C-TECH Lexis – recenze čtečky e-knih

Přináším vám recenzi čtečky e-knih C-TECH Lexis. Jako vždy se v recenzi zaměřím na ty nejdůležitější parametry u čteček e-knih: kvalita E Ink displeje, zpracování, operační systém, jeho odezva a ergonomie ovládání.

Základní informace C-TECH Lexis

Značka C-TECH, jako producent čteček e-knih není u nás moc známa a nejde ani o globální značku. Což by nemělo být pro nikoho překážkou, protože koupí této čtečky e-knih získá stejně dlouhou záruku na čtečku jako u jiných značek.

Čtečka  C-TECH Lexis nabízí 6“ E Ink displej s technologií Carta a rozlišením 1024 x 768px. Co se týče rozlišení, nejde o největší rozlišení, které se nyní u některých modelů s 6“ nabízí (Kindle Paperwhite 3, PocketBook HD atd.), ale je naprosto dostačující. Čtečce nechybí osvícení displeje a dotykové ovládání. Kromě toho na levé a pravé straně jsou v rámečku k dispozici mechanické tlačítka pro přepínání stránek nebo přechod v menu. I když tato čtečka v rozlišení displeje trošku pokulhává, nabízí zase něco navíc. Například oproti Kindle Paperwhite 3 nabízí u C-TECH Lexis  větší vnitřní paměť, která je 8GB a lze ji rozšířit až o 32GB pomocí microSD karty. Dále nabízí 3.5mm audio výstup, díky čemuž můžete na čtečce přehrávat i hudbu, mluvené slovo nebo využít předčítání textu (musíte si doinstalovat). Dále čtečka C-TECH Lexis nabízí oproti čtečkám Kindle, PocketBook, Bookeen operační systém Android. Díky tomu si můžete do čtečky doinstalovat jakoukoliv aplikaci pro Android. K dispozici máte Google Play obchod přes který si nainstalujete různé aplikace. Můžete si doinstalovat další čtečky e-knih (Kindle, Wooky, Aldiko Book Reader) nebo různé jednoduché hry. Kromě toho na čtečce můžete využívat aplikaci pro e-maily atd.

C-TECH Lexis

Ergonomie a zpracování C-TECH Lexis

Čtečka je zpracovaná velmi dobře, vše lícuje jak má, nevrže atd. Je vyrobena z plastu, který je jemně hrubý. Škoda, že nezapracovali více na ergonomii zadní strany čtečky, mohla by být perforovaná a pogumovaná, přispělo by k příjemnějšímu držení čtečky a klouzání prstů po plastu.

Čtečka má zaoblené všechny rohy, takže se příjemně drží v ruce a netlačí vás hrany do dlaně. S tím to jsem měl problém u jedné čtečky jiného výrobce.

Jako u Kindle Paperwhite 3 nebo PocketBook Touch HD má čtečka zapuštění displej do těla čtečky, takže kolem čtečky je vystouplý rámeček. Na levé a pravé straně od displeje jsou v rámečku mechanická tlačítka pro přepínání stránek nebo pohyb v menu. Ocenil bych, kdyby byly tlačítka tak o 0,5 – 1cm níže, když totiž čtečku uchopím do pravé ruky a opřu si pravý dolní roh o dlaň, tak můj pravý palec dosáhne jen na jen tak tak na tlačítko. Ale je to o zvyku, každý čtečku drží trochu jinak a svoji polohu si nakonec najde.

Kromě těchto tlačítek čtečka nabízí i dotykové ovládání. Odezva na dotykové ovládání je velmi svižná a čtečka reaguje přesně na dotek.

Na spodní straně čtečky naleznete 3.5mm audio výstup, dále slot na microSD kartu a konektor pro microUSB, který slouží pro nabíjení nebo spojení čtečky s počítačem. Na horní straně čtečky se nachází tlačítko pro spuštění a pod displejem je jedno tlačítko pro návrat do úvodní obrazovky.

Čtečka váží 195 gramů a její rozměry jsou 117 x 171 x 9mm. Pro porovnání PocketBook Touch HD váží 180 gramů a její rozměry jsou: 113,5 × 175 × 9 mm. Kindle Paperwhite 3 má rozměry: 117 x 169 x 9,1 mm a váží 200 gramů. Další konkurent Bookeen Cybook Muse HD váží 180 gramů a rozměry má 155 x 116 x 8 mm.

Obecně mohu říct, že se čtečka příjemně drží v ruce.

Uživatelské prostředí a čeština

Čtečka C-TECH Lexis nabízí kromě mnoha dalších jazyků své rozhraní i v Češtině, což ocení starší čtenáři nebo lidé, kteří moc neovládají cizí jazyky.  Uživatelské rozhraní je přehledné a jednoduché. Defaultně je zvolen poměrně větší font, takže to by také mohli ocenit lidé s horším zrakem. Netuším a ani jsem nebádal, jestli toto lze nějak jednoduše změnit.

Úvodní obrazovka čtečky nabízí klasické informace. Rozečtenou knihu, její obálku, stav rozečtení a název. Je možné přejet na další rozečtené knihy. Pod tímto je přehled nedávno přidaných knih. A na spodní části displeje jsou tlačítka pro přesun do knihovny, úložiště, aplikací, nastavení podsvícení, nastavení a prohlížeče.

V horní části máte další informace jako stav baterie, zvuku, Wifi připojení, čas, nastavení chování mechanických tlačítek, nastavení překreslování obrazovky, tlačítko pro menu nebo tlačítko pro přechod na úvodní obrazovku.

C-TECH Lexis úvodní obrazovka

Ukázka obrazovky s nainstalovanými aplikacemi

C-TECH Lexis aplikace

Jako u všech čteček tak i u této máte možnost konfigurace písma, řádkování, odsazení od kraje stránky, písmo atd. V základu je nainstalováno mnoho fontů, ale měli byste mít možnost další doinstalovat. Také máte možnost označovat části textu, přidávat záložky, vyhledávat atd. Měla by být i podpora slovníku, ale ty si musíte doinstalovat, popravdě po tomto jsem tolik nepátral jaké slovníky je nutné zakoupit nebo jestli je možné stáhnout nějaké zdarma. Každopádně s tímto počítejte, že v základu slovníky nejsou.

C-TECH Lexis nastavení písma atd.

Ukázka knihovny. Zde máte opět možnost nastavit styl zobrazení knih, filtrování vyhledávání atd.

C-TECH Lexis Knihovna

Podpora formátů

Díky tomu že čtečka běží na operačním systému Android, tak nejste moc omezení v podpoře různých formátů. Je možné si doinstalovat různé aplikace. Nicméně v základu čtečka podporuje tyto formáty e-knih a dokumentů: PDF, EPUB , TXT, DJVU, HTML, RTF, FB2, DOC, MOBI, CHM. Dále foto formáty: PNG, JPG, TIFF ,BMP a audioformáty: WAV , MP3.

Rychlost čtečky a odezva

Jak jsem již zmínil, čtečka nabízí ovládání přes tlačítka ale i dotykové ovládání. Dotykové ovládání reaguje přesně a svižně. Čtečka disponuje operační pamětí 512MB. Rychlost načtení (otevření) knihy záleží na jejím formátu a velikosti. Nicméně jakmile se kniha načte, tak přepínání stránek je velmi svižné.

E Ink displej C-TECH Lexis

Jak už jsem zmínil čtečka nabízí 6″ E Ink displej technologie Carta. Rozlišení je 1024 x 768px a jemnost displeje 212. Čtečka nemá tak velké rozlišení jako Kindle Paperwhite 3 nebo PocketBook Touch HD, ale je dostačující.

Osvícení displeje je příjemné a lze jej korigovat a nastavit na mnoho úrovní a dokonce i úplně vypnout. Co je příjemné, tak že je osvícení rovnoměrně rozložené a na displeji nejsou žádné čmouhy.

Finální verdikt

Čtečka eknih C-TECH Lexis je povedenou čtečkou oproti konkurenci nabízí výhodu v podobě 8GB vnitřní paměti a operačního systému Android což ocení uživatelé, kteří mají potřebu do čtečky instalovat více aplikací pro čtení nebo jiné funkce. Čtečce nechybí WiFi modul, takže můžete využít i nainstalovaný internetový prohlížeč. Výhodou je i audio výstup a možnost rozšíření paměti díky slotu pro microSD kartu. Další věc, kterou někdo ocení jsou mechanické tlačítka.

Cena čtečky se v ČR pohybuje od 2 800 Kč a více, za tyto peníze je to příjemná konkurence pro čtečky Kindle, PocketBook, Bookeen atd.

Nespornou výhodou pro starší čtenáře nebo neznalé cizího jazyka bude české rozhraní, které naleznete i u čteček PocketBook nebo Bookeen, ale u Kindle ne.

C-TECH Lexis, Kindle Paperwhite 3, PocketBook Touch HD

 

Parametry čtečky e-knih C-TECH Lexis

  • Cena: 2 800 – 3 000 Kč 
  • Procesor: Cortex-A9 dual core 1GHz
  • Operační paměť: 512M DDR3L
  • Operační systém: Android 4.2
  • Osvícení displeje: Ano
  • Display: 6″ HD Carta Display, stupně šedé: 16
  • Dotyková obrazovka: Ano, kapacitní
  • Rozlišení displeje: 1024 x 768px
  • Rozměry: 117 x 171 x 9mm
  • Váha: 195g
  • Interní paměť: 8GB
  • Možnost rozšíření paměti: micrSD karta (32GB max)
  • Audio: 3.5mm jack
  • USB: Micro USB 2.0
  • WIFI konektivita: WiFi (802.11b/g/n)
  • Baterie: 1700mAh Polymer Li-on
  • Výdrž: až 1 měsíc
  • Adaptér: 5.0V,1A (není součástí dodávky)
  • Doba nabíjení: 3 hodiny
  • Barva: černá
  • Provozní teplota: 0°C- 50°C
  • Podporované formáty e-knih a dokumentů: PDF, EPUB , TXT, DJVU, HTML, RTF, FB2, DOC, MOBI, CHM
  • Foto formáty: PNG, JPG, TIFF ,BMP
  • Audio formáty: WAV , MP3
  • DRM ochrana: Adobe DRM
  • PDF reflow: Ano
  • Rozhraní v:  Čeština, Slovenština, Katalánština, Angličtina, Němčina, Španělština, Francouzština, Italština, Maďarština, Nizozemština, Polština, Portugalština, Ruština, Hebrejština, Arabština, Korejština, Čínština, Japonština

Tip na e-knihy

Komentáře (32)

Martin Napsal 23:05 / 4. 5. 2017

Dobrý den, s dovolením doplním informace z praxe od Vánoc 2016:
– jde o rebrandovaný Onyx Boox C67ML, což může být důležitá informace z pohledu updatu firmwaru
– software je pro laika nepřehledný a složitý, místy nesmyslný (zkuste např. na první dobrou rozlišit mezi pojmy knihovna a úložiště, dále sekce Nastavení je v systému 2x a pokaždé týkající se něčeho jiného)… po prvotním prokousání setupem se však naštěstí ovládání smrskne na několik málo prvků. Např. zapínání podsvícení podržením středového tlačítka je super
– velmi doporučuji přikoupit pouzdro, např. C-TECH PROTECT LSC-03 na czc.cz (299 Kč), významně zvýší jistotu při přenášení čtečky např. v batohu apod. Navíc je aktivní (wake/sleep), tj. otevírání/zavírání startuje/uspává čtečku
– vrže mi levý horní roh, což je dost otravné (pohyb cítíte pod prsty), v pouzdře se však vada neprojevuje
– slovníky nainstalovat jdou, chce to bohužel hledat (opět důležitá informace o mateřské značce)… Pak ale fungují na podržení prstem pod slovem, není ale vždy snadné se trefit, zvláště na spodním okraji
– čtečku používám jednou týdně 1 hodinu bez podsvícení a wifi, po týdnu nicnedělání je vybitá, tento interval navíc v čase v kolísá a spíše se snižuje, proto se aktuálně poohlížím aspoň po updatu firmware. Nepomůže-li, tak reklamace… bohužel.

KOM Napsal 16:04 / 1. 6. 2017

Jak jste dopadl s výdrží baterie? Co tak pročítám net, pokud se čtečka jen uspí, vydrží jako telefon, tedy nanejvýše pár dní. Kolega z práce jí má a vypíná jí a nabíjel ji před měsícem.
Uvažuji, že jí koupím manželce.

Petr Vytlačil Napsal 16:37 / 1. 6. 2017

Jaké má vaše paní očekávání od čtečky a potřeby? Případně vám mohu poradit a nasměrovat správným směrem, na trhu je mnoho kvalitních čteček ze kterých si můžete vybrat.

KOM Napsal 01:03 / 6. 6. 2017

Dobry den,
jde mi opravdu jen o tuhle ctecku, ostatni jsem pomalu zavrhl. Mame oba s manzelkou starou verzi Kindle, do ktere jsem nahral vynikajici alternativni soft Duokan, ktery umozni na Kindle cist epub a vyborne konvertuje pdf soubory. Bohuzel do novejsich Kindlu nejde tento soft nahrat a odrazuji mne i nepritomna bocni tlacitka. Vim, asi jde o zvyk…
U PocketBook Lux3 pry zase podle internet. diskusi rad praska samovolne displej, takze jedine pak pockat na novinku PocketBoook Aqua 2.
Proto se priklanim k teto ctecce, ale bojim se te vydrze. Zrejme ji resi vypinani ctecky (ne pouze uspani) ale nabehnuti ctecky po zapnuti trva opravdu dlouho. Mate prakticke dlouhodobejsi zkusenosti s touto cteckou?

Martin Napsal 13:09 / 6. 6. 2017

jak jsem psal výše, s baterií je to všelijaké. Pokud člověk čtečku používá každý den cca hodinu, tak ji vybije za několik týdnů a přijde mu přirozené, že ji pak nabije. Pokud jako já hodinu jednou týdně a čtečka je po týdnu nepoužívání na suchu, tak se mi to nelíbí.
A další věc – čtečka po nabití naběhne do poněkud podivného stavu, dnes se mi např. otevřela v mé první čtené knížce zhruba ve dvou třetinách. Ale ostatní přečtené si přitom pamatuje…
Jinak ale samá chvála – dokud mi někdo neukáže nějakou lepší v tolika parametrech, jinou nebudu chtít.
S reklamací kvůli baterii počkám. Navíc si myslím, že za to může software (Android).

Martin Napsal 13:19 / 6. 6. 2017

… a ještě jedna věc – aktualizace SW přes WIFI vede jen k vypsání jakési chyby, která blikne a zmizí. Psal jsem dovozci na http://www.c-tech.cz, ale žádná odpověď 🙁

Martin Napsal 15:34 / 7. 6. 2017

malý update: ozvala se mi fa Elko Trading, že v nejbližších dnech se na stránkách objeví manuální update firmware.

Petr Vytlačil Napsal 15:39 / 7. 6. 2017

Tak to je super zpráva, až bude k dispozici dám zde info.

Jirka D. Napsal 08:28 / 15. 8. 2017

Dobrý den, jak je na tom čtečka s podporou pdf formátu? Funguje reflow textu?

Xaver Napsal 09:38 / 29. 9. 2017

Nemile mne překvapilo, že je displej velmi tmavý. Tak 3-4x tmavší než bílý papír,
takže lze číst bez podsvětlení pouze na přímém denním světle, jinak to je jako staré,
zažloutlé noviny. Velikost vnitřní paměti čtečka udává pouze 4 GB!!! Potvrzuji rychlé
vybíjení pokud čtečku pouze uspáváte ( bez Wi-fi 3-6 dní podle intenzity používání)
Při snaze o přizpůsobení k obrazu svému jsem změnil obrázky spořiče, sice Lexis
hlásí „nahrazuji“, ale ty původní dva tam straší pořád. Pro čtení starých formátů
( např. PDB ) doporučuji nainstalovat Cool Reader. Poněkud složité nastavování,
je tam příliš mnoho nastavení z různých míst ( režimů ve kterém se čtečka nachází ).
Ale jinak, po počátečním chaosu s nastavováním a přizpůsobováním, je použitelná.

Jana Napsal 08:36 / 25. 10. 2017

Je k necemu dobre si na ctecku poridit i to bezpecnostni sklo, kdyz sama ctecka ma takovy povrch aby se neleskla a se sklem to nejspis bude stejne jako treba na telefonu?

Petr Vytlačil Napsal 08:38 / 25. 10. 2017

Osobně doporučuji koupit kvalitní obal a sklo nedávat na displej.

LOPATA Napsal 23:18 / 9. 12. 2017

zdravicko,taky vam nekdy problikne cerne pozadi?jenom jednou do minuty

Eva Napsal 19:40 / 16. 12. 2017

Dobrý den. Čtečku mám asi půl roku. Nic z toho , co zde píšete se mi neděje. Žádný tmavý displej a když čtu denně tak 2hodiny, dobíjím za měsíc. Jediné, co bych vytkla je, že se obrazovka neotočí automaticky. Jinak perfektní.

brano Napsal 11:02 / 19. 12. 2017

Co sa tyka FW, tak mne tiez vypise len chybu error java a nenacita zo stranky update.

Co sa tyka obnovovania – preblikavania displeja – to sa da nastavit:
To obnovovanie najdete aj v manuale str. 15:
(skopirovany text bez obrazkov)
Stavová lišta bar
Táto lišta zobrazuje aktuálny stav zariadenia vrátane: ikony Domov, stavu batérie, oznámenia, čas, A2 mód zap./vyp., Menu atď. ;
 A2 mód obnovenia
Dvoj úrovňový mód obnovenia šedej je užitočný pre rýchle prečistenie a načítanie textu stránky. Umožňuje otáčanie stránok, bez blikania obrazovky a minimalizuje výskyt duchov na pozadí. Zapnutý mód A2 sa neodporúča pre čítanie článkov s obrázkami, grafiky s textom pretože môže dochádzať k rozmazaniu obrázkov;
A2 mód Zapnutý:
A2 mód Vypnutý:

Pavel Havlíček Napsal 10:12 / 26. 12. 2017

jen tak na okraj… tato čtečka po nastavení umí číst česky /TTS/ do sluchátek z formátu EPUB—paráda
jinak co se týká výdrže mám stažené podsvícení, zapínám každý den na cca 1,5 hod a vydrží v pohodě cca 1 měsíc…Jinak co se týká dotazů na C-TECH tak mlčí jako vánoční kapr.. umí toho spoustu, ale chybí podrobný manuál, je to škoda dá spoustu práce a času se tím prokousat a člověk pořád objevuje něco nového

Daniela Napsal 15:08 / 2. 1. 2018

dobry den. chcem sa opytat, ci citacka dokaze nacitat stranky wattpad.
pocketbook ani dibuk saga to nezvladaju

Lukáš Vorlíček Napsal 23:23 / 7. 2. 2018

dobrý den,chci se zeptat,předčítání v češtině je nastaveno,nebo ne?

Radka Napsal 13:20 / 2. 11. 2018

Můžu se zeptat, nemáte někdo tip, zkušenost, jak se u přečtené knihy dostat zpátky na začátek? Je na to nějaký fígl, nebo se musí člověk zpět proklikat po jednotlivých stránkách? Děkuji

Ivo Hury Napsal 18:47 / 7. 11. 2018

Fascinuje mě, jak reakce majitelů jsou zcela rozdílné od recenze. To si někdo pěkně namastil kaspu – a nebo odflákl svou práci.

Petr Vytlačil Napsal 20:44 / 7. 11. 2018

Pane,
musíte si uvědomit, že na recenzi není tolik času, jako mají běžní uživatelé, kteří čtečku využívají intenzivně a kdy je větší pravděpodobnost, že se mohou projevit některé nedostatky nebo problémy. Čtečka je HW, který má operační systém a v takovém případě někdy něco nemusí fungovat správně, současně problémy se mohou lišit kus od kusu a není pravidlem, že jsou všude. Po dobu mého testování, čtečka se nechovala nikterak nestandardně a nebylo třeba ji teda proto hanit.
Také je běžný fakt, že většinou lidé sdílí spíš negativní než pozitivní reakce, takže je i pravděpodobnější, že se budou častěji vyskytovat než ty pozitivní komentáře, věřím tomu, že počet negativních komentářů vůbec neodpovídá obecnému stavu čtečky a jejích kvalit.
Dále si určitě nikdo nemastil kapsu, za recenze se na těchto stránkách, se žádné odměny od výrobců neberou.

Vlasta Napsal 11:17 / 6. 1. 2019

Dobrý den, dostala jsem čtečku Lexis k Vánocům a nejde mi přihlásit se na účet Goolu, pořád to hlásí nelze připojit, co s tím?

Petr Vytlačil Napsal 15:11 / 7. 1. 2019

Jste připojena k WiFi síti (teda internetu)?

Martin Napsal 00:48 / 8. 1. 2019

Dobrý den, čtečka je také můj vánoční dárek a mám stejný problém s přihlášením, i když k Wi-Fi připojen jsem.

Richard Kos Napsal 09:36 / 9. 2. 2019

Vážený pane Vytlačile, především velmi děkuji za Vaši obsáhlou a tedy hodnotnou recenzi. I přes celkem negativní komentáře jsem si čtečku právě zakoupil. Za ty peníze je to asi dobrý nákup. (Jestli překonám potíže s připojením. 🙂
Technicky bych autorům HW zatím vytkl podsvětlení studenou modrou. To asi není vhodné používat na čtení před spaním.
Čtečku s Androidem jsem vybral, protože nutně potřebuji přístup do obchodu Google play a také se občas přihlásit na webu k nějakému účtu. Nejde mi ani jedno ani druhé. Konkrétně při pokusu o vstupu do obchodu Google se mi nedaří ani vytvořit účet nový ani přihlášení k již vytvořenému. Vždy a opakovaně to skončí hláškou že se nepodařila komunikace se servery Google a ať to zkusím později. Použiji-li zabudovaný webový prohlížeč k zalogování ke svému účtu typicky např. na http://www.respekt.cz, vypisuje mi to opakovaně, neplatné přihlašovací údaje. Na http://www.centrum.cz se to nepřipojí vůbec s odůvodněním „Problém se zabezpečeným připojením“. Z mobilu tyto problémy samozřejmě nemám.
Ještě mám problém s formáty knih. EPUB je bez problémů. MOBI – tři knihy, které jsem zkusil měly špatně zobrazeny znaky s diakritikou. Mám je nějak převést do správného kódování? Používal jsem hodně PALMy a tak mám knihy v PDB. Ty, když nahraji do čtečky, tak se tam vůbec nezobrazí jako přítomné v knihovně. Podle manuálu má čtečka PDB formát podporovat. Možná ale není PDB jako PDB.
Dáte mi, prosím, nějaký typ, zejména ve věci to Google Play a tedy přihlášení k účtu?
Děkuji za Vaši pozornost mým dotazům.
Richard Kos

Petr Vytlačil Napsal 21:22 / 9. 2. 2019

Dobrý den, jestli nefunguje WIFI a další služby doporučuji reklamovat případně vrátit. Bohužel více neporadím, recenzi jsem realizoval již před 2 lety. Osobně bych se nyní porozhlédl po novější alternativní čtečce, která disponuje operačním systémem Android, aby splňovala vaše požadavky na softwarové možnosti. Například https://onyxboox.com/boox_caesar3 nebo https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20190209122218&SearchText=Boyue.

Vaňo Štefan Napsal 23:29 / 2. 7. 2019

Dobrý den.
Můj problém se čtečkou je, že nelze se přihlásit na google účet, ani nový účet vytvořit. WiFi funguje, web stránky se otvírají, ale nefunguje mail klient, a již zmíněné přihlášení k účtu. Je to důvod k reklamaci? Děkuji za odpověď.

Radim Morcinek Napsal 23:11 / 17. 11. 2019

Dobrý den, moje zkušenost s touto čtečkou je velice dobrá. Přes léto jsem ji příliš nepoužíval a otevřel jsem ji až nyní. Nabití bylo i po několika měsíčním nepoužívání na 80 % -tech. Mám ji asi dva roky a za mě funguje jak má. Mohu doporučit, jenom nevím zda je ještě v prodeji. 👍

Renata Napsal 13:14 / 5. 12. 2019

Dobrý den, C-Tech Lexis čtečky na českém trhu nejsou již dostupné. Bohužel je to právě ta, kterou si syn vybral, právě proto, že podporuje četní formátů knih, které jiné nepodporují a je to android system. Nemohu nikde nalézt. Existuje nějaká alternativa – jiná značka, nevíte? děkuji.RJ

Marie Holasová Napsal 20:05 / 19. 11. 2020

Dobrý den, nevíte prosím jestli jde vyměnit do této čtečky baterka a jaká by bylo se čtečkou Lexis kompatibilní. Je to smůla, mám čtečku 2 roky, jsem s ní spokojená, ale musím nyní nabíjet každý třetí den.
Díky za odpověď !

Lorenc Napsal 09:13 / 4. 12. 2020

Baterii určitě lze vyměnit,čtečku jsem rozloupl a výměna by nebyla tak složitá jen nevím kde jí koupit hledám ale na tento model jsem na ní zatím nenarazil.Poradí někdo?Děkuji

Lorenc Napsal 10:16 / 16. 12. 2020

Baterie by vyměnit určitě šla jen nemohu nikde najít kdo jí prodává.Nevíte někdo kde se dá koupit?

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné