Nemá opravdu čtečka Kindle v českém prostředí co dělat?

Amazon Kindle

Na webu Reflex.cz dnes vyšel článek Čtečka Kindle nemá v českém prostředí co dělat, říká spoluzakladatel obchodu s elektronickými knihami eReading.cz. V článku se dočtete názor Martina Liperta na čtečku Amazon Kindle, jak negativně ovlivnila český trh s elektronickými knihami, ale i o tom jak není lehké nabídnout čtenářům konkurenční čtečku elektronických knih.

O postoji Martina Liperta ke čtečkám Amazon Kindle a celkově Amazonu si udělejte obrázek sami, každopádně budu rád, když se o svůj názor podělíte v komentáři pod článkem. Nesouhlasím s panem Lipertem v mnoha věcech, ale vážím si toho, že se snaží rozjet prodej elektronických knih v ČR. Místo toho, aby o tom jenom kecal, tak proto něco dělá, nicméně by se nemusel stále stěžovat na Kindle a pokřivený trh. Naštěstí není jenom sám v ČR, kdo se snaží s trhem pohnout a jsou tady i Palmknihy, Nakladatelství Kniha Zlín, atd..

O tom jestli čtečky Amazon Kindle zdeformovali trh v ČR se dá polemizovat dlouhé hodiny, také záleží, z jaké strany trhu se na vše podíváme.

Pro potenciální nebo současné prodejce není určitě moc příjemné, že Amazon přišel před +/- dvěma roky s Kindle 3 WiFi a Kindle 3 WiFi + 3G. Najednou se na trhu objevila výborná čtečka elektronických knih, kterou bylo možné zakoupit za přijatelnou cenu kolem 3 000 Kč, což v té době byl husarský kousek, protože byly časy, kdy čtečky stály kolem 10 000 Kč. Amazon se zasloužil o to, že čtečky el. knih, už nebyly jen pro technické nadšence, movitější čtenáře, ale cenově dostupné pro milióny lidí a přiměl i konkurenci, aby přišla na trh s cenově dostupnějšími čtečkami. Toto by bylo ještě fajn pro prodejce el. knih, kdyby tady bylo tisíce čteček elektronických knih, pro které by mohli prodávat knihy. Trnem v oku jim je, že Amazon přišel s vlastním formátem a čtečkou na které není možné číst knihy s DRM ochrannou a kolem čteček Amazon Kindle si vytvořil vlastní trh s knihami. Ochranu knih požadují nakladatelství, aby ochránili knihy před kopírováním. Toto je ten hlavní problém proč prodejci v ČR nemohou využít početné skupiny majitelů čteček Kindle, aby jim nabízeli obsah za peníze. Ano mohou nabízet knihy, ale chráněné tzv. sociální ochranou kdy v el. knize jsou uvedeny informace o kupujícím.

Na druhou stranu díky tomu, že Amazon poskytl levné čtečky elektronických knih, urychlil evoluci trhu s el. knihami a čteček elektronických knih. Otevřel trh ve, kterém se točí milióny, čehož mohou využít šikovní lidé poskytnout lidem služby, knihy a ještě na tom vydělat. Toto by se nemuselo třeba stát a ještě za 2 roky bychom byli v době kamenné. Někdo si stěžuje v médiích na současnou situaci a někdo se snaží chytit šanci za pačesy a dělá to i bez stěžování.

Co přinesl Amazon se svými čtečkami Kindle pro druhou stranu trhu tedy čtenáře?

  • kvalitní čtečky elektronických knih za rozumné ceny,
  • otevřel oči prodejcům v ČR a přinutil je dělat něco s prodejem elektronických knih v ČR,
  • informační rozvoj,
  • mnoho služeb, díky kterým je pohodlné číst články z internetu ve čtečkách,
  • různé deníky atd. pravidelně poskytují články, které automaticky zasílají majitelům Kindle,
  • pohodlné čtení při cestě do práce, doma a kdekoliv….
  • kvalitní nástroj pro vzdělávání
Na druhé straně nic není ideální, jestliže na trhu nebude konkurence a bude pouze jeden silný hráč může to mít špatný dopad pro čtenáře.

Jaký by byl ideální stav?

Mě jako konzumenta nezajímá, jestli mi knihy bude prodávat ereading, Amazon nebo kdokoliv jiný, chci mít možnost pohodlně a za rozumné peníze si koupit knihy a obsah pro svoji čtečku, která může být klidně od Amazonu nebo jiné firmy. Závidím UK a USA čtenářům, že mají k dispozici desetitisíce knih, které si mohou pohodlně koupit na Amazonu a nemusí čekat několik měsíců nebo se vůbec nedočkat, že bude nějaká kvalitní kniha uvolněna k prodeji v elektronické podobě.

Reakce na článek z reflexu

Tip na e-knihy

Komentáře (51)

TheCenda Napsal 14:03 / 6. 1. 2012

No co, dokud nebudou obchody schopné nabídnout knihy pro kindle za rozumné ceny, nebudu je kupovat,a le stahovat jinde. A nejsem určitě sám…

Amazon-Kindle.cz Napsal 14:05 / 6. 1. 2012

Bohužel toto je hodně pokřivený názor, jen proto, že něco nestojí podlé mé představy neznamená, že to budu krást do doby než to nebude za jinou cenu. Do knihkupectví také nepřijdete a neukradnete knihu jen proto, že je dražší než byste chtěl .-(

evilmind Napsal 14:24 / 6. 1. 2012

Problem neni ani tak v tom, kolik co stoji, ale ze to proste neni. Vetsina lidi „krade“ ebooky proste proto, ze to, co oni chteji prave ted cist, nikdo v elektronicke podobe neprodava. To ale neni vina zakazniku, ze?

vomáčka Napsal 14:26 / 6. 1. 2012

Mě pořád vadí jak dotyčný pán počítá cenu knih. Neustále opakuje, že náklady na fyzickou knihu jsou jen o dvacet procent vyšší (papír a tisk), přičemž totálně ignoruje všeobecně známý fakt že knihkupec má z ceny kolem padesáti procent. Tudíž myslím není problém u ebooků jít na polovinu ceny (pořád zůstává dobrých dvacet procent marže). Jenže tahle čísla se nehodí…

vomáčka Napsal 14:28 / 6. 1. 2012

Jinak už tři měsíce čekám jestli vyjde jako ebook Ecův Pražský hřbitov. Řekl jsem si že to bude první ebook co si koupím v ČR. Co myslíte, vyjde mi to?

Caster Napsal 14:38 / 6. 1. 2012

Vomacka: Myslim ze ano, uz by to nemelo byt cekani JESTLI vyjde, pouze AZ vyjde 🙂 http://www.kosmas.cz/knihy/167445/prazsky-hrbitov/

vovi Napsal 14:38 / 6. 1. 2012

No podle mého by vydavatelé měli být rádi, že mají konečně pro ebooky potenciální zákazníky a míč je teď na jejich straně hřiště. U papírových knih vyšší cenu částečně chápu – náklady na tisk, vazbu, distribuci, …
Samotnému autorovi to asi bude skoro jedno – odměny za prodaný kus v té či oné podobě se IMHO moc lišit nebudou.
Problém je podle mého v nenažranosti prodejního řetězce (tím myslím nakladatele-distributory-prodejce, nikoliv třeba TESCO apod.) – snad si jednou spočítají, že i při zachování rozumných odměn autorům si při možném odbytu e-knih taky mohou přijít na své i s mnohem menší marží.
Jsou to, myslím, poslední záškuby těch, kdo se na autorech a čtenářích přiživují. Jakmile si autoři uvědomí, že na počítači napsaný text nemusí cpát nakladatelům, ale mohou jej na jakési obdobě „applestorů“ či „android marketů“ s vynaložením minimálního úsilí prodávat sami, budou nakladatelé a jiní „zprostředkovatelé“ v podstatě zbyteční. Není divu, že řvou…
Jen pro úplnost – já osobně kupuji MOBI formát na Kosmasu i u Amazonu; pokud něco nemohu sehnat v obchodě, pak je spousta jiných možností, jak třeba i papírovou knihu do čtečky dostat. Ale kdybych na pár kliknutí v počítači mohl za částku do 50,- Kč jednoduše přes e-mail poslat do Kindle vybranou knihu, neváhal bych.
CO VY NA TO, AUTOŘI?

abakus Napsal 14:41 / 6. 1. 2012

Já jsem si koupil asi 15 knih na palmknihách a to je asi na delší dobu konec. Moc se mi nechce kupovat pro mě neznámé knihy/autory za tak vysoké ceny. Vůle kupovat by byla, ale bohužel zatím moc není co.

Mary Napsal 14:50 / 6. 1. 2012

já bych si hrozně ráda koupila jako ebook ságu rodu Forsytů.. pochybuju že se dočkám

Martin Napsal 14:51 / 6. 1. 2012

„všeobecně známý fakt že knihkupec má z ceny kolem padesáti procent“
Poopravim – padesat procent ma z koncove ceny knihy distributor (tedy ten, kdo vezme knihu od nakladatele a rozveze ji po knihkupectvich – velci nakladatele si mohou delat vlastni distribuci, ale malym by se to nevyplatilo a pro knihkupce by to bylo neprakticke). Knihkupec ma z ceny kolem triceti procent. V pripade e-knih se da dodavat primo „e-knihkupcum“ (a ti by se pripadne mohli spokojit s mensim podilem, kdyz nemuseji platit najem obchodu, jeho vytrapeni, prodavace apod.), cili se usetri tech 20 procent pro distributora a 20 procent na tisk, na druhe strane ovsem e-knihy maji DPH 20 %, zatimco papirove jen 14 % (a do lonska jen 10 %).

Dodo Napsal 14:53 / 6. 1. 2012

Pane Vomáčka, řekl bych že Vám to nevyjde a to z několika důvodů:

1. Čeští nakladatelé nechtějí vydávat v el.podobě, ale jsou donuceni.
2. Ukázka myšlení Martina Liperta jen ukazuje, že podnikatelé přemýšlejí ve velkém, ale myslí si, že jsou chytřejší, než osvědčené způsoby a jdou tak cestou jisté slepé uličky.
3. Již dlouho pozoruji, že myšlení v Česku jde od Velkých firem k zákazníkovi a nikoli od zákazníka k Velkým firmám…. jsme pro ne zdroj prijmu, ale oni se soustredi pouze na okamzity prijem.

Takže dokud Čtečky nepohltí v obrovském náš trh a nebo dokud Amazon oficiálně nezačne zde prodávat …. nic se nezmění, jen uvidíme mnoho nabídek nekvalitního čtení a to nás donutí psát vlastní knihy, jenž se pomalu stanou základním čtením

Resshi Napsal 15:05 / 6. 1. 2012

Já bych řekl, že ano. Na kosmasu ho chystají, viz http://www.kosmas.cz/knihy/167445/prazsky-hrbitov/

Dodo Napsal 15:14 / 6. 1. 2012

Budu jen rád, když má skepse se nepotvrdí, ale moc tomu nevěřím.
Snad Kosmas se chytne potenciálu a začne ve velkém propouštět na trh spoustu brilantních titulů ….

jamka Napsal 15:15 / 6. 1. 2012

kupování současných knih na webu je jako kupovat zajíce v pytli, ani obsah ani ukázka není k dispozici, papírová kniha v knihkupectví , to se mohu začíst, jestli se mi líbí koupím ji, pro zamyšlení , jde jako každý výrobek koupený na internetu také do 10ti dnů vrátit?

Marie Napsal 15:16 / 6. 1. 2012

to Vomáčka: průměrný knihkupecký rabat se pohybuje kolem 30 procent, maximum bývá 40 % (to má třeba řetězec Kanzelsberger). Padesátiprocentní rabat se dává jen v případě výprodeje skladových zásob.
Pracuji v knižním nakladatelství, takže vím, jak to chodí.

vomáčka Napsal 15:34 / 6. 1. 2012

Díky za reakce.
Ad knihkupec/distributor – myslím že v oblasti ebooků může distributora dělat už přímo nakladatel a ušetřit i na provizi e-knihkupcům. Na různé DPH jsem zapomněl, díky, to je bohužel spatlanina našich posranců…
To že se Pražský hřbitov chystá vím, dokonce jsem si zadal že „mám zájem“, ale v situaci kdy tu knihu mají už několik měsíců i v naší „vesnické“ knihovně mi to přijde trapné… Teď mám něco ještě rozečteno, ale pokud nebude jako ebook tak do měsíce, půjčím si jí a nakladatel ani autor neuvidí ani korunu…

Nasranek Napsal 16:32 / 6. 1. 2012

Martin Lipert je trošku mimo a to nejen s cenou za kterou si myslí , že někdo koupí e-knihu : reálná cena je dle mého mínění za starší knihu cca 30 kč a za novinku 50-60 kč a kecy tipu , že nemaj DRM ochranu tak jsou nevyhledatelné v tom kdo je pustil na net je taky blbost stačí použít moderní spůsob skryté ochrany ať už např QR kodem nebo vložením do několika stran na první pohled neviditelné označení ať už číslem nebo seqencí písmen označení o kupujícím (toto vytvořit zvládne průměrný programátor za pár hodin) a do smlouvy o koupi dát právně zajištěnou pokutu v řádu desítek tisíc tak po prvním vyhraném soudu a mediálním humbuku jsou na svém a další lidé si rozmyslí dát volně k přístupu něco co si zaplatí.

Jak si představuji skrytou ochranu např písmem : úplně jednoduše na cca 10 stránek vložím jiný typ písma u jednoho znaku (nebo i u více stránek a více znacích) a kdo si znás prohlíží každé písmenko když čte ? odpovím si sám prakticky nikdo.

Jiří Napsal 18:07 / 6. 1. 2012

Kindle naopak zachránil český knižní trh. Protože neumožňuje díky bohu načíst knihy s jiným DRM, než s tím od Amazonu, které si ale (opět naštěstí) Amazon nechává pro sebe.

Čím více Kindlů v ČR, tím lépe. Doufám, že si to uvědomí i nakladatelé a smíří se s tím, že prodají knihy jen bez DRM (maximálně se sociálním DRM).

Co se týče alternativních čteček. No, možná bych bral Nook, nebo Sony, ale ten zbytek stojí imho za prd a to co nabízí eReading je naprostá katastrofa. A pan Lipert si ještě naříká, že ten krám nemůže prodat lidem v ČR. Skandál.

Amazon-Kindle.cz Napsal 18:36 / 6. 1. 2012

Jiří jak to myslíte, tento názor jsem moc nepochopil: Kindle naopak zachránil český knižní trh. Protože neumožňuje díky bohu načíst knihy s jiným DRM, než s tím od Amazonu, které si ale (opět naštěstí) Amazon nechává pro sebe.
Proč si myslíte že Kindle zachránil trh uzavřeným formátem a proč by nemělo být DRM v ČR ve knihách?

janah Napsal 18:12 / 6. 1. 2012

Přijde mně, že pan Lipert je trochu mimo mísu. Měl by být rád, že v majitelích čtečky Kindle má možné zákazníky a ne po nich plivat. Za vše mluví zveřejněná statistika prodeje e-knih na kosmas.cz za dva měsíce prodeje :
http://www.kosmas.cz/info/tz-eknihy-leden2012 , ze které jasně plyne, že nejvíce bylo prodáno knih ve formátu mobi, tedy do čtečky Kindle. No, milý pane Liperte, kdybyste prodával knihy i do našich čteček, mohli tito zákazníci nakoupit i u Vás a vy byste vydělal. Takže, vaše smůla.

Angrandir Napsal 18:13 / 6. 1. 2012

„Já jsem si ale dal bobříka a vždycky, když vidím někoho se čtečkou, tak se ho ptám, jak k ní přišel, co si čte, kde to sbírá a jaký čas jí používá, jestli čte víc než dříve.“

Ještě že nejsem z Prahy, přistoupit ke mně v parku cizí pán s kravatou v podobném duchu („a zdalipak víte, že je Kindle největší Zlo?“), asi bych se neudržel. Každopádně se kvůli tomu nemá cenu rozčilovat, trh ho naučí, je mi sice trochu líto lidí, co si „jejich“ čtečku koupili na základě poněkud nevyvážených informací, ale až jednou čtečky s kočkou budou a eReading nebude, stane se z nich časem sběratelský předmět. 🙂

halik Napsal 18:38 / 6. 1. 2012

Ano, Kindle trh pokřivil. V tom smyslu, ře nikdo nechce platit ceny, které si pán namyslí. Podle mě, se distribuce knih musí od základu změnit. V řetězce autor – čtenář vyškrtat úplně všechno a všechny.
Nechápu, proč by to nemohlo fungovat tak, že by byl třebas nějaký web jako aukro, v tom i jednoduchý základní live textový editor a každý autor by tam nabízel za ceny, jaké sám uzná za vhodné. A rovnou by do toho skákalo DRMko. Pokud kniha v knihkupectví stojí 299+ DPH Kč, ale sám autor dostane z toho 20% (60 Kč), případný překladatel 10% (30 Kč), tak je něco špatně. Nechal bych jen náklad autora, popř. překladatele a provozovatel webu by si přirazil +10%. Kniha by tak nestála 299 Kč, ale pouze 99 Kč + DPH.

Marie Napsal 19:12 / 6. 1. 2012

To Halik: víte, ale knížka, která neprošla jazykovou úpravou a redakcí a také korekturou by se asi líbila málokomu. Málokterý autor píše tak, že se to dá hned pustit do světa, na knížce pracují i další lidé.
A u překladových knih se docela dost platí i za licenci a procenta z prodeje (obvykle kolem 8 procent, ale může to být i více) ze zisku dostane nakladatel nebo autor originálu.

Ľubomír Buranda Napsal 20:10 / 6. 1. 2012

Svätá pravda, on ho trh naučí, chytráka !

Jiří Napsal 20:24 / 6. 1. 2012

Myslím to tak, že na našem trhu má Kindle převahu. Ovšem takovou, že si do něj de facto můžete bez problému nahrát svou knihu (převodem z epub do mobi). Amazon tu není a ani čeští nakladatelé přes něj nemohou prodávat své knihy s DRM. Takže pokud chtějí prodat něco českým ebookářům (jichž většina má Kindle) tak musí bez prodávat bez tvrdého technického DRM. V tom vidím tu záchranu.

Kdyby třeba Kindle podporoval epub s Adobe DRM, nebo tu Wooky blbost, tak našim nakladatelům nic nebrání v tom začít prodávat knihy jen s DRM a možná by ani čtenářům nevadilo takové knihy nakupovat. Jenomže koupit cokoliv s DRM je risk jako prase – tedy hlavně pro spotřebitele. Tím, že většina zákazníků má Kindle, který ty jejich knihy s DRM neumí, tak jsou nuceni dodávat čínské nekvalitní substituty (cenou srovnatelné, nebo dražší, než je Kindle). Jenomže tyto výrobky zase nechtějí kupovat uživatelé. A já to vidím tak, že jednou budou muset povolit a začít prodávat nechráněné knihy.

Jan Garaj Napsal 20:33 / 6. 1. 2012

Kindle ma svoje miesto na ceskom/slovenskom trhu, predovsetkym pre tu skupinu, co ovlada anglictinu.
Pre cestinu/slovencinu je tu omielany problem, co sa tyka DRM. Kniha ako dielo ma svoju hodnotu, ktoru je potrebne chranit, preto suhlasim s jej ochranou. Aj ked Adobe DRM nie je asi ten najlepsi sposob, ale IMHO v tejto chvili je najpouzitelnejsi v zmysle najvacsieho rozsirenia a podpory.
Ako najrychlejsie riesenie tejto situacie mi pride upravit si Kindle alebo naprogramovat vlastnu Kindle app, tak aby Kindle podporoval aj Adobe DRM.
Len zial zatial som nenasiel nic vhodne, co by sa dalo spustit na Kindle linuxe.
Neviete o niecom vhodnom?

Tonda Napsal 20:42 / 6. 1. 2012

nedivím se, že nakladatelé mají strach o svůj business, nelegální stahování začalo muzikou, když se zrychlil internet přišli na řadu filmy, teď když jsou kvalitou i cenou dostupné čtečky jsou to knihy, novinám díky přístupnému internetu zvoní umíráček. Kolik z vás má ve svém pc, čtečce, externím disku, pouze legálně získaný obsah?:-) představte si, přijdu do potravin a mám dvě možnosti nákupu, vybrat si zboží i relativně levné a zaplatit, nebo vybrat si témeř jakékoliv zboží a „beztrestně“ moci odejít bez placení. Ptám se, kolik z nás, morálně silných, si půjde stoupnout k pokladně?

Jiří Napsal 21:00 / 6. 1. 2012

Co kdybych ten problém postavil takto: přijdete do obchodu, kde vám nabízí jen polotučné mléko a včerejší rohlíky (nebo jen množstvím velmi omezený počet čerstvého jídla, ale pro to musíte v lepším případě přes celé město, nebo nedej bože do nejbližšího krajského města) a navíc se o ně nemůžete podělit s rodinou, ani přáteli (provozovatel obchodu vám to nakazuje v podmínkách nákupu) a když ho koupíte, tak ho můžete konzumovat jen ve speciálně vyčleněných prostorech a v případě že provozovatel obchodu zkrachuje, tak jídlo, které vám zbyde už nesmíte jíst a můžete ho leda tak vyhodit.

Nebo můžete hledat pokoutně na černém/šedém trhu a jídlo namáhavě shánět, ale za to zadarmo s tím, že se někdo nadřel, když okopíroval postup výroby jídla.

Je to hrozně blbé srovnání, protože všechna srovnání jsou blbá.

BTW: Já si jednou objednával metr (jako 1 m) koaxiálního kabelu Belden H 1000 (tehdy stál 40 Kč/m) a oni mi poslali jedno balení (100 m) za cenu jednoho metru. Vrátil jsem ho, dokonce na své náklady. Takže se dá říci, že jsem si šel stoupnout k pokladně. 🙂

Radek Holeček Napsal 21:11 / 6. 1. 2012

Milí vydavatelé, prodejci a podobná pakáži,
pokud si myslíte, že vy si budete určovat cenu knížek a to, jestli je budete vydávat nebo ne, jste na omylu. Buď čtenářům nabídnete knížku za cenu, jakou oni akceptují a nebo si ji prostě stáhnou zadarmo někde jinde. Buď knížku v elektronické podobě vydáte a nebo se najde nějaká dobrá duše, která ji v elektronické podobě „vydá“ za vás.
Taktéž nechápu, proč elektronické knížky v češtině vydáváte u nás. Pokud je budete vydávat třeba v USA, ale klidně i na spoustě jiných míst, kde není DPH, budou o DPH levnější.
Mně osobně je naprosto jedno, jestli vyděláte nebo ne, je mi i jedno, jestli z toho bude mít něco stát nebo ne.
Lezou mi na nervy vaše nářky, kdy vykládáte, jak je drahá grafická úprava, jak je drahá korektura a pak vydáte knížku v druhém vydání, stojí 3x tolik, kolik stálo první vydání a samozřejmě stojí naprosto stejně, jako první vydání jiné knížky od téhož autora.
Tohle je názor obyčejných lidí. Tohle je názor lidí, kteří nechápou, proč si papírové knížky mohou půjčovat v knihovnách a nikomu to nevadí, ale půjčování elektronických vadí všem. Jo, když nabídnete knížku za 50,-, tak si ji koupím, i když ji vlastně nepotřebuju, bohatě by mi stačilo si ji půjčit. Parádu v knihovně jako ty stovky knih, které tam mám, mi neudělá. Ale přijít třeba s knížkou Steve Jobs a chtít za e-knihu 350 korun, to je výsměch. A buď to pochopíte a nebo ne.
A ještě jedna poznámka: Když vymyslíte úžasný lék, do jehož vývoje jste dali miliardu, tak na něj máte patentovou ochranu 10 let. Když napíšete knížku, která vás stála pár měsíců času, máte „patentovou“ ochranu celý život a ještě 70 let po něm. A hádejte, kdo takovouhle zhovadilost prosadil. Ano, vy vydavatelé. Většina autorů je totiž na druhé straně barikády. Oni chtějí, aby jejich knihy byly levné a aby se prodávaly po celém světě.

Amazon-Kindle.cz Napsal 00:06 / 7. 1. 2012

To je až moc radikální postoj. Však vydavatelé stále diktují ceny a to jestli si knihu někdo někde stáhne nebo uvolní na internetu nelegálně, tak neovlivní cenu knihy. Mám pocit, že je to takový bludný trh a každý konec trhu si na něco stěžuje. Vydavatelé na vyšší DPH, pokřivený trh Kindle, jak je realizace knihy nákladné a kolik věcí je nutné udělat a na druhé straně čtenáři, kteří by pomalu chtěli mít všechno zadarmo nebo za almužnu, bez DPH a ještě diktovat ceny knih. Takto to trh prostě nefunguje a jsem za to rád, jinak by tady byl pěkný bordel. Dokud je poptávka po knihách za tyto ceny tak bude i nabídka. Běžné papírové knihy jsou stále pro český trh největší segment a vydavatelé by byli hlupáci kdyby si vybudovaný trh samy bourali a snižovali marže když mají stále odbyt. Ostatně podnikání není charita, ale činnost která by měla vést k maximalizaci zisku, zajisté za nějakých pravidel. Myslím si, že nikdo ze čtenářů by si dobrovolně nesnížil marži či plat, když by nemusel a věděl by že i tak bude mít slušný příjem to je prostě utopie. Dále nakladatelé si nemohou podkopat trh tím, že ceny el. knih budou enormně nižší než ceny papírových, to by v obchodním řetězci nedělalo dobrotu, docházelo by k odlivu kupujících běžných knih, nespokojenosti rozsáhlé sítě distributorů (knihkupci) a trh by se začal pomalu hroutit. Ostatně toto lze vidět i v běžné praxi, že nelze držet různé ceny pro kamenný obchod a internetový. Datart měl v kamenných prodejnách a eshopu odlišné ceny a nakonec je sjednotil.

Byl bych rád kdyby se našel rozumný kompromis mezi poptávkou a nabídkou, začalo se prodávat mnoho knih v el. podobě za rozumné peníze, aby obě strany byly spokojeny. Ale chtít knihy za 50 Kč a bez ochrany atd. je utopie.

Vladimír Kuzba Napsal 22:11 / 6. 1. 2012

Opravdu to nejde s e-booky levněji? http://bit.ly/w0E8DX
Za papírovou jsme dali necelých 300, ebook bez DRM stojí 98 KČ!

František G. Napsal 22:52 / 6. 1. 2012

Já to vidím tak, že překážkou pro eknihy na českém trhu není Kindle, ale DRM a vysoké ceny knih. Co s tím?
„Tvrdé“ DRM způsobuje technické potíže, takže bych jej nahradil „sociálním“ DRM, které umožní vystopovat nelegální kopírování, ale nebude technicky bránit čtení.
Ceny knih jsou nehorázně vysoké, ať už těch papírových nebo z nich odvozených elektronických. Líbí se mi myšlenka vypustit všechno mezi autorem (případně korektorem) a čtenářem. Kdybychom přiměli autora, aby připravil obsah knihy ve formátu DocBooku (jak to dělá nakladatelství O’Railly), pak sazba do papírové nebo jakékoli elektronické podoby může proběhnout víceméně automaticky, v ideálním případě jedním kliknutím. Distribuce eknihy prostřednictvím webových knihkupectví také nemusí být nějak extrémně drahá. Pokud cena knihy bude do 50 Kč, jsem ochoten si ji koupit, zvláště když budu vědět, že většina peněz jde přímo autorovi. Ale za 200 Kč, z nichž většinu zhltnou obchodníci a stát na daních, na to zapomeňte!. To si radši přečtu ty noviny zadarmo.

Gersa Napsal 23:49 / 6. 1. 2012

To Radek Holecek: Lepe bych to sam nenapsal 🙂

Ursus Napsal 23:59 / 6. 1. 2012

Jeho chyba je, že dlouhodobě o těch, kteří by měli být jádrem jeho zákazníků, hovoří jako o vrazích trhu. To není zrovna chytrá taktika. Lidi s Kindlem vědí, proč si ho sem dotáhli. A možná by i byli ochotni koupit tu jeho čtečku, ale to by mě nesměl od začátku označovat tak, jak mě označuje.

Radek Holeček Napsal 06:49 / 7. 1. 2012

To: Amazon-Kindle.cz
Chtít knížku za 50 není utopie, je to jen seriózní nabídka. Buď ji za tu cenu dají a koupíme a nebo za ni budou chtít skoro jako za papírovou a nekoupíme.
Platit DPH? Proč? Když to jde legálně udělat tak, abychom DPH neplatili? Jenže pro vydavatele je jednodušší naříkat na výši DPH, než se trochu snažit a zařídit to tak, aby zákazníci mohli nakupovat bez ní.
Píšete, že zákazníci by pomalu chtěli všechno zadarmo. A máte pravdu. Chtěli. A je to úplně normální. Kdo by nechtěl? A je na vydavateli, případně na autorovi, aby se této potřebě přizpůsobil. Ať mi nabídne důvod, proč tu knihu koupit a já ji koupím. Když nenabídne, prostě si ji stáhnu zadarmo. A nemám s tím žádný morální problém. Ale konstatuji, že pokud by to bylo za rozumné peníze, na jednom místě, abych to nemusel hledat po všech čertech, tak by pro mě bylo jednodušší i levnější si tu knihu koupit.
Mám doma třeba knížku od Dicka Francise Smrt favorita. Vydali ji v roce 1991 a stála 33 korun. Dneska stojí 199 korun. Co se změnilo? Platí vydavatelství více autorovi? Potřebuje zaplatit nějakou jazykovou korekturu? Nebo co potřebuje zaplatit jiného? Proč tu knížku nemůže prodávat za 33 korun jako e-knihu dnes? Na mnou položené otázky odpověď neznáme. Každopádně je jisté, že pokud by majitel autorských práv a vydavatel byli rozumní, nic vydání té knížky jako e-book za 33 korun nebrání. A možná, když si čtenář koupí knížku za 33 korun, zjistí, že se mu líbí a koupí si všech 45 knížek od téhož autora (jako já – za papírovou podobu jsem dal dohromady asi 4900,-). Oni si myslí, že to člověku prodají v dnešních cenách, tedy těch 45 knížek za 10 tisíc. A za to to fakt nikdo nekoupí.
Oni pořád nechápou, že to není žádné vyjednávání, zákazník není ten, kdo by se měl přizpůsobovat. Zákazník si koupí takovou čtečku, která mu vyhovuje (skoro jistě to bude Amazon Kindle) a knížky si sežene za cenu, která mu vyhovuje, tedy buď zadarmo+dost práce s hledáním a trošku nižší kvalita korektury a nebo zalevno u elektronického knihkupce. Žádná jiná alternativa není, i kdyby vydavatelé skákali sto metrů vysoko.

Marie Napsal 09:34 / 7. 1. 2012

To Radek Holeček: ptáte se na knížku od Dicka Francise Smrt favorita a proč tu knížku nemůže prodávat za 33 korun jako e-knihu dnes. Důvodem jsou podle mě licenční podmínky: jde o překladovou knihu, když se uzavírala smouva na vydání, nejspíše se o elektronických knihách nevědělo.
E-kniha je z hlediska autorského práva (potažmo licenčního práva) kniha jako každá jiná. Platí se z prodaných „výtisků“ buď autorovi, nebo majiteli zahraničních práv. Takže možná tuhle knížku ani legálěn digitalizovat a prodávat v elektronické podobě nelze.
A ještě k cenám e-booků: v několika příspěvcích jsem četla, že by e-knihy měly být výrazně levnější než knihy papírové. Nevím moc, proč – jakožto majitelka Kindle 3G si do své čtečky kupuji knížky výhradně na Amazonu a většinou jsou o třetinu dražší než jejich brožované vydání. Řekla bych, že důvodem vyšší ceny jsou jiné licenční podmínky pro prodej e-booků (jestli se tu vyskytuje někdo, kdo licencím na vydávání knih OPRAVDU rozumí, bylo by fajn, pokud by vysvětlil, jak to s licencemi na e-booky je – sama se v tom orientuji pouze v tom smyslu, že jsou tam jiné podmínky než u klasických, papírových knih).

Marie Napsal 09:42 / 7. 1. 2012

Ad můj předchozí příspěvek: jen upřesním poslední větu. E-book je samozřejmě z hlediska autorského práva kniha jako každá jiná, rozdíl v licenčních podmínkách spočívá (aspoň co vím, nebo tedy podle toho, jak to chodí v našem nakladatelství) v ceně za autorská, resp. licenční práva. Ale nevím, jak to mají jiní nakladatelé, ani jsem se zatím nedobrala důvodu.

Standa Napsal 09:52 / 7. 1. 2012

Ad cena knižek:

Mám Kindle a čtu v AJ, knížky legálně kupuju na amazonu. Tištěná kniha co u nás stojí 540,- (ano, je to včetně překladu apod) mě tam stojí 9USD (= cca 170,-). Nemám problém platit 200-300 za knihu, když si můžu stáhnout ukázku, pečíst recenze a to vše pohodlně doma z postele.

Věřím, že lidí jako jsem já je víc – jen je potřeba dostat na Amazon CZ kihy a nebo vytvořit podobný model pro jinou čtečku (nějakou lokální).

Hlavním „lákadlem“ čteček by neměla být levnější kniha (i když o něco by levnější být měla), ale pohodlí nákupu, obrovský výběr, ukázky apod.

S.

Jiří Napsal 10:23 / 7. 1. 2012

„Ostatně podnikání není charita, ale činnost která by měla vést k maximalizaci zisku, zajisté za nějakých pravidel.“

To je právě názor, který nás dovedl k finanční krizi. Podnikání by totiž mělo v první řadě vést k vytvoření přidané hodnoty. Ve chvíli, kdy dnešní finanční mágové maximalizují zisk, tak přenáší vytváření té přidané hodnoty tam, kde to bude levnější, nebo snižují kvalitu té přidané hodnoty. A pak to dopadá tak, že tu máme průmysl orientovaný na služby, který se hroutí, protože je postaven na virtuální přidané hodnotě a maximalizaci zisku bez jakékoliv retrospektivy.

Jinak ještě bych se rád vrátil k těm nákladům na knihu a náhodou to taky souvisí s tou maximalizací zisku bez retrospektivy ke kvalitě přidané hodnoty. Dlouho jsem zastával názor, že postprocessing po autorovi je důležitý (a on také je), ale pod „pařez“ jsem dostal životopis Steva Jobse (papírový) v českém překladu. Můžete mi říct, proč „ježíšek“ platil za práci překladatele a korektora, když dvě překladatelky, dvě redigovatelky, jedna jazyková korektorka a odborný lektor dokázali vypustit knihu, kde se o Silicon Valley píše jako o Silikonovém údolí, procesory jsou vyráběny ze silikonu, Jobs požádal Goldmana Sachse aby zhodnotil cenu firmy (přičemž celá věta je napsána tak, že to evokuje známou hlášku z filmu Skála, kde generál Attorney udělil Seanu Connerymu milost a méně obeznámený člověk by Goldmana Sachse považoval za zcela jistě geniálního pána) a jejiž překlad je místy nekonzistentní?

Bohužel tohle není výjimka. Četl jsem mnoho knih, kterým byla dána špatná péče. A tohle vede k tomu, že si lidé myslí, že by cena knihy mohla být nižší, kdyby se tihle lidé prostě vynechali.

Já si to tedy nemyslím, ani si nemyslím, že by e-knihy musely být výrazně levnější. Jediné co chci je, aby knihy byly elektronicky vydávány bez obstrukcí a bez DRM. Protože když za knihu dám své těžce vydělané peníze a ona má stát stejně jako její papírová sestra, tak také požaduji jistou svobodu toho, kde ji budu číst, komu ji půjčím a na jakém zařízení ji budu číst. Přest to prostě nejede vlak.

Radek Holeček Napsal 11:04 / 7. 1. 2012

To Marie:
Však píši: „Každopádně je jisté, že pokud by majitel autorských práv a vydavatel byli rozumní, nic vydání té knížky jako e-book za 33 korun nebrání.“
Když si vezmeme k ruce statistiky, tak průměrně se jedné knížky v ČR prodá asi 3300 kusů při průměrné ceně 193 korun. Opravdu vám přijde tak nereálné, že kdyby průměrně knížka stála čtvrtinu v elektronické podobě, že by se jí neprodalo 4x tolik? A ve skutečnosti by prodej elektronické verze prodej papírových knih nijak zásadně neovlivnil, protože ten kdo chce číst z papíru, tak si tu papírovou stejně koupí. A naopak, pokud by vyšlo v elektronické podobě vše, co kdy vydali, tak jim lidi utrhají ruce. Dost často se mi s papírovými knihami stávalo, že jsem objevil nějakého autora, který mě zaujal, ale sehnatelné byly třeba jen jeho poslední dvě tři knihy, zatímco v minulosti jich vyšlo třeba dvacet. Co z toho vydavatel má, když drží autorská práva na knihu, která se neprodává?
Jednou jsem se v kamenném knihkupectví nachomýtl k jednání distributora s knihkupcem. Distributor nabízel hezké dětské knížky s tím, že knihkupec zaplatí za každý prodaný kus až poté, co ho prodá, neprodané výtisky může vrátit. Distributor mu nabízel 27 % provizi. A knihkupec ho poslal do háje s tím, že 27 % je málo. Od té doby nemám rád knihkupce.
Když vyšel v angličtině poslední Harry Potter, nakladatelství Albatros „vyjebalo“ se zákazníkama tím, že vydání knížky oddálili o půl roku. Já, stejně jako spousta jiných, jsem si tedy přečetl díl v amatérském překladu zadarmo a pak jsem (jako spousta jiných), jen došel do knihkupectví a koupil si knížku za pouhých 549 korun a ani jsem ji neotevřel, leží mi v knihovně jen proto, abych měl kompletní celou sérii. A od té doby nemám rád vydavatele.
Vydávání elektronických knížek po jedné, nemá vůbec smysl. aby se to trošku rozproudilo, chtělo by to, aby se nějaké velké vydavatelství na elektronické knihy vrhlo. Třeba takové BB/art. A pokud by vydaly všechno za levno, teprve pak by se ukázalo, jak to s tím byznysem vlastně je.

zaty Napsal 13:11 / 7. 1. 2012

Pan Lipert dava rozhovory v kterych place na zdeformovany, Palmknihy a Kosmas nekecaj a prodavaji. Vidite v tom ten zasadni rozdil? 🙂

M1R3K Napsal 14:09 / 7. 1. 2012

Pan Lipert je člověk na nesprávném místě.

Žijeme v demokracii a lidé si kupují, co chtějí, nikoliv co jim kdo řekne, že si mají koupit. Proto se u nás tolik kupuje Amazon Kindle, byť jsou s tím spojené problémy jako objednávka ze zahraničí, jedná se o zařízení v angličtině atp. Ale jak je vidět, lidé raději koupí Kindle než jiný výrobek! Takže Kindle MÁ V ČR CO DĚLAT, PROTOŽE TO TAK KUPUJÍCÍ CHTĚJÍ!!!

Další věcí je, že Kindle se prodává za solidní cenu, protože na něm Amazon nechce vydělat. Vydělávají totiž na prodeji obsahu. U nás se bohužel dostávají do prodeje alternativní čtečky, u kterých se však výrobce snaží vydělat na jejich prodeji, a proto je lidé tak málo kupují. Kdo by taky chtěl čtečku za například 6.000,- Kč či více – to si raději koupím tablet.

Dle mého názoru je pro všechny vhodnější, pokud je na trhu co možná nejméně masově rozšířených zařízení, aby nemusel každý vydavatel každou jednotlivou knihu upravovat pro více různých zařízení. Mohou zde samozřejmě být alternativy, pokud se na všech daný obsah zobrazí stejně, tedy čitelně bez nutnosti úprav pro každé jednotlivé zařízení zvlášť.

Pokud jde o prodej e-knih, už před velmi dlouhou dobou jsem se kdesi v diskuzi vyjadřoval, že se obávám, že vydavatelé opět zaspí dobu. K tomu však již došlo. Zákazníci jsou opět nespokojeni a až někdo konečně přijde s tím, že teda začne prodávat e-knihy za rozumnou cenu, bude už bohužel pozdě…

ales Napsal 15:17 / 7. 1. 2012

Pirát Paulo Coelho http://goo.gl/YVaQi zajímavé….

Marie Napsal 17:21 / 7. 1. 2012

To Radek Holeček: ještě jedna poznámka k ceně knih. Píšete, že kdyby byly elektronické knihy levnější, prodalo by se jich více. Vtip je v tom, že v podmínkách licence (aspoň na papírové knihy to tak bývá) stojí, že se licenční poplatek, případně autorský honorář platí od kusu prodané knihy. Stanoví se procentní sazba – autor nebo majitel práv dostane (třeba – pouze pro ilustraci) 10 % z každého prodaného kusu. A opravdu mi přijde nereálné, že kdyby se cena knihy snížila na čtvrtinu, prodalo by se jí čtyřikrát tolik. Osobně tomu nevěřím.

František G. Napsal 22:29 / 7. 1. 2012

Napadá mě podobenství: filmy na DVD. Když vyjde nový film na DVD, většinou je nehorázně drahý (500 Kč a více). Píšu _nehorázně_, protože v době, kdy film vychází na DVD, už na sebe dávno vydělal v kinech. Jenže producenti chtějí vydělat ještě víc! Po nějaké době film odvysílají televize a každý má možnost si jej pro vlastní potřebu zaznamenat (předpokládám, že je to legální…). Cena DVD pak klesne na zlomek původní ceny, spousta DVD vyjde v ořezané podobě jako příloha časopisů nebo i samostatně za 50 Kč. A v té chvíli je kupuji já… 🙂
Nevidím důvod, proč by to takhle nemohlo fungovat s knihami.

janah Napsal 22:33 / 7. 1. 2012

Amazon možná brzy začne prodávat e-knihy pro Kindle i v češtině:
http://www.cnews.cz/amazon-mozna-brzy-zacne-prodavat-e-knihy-pro-kindle-i-v-cestine
a bude vymalováno….

Milan Jurik Napsal 09:25 / 9. 1. 2012

Mno jo, standardni brekot pana Liperta, pred rokem na root.cz, ted v Reflexu. Sam priznava, ze jen kopiruje obchodni model jinych, ale ze mu to moc nejde, nebot proste neumi nabidnout nic moc navic. Jasne, vydavatele mu basti jeho skvele DRM reseni. At si basti, ja pro zmenu ignoruju jejich nabidku v elektronicke podobe. Zlate palmknihy za jejich rozumny pristup. A ja doufam, ze sem Amazon neprijde o moc vice nez v podobe casopisu (diky za Respekt), aby prave u nas se mohl trh se socialnim DRM dal rozvijet.

luk Napsal 13:02 / 9. 1. 2012

to Janah: díky za odkaz, nedalo mi a zkusil jsem Robinsona Crusoe. Bez problémů, za výbornou cenu a česky. Snad první vlaštovka. Jinak vydalo nakladatelství Milan Vilímek – Jihlavský v roce 2012, jako svoji 6. elektronickou publikaci.

Pepa Napsal 14:55 / 9. 1. 2012

Je tomu pár let zpátky kdy to samé probíhalo s DVD. Filmy za 500kc a diskuze prodávat DVD za 50kč To byl naprostej nesmysl .Že by lidi stejně dvd kopírovaly. Kolik z vás si okopirovalo film za 50kc Věřím že moc né .
Takže stejně jako mam dnes spoustu koupených DVD kolem 50kc tak věřím že za čas budou i ty knihy a troufám si říct že 20-50kc .

Michal Napsal 17:44 / 14. 1. 2012

Trh si u nás uzavřeli vydavatelé. Kdyby byli jen trochu rozumní otevřely by trh eknihám dávno. Jenomže kdo chce moc, nemívá nic.. Vydavatelé CD a DVD by je o tom u nás mohli poučit. Tak dlouho prodávali předražené zboží a nechtěli vzít na vědomí nové technologie, až po nich teď neštěkne ani pes. Dojít s křížkem po funuse a stěžovat si na zákazníky, že si vybrali jiné řešení může jen úplný blázen. Normální obchodník pochopí, že přichází pozdě a musí se přizpůsobit tomu co je standard. A v tomto formátu nabízet své zboží. Nemusí přes Amazon, ale v tom případě mu zbývá jen otevřený formát s využitím sociální „DRM“ – např. označení platného majitele v textu knihy. A přijatelná cena u novinek např. do 200,-Kč za e-knihu. Papírová kniha je něco jiného, ta je logicky dražší.Jinak mají smůlu.

TheCenda Napsal 20:47 / 15. 1. 2012

Zásadní problém není ani tak cena, ale to, že většina knih prosté není…

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné