Jací jsou Češi čtenáři a jak si vedou e-knihy?

Jak se vede e-knihám a na čem je čtenáři čtou?

Společnost Nielsen Admosphere v březnu realizovala pro Národní knihovnu ČR průzkum Internetoví Češi jako čtenáři 2016, který byl aplikován na vzorku 500 respondentů starších 15 let.

Z průzkumu vyplývá, že 36% čtenářů (ti kteří ročně přečtou alespoň jednu knihu) čtou e-knihy. Zajímavé je, že pro čtení e-knih je nejčastěji využívané PC nebo notebook (47%), chytré mobily (38%), tablet (34%) a čtečky e-knih (28%). Nejvíce čtou e-knihy čtenáři ve věku do 24 let (57%)

Zajímavé je, že 87% čtenářů si nedokáže představit, že by četli knihy pouze v elektronické podobě. Důvod: běžné knihy nebolí tolik oči, nebo že má své kouzlo. 93% čtenářů si e-knihy stahuje z internetu, 40% je dostane darem a 37% si je ochotno za knihy zaplatit a kupuje je na internetu. 21% si je půjčuje v knihovně.

Přehled průzkumu

Celý průzkum v PDF naleznete zde.

Tip na e-knihy

Komentáře (1)

Apolenka Napsal 06:32 / 22. 3. 2016

Papírová kniha má své nepřekonatelné kouzlo, ale na dovolenou mi jedna kniha nestačí. Čtečka je ideální na cesty a proto čtu obojí. Nejčastěji mám na nočním stolku papírovou verzi z knihovny a to samé ve čtečce nebo v mobilu 😀

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné