Kindle 3 – první zkušenosti

Jsem náruživý čtenář elektronických knih, pokukoval jsem už dlouho po nějakém zařízení, které by mi umožnilo důstojně propadnout své čtenářské vášni. Jak se ukázalo e-booky se dají číst i na mobilu (má li větší display), což odbourá největší nevýhodu čtení notebookového – omezenou mobilitu a prachmizernou výdrž baterie, ale žádné terno to není. Třetí generace Kindlu od Amazon která přišla na trh v průběhu srpna se zdála být ideální řešení a i cena se jevila přijatelná. Takže objednáváme.

Objednání, doručení

Kindle jsem objednal na začátku září přímo na webové stránce Amazonu. Z možných variant (pouze WiFi, nebo WiFi + 3G) jsem zvolil levnější Wifi, neboť 3G mi přišlo sice jako frajeřina, ale zbytečná a rozdíl 50 USD v ceně neopravňující. Jak se zdá, úvaha to byla správná, neboť po chvilce používání se ukazuje, že by mi 3G připojení bylo skutečně na nic.

V základní variantě tak Kindle 3 vyšel na 139 USD + 20 (poštovné), tj v aktuálním kursu 3090 Kč. Výhodou levnější verze je i to, že do 4 000 Kč není k příchozím zásilkám doměřeno clo. Od objednání dorazil balíček za 14 dní, nicméně část z téhle doby byla způsobená tím, že byl Kindle vyprodán a čekalo se na novou zásilku. Od potvrzení dostupnosti pak balíček z USA putoval 3 dny, což je rychlost docela nevídaná.

Mechanická konstrukce a displej

V prvé řadě mě Kindle překvapil tím, jaký je prcek, respektive, jak drobně působí – celá čtečka má velikost zhruba jako list A5, display tvoří cca 2/3 téhle plochy, tloušťka zařízení je kolem centimetru. Spodní část zabírá klávesnička, po stranách jsou tlačítka na obracení stránek (ty na první dotek působí mechanicky trochu vachrlatě, ale snad vydrží). Tlačítka jsou na obou stranách displaye, takže Kindle 3 myslí i na leváky. Na spodní straně se nachází 3.5 jack na sluchátka, dvojice tlačítek pro regulaci hlasitosti, zamykací tlačítko a micro USB konektor pro napájení a synchronizaci s počítačem. K čtečce bude určitě potřeba pouzdro, ideálně nějaká „kniha“ s tuhými deskami, možnost zlomení v tašce je vzhledem k tloušťce a rozměrům reálná.

Display jako takový není podobný ničemu, co jsem zatím kdy viděl. Nevypadá jako aktivní nebo pasivní LCD ať už barevné nebo monochromatické, vypadá…prostě jako list papíru potištěný laserovou tiskárnou. To že text nebo obrázek není na display vytištěný je poznat až ve chvíli, kdy zmáčknete listovací tlačítko a stránka se překreslí – což není nijak rušivé, protože to proběhne v podobném čase jako otočení stránky. Každého kdo měl Kindle v ruce zaujaly tři věci – neuvěřitelná ostrost textu, fakt že se obraz nemění se změnou pozorovacího úhlu a to, že se obraz při přímém světle nezhoršuje ani neleskne. S displayem jde provádět šikovné psí kusy, jako změnit velikost písma, použitý font, odsazení slov a řádků. České znaky zvládá Kindle bez problémů, při čtení je možné do textu vkládat poznámky, ale důkladněji jsem tuhle možnost nestudoval.

Reálnou výdrž čtečky zatím nedovedu posoudit, ale vzhledem k tomu že použitá technologie E-inku je pasivní, tj. Kindle bere energii jen při změně obrazovky (zobrazování samotné žádnou energii nepotřebuje) chlubí se Amazon výdrží až měsíc provozu. Uvidíme. Každopádně pro čtení potřebujete zdroj světla, ve tmě jde Kindle číst stejně jako list papíru – blbě.

Zdroje knížek pro Kindle 3

Při plnění Kindle obsahem máte v zásadě 3 možnosti:

Zaprvé je to možnost přímo z Kindle, nebo přes webové rozhraní zakoupit elektronickou knížku rovnou na stránkách Amazonu. Knížka se automaticky pošle do čtečky a při připojení na Wifi se do ní stáhne. Jenže ejhle, na Amazonu jsou k zakoupení pouze cizojazyčné texty, ponejvíce v angličtině, o Seiferta či Čapka tam nezavadíte.

Nezbyde než se tedy po obsahu podívat jinde, nicméně i tady narazíte na problém, protože zakoupit u nás elektronickou knížku v češtině tak aby bylo vše v souladu s autorským právem prostě není možné. E-booků je na nejrůznějších fórech hromada, nicméně je třeba počítat s tím, že pokud se nejedná o autory mrtvé více než 80 let, bude se jednat o knížky, u kterých autorská práva ještě nevypršela, a dost pravděpodobně byly do elektronické formy převedeny neoprávněně. Moje svědomí se s tím vyrovnalo, především proto, že jinak knihy prostě získat nejde.

Každopádně předpokládejme, že nějaké knihy máte, ale co s nimi – zbývají druhá a třetí ze zmiňovaných cest.

Zajímavou možností jak dostat do Kindle knížky je přes e-mail – zakoupením zařízení je automaticky zřízen e-mail ve formátu něco@kindle.com, který je spárován se čtečkou. Když na tuhle adresu pošlete zprávu s přílohou obsahující knihu, Amazon ji automaticky překonvertuje do kompatibilního formátu a při dalším připojení Kindle do Wifi se knížka automaticky stáhne do zařízení. To celé zdarma, i když u 3G verze se za přenos nějaký centík platí.

Nejjednodušší možností je ale možnost třetí – připojit Kindle k počítači přes USB port. Zařízení se objeví v počítači jako disk o volné kapacitě něco přes 3 GB a soubory jdou do něj prostě překopírovat. Kindle zvládá celou řadu formátů, kromě svého nativního .azw, ještě .rtf, .txt, .doc, .mobi, .prc, .html; Při zobrazení formátu .pdb (asi nejpoužívanější formát českých knížek) jsem narazil na problém s diakritikou, respektive nutnost .pdb soubor překonvertovat do jiné znakové sady. Jde to ale velmi rychle a pohodlně, například přes program Calibre, o kterém bude ještě řeč. Podpora .pdf je uváděna experimentální, předpokládám, že s ohledem na logicky problematické konverze formátu do jiných rozlišení, nicméně obě knížky které jsem v .pdf otevíral (Havlíčkovy Petrolejové Lampy a Erbenovu Kytici) byly čitelné bez problémů s bezchybným formátováním.

Katalogizace knížek

..je věc která vás asi čeká, pokud nechcete mít v Kindlu chlívek. Čtečka řadí knížky hned několika způsoby (podle autora, doby nahrání, názvu), nicméně pokud chcete do Kindlu nahrát rozsáhlejší knihovničku, bude asi třeba vrhnout se na úpravu metadat, a zadat knížkám aspoň jejich názvy a autory. Pro katalogizaci používám už zmíněný program Calibre, který krom úpravy metadat umí knížku do připojeného Kindlu pohodlně poslat, a knihovnu i s metadaty zálohovat na disku. Calibre je freeware, a až na občasné problémy s rychlostí operací je to věc velmi vydařená. Vzhledem k tomu, že zvládá automaticky i už zmiňovanou konverzi kódování, používám ho jako hlavní cestu jak do Kindle knížky nahrávat.

Calibre katalogizace knížek pro Kindle 3

V samotném Kindlu jde knížky ještě dodatečně řadit do „sbírek“ což je jakási virtuální obdoba adresářů, která zvyšuje přehlednost toho co máte ve čtečce nahrané.

Serepetičky Kindle 3

Kromě základní funkce čtečky, je Kindle vybaven ještě celou řadou funkcí souhrně nazývaných serepetičky. Patří mezi ně prohlížeč obrázků, možnost přehrávání MP3, připojení na facebook, či webový prohlížeč, či skrytá hra „Minesweeper“.

Ač jsem všechny z vychytávek vyzkoušel, používat je nebudu, jednoduše proto že i když fungují bez problému, z hlediska komfortu užívání jsou to jen takové doplňky které funkcionalit „dospělých bratříčků“ dosáhnou jen stěží. Přehrávání mp3 vymlátí baterku, E-ink display je vhodný k ledasčemu ale ne k prohlížení webových stránek. Dovedu si představit že si možná někdy pomocí Kindle přečtu zprávy na některém z portálů, ale to je tak všechno.

Shrnutí ohledně ebooks a Kindle 3

Co dodat – anglické weby se hemží nadšenými recenzemi na Kindle a tahle nebude jiná. Jakkoliv Kindle nenahradí papírovou knihu (například se s ním nedá podložit skříň nebo reproduktory, respektive šlo by to dost blbě), je pro čtení příjemně použitelná. Display a obraz jsou jedním slovem geniální, podpora knížek ve smyslu použitých formátů a bezproblémové práce s češtinou taktéž. Zaryté odpůrce elektronického čtení ani Kindle nepřesvědčí, nicméně většina smysluplných výtek k četbě elektronických knih s příchodem Kindle padá. Cena okolo 3 000 Kč ještě není lidová, ale v porovnání s jinými technogadgety není přemrštěná.

Abych nezapomněl, čtečce se také hodně věnuje Radek Hulán, na jehož webu myego.cz se dá najít nejeden šikovný tip. Patří mu dík i za upozornění na program Calibre.

So far, so good.

Za tento článek děkuji Vítkovi Koutenskému – http://plysak.bloguje.cz

Vítek Koutenský

Komentáře (6)

stoural Napsal 14:19 / 1. 10. 2010

„E-booků je na nejrůznějších fórech hromada, nicméně je třeba počítat s tím, že pokud se nejedná o autory mrtvé více než 80 let, bude se jednat o knížky, u kterých autorská práva ještě nevypršela, a dost pravděpodobně byly do elektronické formy převedeny neoprávněně. Moje svědomí se s tím vyrovnalo, především proto, že jinak knihy prostě získat nejde.“

To te nemusi zajimat – stazeni kopie pro vlastni potrebu je legalni (stejne jako u mp3). To, jestli na tom foru byly umisteny v souladu s autorskym zakonem nebo ne, ti muze byt ukradene. Nemas povinnost to zjistovat.

RomanL Napsal 10:04 / 16. 10. 2010

Kopie knihy pro vlastní potřebu je v ČR legální.

RomanL Napsal 08:48 / 21. 11. 2010

Jenom pro upřesnění (už jsem to viděl ve více recenzích) – Kindle 3 NEPODPORUJE formát DOC a nepodporuje ho pro konverzi ani Amazon, ani Calibre.

Nedam Napsal 08:42 / 18. 1. 2011

Hmm.. Doc? Zrovna dnes rano jsme ho bez probelmu prohnal @amazon.com uctem a vse funguje jak ma… tak nevim

vlado Napsal 10:26 / 25. 3. 2011

dobry den,poradi mi prosim nekdo,jak dostat 26MB .pdf do kindle???pres mail na kindle.com to nejde..
Dekuji

Amazon-Kindle.cz Napsal 13:01 / 25. 3. 2011

Přes USB kabel připojte čtečku a nahrajte na kartu čtečky.

Přidejte nový komentář:


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/0/0/00b4381c-1cd8-4463-9802-7563963501eb/ebooky.cz/web/wp-content/themes/ebooky/comments.php on line 58

Položky ve formuláři označené * jsou povinné