Čtečka ebooks Amazon Kindle už umí předčítat český text, ale i další jazyky

Ikona Amazon Kindle predcitani ceskeho textuČtečka Amazon Kindle umí standardně předčítat text pouze v anglickém jazyce, tato funkce se může hodit při výuce angličtiny a nebo když se vám nechce kniha číst. Jednoho dne, ale jeden Polský programátor připravil plugin, který umožnil předčítání textu v polštině, aby tento plugin mohl realizovat musel sehnat data s polskými hlasy a upravit je pro Kindle. Tohoto se chytli čeští šikulové, sehnali české hlasy a připravili nový plugin, díky kterému si již můžete nechat předčítat knihy nebo články v českém jazyce. Tento plugin není jen omezen na český jazyk, můžete si nainstalovat i jiné jazyky: Slovenština, Němčina, Polština, Ruština, Italština, Francouzština, Španělština a další jazyky.

Plugin funguje tak, že vámi nahrané jazyky podstrčí čtečce Kindle místo současných, takže si například do složky pro ženský hlas nahrajete český hlas ženy nebo muže, do složky pro muže hlas pro jiný jazyk například Angličtinu nebo Ruštinu to už je na vás, jazyky můžete různě kombinovat dle vaší potřeby. Ve čtečce si jen spustíte předčítání textu, zvolíte mužský nebo ženský hlas podle toho v jakém jazyce chcete text předčítat.

Ukázka předčítání českého textu ve čtečce Amazon Kindle 

Připravili jsme pro vás ukázku předčítání textu v češtině, asi si budete muset více zesílit své reproduktory.

Návod jak nainstalovat plugin pro předčítání textu do čtečky

Než přistoupíte k samotné instalaci pluginu pro předčítání textu, musíte mít ve čtečce nainstalovaný JailBreak, jestliže tento JailBreak zatím nemáte můžete postupovat dle uvedeného návodu krok 1. v opačném případě přejděte na krok 3.

Krok 1.

Instalace JailBreaku je popsána v tomto článku jediné co je jiného tak verze jailbreaku (JailBreak 0.9N), ten si stáhněte z těchto stránek: http://goo.gl/2JlF a odkaz přímo na JailBreak zde: http://goo.gl/mF9fK.

Po nainstalování JailBreaku můžete přistoupit k samotné instalaci pluginu pro předčítání textu viz. krok 2.

Krok 2.

Plugin pro předčítání si stáhnete na této adrese http://ge.tt/8HHrZe8, je zde mnoho balíčků k dispozici:

 • kindle-voicepack-cs-en_GB.zip – český hlas Zuzana s britským hlasem Daniel
 • kindle-voicepack-sk-en_GB.zip – slovenský hlas Laura s britským hlasem Daniel
 • kindle-voicepack-cs-sk.zip – český hlas Zuzana se slovenským hlasem Laura
 • obecně se dá říct že balíčky kindle-voice-XXYYYY.src.zip odpovídají XX – jazyk hlasu, YYYY – název hlasu.

Předpokládejme že jste si stáhli balíček kindle-voicepack-cs-en_GB.zip, ten si rozbalte někam na svůj disk a měli byste nalézt novou složku usertts. V této složce se nachází dva adresáře install a data a soubor install-voicepack.cs.txt ten můžete otevřít v poznámkovém bloku obsahuje podrobný návod jak plugin instalovat.

Nyní připojte čtečku k vašemu počítači přes USB kabel a přejděte na disk čtečky do rootu (kořenový adresář kde máte složky pro knihy, hudbu atd.)

do rootu zkopírujte celou složku usertts a z podadresáře install zkopírujte instalační soubor, také přímo do rootu čtečky.

Instalační soubor musí odpovídat vašemu modelu čtečky a volí se stejně tak, jako instalační soubor pro jailbreak viz. krok 1.

 • k3g – Kindle 3 3G (US [sériové číslo začíná s B006])
 • k3w – Kindle 3 WiFi [B008]
 • k3gb – Kindle 3 3G (UK [B00A])

Pro moji čtečku Amazon Kindle 3 WiFi s B008 jsem zvolil instalační soubor update_usertts_3r2_k3w_install.bin.

Nyní máte tedy adresář usertts a instalační soubor nahraný ve čtečce a můžete ji odpojit od počítače a přestoupit k instalaci samotného pluginu.

Instalaci provedete těmito kroky:

 • tlačítko [HOME] -> [MENU] > Settings -> [MENU] > Update Your Kindle
 • pro počeštěný Kindle: [HOME] -> [MENU] > Nastavení -> [MENU] > Aktualizovat Kindle

Potvrdíte update Kindlu a chvíli počkáte než se vám plugin nainstaluje, jak bude vše hotové čtečka se resetuje a můžete ihned otestovat předčítání textu.

Krok 3.

Předpokládáme, že již nějaký JailBreak máte nainstalovaný ve čtečce je důležité abyste zjistili jakou máte verzi pluginu jestliže nemáte nejnovější jailbreak O.9N doporučujeme jej nainstalovat, ale prvně musíte odinstalovat současný jailbreak a to správným odinstalačním souborem ten zvolíte podle vaší verze jailbreku. Verzi zjistit následovně, připojte čtečku k vašemu počítači přes USB kabel přejděte na disk čtečky a v rootu najděte adresář linkjail v něm naleznete nějaké soubory TXT tak si je otevřete a v nich bude uvedena vaše verze jailbreku. Já měl před instalací verzi 0.6N, takže jsem si na google dal vyhledat kindle-jailbreak-0.6.N.zip (číslo zaměňte za číslo vaší verze) stáhl balíček rozbalil a zvolil podle mé typu mé čtečky a již dříve popsaného pravidla update_jailbreak_0.6.N_k3w_uninstall.bintento soubor jsem nahrál do rootu čtečky a provedl update dle postupu:

 • tlačítko [HOME] -> [MENU] > Settings -> [MENU] > Update Your Kindle
 • pro počeštěný Kindle: [HOME] -> [MENU] > Nastavení -> [MENU] > Aktualizovat Kindle.

Takto jsem odinstaloval JailBreak a posléze instaloval nejnovější verzi JailBreaku viz. krok 1.

Doufejme, že vám tento návod pomohl a úspěšně jste si nainstalovali plugin pro předčítání textu. Bude-li více času budeme se snažit tento návod doplnit o ilustrační obrázky, zatím můžete využít podrobnější návod který naleznete v balíčku pluginu pro předčítání jenž je v souboru install-voicepack.cs.txt.
V návodu přiloženém k instalačnímu balíčku je popsán trochu jiný postup při instalaci u starší verze JailBreaku než 0.9N, nám ale přišlo lepší provést prvně instalaci nejnovějšího JailBreaku a posléze instalaci pluginu pro předčítání.

Kdybyste měli nějaké dotazy nebo nejasnosti neváhejte se na nás obrátit prostřednictvím komentářů a nebo se podívejte do našeho fóra kde se řeší instalace pluginu atd.

Tip na e-knihy

Komentáře 38 komentářů

VT Napsal 02:15 / 13. 10. 2011

Jen poznamka: do rootu ctecky musite zkopirovat celou slozku /usertts (respektive slozka data musi byt az ve slozce usertts ne v rootu) jinak to nebude fungovat

Amazon-Kindle.cz Napsal 07:31 / 13. 10. 2011

Díky psali jsme článek na rychlo, tak se vloudila chyba. Už je vše opraveno a doplněno i o ilustrační obrázky.

Radek Pavlíček Napsal 11:02 / 13. 10. 2011

Co, prosím, přesně znamená „sehnali české hlasy“?

Ta Zuzana je pro Kindle takto volně legálně dostupná? Pro Windows totiž stojí RealSpeak Solo s hlasy Zuzana a Daniel, když si je člověk kupuje samostatně a nezíská je spolu s nějakým speciálním programem pro zrakově postižené, 2 500 Kč bez DPH.

Díky za vysvětlení.

David Napsal 11:18 / 13. 10. 2011

Obvykle jsou zdrojem těchto hlasů navigace běžící na Linuxu, často jsou hlasy pro ně volně ke stažení, např. tady: http://www.pocketbook.de/support/pocketbook-903/
Hlasy pro RealSpeak Solo jsou na Kindlu nepoužitelné.

hemendex Napsal 11:19 / 13. 10. 2011

nainštalované, text číta v pohode, ale všimol som si, že ignoruje číslovky, ktoré sú napísané numericky (stiahol som si kombináciu CZ/SK) a samozrejme anglické slová nepozná, ale inak parádna vec 🙂

Radek Pavlíček Napsal 11:29 / 13. 10. 2011

@David Díky za informaci.

Nasranek Napsal 22:08 / 13. 10. 2011

Nainstalované a kupodivu funkční , už jsem jich skoušel několik (myslím TTS soubory) ,ale ten jediný jede česky, pro šťoury nemluví to jako učitelka češtiny ,ale i tak dobrá blbost.
Pro dotazy :české rozhraní zůstane a šetřiče Vámi nainstalované taky.

Vláďa Napsal 07:05 / 14. 10. 2011

Dobrý den, nainstaloval jsem, tak jak uvádíte výše. Nicméně po zapnutí předčítání, běží stále anglicky. Instaloval jsem balíček kindle-voicepack-cs-en_GB.zip, Vzhledem k tomu že mám čtečku s BOOA, dal jsem tam balíček pro K3GB. Kde prosím dělám chybu. Děkuji.

Vláďa Napsal 07:18 / 14. 10. 2011

Tak již vše funguje. Nevím jestli to bylo tím, že je ještě zapotřebí nainstalovat whitelist. Nicméně po zapnutí předšítání texutu se začne předčítat anglicky, nicméně se objeví mužnost přepínání hlasů (muž, žena). Po zadání žena začne předčítání textu česky. To jen pro ostatní, který si toho nevšimnou.

David Napsal 08:12 / 14. 10. 2011

Ano, proto je v názvu voicepacku „cs-en_GB“, neboli česká žena a britský muž.
Existuje i kombinace Češka + Slovenka (ta je tam ovšem jako „muž“).
Jiné kombinace je možné snadno vytvořit.

rotten77 Napsal 11:15 / 14. 10. 2011

Tak to je super. Nějak jsem se do jailbreaku nepouštěl, protože jsem neměl pádný důvod, ale český hlas se bude hodit.

Agzub Napsal 12:30 / 14. 10. 2011

Prosím ako a kde sa instaluje whitelist, lebo mam nainstalované cs sk a ide mi iba jeden jazyk slovencina
Dakujem

Amazon-Kindle.cz Napsal 12:34 / 14. 10. 2011

Jak zapnete předčítání tak ještě jednou zmáčkněte tlačítko aA a zde uvidíte rozšířenou nabídku předčítání musíte zvolit ženský hlas.

Je to udělané tak, že pro ženský hlas je jeden jazyk pro mužský hlas zase jiný jazyk.

Vergil Napsal 22:56 / 4. 11. 2011

Po instalaci predcitani se mi nedari kindle uspat. Vzdy, kdyz se mi zobrazi screensaver, zhruba po jedne minute mi kindle zacne z neznameho duvodu aktualizovat a po oznameni neuspesne aktualizace se restartuje a tak se to opakuje i v pripade, ze se mi po deseti minutach necinnosti sam uspi.

Michal Napsal 12:56 / 24. 11. 2011

Chtěl jsem se zeptat, zda je předčítání textu z kindlu opravdu využitelné, tedy delší dobu poslouchatelné? Jestli se u toho dá například řídit a po chvíli ten monotóní hlas neomrzí?
Rozhoduji se pro nákup mezi čtečkou Kendle 3 (Keyboard) nebo Kindle (4) a funkční předčítání textu by pro mě rozhodlo pro keyboard verzi. Jinak bych raději tu lehčí Kindle 4.
Děkuji za případné názory.

Zounds Napsal 16:04 / 22. 12. 2011

Běží i na Kindle Touch! Super! Stačí jen pack rozbalit a nakopírovat do adresáře tts/data na odpovídající místo a přemazat předchozí soubory. Vše funguje, jak má

Ivik Napsal 21:46 / 1. 1. 2012

Prosím o pomoc, kde dělám chybu? Mám Kindle 3G (B006), verzi 3.3. Po instalaci jailbreaku 0.10N se mi nezobrazí žádná nová složka(adresář) s názvem linkjail jako je to na obrázku – je tedy nenaistalovaný? Instaluji špatnou verzi, nebo kde je chyba? Balíček k3g-instal.bin nakopíruji do kindlu a pak dám update, vše proběhne a pak nic. Nezobrazí se ani jako skrytý soubor. Následujicí čtení českého textu pak také nefunguje… Moc děkuji za radu…

Ivik Napsal 17:27 / 2. 1. 2012

Tak už to mám 🙂 Ani nevím jak.

Čtenář Napsal 11:20 / 12. 1. 2012

Děkuji přátelé vše funguje. SUPER.

Mipr Napsal 10:42 / 16. 1. 2012

Můj problém moc nezapadá do diskuse. Mám darovaný (a již opatřený češtinou) Kindle 3 (WiFi). Mám problém s některými knihami stahovanými z internetu. Např. kniha z jednoho zdroje ve formátu Mobi se v AK3 zobrazí naprosto správně, ale ve formátu PRC jsou typicky české znaky (ě, í, ů apod.) zobrazeny špatně. Pomůže mi někdo? Ale pozor, jsem pouze „poučený“ laik.

Amazon-Kindle.cz Napsal 10:47 / 16. 1. 2012

Dobrý den,
toto není problém čtečky ale převodu formátu PRC do mobi. Jestliže knihy převádíte v Calibre tak je nutné nastavit správné kódování pro převod, článek naleznete v historii. Uvedli jsme seriál o práci s programem Calibre, kde je uvedeno i jak nastavit kódování pro správný převod znaků.

Mipr Napsal 12:42 / 16. 1. 2012

Dobrý den, děkuji, že jste se mne ujali. Knihy jsem stahoval z jednoho koupeného CD, kde jsou knihy v obou verzích již vygenerované. Myslel jsem si, že .PRC je nativní formát pro kindle a tak jsem stahoval přednostně tento formát (také proto, že některé tituly nejsou v MOBI. Znamená to, že s tím nelze nic dělat a buď převést přes Calibre do formátu MOBI nebo přijít o část knih?

Amazon-Kindle.cz Napsal 12:46 / 16. 1. 2012

PRC není nativní formát Kindle a ani není podporován budete muset knihy ve formátu PRC převést do MOBI, k tomu vám bude stačit program calibre.

Mipr Napsal 12:56 / 16. 1. 2012

Moc děkuji za bleskové vyřešení.

JaCi Napsal 22:37 / 29. 1. 2012

nahral jsem prc do kindle3 a bez problemu je cte 🙂
teda zobrazuje – tim ze to nepouzivam a mam ho na stole asi 3 hodiny abych do nej nacpal cestinu )diky:)) ani nevim jak se predcitani zapina :))

Kristýna Napsal 19:26 / 2. 3. 2012

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je „normální“ u amazon kindle 3, že když ji zapínam ze spánku tak se mi resetuje, nabíhá nějak dlouho, seká se mi když mam otevřenou knížku v pdf (convert přes e-mail) cca jen 50 stran. Přitom kamarádka ji měla na stole vedle mě taky a se stejnou otevřenou knížkou se jí to nestalo, běhá ji rychleji a neseká se jí a to má nahráno mnohem více dokumentů. Stalo se mi již že nešel otevřít žádný dokument, takže jsem ji musela celou vymazat, restartovat a znovu nahrát soubory… Co s ní ? Reklamovat bych jí šla nerada, ale problém s některým ze souborů by to být neměl… a už nevím co s tím mám dělat, docela mě to zklamalo. Nemáte někdo podobný problém ?
Děkuji za odpověď.

Amazon-Kindle.cz Napsal 16:28 / 4. 3. 2012

Dobrý den,
toto vypadá na problém se softwarem, zkoušela jste hard reset? Jestliže ani ten nepomohl a čtečka se po něm nechová jak by měla doporučuji čtečku reklamovat dokud máte záruku, abyste netolerovala problémy a nakonec ji nemělo ani možnost reklamovat.

oliva Napsal 11:04 / 9. 5. 2012

Zdravím.. když do rootu zkopíruju jailbreak soubor,odpojím kindle, updatuju ho, a pak ho znovu připojím k počítači, tak ten soubor se mi již v kořenové složce nezobrazuje. Prostě tam není, tudíž další operace s přeinstalováním kindlu není možná. Vypadá to, že soubor se sám od sebe neustále ztrácí. Poradil by někdo, co s tím? moc děkuju.

Marychen Napsal 08:53 / 28. 8. 2012

Dobrý den, mám problém s instalací českého předčítání. Pokusila jsem se provést jailbreak 0.10.N a vypadá to stejně jako u výše zveřejněného odkazu. Nikde mi nezůstane soubor „linkjail“ v kořenovém adresáři (zkopírovala jsem do něj pouze:update_jailbreak_0.10.N_k3w_install.bin a provedla jsem jsem update kindlu. Očekávaná hláška not successfull. Potom jsem provedla vložení adresáře usertts a instalačního odkazu, up date kindlu proběhl, ale čtečka stále mluví v obou verzích anglicky. Prosím poraďte. A dík za vše.

jano209 Napsal 22:19 / 16. 9. 2012

vše super…je to ale problém v návodech..např. složku usertss jsem zkopíroval až po dvou dnech marné práce..a stačilo to napřed prostě uvést…myslím všude na návodech..jinak moc nejede forum..nevím.. Jinak jede super..i když je to srandovní čeština..uvidíme jestli bude nějkdy lepší.. H.

Petrik53 Napsal 18:23 / 19. 9. 2012

Stejný problem, jako u Merychena z 28.8.2012. Nešlo by doplnit návod, jak píše Jano209 z 16.9.2012. Díky.

Acada Napsal 09:01 / 7. 11. 2012

Tak jsem zkusil jailbreak 0.11 na kindle 3.4 a pak nainstalovat cs-sk voicepack. Ani jeden problem nenastal a vse bezi jak ma. Akorat pri prepinani z male na female jazyk to chce hodne trpelivosti. Nejak se mi to nedari napoprve. Musel jsem cely TTS vypnout, zavrit knihu, otevrit knihu, zapnout TTS a pak se mi povedlo prehodit na female.

mahas Napsal 09:41 / 17. 5. 2014

mozna naivni dotaz, ale rad bych to mel i na Kindle Paperwhite 2, to asi nepujde, kdyz jsem nikde nenasel reproduktor, coz ?

Petr Vytlačil Napsal 09:45 / 17. 5. 2014

Kindle Paperwhite toto nepodporuje.

jáňa Napsal 17:17 / 21. 7. 2015

Dobrý den, potřebuji čtečku pro maminku. Měla by mít české menu a předčítání textu v češtině . Je možné něco na našem trhu sehnat? Děkuji Jáňa.

Petr Vytlačil Napsal 22:12 / 22. 7. 2015

Podivejte se na ctecku PocketBook. Touch Lux 3 je fajn.

jáňa Napsal 17:52 / 21. 7. 2015

Chtěla bych si čtečku Amazon Kindle koupit, potřebuji předčítání českého textu TTS a ovládání na obrazovce v češtině.

Jiří Baran Napsal 18:13 / 29. 1. 2017

Dobrý den,mám k3w s reklamou FW 3.4.2, čtečka už měla předčítání (žena,muž) v anglicky a chci aby uměla i češtinu. pokusil jsem se do rootu-složku usertts a update_usertts_3r2_k3w_install.bin, ale volba aktualizovat je nefunkční (zašedlá). po delší m hledání jsem našel další možnost – v rootu vytvořit podadreáře *usertts/male/*a *usertts/female/*. Potom rozbalte obsah prvního zip archívu do *usertts/male/* a druhého do *usertts/female/* (popř. naopak)
(hlas nakopírovaný do podsložky male bude v prostředí Kindlu označován jako „muž“, hlas nakopírovaný do podsložky female bude v prostředí Kindlu označován jako „žena“ )
Pak odpojte a restartujte svůj Kindle a po restartu zmizí jak podsložka *male* tak i *female* a místo toho dostanete novou podsložku *data* s vaší vlastní kombinací hlasů.
Tato kombinace bude okamžitě aktivní, tj. použita pro předčítání. Tento pokus mi také nepomohl, po restartu zůstaly složky jak byly a hlasy zůstaly původní. Můžete mi prosím poradit v čem dělám chybu? Jak tam dosta češtinu?

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné