Souhrnný návod na vylepšení čtečky elektronických knih Amazon Kindle

I když většina těchto návodů byla na našem blogu zveřejněna, připravili jsme pro vás souhrnný přehled vylepšení, které můžete použít pro svoji čtečku Amazon Kindle. U návodů jsou doplněny některé informace a snad i lépe popsané jednotlivé kroky, aby si nyní mohl čtečku vylepšit i méně technicky zdatný majitel.

1. Instalace Jailbreaku

Provést jailbreak není nic složitého, musíte zvolit vhodný balíček podle výrobního čísla vašeho Kindle 3. Na této adrese:
http://www.uloz.to/6712554/kindle-jailbreak-0-4-n-zip

si stáhnete balíček, v něm je několik souborů pro všechny verze Kindle s názvem: update_jailbreak_NECO_install.bin. Vy si vyberete jen jeden balíček, který odpovídá vašemu Serial Number, které zjistíte následovně: tlačítko Home -> Menu -> Settings, zde je Device info a Serial Number, první 4 znaky specifikují, jaký máte zvolit balíček:

 • K3 3G (US [B006]) – k3g
 • K3 WiFi ([B008]) – k3w
 • K3 3G (UK [B00A]) – k3gb

Jelikož já mám K3 WiFi [B008] tak potřebuji balíček: update_jailbreak_k3w_install.bin. Nyní máte balíček , připojte svoji Kindle k PC a nahrajte do ní tento balíček. Potom odpojte čtečku a nainstalujte balíček následujícím postupem: Home -> Menu -> Settings -> Menu -> Update Your Kindle, na konci instalace bude ohlášena chyba, to je v pořádku.

Nyní proveďte restart – Home -> Menu -> Settings -> Menu -> Restart

2. Instalace ScreenSavers (vlastních spořičů)

Jelikož máte již jailbreak Kindle, můžete nainstalovat update, který je nutný abyste si mohli nahrát do Kindle vlastní spořiče obrazovky. Balíčeky s updaty stahujte z této adresy:
http://www.uloz.to/6712555/kindle-ss-0-18-n-zip

Vhodný balíček zvolíte podle stejného klíče jako k jailbreaku.V mém případě jsem zvolil balíček update_ss_0.18.N_k3w_install.bin. Ten nakopírujte do základní složky na Vašem Kindle. A také do Kindle nakopírujte složku linkss ze složky src ve staženém ZIP archivu. Postup instalace je shodný jako u Jailbreaku.
Nyní proveďte manuální reset – Home -> Menu -> Settings -> Menu -> Restart.
Nyní máte již vše připravené, abyste si mohli do Kindle nahrát vlastní spořiče obrazovky (screensavers). Máte několik možností
buď si vytvoříte vlastní, například z fotografií nebo z obrázku, které se vám líbí na internetu. Obrázky si připravte na rozlišení 600 x 800 pixelů 4 bitová hloubka což odpovídá 16 barvám.
Z internetu si stáhnete již připravené spořiče, ty naleznete na této adrese: http://photobucket.com/Kindle a nebo jsem jich pár nahrál na ulož.to:
http://www.uloz.to/6194687/sporice-obrazovky-kindle3-zip

Připravené spořiče nahrávejte přes USB do šložky ve vašem Kindle: linkss\screensavers\ .Po nahrání screensaverů do složky je třeba další restart pro jejich zobrazování.

Tip: Pokud chcete aby se Screensavery načítaly náhodně, tak ve složce linkss ve Vašem Kindle vykopírujte soubor autoreboot, znovu ho vlože. Vytvoří se kopie souboru. Tu přejmenujte na random Odpojte Kindle a proveďte reset.

3. Instalace Fonts (vlastních fontů)

Stejně tak jako u spořičů obrazovky musíte instalovat update pro fonty, potom budete mít možnost instalovat vlastní nebo již připravené fonty. Postup je naprosto identický, takže to shrnu jen v rychlosti.
Zde: http://www.uloz.to/7009403/kindle-fonts-4-2-n-k3-zip si stáhněte balíček s updatem pro fonty, vyberte si správný update nakopírujte spolu se složkou linkfonts (ze složky src ze ZIP archivu) a nainstalujte jej. Nyní proveďte manuální reset – Home -> Menu -> Settings -> Menu -> Restart. Potom můžete používat fonty, které se nainstalovaly nebo si stáhnout další. Fonty se ukládají do složky: linkfonts/fonts na Vašem Kindle.

4. Instalace České diakritiky(háčky a čárky)

Doposud nebylo možné vyhledávat v knihách slova nebo psát znaky s diakritikou, protože klávesnice Kindle má jen základní abecedu a pod nabídkou SYM jsou jen symboly. Na našem fóru se objevil tip na hack jak získat možnost psát další znaky.
Díky tomuto hacku budete mít možnost:

 • psát písmena s diakritikou
 • psát písmena z azbuky
 • vyhledávat v knihách slova s diakritikou
 • pojmenovávat kolekce atd. včetně písmen s diakritikou
 • ve webovém prohlížeči zadávat slova s háčky atd.

Abyste si mohli nainstalovat do Kindle hack pro možnost psaní dalších znaků musíte mít již proveden jailbreak Kindle 3 o kterém jsem psal výše. Stáhněte si tento balíček http://www.uloz.to/6712778/update-keybru-0-03-zip

V balíčku naleznete několik souborů s koncovkou .keyb v těchto souborech je různá abeceda znaků, podle toho jaký soubor zvolíte při instalaci hacku, tak budete mít k dispozici navíc znaky z této abecedy. Dále zde jsou instalační soubory hacku s koncovkou .bin.
keyb soubor s českou abacedou: http://www.uloz.to/6600863/czech-keyb-zip

Zvolte si soubor s koncovkou keyb, který vám vyhovuje a nebo si jeho editací můžete přidat další znaky a různě jejich pořadí přehodit. Nutné je editovat v textovém editoru s kódováním UTF-8. Čtečku si připojte pomocí USB kabelu k počítači a vybraný soubor nahrajte přímo do kořenového adresáře (root), dále musíte do stejného místa nahrát instalační soubor s koncovkou .bin ten si zvolíte již podle známeho pravidla:
Vyberete jen jeden balíček, který odpovídá vašemu Serial Number, které zjistíte následovně: tlačítko Home -> Menu -> Settings, zde je Device info a Serial Number, první 4 znaky specifikují, jaký máte zvolit balíček:

 • K3 3G (US [B006]) – k3g
 • K3 WiFi ([B008]) – k3w
 • K3 3G (UK [B00A]) – k3gb

Já jsem si zvolil balíček update_keybru_0.03_k3w_install.bin, protože mám čtečku Kindle 3 s WiFi a můj serial number začíná [B008])
Až budete mít oba soubory nahrané v Kindle, odpojte čtečku a nainstalujte hack následujícím postupem: Home -> Menu -> Settings -> Menu -> Update Your Kindle, instalace chvíli trvá a potom se ještě jednou Kindle resetuje. Nyní proveďte manuální reset – Home -> Menu -> Settings -> Menu -> Restart. Po resetu zapněte čtečku a nyní můžete zkusit psát nové znaky, nabídku nových znaků zobrazíte pomocí klávesové zkratky ALT + SYM.

ODINSTALACE

Pokud chcete odinstalovat Jailbreak a všechno najednou, tak je nejlepší volba Obnovit Kindle do továrního nastavení.
Home -> Menu -> Settings -> Menu -> Reset to Factory Defaults
Ovšem, předtím to krokem si zazálohujte soubor collections.json ze složky system ve Vašem Kindle. (Tato složka je skrytá, takže je nutno nastavit Zobrazování skrytých souborů)
A také samozřejmě složku documents, ve které jsou všechny Vaše knihy.

Pokud chce odinstalovat pouze jednu část, tak je postup stejný jako při instalaci, ale rozdíl je v tom, že nepoužijete balíček update_NĚCO_install.bin, ale balíček update_NĚCO_uninstall.bin Poté Restart a balíček je odinstalován.

Informace spracoval: Petr Vytlačil a Lukáš Svoboda

Tip na e-knihy

Komentáře (49)

Jan Urbánek Napsal 11:26 / 16. 12. 2010

Proč tam neni instalace češtiny?

Amazon-Kindle.cz Napsal 11:50 / 16. 12. 2010

Protože tam bude doplněna, snažíme se jak se dá.

tvargy Napsal 15:20 / 16. 12. 2010

jen k těm fontům…tohle podle názvů souborů jde o K2. funguje to i na K3? díky

Agzub Napsal 15:23 / 16. 12. 2010

Ďakujem za zaujímavé vylepšenia.

Blondýna Napsal 15:26 / 17. 12. 2010

díky za podrobný návod. Vzkoušela jsem instalaci jalibreaku a screensavers na mem Kindle 3g (vse naprosto v poradku)
Mam vsak jeden dotaz. Je mozne se nejak dostat k puvodnim screensavers? Mozna To bude znit divne, ale nektere se mi libili…
Díky za odpoved.

Blondýna Napsal 15:37 / 17. 12. 2010

uz jsem je nasla – pardon. 🙂

Blondýna Napsal 15:57 / 17. 12. 2010

jen jeste poznamka: provedla jsem nasledne i navrat do Default nastaveni a collections se mi obnovili sami (nevidela jsem (ani po zobrazeni skrytych souboru) slozku system). Hura! Kindle je chytry.
P.S. Mam Kindle 3g+wifi

vlas Napsal 19:17 / 17. 12. 2010

Nevíte prosím, zda už existuje možnost jak nahrát shora uvedený bod 4. instalace české diakritiky do nové Kindle DX graphite?
Díky
Vlas

Radek Hulán Napsal 12:38 / 18. 12. 2010

Já jsem do linkss\screensavers\ nahrál obrázky jen dva, speciálně upravené, s Vánočním věnováním 😉

Jana Napsal 22:21 / 17. 1. 2011

I já, jen počítačový uživatel, jsem podle Vašich návodů počeštila a různě si upravila Kindle. Díky moc za snahu a za podrobné návody.

Twada Napsal 00:17 / 19. 1. 2011

Aloha,
takovy dotaz ohledne instalace CZ klavesnice…..vse dle techto navodu funguje, krom instalace hacku na jinou klavesnici. Kdyz nahraji soubor do Kindle, po odpojeni od PC se neobjevi moznost Update your Kindle…pripojim ctecku zpet k PC a soubor .bin tam neni…u ostatnich hacku, vse probehlo OK.

Nevi nekdo co s tim?

Diky moc.
Tw.

Twada Napsal 11:05 / 19. 1. 2011

Aloha,
tak jsem jeste dnes patral po netu a po forech…..a nasel odkaz na verzi 0.04 hacku klavesnice, ktera jiz do Kindle co dosel ted z lednove varky funguje a znaky jsou jiz CZ.

Link je zde:
http://www.audi-bel.com/kindle/update_keybru_0.04.zip

Tw.

Gobbet Napsal 18:23 / 19. 1. 2011

Ha, díky moc. Už jsem si říkal, že jsem asi blbej nebo co (a hlavně jsem začínal být zoufalý). Pořád kopíruju update_keybru_0.03_k3gb_install.bin jak tydýt a stále mizí a nelze ho nainstalovat. Myslím si, že by bylo fajn to v návodu aktualizovat.
Ale i přesto za tyto stránky děkuji. Jsou pro mě výchozím bodem při seznamování s mým novým mazlíkem. 😉

PS: Na Netu jsem našel návod, jak v Kindlu zprovoznit prohlížeč obrázků a zároveň jak si nastavit vlastní screensaver bez hacku: http://kindletips.wordpress.com/2008/06/16/putting-your-own-pictures-on-the-kindle/

Gobbet Napsal 18:47 / 19. 1. 2011

Omlouvám se za mystifikaci, to nastavení screensaveru funguje jen na Kindle 1 a 2, sorry. Ale prohlížeč obrázků funguje. 😉

arkel Napsal 16:03 / 22. 1. 2011

Soubory PRC mi stále špatně zobrazují diakritiku, neporadil by mi někdo, prosím? Předem díky…A.

midin Napsal 14:38 / 24. 1. 2011

Muzu se zeptat, jak si zmenit font? Musim do te slozky s fonty nahrat jen jeden, ktery chci, nebo kde dohledam v Kindlu nejakou nabidku na zmenu? Diky za odpoved na stupidni dotaz.

Souky Napsal 17:39 / 24. 1. 2011

Ahoj, mám stejně hloupý dotaz jako Mindin. Prostě ne a ne tam dostat český font… nezobrazuje mi to českou diakritiku v knížkách. Ani se mi nepodařilo nainstalovat české rozhraní.. to mě netrápí, ale nepodařila se ani ta česká klávesnice.
Díky Souky

midin Napsal 17:47 / 24. 1. 2011

No, muj dotaz je pouze na to, jak si zmenit font, s cestinou problem nemam.

Souky Napsal 08:15 / 25. 1. 2011

Tak na klávesnici jsem českou diakritiku rozběhal. Jen pořád netuším, jak změnit font….
Takže jsem na tom stejně jako Midin ….
Prosím o radu… jakoukoliv.
Díky Souky

Dan_C Napsal 16:32 / 26. 1. 2011

Asi jsem taky blondýn, ale nahrál jsem si do screensavers jednu fotku (další jeden obrázek už tam byl), a po restartu mi to pořád ukazuje původní screensavers. A soubor autoreboot a tím pádem i random je prázdný…

marinius Napsal 15:12 / 27. 1. 2011

Zdravím, tieto stránky sú úžasné…rozbehal som už screeshoty, české menu, českú diakritiku, slovníky. Nainštaloval som aj ďalšie fonty…tiež mám ale problém ten, že neviem cez čo následne fonty vyberám. Nepridalo mi žiadnu novú možnosť a po stlačení Aa mi to ponúkne len na výber z: normální, zhuštené, bezpatkové. Na reštart som nezabudol. 🙂 Ďakujem za radu

vojta Napsal 04:36 / 4. 2. 2011

ahoj. zkousel sem nabit kindla. dal jsem ho nabijet prez pocitac. a pri tom jsem ho zkousel zapnout. pak vypnout pak zapnout no zkratka ted tam zustava pres obrazovku kus toho sporice!!!! jde normalne zapnout ale do pulky tam zustava furt jen jeden obrazek. na druhy pulce si muzu cist druhou pulku stranek knizek… nevite nahodou nekdo co s tim? nejakej tvrdej restart nebo vyndani baterkynebotak neco? fakt nevim co by s tim mohlo byt… jestli vas neco napadne tak mi prosim napiste. diky

Xlendi Napsal 10:37 / 13. 2. 2011

Jen upozornění – uvedení do „továrního nastavení“ neznamená, že se Kindle uvede skutečně do továrního nastavení! Jen smaže a přeinstaluje jailbreak a některé na něm závislé hacky. Mě třeba ani „tovární nastavení“ nepomohlo se zbavit zbytku po jednom hacku, který mi neumožňoval spustit web browser.

Xlendi Napsal 16:52 / 13. 2. 2011

Ještě na upřesnění: samozřejmě smaže také knížky a všechny vaše další případné soubory (muziku, obrázky apod.). Jen neuvede do původního stavu celou paměť.

Jan Napsal 09:01 / 20. 2. 2011

Ahoj, mam Kondle3 teprve par dnu, navic jsem pocitacovy BFU 🙂

Co to je ten jailbreak?

Diky za odpovedi

Pepa Napsal 23:32 / 23. 3. 2011

Ahoj, prave me prisel Kindle z USA. Bohuzel se me vubec nedari nainstalovat JB. Ihned v zacatku to spadne s odkazem na chybu a restartuje se.
Je nejaky jiny zpusob jak to tam dostat?
Mam Kindle verzi 3.1. Update soubor je OK, tj pro Kindle 3 wifi.
Diky za radu.
P.

jira Napsal 14:48 / 24. 3. 2011

Chtěl jsem si naistalovat českou klávesnici. Nainstaloval jsem jail break, pak stáhl soubory s klávesnicí a nahrál je na Kindle.

Nyní ovšem je položka „Update your kindle“ neaktivní.

Gustav Napsal 10:41 / 26. 3. 2011

mam stejny problem jako dva uzivatele nademnou. ikdyz ta ceska klavesnice nejspis nejde protoze uz ten prvni jailbreak zahlásí chybu a restartuje zařízení. Poradíte někdo co s tím?

Milan Strnad Napsal 12:28 / 28. 3. 2011

Zdravím, když si nahrajete keybru 0.5, tak by české znaky měli jít přes alt+SYM. Takto mi to šlo u 3.0.2, tak i u 3.1. Bohužel, když jsem nahrál nové fonty, tak jsou sice pěknější, i iDnes periodika vypadá přehledněji, ale nevidím u knížek počet stránek a na jaké jsem. Pouze procentuelně, kde jsem. Ale vidím to, až když zmačknu Menu, tak vidím stav, kde jsem

Milan Strnad Napsal 13:13 / 28. 3. 2011

Jak se prosím dostanu na zobrazení jiných fontů. Je sice pěkné, že ve složce linkfonts\fonts je mraky fontů, ale Kindle mi stejně nabízí na výběr jen regular, condensed a sans serif. Jak se dostanu na jiné fonty?

Zdeněk Napsal 11:46 / 31. 3. 2011

Ahojky, je možné vymazat původní screensavery ať se mohu těšit jen našimi umělci a motivy? A ještě jeden dotaz. Dá se nějakým způsobem spustit okamžité zobrazení screensaver?

fraktik Napsal 17:06 / 5. 6. 2011

Stačí „slide and release the power switch to sleep“ (tj. totéž co musíš udělat pro probuzení).
Vrátit zpátky to jde myslím buď uninstallem (či prostým smazáním všech ostatních obrázků)…

Kodo Napsal 15:34 / 7. 6. 2011

Pěkný den,
jsem majitelem čtečky Kindle DX a sháním do ni češtinu. Zatím bez úspěchu. Má už s tím někdo nějakou zkušenost ??
Díky za informaci.

Misojogi Napsal 21:38 / 18. 6. 2011

mam Kindle3 verzia s reklamnymi screensaveri USA
viete poradit na to jailbreak?

Holzbi Napsal 18:47 / 23. 6. 2011

Bohužel nefunguje pro verzi 3.2.1. Po nakopírování update_jailbreak_0.7.N_k3w_install zešedne možnost Update your kindle a nezbívá než nakopírovat update_jailbreak_0.7.N_k3w_uninstall. Mám verzi z Wifi. Rád bych vlastní spořiče..

Evzen Napsal 14:05 / 6. 7. 2011

100x se nekdo zepta jak zmenit fonty a nikdo se ani neuraci odpovedet, fakt banda kokotu tady

NE Evžen Napsal 16:36 / 19. 7. 2011

Evzen Napsal 14:05 / 6. 07. 2011
100x se nekdo zepta jak zmenit fonty a nikdo se ani neuraci odpovedet, fakt banda kokotu tady

Kup si Kindle a prostuduj manual 😉 a jinak předposledni odstavec clanku … ( a kokot je tady jenom jeden)

Baki Napsal 23:37 / 26. 7. 2011

Zdravim, tak bohužel po prostudování manuálu i tohoto článku pořád nevím, jak si v kindlu změnit ten font. Po nainstalování fontů se mi tam objeví pouze jeden nastavený, ale jak ho změnit, to fakt nevím. Prosím, jako i ostatní tady, o radu, jak na to. Díky

Zdeněk Janeček Napsal 19:03 / 3. 11. 2011

Mohu se zeptat kdy bude ke stažení čeština o amazone kindle 3 3G????
Děkuji za odpověď.

Defo Napsal 03:05 / 19. 12. 2011

Sdělí tu konečně někdo, jak přepnout onen font?

Zuzana Benuskova Napsal 08:23 / 7. 2. 2012

Prosim vas ako sa da z Kindle odhlasit pokusne prihlaseny casopis? Kedze slovenske/ceske v ponuke nie su, skusila som Gazetu wyborczu a teraz za nu musim platit, hoci nemam zaujem. Prepacte mi tuto primitivnu otazku, ale zatial som nenasla nejaky rozsireny navod na pouzivanie, takze tapam cez pokusy.

Peta Napsal 18:40 / 21. 2. 2012

Zdravím lze počeštit i Kindle touch ??

Claire Napsal 14:57 / 20. 3. 2012

Dobrý den,

hned na začátku bych chtěla ocenit tyto stránky – určitě jejich správa a tvoření relevantního obsahu zabere mnoho času – klobouk dolů!

Chtěla jsem se Vás zeptat však na jednu věc – existuje již způsob, jak nahrát vlastní spořiče do Kindle 4? Zaregistrovala jsem rozhraní Duokan, ale příliš mě nenadchl. Lze někde najít a nainstalovat „klasický“ jailbreak?

Mnohokrát děkuji za reakci, přeji krásné jarní dny, Claire.

LooK Napsal 12:13 / 4. 5. 2012

Dobrý den,

když provedu obnovení do továrního nastavení tak budu muset znovu udělat jailbreak? Předpokládám že ano.

Druhá otázka se týka již mnohokrát zmiňovaného přepnutí do jiného fontu. Po provedení instalece dle článku stále zobrazuje pouze možnost jednoho fontu. Může někdo poradit jak se změní font (kombinace kláves, nebo kde v menu se toto nalezne…).

Děkuji za odpověď.

Zlatka Napsal 13:39 / 25. 9. 2012

Ahoj,
Kindle mám už delší dobu, JB nahrán a vše šlapalo jak hodinky. potom chvíli ležel, nebyl čas na čtení.
Teď mi nejde synchronizace, nemůžu vytvořit novou složku a dokonce mi teď blbne i nahrávání knih..poradíte někdo? Zkusit tov. nastavenía znovu nahrát JB?? Díky za odpoveď…

petr Napsal 06:57 / 17. 12. 2012

Ahoj po nahrani cestiny do kindlu mi prestalo fungovat tlacitko MENU cili se se chci zeptat jak resetovat default manualne bez pouziti menu protze se pri nahrani uninstal nemuzu updatovat..azacit tak znovu.diky

Mária Napsal 21:30 / 21. 12. 2013

co delát, když jsem omylem smazala složku documents? Je možné ji tam nejak dostat spátky?

Jiří Dolínek Napsal 18:39 / 6. 1. 2016

Ahoj,
pořád sháním češtinu do Kindle DX.
Poradíte?
Díky,J

Petr Vytlačil Napsal 18:58 / 6. 1. 2016

Bohužel tato čtečka je již stará, takže nepočítejte s tím že již bude.

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné