Čeština pro Kindle Paperwhite 2

Aktuální situace s češtinou pro Kindle Paperwhite 2 je pospána zde, ve většině případů nyní nebudete mít možnost češtinu nainstalovat!

Je to tady. To, co se zdálo být nemožné, je skutečností. Paperwhite 2 umí česky. Až do teď bylo na novém Paperwhite možné používat jen jazyky podporované výrobcem, to se však od teď změní a čeština je opět první. Nebylo to snadné, ale výsledek stojí za to. Nově i čeština pro čtečku Amazon Kindle Paperwhite 1.

David Šmíd ve své volné chvíli připravil češtinu pro čtečku elektronických knih Amazon Kindle Paperwhite 2. Příprava češtiny pro Kindle Paperwhite se zdaařila díky zkušenostem, které získal při vývoji češtiny pro čtečku Amazon Kindle 5.

Tato čeština je určena pro nový Paperwhite 2 označovaný také jako All-New Paperwhite či Paperwhite (2013), rozhodně se nehodí pro starší model známý jako Paperwhite či Paperwhite (2012). Nebude fungovat na jiné verzi firmwaru než 5.4.2 a 5.4.2.1, nicméně instalace na jinou verzi nic hrozného nezpůsobí. Nový model Kindle Paperwhite poznáte podle nápisu na zadní straně, jestliže máte na Kindle Paperwhite nápos Amazon, tak se jedná o nejnovější model této čtečky eknih.

Čeština se do Kindlu nainstaluje namísto britské angličtiny, zůstanou tedy všechny ostatní jazyky, které už v čtečce jsou od výrobce a nebude tak problém přepnout zpátky na americkou angličtinu či jiný jazyk, aniž by bylo nutné cokoliv odinstalovávat.

Jako každé rozšíření pro Kindle i čeština vyžaduje předchozí úspěšnou instalaci jailbreaku, tj. malého šikovného skriptu, který se protáhne škvírou do Kindlu a otevře jeho zadní branku. Pokud jailbreak ještě nainstalovaný nemáte, postupujte podle tohoto návodu.

Instalace jailbreaku

 1. Stáhněte si soubor kindle-5.4-jailbreak.zip a rozbalte jeho obsah někam do svého počítače.
 2. Nakopírujte soubory „bridge.sh“, „jb.sh“ a soubor s podivným dlouhým názvem „Update_jb_$(cd mnt && cd us && sh jb.sh).bin“ do kořene vašeho Kindlu (tj. ne do složky documents, ale na její úroveň), viz obrázek:

  Obsah Kindlu po nahrání instalačních souborů jailbreaku

  Obsah Kindlu po nahrání instalačních souborů jailbreaku

 3. Bezpečně odeberte Kindle z počítače („Bezpečně odebrat“ či „Vysunout“) a odpojte kabel. Pokud nevíte, jak bezpečně odebrat zařízení z počítače, počkejte po nakopírování souborů aspoň tři minuty než odpojíte kabel.
 4. Aktualizujte Kindle (Menu -> Settings, pak znovu tlačítko Menu -> Update Your Kindle).
 5. Pokud je položka menu „Update Your Kindle“ šedivá, restartujte Kindle (Menu -> Settings, Menu -> Restart) a zkuste znovu bod 4.
 6. Po chvíli uvidíte ve spodní části obrazovky nápis **** JAILBREAK **** :

  Jailbreak hlásí, že je nainstalován

  Jailbreak hlásí, že je nainstalován

 7. Hotovo, můžete instalovat češtinu či jiná rozšíření.

Instalace češtiny

 1. Stáhněte si soubor loc_cz_5.4.2-r1.zip a rozbalte jeho obsah někam do svého počítače.
 2. Po rozbalení zipu vyberte soubor končící na _install.bin, např. „Update_loc_cz_5.4.2-rc1_install.bin“. Ten nakopírujte přes USB do kořenu Kindlu (tj. tam, kde se nachází i složka documents), viz obrázek:

  Obsah Kindlu před instalací češtiny

  Obsah Kindlu před instalací češtiny

 3. Bezpečně odeberte Kindle z počítače („Bezpečně odebrat“ či „Vysunout“) a odpojte kabel. Pokud nevíte, jak bezpečně odebrat zařízení z počítače, počkejte po nakopírování souborů aspoň tři minuty než odpojíte kabel.
 4. Aktualizujte Kindle (Menu->Settings, pak znovu Menu->Update Your Kindle) a čekejte, než se instalace dokončí:

  Instalace dokončena

  Instalace dokončena

 5. Pokud je položka menu „Update Your Kindle“ šedivá, restartujte Kindle (Menu -> Settings, Menu -> Restart) a zkuste znovu bod 4.

Čeština samozřejmě obsahuje i plně vybavenou českou klávesnici, stačí si ji vybrat v Nastavení a můžete psát česky. Prostě jen podržíte prst na klávese s písmenem bez diakritiky a v nabídce vyberete požadované písmeno, podobně jako v chytrém telefonu:

Diakritika na české klávesnici

Diakritika na české klávesnici

 

Dalším vylepšením, které lokalizace přináší, je zmenšení nesmyslně širokých okrajů. Pokud by vám přesto vyhovovaly ty původní, nakopírujte soubor original_margins do složky localization na Kindlu a pak čtečku restartujte.

Na co jsem obzvlášť pyšný, je nahrazení původního online překladače Bing, který odmítal překládat do češtiny, překladačem Google Translate:

Google Translate v akci

Google Translate v akci

 

Aktualizace firmwaru na Kindlu s nainstalovanou češtinou může mít nepředvídatelné důsledky, proto jsem do lokalizace zabudoval pojistku, jež by měla aktivně bránit tichým vnuceným aktualizacím ze strany Amazonu.
Ruční aktualizace zůstane funkční, nicméně důrazně před ní varuji. Pokud skutečně chcete svůj Kindle aktualizovat, odinstalujte nejprve češtinu s použitím odinstalačního balíčku (končícího na _uninstall.bin) a aktualizujte firmware.
Jailbreak odinstalovávat nemusíte, naopak doporučuji ho před aktualizací firmwaru zachovat, protože nikdy nevíte, zda půjde na nový firmware opět nainstalovat.

Pokud chcete nainstalovat novou verzi češtiny a ve čtečce již máte starší verzi, není třeba tuto starší verzi odinstalovávat, stačí prostě jen instalovat tu novou.

Pokud budete čtečku s nainstalovanou lokalizací restartovat s připojeným USB kabelem, lokalizace se jednorázově deaktivuje. To je záměrná bezpečnostní pojistka, nejedná se o chybu. Po odpojení kabelu a dalším restartu bude Kindle opět v češtině.

Součástí lokalizace je i uživatelská příručka v češtině. Za poskytnutí českého překladu manuálu, jenž sloužil jako podklad pro tuto příručku, bych rád poděkoval firmě AZ mobil, jmenovitě panu inženýru Pejchovi.

Na překlad jsem naštěstí nebyl sám, velký kus práce odvedl především jeden obětavý člověk, jehož znám pouze pod pseudonymem Ledňák.

Abych předešel dotazům, zda se chystám vytvořit i češtinu pro starý model Paperwhite 1 – odpověď zní: ne. Starý Paperwhite nemám, pořizovat si ho nehodlám a bez testů na skutečném zařízení se takhle velká věc prostě udělat nedá. Nicméně pokud se toho bude chtít ujmout někdo jiný, rád vypomůžu.

Pokud narazíte na jakoukoli chybu nebo budete potřebovat pomoc, neváhejte se ozvat v této diskusi nebo mi napište na email, který najdete v souboru cti-me.txt.


Mohl by se vám hodit i návod pro Kindle Paperwhite 2.

Tip na e-knihy

Komentáře (25)

hemendex Napsal 07:42 / 5. 3. 2014

Chcem podakovat za kvalitnu cestinu, konecne ju mam nielen v Kindle 3 ale aj PW2, ale chcem sa spytat – je aj cesky, resp. (nedajboze) slovensky slovnik? Lebo pri oznaceni slova mi vypisuje „Pro jazyk této knihy nejsov ve vašem zařízení žádne slovníky…“.
A este som si vsimol, ze nie je lokalizovane menu vo webovom prehliadaci, stale je v anglictine.
Kazdopadne, este raz vdaka!

Haku Napsal 15:59 / 13. 3. 2014
Draha.P Napsal 22:53 / 14. 3. 2014

Dobrý večer, prosím o radu přes skype abych si mohla nainstalovat češtinu do čtečky. I když čtu popis mám obavy že to nezvládnu. Díky moc Draha.P

Tealc Napsal 14:42 / 18. 3. 2014

Potřeboval bych češtinu do Kindle Touch ale nikde ji nemohu najít 🙁 Tedy bez češtiny v menu bych se klidně obešel ale co mi hodně chybí je možnost překladu anglických vět v knize do češtiny 🙁

Petr Vytlačil Napsal 14:44 / 18. 3. 2014

Pro Kindle Touch čeština není.

Ledňák Napsal 07:28 / 19. 3. 2014

Ahoj Draho, už ti někdo pomohl? Jestli ne, dej sem skype kontakt, ozvu se. Ledňák

Petr P. Napsal 23:22 / 2. 8. 2014

Prosím o informaci, jestli se dá nějak počeštit čtečka s verzí 5.4.3.2. Moc děkuji za odpověď. Petr

Ogre_RO Napsal 23:49 / 4. 8. 2014

Zdravim, slovencina by nebola ? Pre deti.

Michal Napsal 09:41 / 15. 8. 2014

Ahojte,

neví někdo, kde by se dala sehnat čeština pro Kindle Paperwhite 2 verze 3G?

Díky Michal

Jiří H. Napsal 14:35 / 13. 9. 2014

Ahoj, také by mě zajímalo zda jde nainstalovat čeština pro kindle pw 3G (v.: 5.3.4.) Děkuji

Šárka V. Napsal 18:47 / 30. 9. 2014

Dobrý den,

mám problém s instalací jailbreaku do paperwhite 2 – vše dělám podle návodu, ale píše mi to nějakou chybu 007.

Maroš Dubovský Napsal 19:32 / 30. 9. 2014

Príjemný večer,
chcem poprosiť o radu. Zakúpil som Kindle Paperwhite2 v Nemecku, teraz mám problém, lebo mi stránky v knihe neprehadzuje stranu po strane, ale 5, 4, 7 i viac strán, ako kedy čítačku napadne. Čo sa dá v tomto prípade robiť? Ako sa dá tento problém odstrániť? Mám firmware version 5.4.5.1
Ďakujem

Petr Vytlačil Napsal 09:38 / 1. 10. 2014

Zkuste reset čtečky.

Václav Vapr Napsal 13:52 / 29. 11. 2014

Dobrýden,máme v rodině „novou“ čtečku Kindle Paperwhite 2013.
FW : 5.4.5.1 (2440520001)
Můžete mi poradit kterou variantu češtiny mohu použít pro počeštění?
Nejsem zrovna expert přes PC a mám obavy, abych něco nepokazil.
Jailbreak je vždy stejný?
Prosím o podrobnější návod.Je-li pořád stejný jako od p.Vytlačila,snad si poradím.
Děkuji za radu – Vapr.

biglicek Napsal 19:17 / 10. 12. 2014

Dakujem za vsetko. Funguje bezchybne! 🙂

Kateřina Foudová Napsal 11:40 / 27. 4. 2015

Dobrý den, existuje již čeština pro Kindle 6 ? Pokud ano mohu poprosit o nějaký aktuální odkaz? Děkuji K.

Petr Vytlačil Napsal 13:32 / 27. 4. 2015

Dobrý den, čeština pro tento model Kindle není k dispozici.

Irena Napsal 12:07 / 25. 5. 2015

Dobrý den chci se zeptat mám už přes rok Kindle paperwhite a bojím se že až mi dojde baterie ve čtečce že mi bude k ničemu. Tak se chci zeptat jestli se dá ve čtečce baterie nějak vyměnit a jestli to dokážu sama nebo to musí být někde v servisu? Pokud ano tak kolik by to asi stálo? Děkuji prosím za odpověď. Irena

muk Napsal 09:41 / 3. 6. 2015

„Dobrý den chci se zeptat mám už přes rok Kindle paperwhite a bojím se že až mi dojde baterie ve čtečce že mi bude k ničemu“

Jak jako dojde? Tim jako myslite, az baterie prestane fungovat? No tak to je snad posledni vec, o kterou bych mel starost.

Tom K. Napsal 16:10 / 28. 6. 2015

Dobrý den. Mám bohužel nainstalovanou verzi 5.6.2.1 a donwgrade mi nejde. Jak to vypadá s češtinou do této verze. Děkuji za odpověd.

Premek A. Napsal 23:19 / 16. 11. 2015

Dobrý den. Mám Kindle Paperwhite 2 z roku 2014 s firmware 5.6.2. Dá se pro tuto verzi nainstalovat čeština? Našel jsem ji jen pro verze 5.4.2. až 5.4.4. Díky za odpověď

svatopluk Napsal 17:24 / 9. 2. 2016

dobrý den,prosím je čeština k dispozici pro kindle firm ware 5.6.1.1. …děkuji

Pajonk Vladimír Napsal 12:46 / 6. 6. 2016

Prosím Vás je aj čeština na firmware 5.6.2.1 ? dakujem za pomoc 🙂

salonka Napsal 11:56 / 7. 6. 2016

dobrý den,prosím je čeština k dispozici pro kindle firm ware 5.7.4. …děkuji mnohokrát

Roman Napsal 10:36 / 24. 10. 2016

Dobrý den, mám firmware 5.6.1.0.2 na kindle paperwhite jedná se o paperwhite 2. Můžu si podle Vašeho návodu stáhnout češtinu do své čtečky. Děkuji-

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné