Nový Kindle Paperwhite a funkce Vocabulary Builder pro procvičování slovíček

paperwhite-vocabulary-builderNěkolik dní testuji nový model čtečky Amazon Kindle Paperwhite, tak vás mužu seznámit s novou funkcí Vocabulary Builder, která slouží pro procvičování slovíček. Tato nová funkce bude určitě užitečná pro lidi, kteří rádi čtou knihy v angličtině a občas neznají nějaké slovíčka. Funkce Vocabulary Builder funguje tak, že když kliknete a chvíli podržíte prst na nějakém anglickém slovu zobrazí se jeho výklad z anglického výkladového slovníku, viz. obrázek níže.

Kindle Paperwhite slovo a jeho výklad z anglického slovníku

Oznažené slovo se automaticky přidá do databáze Vocabulary Builder, kam se přidávají všechny slova u kterých takto hledáte výklad. Do databáze Vocabulary Builder se můžete dostat dvěma cestami. 1. když jste na úvodní obrazovce, kde je přehled knih, nachází se i kniha Vocabulary Builder, když na knihu kliknete zobrazí se obsah databáze se slovíčky.

Kindle Paperwhite Vocabulary Builder kniha

2. možnost jak se dostat do databáze Vocabulary Bulder je, když právě čtete knihu kliknete na horní část displeje, následně se vám zobrazí menu kde kliknete na ikonu s třemi čárkami kindle-paperwhite-menu-buttona v zobrazeném podmenu vyberete položku Vocabulary Builder. Kdykoliv se dostanete do databáze VB uvidíte přehled slovíček viz. obrázek níže.

Kindle Paperwhite Vocabulary Builder

Jak vidíte na jednu stránku se vejde 30 slovíček, zajisté do databáze můžete uložit více slov, vedle tabulky se slovíčky je šipka pro přechod na další stránku se slovíčky. Určitě si říkáte k čemu je přehled všech slovíček ze všech knih, proto je k dispozici možnost zobrazit slovíčka jen pro konkrétní knihu, když kliknete na text Books pod ikonou domečku, zobrazí se vám přehled knih u kterých jste hledali nějaké slova, potom můžete kliknout na nějakou knihu a zobrazí se vám jen slovíčka pro tuto knihu, viz. obrázek níže.

Vocabulary Builder Kindle Paperwhite

Nyní máme přehledy slovíček se kterými můžete dále pracovat. Po kliknutí na nějaké slovo se vám zobrazí okno s výkladem slova a možností slovo smazat z databáze Vocabulary Builder a nebo označit slovo Mastered což znamená že už jste se slovíčko naučili, tím pádem zmizí z přehledu slovíček a bude v sekci Mastered. Dále je záložka Usage která zobrazuje přehled kde jste v jaké knize slovíčko označili.

Vocabulary Builder Kindle Paperwhite

Tak a nyní jdeme do finiše k nejdůležitější funkci Vocabulary Builder a to Flashcards. Když kliknete na text flashcards pod přehledem slovíček, dostanete se do módu procvičování. Zobrazí se vám náhodně nějaké slovíčko i s textem kde bylo označené. Jestliže chcete můžete můžete si nechat zobrazit definici slova see definiton. Když uznáte že slovíčko už umíte kliknete na text Mark as Mastered a slovíčko se přidá do sekce Mastered. V horní části displeje můžete vidět kolik slovíček jste zvládli Words mastered: 0 a nebo ukončit procvičování šipka s textem Exit Flashcards.

Flashcards Kindle Paperwhite Vocabulary Builder

Myslím si že jsem veškeré nejasnosti ohledne nové funkce Vocabulary Builder už objasnil. Ještě musím zmínit že si můžete v přehledu slovíček zobrazit jen slovíčka, které již umíte a nebo které ještě ne. Kdybyste měli nějaké dotazy k této nové funkce neváhejte mi napsat dotaz do komentářů pod článkem.

Aktulizace článku – Jak si Vocabulary Builder poradí s českým slovníkem v novém Kindle Paperwhite a další postřehy

Protože se množily dotazy otestoval jsem Vocabulary Builder s anglicko-českým slovníkem. Na obrázku níže vidíte že slovník lze používat, nastavil jsem jej jako defaultní, takže když kliknu na slovíčko automaticky se zobrazí překlad. Takto označen slovo se také uloží do databáze VB.

kindle-paperwhite-vocabulary-builder-08

Když si dáte ve Vocabulary Builder procvičování, tedy kartičky vidíte kartičku slovíčka, kde je část textu kde bylo slovíčko označeno, zde musím zmínit že se zobrazují všechny úryvky kde jste dané slovo označili. Zajisté jen v režimu slovíčka ze všech knih. Když si klikente na konkrétní knihu, tak už se budou zobrazovat úryvky se slovíčkem z této knihy. Na obrázku níže jde vidět že lze mezi úryvky procházet, viz. posuvník.

 

kindle-paperwhite-vocabulary-builder-09

U kartičky slovíčka si můžete zobrazit definici slovíčka, tedy v případě použití slovníku anglicko-českého se vám zobrazí překlad.

kindle-paperwhite-vocabulary-builder-10

Jestliže se chcete dozvědět více o novém modelu Kindle Paperwhite, můžete si přečíst recenzi ve starším článku: Recenze All-New Kindle Paperwhite – jaký je nový model Kindle?

Tip na e-knihy

Komentáře (13)

Vojta Napsal 00:19 / 9. 11. 2013

Dobrý den, ve svém New Kindlu Paperwhite mám nahraný a defaultně nastavený EN-CS Dictionary 2.0. Ovšem jakmile čtu knihu v angličtině a označím některé slovíčko, sice se mi rovnou přeloží překlad v češtině, ovšem slovíčka se již dále neukládají do VB a nemohu je tady tedy ani používat. Zajímavé je, že zde jedno jediné slovíčko uložené mám, které jsem si v průběhu čtení knihy překládal, ale pouze ve „Words“, v záložce „Books“ se mi kniha ze které bylo překládáno už vůbec nezobrazuje. Jinak se mi ale žádná další slovíčka neukládají, jak jsem zmiňoval. Mohl bych poprosit o nějakou radu, čím by to mohlo být, popř. zda-li se to musí specifičtěji někde upravovat v nastavení aby mně to fungovalo stejně jak je popsáno v článku? Předem velice děkuji za Vaši odpověď.

Kamil Napsal 09:04 / 24. 11. 2013

Ma Kindle 5 stejnou funkci co se tyce Vocabulary Builder a anglicko-ceskeho slovniku jako Kindle Paperwhite 2?

Petr Vytlačil Napsal 09:07 / 24. 11. 2013

Amazon Kindle 5 tyto funkce nemá.

vp Napsal 21:48 / 28. 11. 2013

Zdravím,
Nevíte jestli jde nějak nahrát/upgradovat Vocabulary Builder i do starší verze modelu PaperWhite ?
Díky za opdověď.

Radulus Napsal 13:34 / 21. 1. 2014

Dobry den
Mam Kindle Paperwhite 2nd generace. Nahral jsem si do „Documents“ anglicko-cesky slovnik a ostatni jsem smazal. Nastavil jsem jej jako defaultni, ale pri podrzeni prstu na slovicku vyskoci tabulka…Kde je nejdrive Wikipedia (mam vypnutou Wifi) a kdyz se prepnu do slovniku, nic mi to nenajde. Netusite co s tim..? Zkousel jsem i zcela zakladni sluvka a nic.. Dalsi vec, nejde ta wikipedia nejak zrusit..? Dekuji

Erika Napsal 15:42 / 17. 2. 2014

Zdravím, už to tu sice zaznělo, ale zajímalo by mě, jestli lze (nebo je v plánu) nějak nahrát Vocabulary Builder do Kindle Paperwhite 1st generation…. Děkuji

pz Napsal 08:21 / 21. 2. 2014

Zdravim!
Mam zakernou otazku ohledne vocabulary builderu. Interface ctecky je mozno prepinat do ruznuch jazyku. Co se stane s vybudovanym slovnikem? Smaze puvodni a novy bude vytvaret v aktualnim jazyce, bude vytvaret paraleleni slovnik, bude mixovat slova z ruznych jazyku..? Dekuji!

Janus Napsal 18:05 / 28. 3. 2014

Pokud ti slovník neukládá slovíčka do Vocabulary Builder musíš si knihu nahrát do čtečky přes Kindle mail. Pak se slovíčka ukládat budou.

Zdeněk Napsal 08:39 / 10. 11. 2015

Nevíte někdo, jak mám celou databázi slovíček v Vocabulary Builder vymazat. Jde mi to po jednom slovíčku, ale nemůžu přijít na ta jak vymazat celou knihu najednou.

Lukas Gargulak Napsal 12:33 / 28. 8. 2016

Dobry den, mohu se prosim zeptat, ktery Paperwhite je zde popisovany? Tato funkce je jiste super.

Petr Vytlačil Napsal 10:30 / 30. 8. 2016

Dobrý den, dříve měl tuto funkci pouze Kindle Paperwhite. Nejsem si nyní jist, ale myslím že již ji má i základní model Kindle a zajisté dražší modely jako Kindle Voyage nebo Oasis.

Honza Napsal 17:47 / 3. 10. 2016

Dobrý den. Mám kindle paperwhite 2 a na něm anglicko český slovník. Slovíčka, která si překládám se mi sice do Voc. Build. ukládají ale pokud na ně kliknu kvůli překladu tak se zobrazí „there are no dictionariws on your device for this book’s language. …“
Neví někdo čím to je?

Honza Napsal 16:21 / 18. 1. 2021

Pokud chcete vymazat všechna slovíčka z Vocabulary Builder najednou pomohlo mi toto.
https://www.quora.com/How-can-I-delete-all-words-from-the-vocabulary-builder-on-my-Kindle

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné