V Rusku plánují v roce 2015 spustit národní digitální knihovnu

V Rusku plánují v roce 2015 spustit národní digitální knihovnu. Otázka je jestli tento projekt budou nakonec realizovat vzhledem k jejich současným ekonomickým problémům. Nicméně ruský ministr kultury Vladimir Medinsky informoval o záměru změnit městské knihovny na moderní informační a kulturní střediska. Občané by měli mít přístup k obsahu knihovny přes internet přes elektronické průkazy.

V roce 2015 by rád realizoval národní elektronickou knihovnu s největší sbírkou textů, knih a magazínů v ruštině, vše bude dostupné online. Připraví se koncept, podle kterého by se měly knihovny přeměnit v moderní centra s minimální investicí.

Malé knihovny by měli začít nabízet bezdrátové připojení k internetu a přístup k e-knihám. Zatím je nabízeno jen pár tisíc e-knih v moderních knihovnách, které jsou umístěné v Moskvě a Murmansku.

Zatím není známo, kdo bude dodávat e-elektronický obsah (e-knihy), zatím většina knihoven nabízí v elektronické formě pouze knihy pro akademické prostředí a o historii, takže knihy pro vzdělávání, ale ne pro běžné čtení a zábavu.

U nás se již, také některé e-knihy nabízí ve vybraných knihovnách. Je možné, že časem také vznikne globální projekt, který by využívali knihovny pro půjčování e-knih, e-časopisů a třeba mluveného slova.

Tip na e-knihy

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné