Recenze PocketBook Touch HD

Recenze čtečky PocketBook Touch HD – vysoké rozlišení, 300ppi, 8GB vnitřní paměť a rozhraní v češtině

Společnost PocketBook představila začátkem září novou čtečku e-knih PocketBook Touch HD. A protože mám čtečku již delší dobu doma, tak nyní vám ji představím. Určitě jde o velmi zajímavou a povedenou čtečku e-knih, která by neměla uniknout vaší pozornosti.  

Opět se v recenzi zaměřím na ty nejdůležitější parametry u čteček e-knih: kvalita E Ink displeje, zpracování, operační systém a jeho odezvu a ergonomie ovládání.

Základní informace PocketBook Touch HD

PocketBook Touch HD je novinkou v nabídce PocketBook a nejde o nového následovníka některé z nabízených čteček. Například oproti levnějšímu modelu PocketBook Touch Lux 3 přichází s několika vylepšeními, jenž jsou: lepší E Ink displej, nižší váha, větší vnitřní paměť a větší operační paměť. Svými parametry je jasnou konkurencí pro čtečky Amazon Kindle Paperwhite 3, Bookeen Cybook Muse HD, a pohledu displeje i pro Kindle Voyage.

PocketBook Touch HD

Parametry PocketBook Touch HD

 • Displej: E Ink Carta, rozlišení: 1720 x 1448px, 300 DPI
 • Osvícení: K dispozici je osvícení displeje
 • Ovládání: Dotykový displej + mech. tlačítka
 • Rozměry: 113,5 x 175 x 9mm
 • Váha: 180 gramů
 • Konektivita: WiFi
 • Vnitřní paměť: 8GB, možnost rozšířit pomocí microSD až o 32GB
 • Procesor: frekvence 1GHz
 • Operační paměť: 512MB
 • Výstup: 3.5mm jack s audiovýstupem (MP3)
 • Lokalizace: ve více než 30 jazycích
 • Podpora formátů: EPUB DRM, EPUB, PDF DRM, PDF, FB2, FB2.ZIP, TXT, DJVU, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR, PRC (MOBI), JPEG, BMP, PNG, TIFF, MP3
 • Služby: Send To PockeTbook, Dropbox, PocketBook Sync, Internetový prohlížeč, hry a slovníky

Ergonomie a zpracování PocketBook Touch HD

Čtečka je vyrobena z příjemného plastu, který je jemně hrubý. Díky tomu je čtečka příjemná na dotyk a hrubost pozitivně přispívá k tomu, že se čtečka lépe drží a nemá tendenci vyklouznout z ruky. Spodní část zadní strany je perforovaná, což je také příjemné na dotyk a přispívá k tomu, že čtečka nemá tendenci sklouzávat.

PocketBook Touch HD

Co se týče zpracování, tak čtečka nemá žádnou chybu, plast na všech místech lícuje jak má a nikde nejsou ostré hrany.

Stejně tak jako Kindle Paperwhite, tak čtečka má zapuštěný displej do těla čtečky, takže kolem displeje je rámeček. Škoda, že PocketBook nevykročil směrem jako Kindle Voyage nebo čtečky Bookeen, které mají displej v jedné rovině s rámečkem. Nicméně toto zpracování ničemu nevadí.

Spodní hrany čtečky mají zvolený velký rádius, takže spodní hranu si můžete pohodlně opřít o dlaň a nic vás netlačí, s tímto jsem měl menší problém u čtečky Energy Sistem eReader, která vyloženě svojí hranou tlačila do dlaně.

Po stranách od displeje neočekávejte mechanická tlačítka v rámečku. PocketBook Touch HD ctí rozložení tlačítek, které je u této značky již běžné. Takže pod displejem naleznete 4 tlačítka, která slouží pro doplnění dotykového ovládání čtečky. Tlačítka slouží pro návrat na hlavní obrazovku, následně přecházení v menu nebo přepínání stránek a poslední tlačítko pro zobrazení nabídky (menu).

Na spodní straně čtečky naleznete vstup pro microUSB konektor, který slouží pro nabíjení čtečky i propojení s počítačem. Dále zde naleznete 3,5mm audio vstup, takže na čtečce můžete přehrávat audioknihy i MP3. Vnitřní paměť lze doplnit i microSD kartou a pro ní slot naleznete hned vedle audiovstupu. Dále je zde tlačítko pro zapnutí a uspání čtečky.

Čtečka váží 180 gramů a její rozměry jsou: 113,5 × 175 × 9 mm. Váží o o 20 gramů méně než u Kindle Paperwhite 3, která má rozměry: 117 x 169 x 9,1 mm. Další konkurent Bookeen Cybook Muse HD: 180 gramů a rozměry: 155 x 116 x 8 mm.

Uživatelské prostředí a čeština

Čtečky PocketBook patří k těm čtečkám, která nabízí více funkcí a především uživatelské prostředí v češtině. Kromě češtiny je lokalizovaná do 30 jazyků. Další vlastností je, že podporuje 18 formátů textových dokumentů. Především by vás měly zajímat EPUB, EPUB s DRML, PDF, DOC (EPUB DRM, EPUB, PDF DRM, PDF, FB2, FB2.ZIP, TXT, DJVU, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR, PRC (MOBI)). Jak, už jsem zmínil, tak čtečka přehrává i MP3.

Kromě této podpory mnoha formátů čtečka nabízí i slovníky Abbyy Lingvo®. Díky WiFi modulu můžete čtečku připojit k internetu a využít tak vestavěný internetový prohlížeč, RSS čtečku nebo si nastavit služby jako Send To PocketBook (super služba!), díky které si můžete zasílat dokumenty do čtečky z počítače nebo přímo e-shopů. Dále je možné čtečku připojit ke službě Dropbox, kde můžete mít zazálohované e-knih a jiné dokumenty. Čtečka nabízí i pár her.

Uživatelské rozhraní je přehledné a pěkné, vzhledem k tomu, že čtečka nabízí mnoho funkcí, tak ze začátku může být pro někoho nastavení komplikované. Ale pokud uživatel nechce využívat všechny vymoženosti čtečky, tak se určitě rychle zorientuje v ovládání čtečky, protože pro čtení knih nepotřebuje žádné speciální operace.

Na úvodní stránce čtenář vidí rozečtené knihy, může přejít do kompletní knihovny, kde si může vybrat z typu výpisu (dlaždice, seznam), řadit podle názvů, autora, atd. Dále zde může vyhledávat knihy. Knihy si může řadit do složek a takto si je i zobrazit.

Při čtení knih má uživatel na výběr klasické možnosti nastavení písma, jako velikost, typ písma, velikost řádkování, rámeček kolem obsahu atd. Uživatel si může označovat část textu, psát poznámky, kreslit, vytvářet záložky atd.

Rychlost čtečky a odezva

Jak jsem již zmínil, čtečka nabízí ovládání přes tlačítka ale i dotykové ovládání. Dotykové ovládání reaguje přesně a svižně. Čtečka disponuje větší operační pamětí 512MB oproti PocketBook Touch Lux 3. Více paměti je znát na rychlosti překreslování obrazovky a svižnosti operačního systému. Přijde mi, že rychlost překreslování obrazovky je o něco málo rychlejší než u Kindle Paperwhite 3.

E Ink displej PocketBook Touch HD

PocketBook díky čtečce PocketBook Touch HD dohnal konkurenci, doposud zatím zaostával v nabídce čtečky s E Ink displejem s vysokým rozlišením. Toto se již, ale změnilo, protože PocketBook Touch HD nabízí stejně rozlišení 1720 x 1448px a jemnost 300 ppi jako Kindle Paperwhite 3, Bookeen Cybook Muse HD nebo Kindle Voyage.

PocketBook Touch HD

PocketBook Touch HD má tedy 6″ E Ink displej nejnovější technologie Carta.  Jemnost displeje díky rozlišení je stejně úžasná jako u KP3 a Kindle Voyage. Co se týče osvícení displeje, tak je rozložené a nikde nejsou čmouhy.

Na fotce je vlevo PocketBook Touch HD vs Kindle Paperwhite 3. Obě čtečky mají osvícení displeje na maximum.

PocketBook Touch HD vs Kindle Paperwhite 3

Finální verdikt

Čtečka eknih PocketBook Touch HD je velmi povedenou čtečkou a svojí výbavou dohnala nabídku konkurenčních čteček Amazon Kindle. Nabízí již stejně rozlišení displeje a s jemnosti 300 ppi. Displeje jsou u čteček e-knih jednou z nedůležitějších součástí.

Čtečka se prodává v ČR kolem 3 800 Kč, za podobné peníze se nabízí hlavní konkurent Kindle Paperwhite 3.

Oproti Kindle Paperwhite 3 čtečka PocketBook Touch HD nabízí tyto výhody:

 • 8GB vnitřní paměť (Kindle Paperwhite 3: 4GB) a možnost rozšíření pomocí microSD karty
 • Mechanická tlačítka
 • Audio výstup, takže můžete poslouchat audioknihy nebo hudbu
 • Rozhraní v češtině
 • Podpora více formátů dokumentů
 • Pokročilejší funkce pro čtení PDF dokumentů

V nejbližší době vás seznámím i se čtečkou eknih Bookeen Cybook Muse HD, která je také jedním z hlavních konkurentů PocketBook Touch HD.

Jestliže zvažujete koupi čtečky e-knih kolem 3 800 Kč, která nabízí osvícení displeje, vynikající E Ink displej s vysokým rozlišením a oceníte české rozhraní, tak PocketBook Touch HD mohu doporučit. 

Jsem velmi rád, že PocketBook přišel se skvělým konkurentem pro čtečku Kindle Paperwhite 3 a Bookeen Cybook Muse HD, jen ať se trh mění a výrobci přicházejí s novinkami pro nás čtenáře eknih.

Jak bude více času natočím i krátké video s PocketBook Touch HD.

Galerie PocketBook Touch HD

Tip na e-knihy

Komentáře (12)

Martin Napsal 12:30 / 8. 12. 2016

Děkuji za užitečnou recenzi. Jak to odhadujete s náchylností k poškození displeje?
A otázka off-topic: budete recenzovat i nadupanou novinku na trhu, čtečku C-Tech Lexis?

Petr Vytlačil Napsal 12:42 / 8. 12. 2016

Když bude příležitost a čas, tak určitě.

Věra Napsal 19:17 / 9. 12. 2016

Koupila jsem tuto čtečku včera pro své rodiče, protože jsem chtěla čtečku v českém jazyce, ale musím říct, že mě zklamala. Překreslování displeje je pomalé a i po přepnutí stránky prosvítá předchozí text, je to normální? při přepínání knížek displej bliká. Mám srovnání s Kindle Paperwhite 3 a musím říct, že přesto, že je čtečka v českém jazyce, tak mě neoslovila. Prosím o Váš názor, jestli je normální při přepínání stránek, že se úplně nepřekreslí předchozí strana. Díky

Petr Vytlačil Napsal 19:45 / 9. 12. 2016

Dobrý den, se čtečkou jsem neměl nejmenší problém. Podívejte se do nastavení, kde se nastavuje za jakých podmínek se má displej překreslovat. Zkuste ještě více knih jestli bude u nich stejné chování. Případně nahrajte chování čtečky na mobil a nasdílejte. Ale co mám já k testování PocketBook Touch HD a srovnání s Kindle Paperwhite 3 tak podobné problémy nemám. Případně máte 14 dní na vrácení jestli jste kupovala přes internet. Nebo reklamace.

Radka Napsal 15:05 / 6. 1. 2017

Dobrý den, chtěla bych poradit, včera jsem zakoupila tuto čtečku a stáhla jsem si dvě knihy, když chci číst, mám nějak blokované stránky, čtu jen do stránky 11 a dál mě to nechce pustit. Díky

Petr Vytlačil Napsal 15:07 / 6. 1. 2017

Dobrý den, zkusila jste čtečku vypnout a zapnout? Následně se přepínání stránek v knize chová stejně?
Zkuste si stáhnout zdarma program https://calibre-ebook.com/ a v něm knihu otevřít, je možné že to není problém čtečky, ale obsah knihy nebo formátování. Prostě v knize může být nějaká chyba, která zabraňuje čtečce aby se dalo pokračovat dále.

Zagora Miroslav Napsal 11:43 / 19. 1. 2017

Dobrý den. Při čtení knihy občas dochází k zamrzání.Pomáhá pouze restart.Je to důvod k reklamaci nebo může dojít k odstranění problému novým softwarem.Jinak jsem s čtečkou velmi spokojen. Děkuji

Miroslav Vicovský Napsal 13:24 / 13. 3. 2017

Čtečka je již stabilní (na systémové úrovni), oproti první získáné čtečce, ale přetrvává nefunkčnost wordovských souborů (*.doc, *.docx). Wordovské soubory buď otevře nebo neotevře. Nepodařilo se mi zjistit proč. Pokud otevře, je rozházeno formátování, jinak je soubor funkční. Otevíraný soubor je vždy ve velikosti A5 s naformátováním do bloku, velikost od cca 430kB po 7,5MB. Ve čtečce je nahrán FW, viz níže bez jakýchkoli dalších úprav:
Aktuální FW:
Firmware 5.16 for PocketBook Touch HD (archiv ZIP)
Nahrán ze stránek PocketBook-u:
http://www.pocketbook-int.com/cz/suppor … k-touch-hd

Dále jsem prověřil funkčnost čtečky s alternativním rozhraním. Ze stránek:
http://www.ebooky.cz/coolreader-alterna … ocketbook/
byl stažen a nainstalován CoolReader. Dále ve čtečce byl upraven soubor „extensions.cfg“ ve složce CONFIG (složka ve skryté složce SYSTÉM) následujícím způsobem:

acsm:@ACSM_file:1:AdobeViewer.app:ICON_ACSM
epub:@EPUB_file:1:cr3-pb.app,fbreader.app:ICON_EPUB
pdb:@PDB_file:1:cr3-pb.app:ICON_PDB
txt:@Text_file:1:cr3-pb.app,fbreader.app:ICON_TXT
fb2:@FB2_file:1:cr3-pb.app,fbreader.app:ICON_FB2
mht:@HTML_file:1:cr3-pb.app:ICON_HTM
htm:@HTML_file:1:cr3-pb.app,fbreader.app:ICON_HTM
html:@HTML_file:1:cr3-pb.app,fbreader.app:ICON_HTM
htmlz:@HTML_file:1:cr3-pb.app:ICON_HTM
chm:@Z_HTML_file:1:cr3-pb.app,fbreader.app:ICON_CHM
rtf:@RTF_file:1:cr3-pb.app,fbreader.app:ICON_RTF
tcr:@TCR_file:1:cr3-pb.app,fbreader.app:ICON_TXT
mobi:@PRC_file:1:cr3-pb.app,fbreader.app:ICON_PRC
prc:@PRC_file:1:cr3-pb.app,fbreader.app:ICON_PRC
doc:@DOC_file:1:cr3-pb.app,fbreader.app:ICON_DOC

Po těchto úpravách pro zobrazování souborů bylo nastaveno alternativní rozhraní CoolReader pro čtečku s plnou podporou formátu *.doc.

Závěr:
S alternativním rozhraním čtečka je plně funkční i pro formát *.doc.
Pro formát *.docx je čtečka částečně stabilní (rozházeno formátování), ale pouze s původním rozhraním FbReader. Alternativní rozhraní podle všeho formát *.docx nepodporuje.
Formát *.epub je plně funkční s původním i s alternativním rozhraním.

P.S.:
Jako obvykle výše uvedené úpravy provádí každý sám na své vlastní riziko.

MartinaT Napsal 10:02 / 1. 5. 2017

Dobry den, chtěla bych se zeptat. Po stažení některých knih ve formátu PDF, prostě nejdou listovat stránky. Kde je problém? Zasekne se na nějaké stránce a nejde dál… Děkuji

Štěpánka Hašková Napsal 13:08 / 12. 5. 2017

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat jak pracují nainstalované slovníky v této čtečce. Je možné při čtení anglického jazyka označit část textu a nechat přeložit do češtiny nebo zda jsou tyto slovníky jen samostatná aplikace, kterou musím spustit a slovo na překlad zadat.

Předem děkuji za kladné vyřízení mé žádosti.

Natália Slosiarová Napsal 15:06 / 29. 6. 2017

Dobrý deň,

Čítala som si knihu a čítačka zamrzla. Nedá sa zapnúť ani vypnúť, nereaguje na nabíjanie, neviem čo s tým.

veronika Napsal 17:53 / 21. 10. 2018

jak je možne, že se mi ve čtečce opakuji stranky, ktere jsem už četla. mam tam stranu 25 a najednou to preskoci na stranu 23 napr…

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné