Recenze e-knihy Neviditelný – Mari Jungstedtová

ekniha-mari-jungstedtova-neviditelny-recenze

Maminka mi vždycky říkala, abych si vzala pěkné prádlo, kdyby se mi něco stalo a já musela do nemocnice. Po přečtení Neviditelného si rozhodně budu brát pěkné prádlo, kdyby mě někdo zabil a policie mě našla s kalhotkama v puse.

(Mami, dělám si srandu.)

Atributy Neviditelného: Severská detektivka, sériový vrah, zajímavý motiv, přemýšlivý vyšetřovatel, krátká lovestory.

A teď vy ostatní…

Můj dojem z knihy je něco jako positioning osobního účtu u Ery: „Je to jen obyčejný účet. Ale má vše, co jste chtěli.“ Je to čistokrevná detektivka, bez kulturních narážek, sociologických studií a všelijakých vsuvek. Nečekejte druhého Larssona, těšte se na novou Christie.

Mladá žena se na večírku pohádá se svým přítelem, druhý den ráno je nalezena brutálně zavražděná. Jiná žena v baru flirtuje s cizím mužem, druhý den ráno je nalezená, hádáte správně, brutálně zavražděná. Třetí žena o samotě vyrábí hliněný džbán, druhý den ráno… Spojuje je něco? Nebo někdo? Kdo je vrah a jaký má motiv? A proč mají všechny tři ženy pusu zacpanou vlastním spodním prádlem? Komplikovaný příběh rozmotávají policejní vyšetřovatel spolu s televizním reportérem; každý z jedné strany, až se nakonec setkají nad posledním uzlíkem.

Jungstedtová píše úsporně; používá krátké věty a neříká víc, než je nutné. Vyhovuje mi svižné, hutné vyprávění bez zbytečných okecávaček. Dialogy bohužel trochu pokulhávají, jsou šroubované, jako by vypadly z rozhlasové hry (možná je to zásluha překladatelky). Naštěstí jich je v knize jen několik.

– Je fantastická, vydechl a otočil se k Peterovi, který šel těsně za ním s kamerou na rameni.
– Dlouho jsem neviděl krásnější ženu, souhlasil kolega. Kouzelný přízvuk. A ty oči. A tělo. Jsem ztracen.

Neviditelný je čtení na jedno dlouhé, deštivé odpoledne. Milovníci komplikovaných, mnohovrstevných příběhů budou trochu zklamaní, vášniví detektivkáři ze staré christiovské školy budou spokojení.

Recenze je od Sibiřanky.

Tip na e-knihy

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné