Tendr Českých dráh za 14 milionů korun na nákup čteček e-knih

Strojvůdci Českých drah budou vybaveni čtečkami elektronických knih. Na dodávku čteček eknih byl vypsán tendr za 14 milionů bez DPH a poptávány jsou 4 tisíce čteček, což by znamenalo, že České dráhy očekávají nabídky, ve kterých se cena čteček bude pohybovat kolem 4300 Kč včetně DPH. ČD upřednostnily čtečky eknih kvůli E Ink displejům, které jsou oproti tabletům šetrnější při čtení. Elektronické dokumenty ve čtečkách mají nahradit tištěnou dokumentaci, kterou musí mít strojvůdci k dispozici.

ceske-drahy-ctecky-eknih

Běžně prodávané čtečky e-knih mají velikost E Ink displejů kolem 6″, tyto rozměry nejsou vhodné pro čtení technické dokumentace, pro účely ČD jsou vhodnější čtečky s displejem kolem 9″, kterých se na trhu neprodává mnoho, a určitě nejsou s cenou kolem 4300 s DPH.
Jsem zvědav, jak tento tendr dopadne, protože si nejsem vůbec jist, jestli ČD za tuto cenu seženou opravdu kvalitní čtečky e-knih, které budou splňovat jejich požadavky. Osobně bych pro tento účel navrhoval koupit tablety, protože v tomto segmentu je z čeho vybírat. Dalším předpokladem pro výběr je, snazší aktualizace dokumentů, což si myslím, že u čteček eknih není tak lehké. Dokážu si představit, že by ČD si nechaly naprogramovat speciální aplikaci, která by uměla automaticky stahovat nové verze dokumentů z centrálního serveru do tabletů strojvůdců, vše by probíhalo na pozadí a nikdo by se o nic nemusel starat jen jednou začas tablet připojit k internetu přes WiFi. Další důvodem proč zvolit tablety je příjemnější práce s technickou dokumentací, zoomování obsahu, interakce atd.. Myslím si, že strojvůdci netráví zas tolik času studováním dokumentace, aby jim vadilo, že čtení na tabletu je náročnější na oči, ale je možné že se mýlím.

Tip na e-knihy

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné