Kindle 6 (Kindle 7th) – první dojmy z nové čtečky Kindle za 1600 Kč

kindle-6-za-1600-kcPřed malou chvíli mi dorazila nová čtečka Amazon Kindle 6, toto označení není zcela přesné, protože Amazon čtečku pojmenoval pouze Kindle. Předchozí model, také nebyl Kindle 5 a na českém trhu se toto pojmenování uchytilo.

Kindle 6 (Amazon Kindle 7th) je nejnovější a současně nejlevnější model, který momentálně Amazon nabízí. Já jej pořídil za 1 600 Kč + poštovné. Kindle 6 vám přijde v malé sympatické krabičce, která po rozbalení obsahuje tenký návod, kde opravdu nehledejte sekci v češtině, dále USB kabel pro přenos dat nebo napájení z PC či USB redukce na 230V. To je asi tak vše.

Po zapnutí Kindle 6 je po vás požadované nastavení jazyka (opět zde češtinu nehledejte), jakmile nastavíte jazyk a projdete základním nastavením čtečky, jako WiFi připojení, přihlášení k Amazon účtu atd. Toto lze vše přeskočit a můžete ihned používat čtečku.

Kvalita provedení a ergonomie

Amazon opět nezklamal a připravil čtečku, která je velmi dobře zpracovaná. Nikde nic nevrže a tělo čtečky působí kompaktním dojmem. Zadní strana čtečky má zkosené hrany stejně jako u tabletů Kindle Fire. Co mě, ale na zadní straně mrzí, tak použitý plast. Ten působí laciným dojmem a na dotyk není moc příjemný, zatímco Kindle Paperwhite má záda pogumované, tak Kindle 6 je má na dotyk hrubší, když po nich přejedete prsty tak šustí. Nicméně díky tomu alespoň čtečka nemá tendenci vyklouznou z ruky. Dle mého 90% majitelů Kindle, používá čtečku včetně obalu. Obecně toto je velmi o zvyku a za chvíli uživatel povrch zadní strany nevnímá.

Kindle 6 zadní strana

Oproti svému předchůdci nový Kindle 6, přibral na váze i šířce. Je o 21 gramů těžší a 1,5mm silnější. Tato změna k horšímu se nijak neprojevila na ergonomii. Čtečka i tak skvěle sedí v ruce a vyšší váha není vůbec znát.

Také došlo k výrazné změně v ovládání, zatímco starší model měl tlačítka pro stránkování a navigaci v menu, novější Kindle 6 se kompletně ovládá jen dotykovým displejem. Jediné tlačítko, které na něm naleznete, je pro zapnutí. Tato změna možná bude pro mnoho lidí až moc výrazná, osobně si myslím, že pokud je již dotykové ovládání v základním modelu jen za 1 600 Kč, tak je to jedině plus pro uživatele. Dotykové ovládání zpříjemňuje zadávání poznámek atd., přináší pohodlnější možnost výběru slova nebo označení delšího textu. Samotná navigace ve čtečce je jednodušší. Přepínání stránek je bez menšího problému.

Co je velmi důležité, tak Kindle 6 dostala rychlejší procesor a je to opravdu znát. Čtečka reaguje neskutečně rychle, přepnutí stránky je otázkou mžiku a dotyková vrstva reaguje jak má. Celkově odezva systému na požadavky uživatele je velmi rychlá.

Samotný displej je technologie E-Ink Pearl tedy stejný jako u Kindle 5.

amazon-kindle-6-05

Vlevo Kindle 6, hned vedle Kindle Paperwhite

Software

Kindle 6, disponuje novinkami, které byly představeny u Kindle Paperwhite 2. Takže i tento levný model Kindle 6 nabízí Vocabulary Builder pro procvičování slovíček a mnoho dalších užitečných funkcí.

Parametry Kindle 6

  • Displej 6“ E-Ink Pearl s 167 ppi (Stejné ppi jako u Kindle 5)
  • Rozměry: 169mm x 119 mm x 10,2mm (Kindle 5: 165mm c 114mm x 8,7mm).
  • Vnitřní paměť: 4GB (Kindle 5 pouze 2GB)
  • Váha: 191 gramů (Kindle 5: 170 gramů)

Závěrečné hodnocení

První dojmy z Kindle 6 jsou ve směs kladné, trochu mě mrzí volba materiálu na zadní straně a zkosené hrany. Škoda, že Amazon nezachoval tvar zadní strany a materiál. Velkým plusem je rychlejší procesor, skvělá odezva na dotyk a rychlost čtečky. I nejnovější top model PocketBook Ultra, který je 2x dražší může Kindle 6 závidět. Další výhodou oproti staršímu modelu Kindle je větší vnitřní paměť, Kindle 6 disponuje 4GB pamětí.

Kindle 6 se zatím jeví jako skvělá čtečka, poměr ceny a užitkové hodnoty je výborný. O čtečce s dotykovým ovládáním za 1600 Kč jsme si do této doby mohli zatím nechat jen zdát.

Informace kde koupit novou čtečku Kindle 6 naleznete zde.

 

Tip na e-knihy

Komentáře (17)

johanes Napsal 12:24 / 8. 10. 2014

najnovsia veezia je voyager

Petr Vytlačil Napsal 12:35 / 8. 10. 2014

Však Kindle 6 je nejnovější a současně nejlevnější viz text .) Voyage je nejnovější a nejdražší.

pz Napsal 20:11 / 9. 10. 2014

Nejnovejsi je tento model, Kindle 7th gen., cisluje firmware 5.6.x,
Voyage je min nejnovejsi, pouziva cislovani 5.5.x!

fgh Napsal 20:35 / 5. 11. 2014

Chci se zeptat, kdy bude možné si nainstalovat češtinu do této čtečky?

Petr Vytlačil Napsal 19:52 / 13. 12. 2014

Nedokážu říct.

Martina Víchová Napsal 19:21 / 24. 1. 2015

Díky za článek. Chtěla bych se zeptat – pokud tuto čtečku objednám z německého Amazonu, bude umět normálně přečíst české znaky? Tzn. české e-books na ní fungují? Vím, že menu v češtině není, proto se ptám, zda se ten problém s češtinou váže i na knihy. Moc děkuji za odpověď!
Martina

Petr Vytlačil Napsal 21:57 / 25. 1. 2015

Dobrý den paní Martino. Ano když si objednáte čtečku zde http://amzn.to/1yHtGnV, tak nebudete mít problém s e-knihami v češtině. Jde o naprosto identickou čtečku, kterou nabízí prodejci v ČR. Za 59EUR jde o model s reklamou, ale to vůbec ničemu nevadí. Čeština bohužel pro tento model není k dispozici, jak od výrobce (Amazon), tak ani jako hack od nadčenců.

Jana Francová Napsal 13:36 / 6. 2. 2015

Mohl by mi někdo poradit, jak čtečku vypnout(úplně)?Prohledala jsem vše-anglicky moc dobře neumim. Když ji vypnu, stále svítí reklama na knihy. Díky
Jana

Petr Vytlačil Napsal 14:39 / 6. 2. 2015

Čtečku nelze vypnout, jak požadujete. Buď se sama uspí, nebo ji dáte do úsporného režimu stisknutím tlačítka pro zapnutí. Co vidíte na displeji, tak je spořič nebo reklama a během této doby není baterie vytěžována.

Martin Napsal 17:49 / 9. 2. 2015

Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat, pokud je čtečka objednaná z německého Amazonu, může se změnit jazyk menu z němčiny na angličtinu? Děkuji za odpověď.

Petr Vytlačil Napsal 22:06 / 9. 2. 2015

Ano po prvním spuštění si volíte jazyk čtečky, takže angličtinu.

Monika Napsal 19:16 / 29. 4. 2015

Dobrý den. Dostala jsem tuto knihu darem a nevím si rady. Píšete, že se dají registrace rychle přeskákat a téměř ihned použít pouze knihu. Můžete mi poradit, jak to mám udělat? Knihy mám staženy v počítači, ale do jaké složky je mám uložit, abych je mohla přečíst? Jde mi o to nenakupovat knihy na amazonu, ale stáhnout si z počítače knížky svoje. Je to možné? V minulé knize jsem pouze zacvakla paměťovou kartu a bylo to. Teď opravdu nevím. Předem děkuji za odpověď.

Petr Vytlačil Napsal 10:17 / 30. 4. 2015

Projděte si základní proces nastavení po spuštění čtečky. Pak už stačí čtečku připojit přes USB kabel k PC a nahrát do ní e-knihy. Pozor musíte nahrávat e-knihy ve formátu, které čtečka podporuje. Koncovka mobi, awz atd. EPUB Kindle čtečky nepodporují.

Roman Napsal 14:34 / 3. 8. 2015

mam svuj treti pristroj kindle, muj prvni jsem rozbil, druhy mi nekdo ukradl a muzu rict ze jsem s nimi byl navysost spokojeny, u tohoto pristroje me vytaci pouze a jedine reklamy, uz ted prochazim internet jak se jich zbavit, radsi jinny system nez instantni reklamu v kapse

Věra Strnadová Napsal 00:33 / 6. 2. 2016

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda má nová čtečka Kindle 6 také podsvícení jako Kindle Paperwhite.
Dále, mám vždy problém vyhledávat v seznamu autory, například dojdu k písmenu G, něco si vyberu, přečtu, ale když chci vybrat další knihu, zase mě to hodí na začátek, na písmeno A, o což nestojím. Jak s tím mám zacházet, aby vyhledávání pokračovalo od posledního písmena, které jsem použila?
Předem díky za rady.

Petr Vytlačil Napsal 10:55 / 6. 2. 2016

Dobrý den, Kindle 6 Touch je nejlevnější model, který nabízí pouze dotykové ovládání, takže osvícení displeje u tohoto modelu nečekejte. Osvícení displeje nabízí model Kindle Paperwhite.

Karel Napsal 21:02 / 18. 1. 2017

Dobrý den,
Jsem také majitelem tohoto modelu a fakt nevím jaký si mám na něj vybrat obal.
Všude obaly na Kindle 6 TOUCH, ale tento se do obalu pro TOUCH prostě nevleze.
Poraďte prosím někdo.jaký obal nebo alternativu. Už jsem slevil i z lampičky….
Díky

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné