Studie míry soustředění při konzumaci textu na čtečce Kindle, monitoru a papíře

amazon-kindle-macbook-air-kniha

Sara Margolin se svými kolegy učinila test na 90 vysokoškolských studentech. Cílem testu bylo zjištění jak ovlivňuje zobrazovací médiu míru sostředění při čtení textu. Studenti během testu četli několik pasáží z knih na čtečce Amazon Kindle se 6 palcovým displejem, klasickém papíře a monitoru.

Po přečtení textu o délce pěti set slov studenti vyplňovali test, který obsahoval otázky jenž nebyly vyloženě zaměřeny na obsah textu, ale spíš logické vazby.

Po vyhodnocení testů bylo shledáno, že z 75% byly odpovědi správne a nezáleželo na zobrazovacím mediu, tedy jestli student četl z papíru, monitoru či elektronické čtečky.

Při testu bylo pozorováno chování studentů, jestli při čtení z papíru sledují pozici čtení pomocí prstu nebo si dělají poznámky atd. Toto chováni se neprojevovali při čtení z čtečky Kindle a nemělo ani vliv na snížení soustředění při čtení.

Závěrem studie je, že při konzumaci obsahu na elektronických čtečkách a podobných zařízení není soustředění nižší než při čtení z papíru či klasické knihy. Každý typ konzumace obsahu má svoje pro a proti, na elektronických čtečkách si čtenáři nemohou dělat přímo poznámky, alespoň ne pohodlně což u studijních materiálů jako jsou skripta lze. Nadruhou stranu tablety a čtečky přinášejí pohodlí v podobě menších zařízení, které mohou obsahovat více skript a možností využití.

Otázkou je jak by dopadl dlouhodobější test, kdy by měli studenti využívat dané medium pro konzumaci obsahu delší dobu a číst více textu než jen text o 500 slovech.

Zdroj: Study: Reading in Print, Versus on a Computer or Kindle, Doesn’t Change Comprehension

Tip na e-knihy

Komentáře (3)

exarion Napsal 15:04 / 26. 6. 2013

Trochu k tématu: o vánocích jsem si koupil Kindle paperwhite a na konci ledna jsem dělal státnice. Aniž bych si materiály tiskl, všechno jsem si nahrál do Kindlu (trochu přeformátoval apod.) a učil se výhradně z toho (pouze poznámky jsem si psal klasicky papírově). Dopadlo to výborně, čili i větší množství textu (několik tisíc stran) se dá nastudovat tímto způsobem 🙂

Radek Napsal 23:05 / 30. 6. 2013

Letos jsem delal statnice se spoluzaky jsme vypracovavali otazky pres gdocs a ja si je cetl na ipadu s tim ze pomoci poznamek a kometaru reagoval a ptal se na blizsi infromace spoluzaku a tim se vedla diskuze k jednotlivim bodum skript.. Statnice dopadli bez problemu a otazky se upravavali realtimemove tak aby se lepe ucili..

Odborne knizky ctu hlavne na kindu uz a na pc a nevidim zadny problme se sousterednim.. Jen u PC je vetsi rozptileni diky zapnutem u IM..

Marie Napsal 16:53 / 1. 7. 2013

To Radek: doufám, že jste neskládal státnice z češtiny:-)

Jinak mám podobný postřeh jako Exarion, spoustu textů čtu v Kindle (mám K-Touch) a se soustředěním problém nemám. Poznámky si taky musím psát na papír – učím se už tím, že si je píšu.

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné