsem zveřelnil článek o alternativním operačním systému Duokan, který lze instalovat do čteček Amazon Kindle. Za tuto dobu vývoj tohoto alternativního operačního systému urazil velký kus cesty a díky tomu operační systém Duokan získal mnoho vylepšení, které vám nyní představím.

Duokan jen dostupný pro všechny modely čteček Amazon Kindle, takže jej můžete instalovat na Kindle Keyboard, Kindle 5/4, Kindle Touch, ale i Kindle Paperwhite. Já jsem zatím nejnovější verzi Duokan 2013 balíček 2013-04-12.24260 testoval na čtečce Kindle 4 (šedý model bezdotykový displej).

Než vás seznámím s postupem instalace Duokanu, ještě vás namlsám přehledem jeho funkcí a čím vám zpříjemní užívání čteček Kindle, to jestli jej budete používat je jen na vás, určitě někomu bude naprosto dostačovat nativní operační systém od Amazon, který není vůbec špatný.

Musím vyzdvihnout, že k instalaci Duokanu na Kindle není potřeba dělat nějaký jailbreak čtečky, ba naopak ten musíte mít před instalací odstranění. Další výhoda je, že systém Duokan a nativní od Amazonu můžete využívat libovolně, instalací Duokanu nepřijdete o možnost využívat nativní operační systém od Amazonu. Mezi systémy můžete tedy přepínat.

Co přináší alternativní sytém Duokan

  • Podpora více formátů dokumentů: PDF, EPUB, MOBI, TXT, ZIP, RAR, JPG, PNG, BMP
  • Stejně tak jako u Amazon systému možnost zasílání dokumentů do čtečky přes email.
  • Možnost nahrávání dokumentů do Kindle přes FTP klienta.
  • Opravdu propracované zobrazování dokumentů ve formátu PDF.
  • Dokumenty je možné umístit do složek i podsložek atd..
  • Přehledné uživatelské prostředí v několika jazycích včetně češtiny.
  • Podpora fontů ve formátu ttf.
  • Podpora slovníků.
  • Vlastní spořiče obrazovky.

Co nemá alternativní systém Duokan

  • Prohlížeč internetových stránek

Duokan a podpora PDF dokumentů

Jednou z největší výhodou Duokanu oproti nativnímu systému od Amazon je výborná podpora formátu PDF. Zatímco v Amazon OS si musíte PDF zoomovat abyste měli větší písmo a následně krkolomně se přesouvat po jednotlivých částech stránky dokumentu PDF v Duokanu se s tímto nesetkáte. Duokan umí PDF zobrazit v tzv. chytrém vzhledu „Smart View“, kdy se vám zobrazí jako klasická kniha například ve formátu Mobi, díky tomu můžete knihou normálně listovat a dokonce i zvětšovat velikost písma.

Další možností je nezvolit chytrý vzhled zobrazení PDF, ale ořezat si prázdné okraje v dokumentu PDF, takže získáte více zobrazovací plochy a díky tomu se vám PDF dokument zobrazí s větším fontem. Další možnost je nechat si PDF stránku na řezat na dlaždice. Například rozdělit stránku na čtyři dlaždice a 1, 2, 3, 4 a následně vybrat styl stránkvání mezi dlaždicemi 1 > 2 >3 > 4 atd…

Níže je ukázka zobrazení PDF. 1. obrázek ukázka PDF v klasickém režimu a 2. obrázek PDF v chytrém vzhledu.

duokan-amazon-kindle-cz-04

obr 1. – Klasické zobrazení PDF

duokan-amazon-kindle-cz-01

obr 2. – Chytré zobrazení PDF

Ukázka nastavení velikosti písma u dokumentů PDF

duokan-amazon-kindle-cz-06

obr 3. – Nastavení velikosti písma v PDF

Nahrávání dokumentů přes WiFi a FTP do Duokan

Další vychytávkou tohoto sytému je možnost nahrávání dokumentů do čtečky přes WiFi síť a FTP klienat. Pro méně znalé, jde o to že svoji čtečku Kindle připojíte k bezdrátové síti WiFi, například doma nebo v kavárně. V Duokanu zapnete spuštění přenos dat přes FTP na obrazovce se vám zobrazí IP adresa,  zapnete FTP klienta například Totalcommander, nebo jiný FTP klient kterých je mnoho zdarma. Připojíte se k zobrazené IP adrese a nyní jste připojeni ke své čtečce Kindle, vidíte kompletně adresářovou strukturu v Kindle tento stav v podstatě odpovídá tomu, když připojíte čtečku kabelem k počítači.

Takto můžete do čtečky přes WiFi a FTP klienta nahrávat dokumenty a knihy, organizovat si adrsářovou strukturu ve kterých máte uložené knihy. Dále můžete pohodlně nahrávat, slovníky, spořiče obrazovky atd.

Díky této funkci již nebudete muset čtečku připojovat k PC přes USB kabel .-)

Víceúrovňová struktura v systému Duokan

Dalším pozitivem Duokanu je možnost umístit si dokumenty do víceúrovňové struktury. Takaže není problém si vytvořit například takovou strukturu, ve které se budete lépe orientovat:

Knihy– Krimi
—– Sněhulák Nesbo
—– Netopýr Nesbo
— Romány
—– Na západní frontě klid
— Časopisy

Duokan má dva typi zobrazení obashu ve čtece a to buď dlažďicové a nebo jako listový výpis, opět se můžete podívat na printscreeny ze systému.

duokan-amazon-kindle-cz-09

obr 4. – Dlaždicové zobrazení dokumentů

duokan-amazon-kindle-cz-10

obr 5. – Výpis obsahu jako listu, například Duokan Push je složka, která obsahuje další dokument

Toto je již vše o alternativním systému Duokan, doufám že jsem vás dostatečně namlsal, protože příště vás seznámím s instalací tohoto systému na čtečky Kindle.

Kdo je nedočkavý a chce Duokan instalovat hned, tak odkazy ke stažení Duokanu naleznete zde.

Tip na e-knihy

Komentáře (33)

......... Napsal 10:30 / 16. 4. 2013

Duokan používám, ale chybí mi jedna drobnost a to synchronizace záložek mezi čtečkou a čtečkou na mobilu (nepočítám ani to, že čtečka na mobilu je nepřeložená do normálního jazyka a obsahuje tuny rozsypaného čaje).

kubajs Napsal 11:28 / 16. 4. 2013

neměl by někdo odkaz na Duokan pro Kindle Touch? Předem díky….

aldav Napsal 13:07 / 16. 4. 2013

Tesim se na navod pro Paperwhite , diky

Na hledani odkazu tady snad mame Google http://goo.gl/LOmHf

Amazon-Kindle.cz Napsal 13:36 / 16. 4. 2013
aldav Napsal 15:02 / 16. 4. 2013

neni tam cestina , musel jsem ji dohrat ale stejne je tam problem se znakovou sadou.

Amazon-Kindle.cz Napsal 15:12 / 16. 4. 2013

Jaký problém se znakovou sadou? Nevím jakou máte češtinu, já zatím testoval nějakou která určitě nepočeští celé rozhraní, ale neměl jsem problém.

aldav Napsal 16:14 / 16. 4. 2013

Mam Paperwhite, cestinu od od Budulmana http://goo.gl/1A1qT , neni prelozeno vse a ve znakove sade na 2 strane v nastaveni mam na vyber jen 2x Pinyin a pak uz jen sypany caj.

Ked Napsal 22:57 / 16. 4. 2013

Vypadá dobře. Mám dva dotazy, jestli duokan podporuje K. Touch a pak jestli má v sobě web prohlížeč. Díky za případnou odpověď.

akes Napsal 09:37 / 17. 4. 2013

Zaujimalo by ma realne zobrazenie nejakej pdf knizky s obrazkami, nie len pdf dokumentu.

aldav Napsal 09:39 / 17. 4. 2013

Kdyby jste si precetl i celou diskuzi , odkaz na KT by jste tam nasel . Jinak je vseobecne znamo ze browser nema .

Kukino Napsal 10:57 / 18. 4. 2013

Muzu se zeptat, kdy bude ten slibovani navod na instalaci Duokanu? Predem velke diky za skvelou praci. 🙂

Pavel Napsal 16:09 / 21. 4. 2013

Ahoj, existuje nějaký funkční en-cz slovník pro Duokan????

Cart Napsal 23:11 / 21. 4. 2013

Zatim jsme ve fazi testovani, ale nevidi mi kapitoly v mobi, nedokaze vubec nacist/zobrtazit clanky prohnane pres amazon mail a pulka rozhrani je v cinstine… ah a ano smazal mi read progress na naproste vsem co jsem ve ctecce mel… takze zatim trosu skepse 😉

Rosta Napsal 09:32 / 22. 4. 2013

Ahoj.
Nemohu přijít jak přijmout dokument, který jsem si zaslal na email. U aplikace Amazonu stačí zapnout Wi-Fi. Nechávám si touto cestou zasílat aktuality.
Dík za radu
Rosťa

aldav Napsal 11:52 / 22. 4. 2013

pavel : mely by fungovat tyto slovnik,ale prakticky jsem to nezkousel , chce to asi trosku zagooglit http://cihar.com/software/slovnik/

Laco Napsal 13:07 / 22. 4. 2013

Na prijem dokumentov staci byt pripojeny k wifi. Ale Duokan nezobrazuje dokumenty zaslane na Amazon email adresu teda: uzivatel@kindle.com Ale zobrazuje dokumenty zaslane iba na vlastnu vygenerovanu adresu uzivatel@iduokan.com

Radek Napsal 15:32 / 22. 4. 2013

Tak jsem chtěl Duokan zkusit na K4, stáhnul jsem rozbalil…podle návodu na který jsem tu našel už nejde udělat restart, protože už je nový firmware…zkusil jsem tvrdý restart ale po startu nic…v návodu je přepnutí do servis modu, ale naběhne normálně…nevím kudy na to 🙁

Kristyna Napsal 20:50 / 22. 4. 2013

Prosím, kdy bude slibovaný návod na instalaci?

Petr Napsal 09:54 / 26. 4. 2013

Nevite proč se mi nezobrazuji i u nejnovější instalace Duokanu znaky ď a ť? Když jsem stáhl z uložto knižku od Eddingse Althalus 3ti díl, tak tam se nezobrazuji ani š,ž tak nevim jak a do čeho to převést, aby se to dalo číst… 🙁

Renča Napsal 19:18 / 1. 5. 2013

Petr: To vypadá na špatné kódování knížky, zřejmě je v txt. Je potřeba soubor otevřít a uložit v kódování UTF-8.

Renča Napsal 19:54 / 1. 5. 2013

Ještě jedna věc, pro kterou duokan miluju. Dá se nastavit interval, po kterém se stránka sama obrací, což je super zvlášť večer při čtení v posteli.
Jo, a ještě že volba wifi/letadlo je pěkně po ruce.

Jinak já stáhla duokan odtud: duokan.blogspot.cz Je tam sice verze R7.7 z ledna, ale hned se aktualizuje na nejnovější (přes wifi) a má v sobě češtinu i slovník. Akorát ten, kdo má Kindle s firmwarem 4.1.1., musí vybrat balík pro firmware 4.0.1. a instalovat ho podle návodu pro firmware 4.0.0.
Naskočí všechno v čínštině, takže se musí čeština zvolit: Tlačítko Menu, pak vybrat ten poslední čaj dole a na stránce, která se otevře, je to myslím položka D (ty novější verze už mají jiné rozložení, tak si to nepamatuju přesně). Po aktualizaci je lepší i čeština, přeložené je skoro všechno. Čínsky zůstává jen to, co je určeno pro Číňany, což je pár klikyháků.
Fontů je na výběr několik, doporučuju vyzkoušet MuseoSlab-500.
Skoro každý týden je nová aktualizace, která se stahuje po zapnutí wifi (teda ptá se to čínsky, ale to každý pochopí 🙂 ) a čeština zůstává zachována.

Jaromír Napsal 14:04 / 14. 6. 2013

Dokopal jsem se zase po čase k aktualizaci DUOKANu 🙂 – nyní je DUOKAN 2013, verze 2.4, build 26452.

Pro nedotykové, klasické Kindle 4 a Kindle 5 je ke stažení zde:
duokan.blogspot.com

Jak se píše v diskuzi – doporučuji nastavit font MuseoSlab-500, jinak je pomršené např. ť a ď 🙂

Instalace je popsaná na více místech, pochopitelný je i návod přímo od číňanů, který je součástí instalačního balíčku (postup se liší pro fw 4.0.0 – 4.0.1 a pro 4.1.0 – 4.1.1 (v druhém případě se opravdu vyplatí rozbalit přiložené pdf-ko a jet podle přiložených obrázků 🙂 )

Klára Napsal 21:58 / 11. 8. 2013

Ahoj, prosím o pomoc. Mám Kindle 5 (myslím:-/) a nainstalovala jsem si tam češtinu – naprosto v pořádku. Teď jsem si tam stáhla přes USB kabel knížku v pdf, ale písmo je dost malinké – vypadá tp jako tady ukázka PDF 1. Klikla jsem na MENU, ale titulek PÍSMO nebo nastavení vzhledu stránky tam nemám. Jak můžu docílit toho, abych si knížku upravila a její vzhled vypadal, jako na druhém zveřejněném obrázku? Prosím, poraďte. Děkuju

Niki Napsal 10:56 / 16. 3. 2014

Ahoj,
chcela by som sa spýtať, či je inštalácia systému vratná a či sa zachováva funkcia označovania textu, poprípade záložky, či poznámky. Ďakujem

Niki Napsal 12:29 / 16. 3. 2014

Poprípade, či inštaláciou systému neprídeme o záruku poskytovanú predajcom.

Jirka Napsal 09:22 / 7. 1. 2015

Dobrý den, zlobí mi formát txt. Neukazují se česká písmena.
Zkoušel jsem vše možné kódování, neuspel jsem.
Neporadíte někdo?

Jirka Napsal 10:43 / 7. 1. 2015

.. ještě jednou problém txt.
Upnul jsem na ulozto kraťoučký textový soubor, který se zobrazuje špatně.
http://uloz.to/xtH7r1EA/smazat-txt
Nemohla by si ho kompetentní osoba stáhnout a kouknout na to?
A úplně by bylo fajn, kdyby ho mohla převést do txt formátu, aby se v doukoně korektně zobrazil, případně i přihodil font, ve kterém se to korektně zobrazilo, ať se vyloučí všechny koplikace.
Omlouvám se, vím, chci toho asi už moc, ale pomozte prosím…

Petr Vytlačil Napsal 11:31 / 7. 1. 2015

Testoval jsem váš soubor, něco děláte špatně. Zdrojový soubor má obsah ve formátu Windows 1250, když ho v tomto kódování otevřu veškerou diakritikuv vidím dobře. Stáhněte si například zdarma editor http://www.pspad.com/cz/download.php, kde si můžete otevřít soubor v tomto kódování a následně uložit v kódování UTF-8 a ten otevřít ve čtečce. Už byste měl vidět text s diakritikou.

Návod jak na převod formátování v PSPadu je zde: http://forum.pspad.com/read.php?1,48738

—-
Pokud jde jen o prevedeni jednoho souboru do jineho kodovani, melo by stacit jej otevrit, zkontrolovat, zda je korektne zobrazen ve spravnem kodovani (udaj na spodni liste), potom v menu format vybrat cilove kodovani, zde utf-8 a ulozit.

Pokud opravdu ma byt vytvoren text v ukazce – Ä�ĹĄÄ�Ĺ�ŞýåíÊ – (vznikly nejspis otevrenim utf-8 pod ansi kodovanim ?) – je treba naopak PSPad primet otevrit soubor s jinym kodovanim (rovnez menu format, pak pripadne znovunacist z disku Ctrl+R) a ulozit. (Nektere nastaveni si PSPad mozna nenecha vnuti kvuli zabudovane kontrole pro utf-8).

Jirka Napsal 12:24 / 7. 1. 2015

.. jak jednoduché. Moc děkuji, dělal jsem to v calibre a tam se mi to asi neudělalo a já mu tak věřil.
Ještě jednou děkuji, moc mi to pomůže…

Jirka Napsal 10:53 / 9. 1. 2015

… není už něco, aby se mohly nastavovat vlastní odstavce?
Myslím, aby se nastavení opravdu uložilo…

Jirka Napsal 10:40 / 18. 1. 2015

… tak odstavce vyřešeny. Nesmí se to zkoušet nastavit v celkovém systému.
Zvolí se volba „stránka“, tam se vleze na „styl odstavců“, zvolí vlastní a v něm se nastaví potřebné. A ono se to i uloží…

JB Napsal 07:03 / 27. 10. 2015

… prosím jak nastavit automatické otáčení stránek? Z menu mi to nějak nejde, není nějaký způsob jak to nastavit přes PC ve „vnitřnostech“ Duokanu?

Jan Napsal 18:15 / 17. 6. 2017

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na Doukan, tedy je možné nahrávat přes PC do Paperwhite 3 epub, mobi a pdf soubory čistě bez konverze? Přehraje to, nebo je opět nutný převod jako na začátku?

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné