Kindle Paperwhite 3 (2015) – RECENZE

Recenze Kindle Paperwhite 3 (2015) – nová čtečka e-knih s E Ink displejem o rozlišení 1440 x 1050 px a jemností 300 ppi

Je mi ctí vám představit, už třetí model čtečky Kindle Paperwhite 3. Všechny předchozí modely mám doma a stejně, tak jako nyní jsem se těšil, až je budu mít možnost otestovat a napsat na ně recenzi. Díky tomu mám s čím srovnávat. Recenzi Kindle Paperwhite 3 vezmu trochu ze široka, aby nebyla pouze o srovnávání se starším modelem Kindle Paperwhite, ale přinesla více obecných informací pro nováčky, kteří teprve o koupi nějaké čtečky e-knih uvažují.

Kindle Paperwhite 3 (2015)

Tato čtečka e-knih je opravdu horká novinka, která se začala v zahraničí prodávat teprve nedávno a na českém trhu se objeví během pár dnů. Jde již o třetí generaci čteček Kindle Paperwhite od společnosti Amazon. Vzhledem k této historii PW je předpoklad, že se návrháři ponaučili z předchozích chyb (problémy s E Ink displeji) a na trh vypouští vyladěnou čtečku e-knih.

Jako v každé recenzi, tak i nyní se soustředím na ty nejdůležitější vlastnosti čteček e-knihy. Těmi jsou: ergonomie čtečky (uživatelská přívětivost, odezva systému, ovládání), kvalita E Ink displeje a poměr pořizovací ceny a užitkové hodnoty.

Kindle Paperwhite 3 přichází s těmito parametry:

  • Displej: E Ink displej Carta (nejnovější technologie)
  • Rozlišení displeje: 1050 x 1440 px
  • Jemnost displeje: 300 ppi
  • Rozměry: 169 mm x 117 mm x 9,1 mm
  • Váha: 205 gramů (verze s 3g modulem: 217 gramů)
  • Vnitřní paměť: 4GB (nelze rozšiřovat paměťovou kartou)
  • Výdrž baterie: kolem 6 týdnů, když budete denně číst 0,5h
  • Konektivita: Wi-Fi (802.11b, 802.11g, or 802.11n)
  • Podporované formáty: Kindle Format 8 (AWZ3), Kindle (AZW), TXT, PDF, MOBI, PRC, HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP
  • Obsah balení: manuál (není v češtině), USB 2.0 kabel pro nabíjení nebo připojení k počítači

Amazon Kindle Paperwhite 3

Ergonomie a uživatelské rozhraní Kindle Paperwhite 3

Čtečka e-knih Kindle Paperwhite 3 váží 205 gramů a její rozměry jsou 169 mm x 117 mm x 9,1 mm. Svými rozměry ji nelze porovnávat s luxusním modelem Kindle Voyage nebo drobečkem PocketBook Sense (Kenzo). Nicméně z vlastní zkušenosti vím, že váha Kindle Paperwhite 2 (tu vlastním) v tomto případě Paperwhite 3 je naprosto v pohodě.

Zadní strana Kindle Paperwhite 3 je pogumovaná, čtečka díky tomu působí velmi dobře na dotyk a nemá tendenci sklouzávat z ruky. Tento plast je opravdu příjemnější než ten, který se používá u čteček PocketBook. Novinkou u KP3 je, že i přední strana čtečky tedy rámeček kolem E Ink displeje je pogumovaný, touto vlastností nedisponoval ani jeden ze starších modelů Kindle Paperwhite (1, 2). Tato změna přispívá k lepšímu pocitu z materiálu a pozitivně přispívat proti sklouzávání.

Kindle Paperwhite 3 VS Kindle Paperwhite 2

U KP3 nehledejte tlačítka, čtečka je vybavena pouze jedním tlačítkem, které slouží pro spuštění nebo vypnutí čtečky. Veškeré ovládání čtečky je realizované přes dotykový displej. Dotyková vrstva a celkově odezva Kindle Paperwhite 3 je skvělá, čtečka velmi rychle reaguje na požadavky a s přesností není problém. Oproti staršímu modelu Kindle Paperwhite 2 mi nový model přijde o něco málo rychlejší. Tato rychlost se projevuje i při překreslování displeje.

Jak, už jsem zmínil, čtečka se ovládá přes dotykový displej. Někteří majitelé čtečky e-knih nedají dopustit na mechanická tlačítka, osobně jsem je nikdy nepostrádal a na dotykové ovládání jsem si velmi rychle zvyknul. Někdo by řekl, že se bude displej špinit, ale tento problém jsem zatím nezpozoroval. V dnešní době tabletů a chytrých mobilů mi přijde i intuitivnější dotykové ovládání, když na vás číhá u těchto zařízení, které většina lidí již používá denně.

Uživatelské prostředí a čeština

U čtečky Kindle Paperwhite 3 neočekávejte české rozhraní, bohužel Amazon na nás stále zapomíná. Při prvním spuštění čtečky projdete základní nastavení, kde v prvním kroku si volíte jazyk rozhraní čtečky. Zde naleznete angličtinu, němčinu a dalších pár jazyků. Pokud umíte trochu anglicky, ale i když neumíte, tak při menší snaze se čtečku naučíte rychle ovládat i bez této znalosti.

Dříve bylo možné do čteček Amazon Kindle instalovat pomocí hacku češtinu, ale u nejnovějších modelů tato možnost zatím není.

Kindle Paperwhite 3

Kindle Paperwhite 3 nabízí mnoho zajímavých funkcí a především kvalitně propracované ty, které jsou při čtení nejdůležitější. Uživatel má možnost měnit velikost písma, volit typ fontů, velikost řádkování nebo velikost prázdného prostoru mezi textem a rámečkem čtečky.

Celkově uživatelské prostředí je velmi příjemné a intuitivní, na úvodní stránce má uživatel přehled na posledy čtených knih, u každé e-knihy nebo dokumentu vidí, jak daleko se nachází. Na výběr je možnost zobrazit e-knihy s náhledy obálek nebo pouze jako seznam.

Při čtení e-knihy může uživatel vytvářet záložky, poznámky, označovat části textu nebo využít slovníku a nechat si vypsat více informací o vybraném slově, případně najít jej ve Wikipedii nebo na internetu.

Čtečka Kindle Paperwhite může být i vhodným pomocníkem pro výuku cizích jazyků, jak už jsem zmínil, nabízí anglický a německý výkladový slovníky a při trochu snahy do čtečky můžete nainstalovat i překladový slovník (EN-CZ, DE-CZ atd..). Systém nabízí i funkci Vocabulary Builder.

Displej a osvícení Kindle Paperwhite 3

Než se mi do rukou dostala čtečka e-knih Kindle Paperwhite 3, už jsem přečetl několik zahraničních recenzí. Ty ve mně navodili nemalé očekávání. Ve všech totiž čtečku Kindle Paperwhite 3 hodnotili velmi kladně. Vyzdvihovaly E Ink displej s velkým rozlišením, jemností a kvalitním osvícením displeje.

A musím říct, že mé nemalé očekávání bylo naplněno. Čtečka Kindle Paperwhite 3 má opravdu úžasný displej. Ten je nejnovější technologie E Ink Carta, nabízí 300ppi (počet bodů na palec) a rozlišení 1440 x 1050px. Starší model Kindle Paperwhite 2 měl 212ppi a rozlišení 1024×768.

Konkurenční čtečky ve stejné cenové kategorii nebo i dražší oproti KP3 zaostávají a nabízí displeje s menším rozlišením nebo starší technologií E Ink Pearl.

Jemnost a rozlišení u Kindle Paperwhite 3 jde opravdu znát, písmo je nádherně ostré. Rozdíl vykreslení písma oproti Kindle Paperwhite 2 není, tak markantní, protože už tento model má skvělý displej, ale rozdíl je zde opravdu vidět. V porovnání se starší technologií E Ink Pearl bude rozdíl ještě větší.

Kindle Paperwhite 3

Písmo je opravdu tmavé a pozadí úžasně světlé, jako list papíru. Na fotce níže je vidět porovnání Kindle Paperwhite 3 a Kindle Paperwhite 2. Obě čtečky mají nastavené osvícení displeje na stejnou hodnotu a lze vidět rozdíl v pozadí. Novější model KP3 má pěkné světlé pozadí zatímco KP2 má nádech do žluté barvy.

Kindle Paperwhite 3

Osvícení displeje Kindle Paperwhite 3

Kindle Paperwhite 3 má velmi pěkné osvícení displeje. Světlo je rovnoměrně, při intenzivnějším zkoumání je vidět nepatrný přechod na spodní části displeje. Ten je vysoký asi tak centimetr a vychází od diod, které jsou umístěny na spodní části displeje. Při běžném užívání čtečky a čtení e-knih si toho uživatel vůbec nevšimne, musí se na to opravdu soustředit. Na fotce vypadá tento přechod hrozivěji než ve skutečnosti. Čmouhami a nerovnoměrným osvícením trpěl první modely Kindle Paperwhite.

Intenzitu osvícení máte možnost regulovat, k dispozici je 24 stupňů intenzity. Za denního světla můžete mít osvícení nastavení na minimální hodnotu, ale během dne při horších světelných podmínkách si můžete přisvítit na displej. Zajisté můžete číst i v noci.

Nové písmo Kindle Bookerly

Kindle Paperwhite 3 má nové písmo Kindle Bookerly. Toto písmo převzalo nejlepší vlastnosti nejoblíbenějších písem v tištěných knihách a sloučilo do jednoho písma, které je přizpůsobeno pro digitální zařízení s E-Ink displeji, ale i zařízení jako tablety a chytré mobily. Písmo je opravdu velmi pěkné a určitě jej začnu používat pro svoje e-knihy.

Nové písmo Kindle Bookerly

Cena Kindle Paperwhite 3

Nový Kindle Paperwhite 3 se na Amazon.de prodává za 119,99 EUR což je kolem 3 300 Kč + poštovné. Toto je výborná cena za čtečku e-knih s tak úžasným E Ink displejem, osvícením displeje a dotykovým ovládáním. V ČR se bude čtečka prodávat kolem 3 900 Kč včetně DPH. Obě ceny jsou za čtečky s reklamou, ta vůbec ničemu nevadí a zobrazuje se pouze jako spořič obrazovky a na úvodní stránce.

Pokud byste měli zájem o Kindle Paperwhite 3 z Německa, tak vás musím upozornit, že Amazon.de nezasílá zakoupené čtečky Amazon Kindle přímo do ČR, takže si budete muset prvně založit virtuální adresu v Německu (zdarma) a na tu si nechat čtečku zaslat. Následně si čtečku z této virtuální adresy necháte přeposlat do ČR. Včetně poštovného to vyjde na 120 Kč.

Finální verdikt

Kdybych nyní nedisponoval žádnou čtečkou e-knih a uvažoval o investici kolem 3000 Kč do čtečky e-knih určitě bych si pořídil, Kindle Paperwhite 3. Pro její skvělý displej, rozumné rozměry, váhu a rychlý operační systém je to nejlepší volba v poměru cena a užitková hodnota.

Vzhledem k tomu, že jsem majitelem Kindle Paperwhite 2, tak bych zatím s koupí nového modelu počkal do doby, než mi čtečka umře a budu nucen pořídit jinou. Zatím by mi, ale investice přišla zbytečná. Takže teď budu ještě několik dní Kindle Paperwhite 3 testovat a pak uvažovat co s ní nebo co s KP2 .-)

Tip na e-knihy

Komentáře (66)

blanquefort Napsal 12:51 / 17. 7. 2015

:-). Mam Kindle 3. generacie co a stale funguje, takze ak by som mal cakat kym mi umrie nekupil by som tak skoro novy. Dovodom na kupu noveho tak musi byt skor nejaka pridana hodnota – podsvietenie, farba, rozlisenie …
Problem je ze technologia je zjavne dostatocne dobra uz rad generacii, tak aby vznikol dopyt po niecom novsom, musi viac snazit marketing :-).

Petr Vytlačil Napsal 13:17 / 17. 7. 2015

Kindle 3 je skvělá čtečka, naprosto dostačující pro běžné čtenáře. Vášniví čtenáři ocení osvícení displeje a lepší displej. Všechno je to otázka priorit a finančních možností .-)

Marek Napsal 17:51 / 17. 7. 2015

Díky za recenzi. Dá se někde stáhnout nový font Bookerly na vyzkoušení na starším Kindlu?

Ondra Napsal 21:21 / 19. 7. 2015

Diky za recenzi! V soucasne dobe mam prvni Kindle Paperwhite – je tento treti model rozumnym duvodem k upgradu?
A druha otazka, jde mi ciste o Vas nazor, paklize uplne pomineme cenove hledisko, byl by Vas favorit KP3 nebo Voyage? Cetl jsem, ze Voyage displej nepusobi tak „papirovym“ dojmem…
Diky za odpovedi

Petr Vytlačil Napsal 09:38 / 20. 7. 2015

Dobrý den, měl jsem na testování Kindle Voyage a nyní i Kindle Paperwhite 3. Voyage má mnoho zajímavých funkcí a vlastností. Voyage: Skvělý rozměr a váha, přepínání stránek pomocí speciálních tlačítek. Velmi dobrý displej, na který někteří nadávají, protože nebyl 100%, mnou testovaný kus byl skvělý. Nicméně z mého pohledu Kindle Paperwhite 3 bych doporučil raději, osobně tlačítka nepotřebuji, váha mi vyhovuje, větší rozměry mi nevadí a displej je úžasný. K tomu přihlídnu na cenový rozdíl a vítěz je jasný.

Jan Vydra Napsal 12:03 / 20. 7. 2015

Mám dotaz, zda má kindl 3, text to speech.

Petr Vytlačil Napsal 12:32 / 20. 7. 2015

Nemá, protože čtečka nedisponuje výstupem na sluchátka ani reproduktory.

Simona Smejkalová Napsal 10:57 / 24. 7. 2015

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. V recenzi píšete, že displej u KP3 je více bílý než u KP2, kde působí nažloutle. Ale i většina knih má nažloutlý papír, nebolí tedy z bílého podkladu na KP3 oči?

Petr Vytlačil Napsal 11:13 / 24. 7. 2015

Nene je to výborné, to se nebojte, že by z toho boleli oči nebo to mělo spíš negativní efekt. Opravdu displej Kindle Paperwhite 3 je lepší.

Filip Napsal 01:06 / 2. 8. 2015

Nedávno mi na mém 2,5 roku starém Kindle 5 odešel displej. Sám si na opravu netroufám, a od někoho, kdo si troufá, by stála min. 1000 Kč (a to ještě přes známost, jinak jsem viděl i ceny okolo 1800 Kč). Kdyby měl Amazon v nabídce něco srovnatelného s Kindle 5, tak neváhám. Ale současný základní Kindle je taková ošklivá rozměrná cihla, která se s elegantním tělem pětky se vůbec nedá srovnávat, jakkoliv má výbornou cenu. Volba tak padla na více než dvakrát dražší Paperwhite 3. Byť mi takřka 3 tisíce přijde za čtečku dost peněz, tahle recenze potvrdila, že jsem s dnešní objednávkou neprohloupil :).

Katka Napsal 14:45 / 22. 8. 2015

Dobrý den, uvažuji nad koupí Kindle 6 touch anebo KP3. Ráda bych, aby šly na čtečce pohodlěn číst knihy pdf formátu (stažené z internetu). Mohu poprosit o radu? Děkuji

Jan Pšenička Napsal 22:49 / 16. 9. 2015

Dobrý den, o koupi moc moc uvažuji, možná mám hloupý dotaz – prodává se „verze s reklamou“. Na nepodporovanou verzi, tj. bez reklamy, jsem vlastně nikde ani nenarazil. Píšete, že ničemu nevadí, že se zobrazuje jen jako spořič obrazovky – znamená to, že si tam nemohu nastavit vlastní obrázek? Nebo je tam trvale nastavena nějaká reklama typu „nakupujte u amazonu“ či tak něco? Nebo se tam ty obrázky nějak střídají? A co je na nich? Díky za odpověď.

Petr Vytlačil Napsal 08:59 / 18. 9. 2015

Dobrý den, spořič obrazovky nikdy nešel nastavit, pouze po pomoci speciálního hacku. Takže se vám nyní na čtečce s reklamou budou zobrazovat různé reklamy, jde většinou o pěkné fotky s nějakým textem. Nicméně je to absolutně jedno, protože na čtečce hlavně čtete a nedíváte se na spořič .-)

ondra Napsal 09:22 / 21. 9. 2015

chapu ze nekteri zaslepeni fandove vidi na svem milackovi jen to nejlepsi… ale o tretinu vyssi cena nesponzorovane kp3 proti pb626lux3 pri realiticky postrehnutelnejch vpodstate stejnejch parametrech displeje hovori jasnejsi reci nez „laska a loajalita k brandu“

stejne tak je jasne ze jeffovi soudruzi v amazonu jiste nejsou tak hloupi aby davali slevu za neco co jim neprinasi zisk, takze reklamy proste jsou otrava a svuj dil pozornosti, kterej danej ctenar pak i nalezite zaplati oblbnutou mysli, si vezmou

Petr Vytlačil Napsal 23:13 / 24. 9. 2015

Reklama nicemu nevadi, vsak na ctecce ctete tak vas neotravuje. Kazdy at si koupi jakou ctecku chce rozhodnuti je jen na nem co mu vyhovuje a kolik chce investovat. Kindle Paperwhite 3, ale povazuji za nejlepsi volbu za danou cenu.

Pavla Napsal 14:05 / 5. 10. 2015

Ahoj. Chtěla bych si koupit čtečku a rozhoduji se mezi Kindle paperwhite 3 a PocketBook Touch Lux 3 (626). Chci to především na čtení e-knih, ale občas i na četbu a kontrolu textů v pdf, ideálně i s možností vkládání poznámek apod. Mohli byste mi poradit, kterou čtečku zvolit? V současné době nemám žádnou. Díky

Petr Vytlačil Napsal 11:24 / 6. 10. 2015

Obecně ani jedna ze čteček nebude moc vhodní pro čtení PDF a ještě k tomu vytváření poznámek. Poznámky lze pohodlně tvořit u e-knih v jiném formátu než PDF. Editaci PDF doporučuji řešit spíš na tabletu. Nicméně, trochu lepší podporu zobrazování PDF mají čtečky PocketBook. Jinak bych volil pro čtení běžných knih Kindle (vlastní zkušenost).

Machač Napsal 12:59 / 17. 10. 2015

Písmo Bookerly mi nedávno přistálo v Kindle Paperwhite 2 v rámci nějaké aktualizace. Mohu potvrdit, že vypadá dobře. Oproti písmu Caecilia má výraznější tučný text a kurzívu.

Má ovšem jisté nedostatky v kerningu – projevuje se to u některých slov větší mezerou mezi písmeny.

Zvyk je zvyk – osobně zůstávám věrný písmu Caecilia.

Karel Kostelecký Napsal 11:31 / 27. 11. 2015

Včera jsem dostal novou čtečku kindepaparwhite 3 a potřebuji poradit,jak ji zprovoznit.Už nad tím sedím celé dopoledne.Prosím poraďte.Díky

Petr Vytlačil Napsal 15:09 / 28. 11. 2015

Bohužel to je moc obecný dotaz. Čtečku zapněte, jestli neumíte moc anglicky poproste někoho ať vám pomůže se základním prvotním nastavením a potom, už stačí koupit e-knihy nahrát si je do čtečky přes kabel a číst .-)

Jana Napsal 19:51 / 25. 12. 2015

Dobrý den, čtečku jsem dostala jako dárek a mám asi hloupý dotaz. Ale když jsem v obchode hledala knihy, našla jsem jen v AJ. Existují i ceske verze? Nebo jak seženu českou knihu?
Děkuji za info Jana

Petr Vytlačil Napsal 01:45 / 27. 12. 2015

České knihy kupujte v českých obchodech, například rájknih.cz nebo plamknihy a jiné.

Svamal Napsal 23:39 / 6. 1. 2016

Kindle Paperwhite 3 jsem dostal na vánoce. Vše je bezva a souhlasím s uvedenou recenzí, ale co mne zaráží je uváděná velikost paměti 4 Gb. Ta moje má necelých 3,2 Gb – po resetu zařízení. Nemyslím si, že operační systém potřebuje skoro 1 Gb pro sebe. Ví někdo jak to teda je? Nebo už se zaokrouhluje nahoru od 1.

Petr Vytlačil Napsal 14:22 / 7. 1. 2016

Dobrý den, vždy se uvádí kompletní velikost paměti bez toho, aby se odečetl prostor, který využije operační systém atd. Takže máte pravdu je to 4GB bez prostoru pro OS což odpovídá vašemu reálnému prostoru. Stejně tak to mají ostatní výrobci.

Peter Napsal 21:01 / 7. 1. 2016

Dobrý deň,

uvažujem nad čítačkou a favoritom je KP3. Chcel by som sa spýtať na pár vecí:
nejaký normálnejší rozdiel medzi KP3 a Voyage. Z 20.7. p.Vytlačil uviedol nejaké rozdiely, ale spomenuté vlastnosti na kúpu Voyage nestačia.
je možné na KP3 vypnúť podsvietenie a čítať bez podsvietenia?
kedy by bolo možné asi očakávať novú verziu KP?

Ďakujem za odpoveď.

Petr Vytlačil Napsal 11:42 / 8. 1. 2016

Dobrý den,
investice do Kindle Voyage nemá smysl, kromě technologických fičur nic výrazně lepšího čtenáři nepřináší. Kindle Paperwhite 3 je lepší investice z pohledu užitkové hodnoty a pořizovací ceny. Kindle Paperwhite nový jen tak podle mě nebude, nemají důvod. Je to výborná čtečka s top E Ink displejem a Amazon nemá důvod za každou cenu měnit jen design atd. kvůli marketingu. Osvícení jde nastavit na nejmenší hodnotu, ale vždy trochu svítí, to ale vůbec nepostřehnete.

Staňa Napsal 19:25 / 11. 1. 2016

Dobrý den,
dnes jsem si pořídil paperwhite 3 a docela dost mě překvapilo, že nepodporuje PDF reflow, což je pro mě docela dost nepříjemný nedostatek. Nevíte, plánuje vůbec amazon tuhle funkci zavést nebo dá se to nějak obejít? Díky za odpověď

Petr Vytlačil Napsal 13:26 / 12. 1. 2016

Dobrý den, ano PDF reflow Paperwhite nemá. Můžete zkusit využít nativní převod do PDF (lepšího pro Kindle). Nastavte si Send To Kindle (návod zde najdete) a následně si zašlete PDF do čtečky a do předmětu e-mailu napište convert. E-kniha se převede do lepšího PDF.

Jozef Napsal 17:50 / 2. 2. 2016

Ako stáhnout a instalovat nový font Bookerly do Paperwhite 2 v.5.4.2. s jailbreakem/češtinou ?

Markéta Zelenková Napsal 15:54 / 5. 2. 2016

Měla jsem PocketBook Touch Lux 632, nebo tak nějak 🙂 a teď (po mechanickém zničení displeje) jsem si koupila Kindle Paperwhite 2. Je nesrovnatelně lepší a to nemám jakýkoli zájem jim dělat reklamu. Ale rychlost obracení stránek byla pomalá, to po čase rozčiluje. Velmi často se mi zasekávala, několikrát týdně, pomalé otevírání… Prostě mi to přijde nebe a dudy… A přišlo mi to (ta rychlost a citlivost dotykového displeje) rozdílná už v obchodě, ale říkala jsem si, že to musí být jen tím ukázkovým kusem, když Pocketbooky všichni tak chválí… Nebylo…

David Napsal 16:18 / 13. 2. 2016

Dobrý den. Kindle 3 jsem už vyzkoušel a mohu potvrdit vše z předchozí recenze. Má minulá čtečka Kindle mi byla ukradena a měl bych dotaz : Je možné ukradenou čtečku nějak na stránkách Amazonu zablokovat, abych aspoň trochu znepříjemnil používání „nálezci“ ? Účet na Amazonu mám, jen si absolutně netrufám na anglický rozhovor po telefonu.

Petr Vytlačil Napsal 15:27 / 14. 2. 2016

Dobrý den,
Bohužel s tímto nemám konkrétní zkušenost, ale teoreticky by to jít mohlo. Když prokážete, že čtečka je vaše a přihlášena k vašemu účtu. Minimálně ji můžete ze svého účtu deregistrovat, ale to moc škody nezpůsobíte. Ale neztrácejte s tím čas, užívejte si nové čtečky.

josej vondra Napsal 17:03 / 15. 3. 2016

Dobrý den,k Vánocům 2014 jsam dostal kindle paperwhite/asi 2/ a velká spokojenost ,včera jsem četl a dnes nic,nejde zapnout/snad je vybitá a připojil jsem ji k PC,ale neobj.se obrázek dobíjení/.Při pokusu o zapnutí se krátce rozsvítí zelená kontr.a zhasne.Neví někdo co s tím?děkuji

petr Napsal 09:20 / 18. 3. 2016

Tohle je spíš reklamní článek než recenze. Nedávno jsem si PW3 koupil a jsem z něj docela zklamaný. Displej je hezký a čitelný v podstatě jen na dobrém světle. Tam nemám výhrad. Jenže při jen trochu horším světle je nutné zapnout podsvícení a to je kámen úrazu, protože je nepříjemně namodralé a čtení není příjemné. Při nízkém podsvícení je díky jeho modrému odstínu displej málo kontrastní a špatně se čte, při vyšším je sice bělejší, ale nepříjemně oslňuje. V podstatě neznám situaci, při které by mi bylo použití podsvícení příjemné na čtení.

Petr Vytlačil Napsal 13:09 / 18. 3. 2016

Dobrý den, opravdu nejde o reklamu, ale recenzi. Obecně vše je o subjektivním pocitu z používané věci, Vám něco nemusí vyhovovat a dalších 1000 uživatelů bude naprosto spokojených. Je možné, že jste měl vadný kus, což nikdy nelze 100% zaručit u tak velké výroby zařízení. Nicméně já osobně mohu říct, že jsem měl několik kusů Kindle Paperwhite 3 a vždy byly v pořádku a nikdo si nestěžoval na podobné problémy. Můžete, ale zkusit jiné značky je jich mnoho na trhu. PocketBook nemá špatné čtečky, Booken atd.. třeba budete spokojenější.

Jirka Napsal 10:41 / 21. 3. 2016

Mám KP1, ale ta přepínací tlačítka bych tam stejně bral. Prostě aby byly obě možnosti

petr Napsal 00:17 / 25. 3. 2016

Tak ještě něco doplním. Dostal se mi do ruky další kousek PW3 a je fakt, že mezi displeji je značný rozdíl. Zatímco ten můj je spíš bílý, až namodralý, ten druhý je výrazně nažloutlý. Překvapivě na tom nažloutlém displeji se mi čte líp, při stejné úrovní podsvětlení je na první pohled kontrastnější a tolik neoslňuje. Handicapem druhého kousku je, že jedna z LEDek má žlutější barvu, takže levá čtvrtina má jiný odstín než zbytek displeje.
Tím chci říct, že natrefit na pěkný displej je tak trochu loterie. Viz recenze nespokojených uživatelů na amazon.de.

Petr Vytlačil Napsal 20:48 / 28. 3. 2016

Je to tak jak píšete, bohužel tento problém se projevuje u všech výrobců čteček e-knih. E Ink displeje z výroby nejsou v identické kvalitě a z výroby čtečky také nelezou se stejnou kvalitou osvícení displeje atd. Já jsem měl vždy naštěstí kliku a neměl jsem se žádnou čtečkou problém nebo displej nebyl ve stavu, který by byl nepříjemný pro čtení, mluvím o čtečkách Kindle, PocketBook.

Tomáš Napsal 20:19 / 15. 4. 2016

Uvažujem nad kúpou svojej prvej čítačky a táto KP3 vyzerá asi najlepšie. Chcem sa ale opýtať ako je to s podporou formátov a ich konverziou. Mám stovky kníh vo formáte PDB, ale nedočítal som sa že KP3 ho podporuje. Ako tam teda tieto knihy dostanem tak aby som ich mohol čítať? Ďakujem.

Petr Vytlačil Napsal 13:59 / 22. 4. 2016

Kindle Paperwhite 3 nepodporuje přímo PDB musíte si knihy v tomto formátu převést do mobi neb o awz. Pro převod můžete využít zdarma program Calibre nebo online převody (https://cloudconvert.com) atd. O Cloud convert a calibre jsem již psal, tak prohledejte ebooky.cz

Michal Napsal 14:55 / 22. 4. 2016

Dobrý den, koupil jsem si KP3 pred týdnem. Je to má první e-čtečka. Všechno špičkový, text se krásně zobrazuje, formáty taky do pohody a ty co tam nejdou tak se dají lehce zkonvertovat. Akorat mam jednu otázku: V jakém formátu musi byt kniha aby mě to zobrazovalo stránky a mohl bych si aji vybrat určitou stránku? Ukazuje me to dole jenom lokace(location) a pri výběru go to je kolonka page šedá. Format mam mobi. Nemam s tim vubec žádný zkušenosti tak děkuji za každou radu či postřeh 🙂

Michal Napsal 20:09 / 22. 4. 2016

Dobrý den, koupil jsem si KP3 před týdnem. Je to má první e-čtečka takže nemám žádné zkušenosti. Je výborná, displej nádhera, formáty taky do pohody. No čtení jedna báseň 🙂

Jen se chci zeptat: V jakém formátu musí být kniha aby se mě ukazovali čísla stránek? Dole se mě ukazují procenta a lokace (location).

Nemůžu nikde najít nastavení aby tam bylo číslo stránky. A když dám Go To a dám page or location tak to page zešedne a hotovo. Četl sem někde že některé knihy stránky nemají ale to se mě nějak nezdá protože na Androidu v Cool readeru si to krásně stránky spočítalo a když se změnil text tak aji přepočítalo.

Nenašel jsem k tehle čtečce žádnou diskusi tak píšu sem.
V čtečkách jsem nováček tak děkuji za každou radu či postřeh….

Miroslav Polčin Napsal 18:35 / 1. 5. 2016

to: Michal (napsal 20:09 / 22.4.2016)
Kindle Paperwhite 3, fw: 5.7.4
Při čtení se zobrazuje v levém dolní rohu buď např. Loc 22 a v pravém dolní rohu pak např. 1%, po ťuknutí špičkou prstu na nápis Loc 22 se tento změní na číslo stránky, čili Page 3 ( a v pravém dolní rohu opět procenta, 1%), po dalším ťuknutí se zobrazí text Learning reading speed… (tj. „Učím se rychlost tvého čtení…“) a vpravo opět procenta, po dalším ťuknutí zmizí informace i v levé i v pravém dolním rohu, a po dalším ťuknutí do levého dolního rhu ( teď prázdného) se opět objeví text např. Loc 22 a pak se to už v popsané sekvenci opakuje.

Nikol Napsal 20:19 / 25. 5. 2016

Ahoj, mám KP3 a chtěla bych se zeptat, zda je možné vůbec vymazat přečtené knihy ze čtečky tak, aby tam vůbec nebyly. Když dlouze přidržím prst na knize, lze dát „Remove“, ale kniha tam stejně zůstane.. Díky moc.

Yasin Napsal 12:24 / 20. 10. 2016

Dobrý den,
Potřebuji čist několik učebnici se obrazem, mám tablet ale je mi Vádi reflexní displej. chtěl bych se jen zeptat jestli místo tablet můžu přečist přes čtečky. vím že obrazky nebude barevní ale je mi nevadí. prosím jestli poradíte jaké čtečky je vhodné pro učebnici.
S pozdravem

Petr Vytlačil Napsal 21:22 / 20. 10. 2016

Možná vás zklamu, ale čtečky nejsou nejvhodnější pro čtení technických knih například ve formátu PDF. PDF je nevhodný formát pro čtečky, pokud uvažujete o čtení takových dokumentů, tak bych doporučoval překousnout reflexní displej. Možná by nebylo od věci zkusit si nahrát knihy co čtete k někomu kdo čtečku vlastní a zkusit jak vám to bude vyhovovat. Osobně také používám tablet na odborné texty plných grafů, schémat, ukázkových kódů k programování atd. Čtečku pro běžnou beletrii a knihy u kterých vím, že jsou ve vhodném formátu, což PDF není nejlepší.

Velvet Napsal 01:38 / 30. 10. 2016

Zdravím. Uvažuji o KPW3. Mám čtečku PB 612 a rozhodla jsem se inovovat. Už kvůli osvětlenému displeji, nebo wifi. K jsou prý držáky a je pravda, že já chci hlavně číst a mít bytelnou čtečku, na kterou se nebudu muset bát sáhnout bez rukaviček.
Jde mi hlavně o převod formátů. Z devadesáti procent mám ve čtečce vlastní tvorbu a také postahovanou od jiných autorů, kteří zveřejňují na netu. Abych byla konkrétní, většina je v DOC a pdf (neskenovaný). U PB nebyl problém s DOC a pdf jsem si převáděla do e-pub. Vím, že Kindle tohle neumí a že je nutná konverze, ale přesto se ptám: nedělá to pak neplechu? Pokud to převedu do mobi, či jiného podporovaného formátu? Popř. existuje možnost z mých dokumentů vytvořit knihu přímo pro Kindle? Zkoušela jsem Doc převést na mobi a spustit v PB, ale v tomto případě se text poněkud rozháže – neumí rozdělovat slova – v praxi to vypadá tak, že některá řádka také končí v polovině, protože následující slovo je příliš dlouhé, aby se tam ještě vešlo a automaticky se posune na další řádku. Upřímně je to dost rušivé a nerada bych zrovna na tohle dojela. Máte s tím prosím zkušenosti? A co diakritika u českých názvů knih? Děkuji

Petr Vytlačil Napsal 11:58 / 30. 10. 2016

Dobrý den, zašlete mi na email: info@ebooky.cz eknihu která byla převedena a měla jste problém se zalamováním textu. Otestuji ji na svém Kindlu. Nicméně pro převod na formát Kindlu je mnoho možností. Buď využít program Calibre (vužijte vyhledávaní na ebooky.cz najdete články), případně vužít online služby pro převod CloudConvert (také článke zde) nebo služby Send To Kindle přímo od Amazonu, kdy dokumenty pošlete na váš speciální Kindle email a nastavíte, že se má převést aby byl DOC čitelný. Článek o Send To Kindel také naleznete zde.

Vladislav Burgr Napsal 19:00 / 2. 12. 2016

Dobrý den, v článku píšete i o překladovém slovníku DE-CZ, ale všude nacházím pouze EN-CZ. Kde se dá sehnat DE-CZ? Děkuji

Veky Napsal 23:13 / 5. 12. 2016

prosím o pomoc, mám prastarou Kindle čtečku – velká spokojenost, ale tlačítka už byla vychozená, koupila jsem po přečtení vašich recenzí Kindle Paperwhite 3,, neumím synchronizovat svůj účet s novou čtečkou, zapomněla jsem heslo (už je to cca 6 let), co mám dělat? Díky za radu.V.

MAtus Napsal 12:35 / 6. 12. 2016

Zdravim,
bohuzial musim povedat ze PW3 ma troska sklamala. mal som predtym mesic novy kindle touch 8th. a v te nejpodstatnejsi veci je lepsi ako PW3. !otaceni stranek!
Zakladny touch 2016 to dokaze o par desetin sekund prekreslit/vykreslit rychlejsie! ak by som predtym nemal mesiac kindle touch 8th asi by som si toho nevsimol, ale po vybaleni PW3 a stahnuti stejneho obsahu som bol mierne povedane sklamany…. Pri rovnakej knizke s rovnakym obsahom vo vnutri, s najnovejsim firmwerom je zakladny kindle touch 8th rychlejsi pri otaceni stranok!
Volal som do amazonu a tam mi povedali ze je to mozne kedze PW3 a kindle touch 8th maju rovnaky processor a ram , ale PW ma vetsie rozlisenie displeje takze mu to trva „slightly longer“ !
Za tohle ma u mne amazon cerny bod, neni mozne aby vyssi model bol horsi v tak zakladnej veci ako page flip….
Co je pre mna vsak zarazajuce a divne ze o tomto som sa nedocital na ziadnej recenzii ( a to som ich precital mraky)….

Petr Vytlačil Napsal 12:42 / 6. 12. 2016

V recenzi o Kindle touch 8th je video kde je KP3 VS KT8. Myslím si, ale že překreslování stránky je, už tak rychlé, že menší zpomalení je naprosto zanedbatelné vzhledem k tomu jaké super rozlišení Kindle Paperwhite 3 čtenáři přináší. Nehledě na to, že to zpomalení je naprosto opticky zanedbatelné, alespoň z mého subjektivního pocitu to tak je. Vzhledem ke všem parametrům KP3 je o maličko nižší rychlost otáčení stránek naprosto zanedbatelný fakt.

MAtus Napsal 13:48 / 6. 12. 2016

Dakujem za nazor,
avsak na danom videu je KP2 ne KP3!
A pokial sa budeme drzat toho ze KP2 a KP3 maju rovnaky procesor (1GHz), ale KP2 ma iba 212 ppi a KP3 ma 300 ppi…
Tak si vysledok rychlosti KP3 a kindle touch 8th (1GHZ a 167ppi) urcite dokazete odvodit….

Ja netvrdim ze je to hrozne pomale, len som mesiac pouzival basic kindle touch 8th a po prechodu na KP3 som si to všimol hned ako prve a nadšeny som z toho nebol. Ak by som nemal skusenost s KT8 tak by mi to asi vobec nevadilo.. ale takto to na*ere..

Proste to musi byt znat ked KP3 ma 1GHz procesor a 300ppi rozliseni, a KT8 ma rovnaky procesor a 167 ppi. Ten procesor si pri vykreslovani stranky u KP3 zamaka skoro jednou tolik ako u KT8…
A prave na toto som v ziadnej recenzii ( UK , DE, CZ,USA, SVK) nenarazil- poukazat na tak ironicky FAKT , ze basic model KT8 je rychlejsi ako KP3….

Inak som s KP3 nadmieru spokojny !!!
Pekny den a prijemne čítanie 🙂

Peter Napsal 15:03 / 16. 12. 2016

Vlastnim kindle paperwhite 3.Asi v polovicke knizky Sova mi nechce obracat stranky dopredu.Dozadu ide,ale dopredu nechce.ako to mozem vyriesit???Dakujem

Petr Vytlačil Napsal 16:37 / 18. 12. 2016

Je mozne ze ma ekniha nejakou vaznou vadu v tom jak je realizovana. Zkuste ji otevrit na pocitaci pres app: https://www.amazon.com/kindle-dbs/fd/kcp budete muset nainstalovat a nahrat knihu. Nic me nenapada proc by to jinak blblo, jestlize jina ctecka u jinych e-knih funguje jak ma.

Vojtkoj Napsal 19:11 / 4. 1. 2017

potřebuji poradit. Mám dvě stejné čtečky, obě s reklamama, ale každá se chová jinak. Při zmáčknutí knoflíku pro probuzení z režimu spánku se u jedné rovnou otevře kniha na straně, kde jsem skončila. U té druhé, která má úplně jiné tapety pro režim spánku (je to reklama), musím kliknout na obrazovku, na které je napsáno Swipe to unlock kindle. Teprve poté se čtečka zapne, ale vždy na základní obrazovce, nikoli na rozečtené knize. K tomu mi u ikony wi-fi svíti ikona zámku. Nevím, co to znamená. Neumíte mi poradit jak zařídit, aby se chovala stejně? Správně? Děkuju

Radim Napsal 15:36 / 16. 2. 2017

Dobrý den, chci si koupit čtečku hlavně z důvodu výuky angličtiny. Překlad z knih se slovníkem mi přijde zdlouhavý a doslechl jsem se že některé čtečky mohou překládat text přímo označením slova při čtení knihy. Rozhoduji se mezi Kindle a PocketBook aneb jaký je váš názor na překládání slov u těchto dvou čteček? Spíše než výkladový slovník asi v praxi z hlediska rychlosti překladu ocením překladový slovník – Je k dispozici u čtečky PocketBook? Dá se stáhnout? A jak složitá je operace než se dostanu k překladu slova? Ideální by bylo označit slovo a ihned vidět překlad. Nechci se k překladu slova zdlouhavě proklikávat jestli mi rozumíte, prosím o doporučení jaký z těchto dvou typů resp. můžou být i jiné značky pokud to umí, byste mi doporučil? Děkuji

Alena Napsal 19:37 / 15. 9. 2017

Dobrý den , do své nové čtečky Kindle Paperwhite se snažím nahrát svoje stažené knihy, které mám v počítači . A přestože se mi na počítači zobrazuje kolik knih už jsem přetáhla a kolik mi ubylo kapacity, knihy nikde ve čtečce nemohu najít ! Poradíte mi ? Alena

Petr Vytlačil Napsal 10:22 / 18. 9. 2017

V jakém formátu nahráváte e-knih? Je nutné nahrát formát AWZ nebo MOBI.

Robert Fuchs Napsal 10:33 / 19. 1. 2018

Dobrý den,

nevíte, jak by se dalo upravit slovo, které si označím, abych našel buďto jeho překlad, pokud je v angličtině, nebo význam, pokud se jedná o cizí slovo v českém jazyce?
Systém totiž reaguje pouze na slova v prvním pádu v češtině, (například „antropomorfní“, pokud máte v textu jiný, než první pád, například „antropomorfního“, systém slovo prostě nerozpozná a tudíž jej nenajde. U anglických slov je zase řada slov spojena pomlčkou (například skin-clad) které pokud jej označíte, označí se vždy jako jeden výraz, slova nelze rozdělit a systém výraz tudíž nenajde.

Pokud by někdo věděl jak lze upravovat následně slova po označení, dejte prosím vědět.
zařízení je Kindle paperwhite 3 v angličtině, firmware 2.5.8.1

Děkuji

Jan Šubert Napsal 13:31 / 19. 1. 2018

Koupil jsem čtečku kindle paperwhite 3 a jsem naprosto spokojený. Vlastním ještě pocketbook (typ už nevím) a rozhodně kindle je lepší volba. Je rychlejší (při načítání stránek je to dost znát), líp se čte díky bílému pozadí, přisvětlení je super, oči z něj nebolí ani po celodenním čtení a svítí všude stejně. Baterka je trochu horší, protože při večerním čtení (cca 1-2 hod každý den) vydrží týden při středním osvětlení (naplno jsem nikdy nevyužil), nabíjí se ale rychle. Co se mi taky moc líbí je možnost poslat eknihu mailem do čtečky, což ocení hlavně lidé na cestách. V mobilu koupím eknihu, pošlu do čtečky a přes hotspot připojím čtečku k WiFi a čtu. Vše rychle a pohodlně.

Jen 2 věci mě vadí, ale to bude pravděpodobně problém u všech čteček značky kindle. První je, že si můžu udělat jen jednu složku, kde kniha bude a další podsložky nejsou možné a druhá je nemožnost přejmenovat knihu přímo v zařízení. Je nutno buď nainstalovat calibre nebo knihu přejmenovat a poslat zpátky do čtečky (dost hloupé že).

Až na tyto dva nedostatky čtečku hodnotím jako TOP co jsem měl tu čest vidět a rozhodně nelituji, že jsem jí koupil a doporučuji. Dokonce jsem srovnával s kolegou pocketbook (typ nevím) cena cca 5 500 Kč a Kindle byl lepší naprosto ve všem (co se týkalo čtení).

Jiří Týnský Napsal 10:29 / 14. 2. 2018

koupil jsem si čtečku Amazon Kindle Paperwhite 3 a mám asi dost primitivní dotaz. To že není český manuál, s tim jsem se popral,ale vůbec nejsem schopen stáhnout či najít knihy v češtině. Čtečka nabízí jen v angličtině. Jak mám postupovat ???dík

Petr Vytlačil Napsal 11:02 / 14. 2. 2018

Dobrý den, knihy v češtině:
1. si můžete kupovat v českých obchodech s e-knihami, jakmile si knihu koupíte, tak si ji stáhnete a nahrajete do čtečky přes USB kabel, nebo si ji necháte do čtečky zaslat (čtečku a vše kolem si musíte prvně nastavit).
2. můžete si stáhnout e-knihy, které jsou již zdarma (například vypršela autorská práva nebo se prostě poskytují zdarma). Opět si musíte e-knihy do čtečky nahrát.

Další možnost je nakupovat přímo u Amazon.com e-knihy z jejich obchodu, ale tam nepočítejte s nabídkou e-knih v češtině, jejich obchod je určen pro jiné trhy.

Jiří Týnský Napsal 10:30 / 14. 2. 2018

čtečka amazon kindle paperwhite 3 jak se stahují knihy v češtině ??

Jaroslav Esterka Napsal 05:24 / 30. 4. 2018

Prosím o radu koupil jsem manželce Kindle paperwhite 3 2015 a nevím kde k tomu stáhnou češtinu jde to jen v angličtině může mi někdo poradit děkuji

novakova Napsal 12:30 / 19. 6. 2018

Koupila jsem si ctecku Kindle Paper White 3, problem je, ze jsem zjistila, ze neni mozno rozsirit pamet, kupuji si knihy na amazonu, ktere nejsou zrovna levne a nevim jak je ukladat jinam, aby mi nezabiraly misto ve ctecce, zaroven o ne nechci prijit vymazanim….

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné