E-kniha Červenka – Jo Nesbø vám udělá radost se severskou detektivkou – recenze

Jo Nesbø - ČervenkaHarry Hole je opět v akci. Nakladatelství Kniha Zlín připravila pro milovníky severských detektivek a thrillerů další díl ze série knih s detektivem Harrym Holem od světového bestselleristy Joa Nesbøha.

Jde o třetí díl z této série. V originále kniha vyšla již v roce 2000 a u nás byla poprvé vydána v roce 2005 s názvem Červenka nese smrt. Nyní přichází Červenka pod taktovkou nakladatelství Kniha Zlín, které se postaralo o znovuobjevení knih Joa Nesbøha u nás a na Slovensku.

Díky nakladatelství Kniha Zlín jsem měl tu čest, eknihu Červenka přečíst ve své čtečce Amazon Kindle Paperwhite ještě dříve než se začne oficiálně prodávat v ČR. Oficiální termín prodeje byl stanoven na 20. 3., což je tento čtvrtek. V tento den bude možné Červenku zakoupit v tištěné formě, jako eknihu, ale i jako audioknihu. Je to snad poprvé, kdy se začíná prodávat nová kniha ve všech těchto formách.

Ještě si pamatuji dobu, kdy majitelé čteček elektronických knih plakali nad malou nabídkou eknih. Nebo museli čekat několik měsíců, než se kniha uvolní do prodeje v elektronické formě a budou mít možnost tuto knihu číst ve své čtečce eknih.

Nyní, ale už k samotnému obsahu nové knihy Červenka. Milovníci knih autora Jo Nesbø nebo severských detektivek tuto recenzi knihy Červenka nemusí ani číst a rovnou jim doporučuji, ať si ji ve čtvrtek zakoupí, protože určitě nebudou zklamáni.

Děj Červenky se odehrává v několika časových rovinách, kdy vás autor vtáhne do roku kolem 2000, ale i minulosti dob druhé světové války. Při čtení se potácíte mezi přítomností/minulostí a najednou zjistíte, že se vám dějové linky pomalu, ale jistě spojují v jednu díky objevování souvislostí hlavní postavou Harrym Holem.

V Červenkovi probíhá návštěva amerického prezidenta, při které Harry Hole udělá botu, za niž je raději následně povýšen. Dále děj v minulosti, který poodkrývá další důvody a příčiny. Později se zapojí do pátrání důvodu a osobě, která pokouší sehnat odstřelovací pušku. Jak se knihou prokousáváte dále, zjišťujete hlavní motivy, které jsou založeny na zradě a vyrovnání se s minulostí.

577 stránkovou knihu Červenka doporučuji všem, kteří si chtějí přečíst napínavou a propracovanou detektivku s velmi dobře vykreslenými postavami.

Soutěž o čtečku Amazon Kindle 5

Shodou okolností má Jo Nesbo tento měsíc narozeniny. Prodejce e-knih RájKnih.cz a RájKnih.sk k této příležitosti a prodeje nové eknihy Červenka udělal speciální soutěž, ve které můžete vyhrát čtečku elektronických knih Amazon Kindle 5 za předpokladu že si koupíte novou e-knihu Červenka, také zde naleznete slevy nad 50% na ostatní e-knihy Joa Nesbøha.

Anotace e-knihy Červenka od Jo Nesbø

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson. Muž se zamiluje do ošetřovatelky Heleny. Když vojáka povolá wehrmacht na jistou smrt na jihovýchodní frontu, naplánují si milenci společný útěk.

A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí.

Ukázka e-knihy Červenka od Jo Nesbø

Tip na e-knihy

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné