Když jsem před 13 lety začal psát o čtečkách e-knih, které využívají místo běžných displejů, displeje s technologií E-Ink, tak toto byl nejčastější případ, kdy se s touto technologií lidé setkávali. O několik let později se tato situace změnila a s E Ink displeji se lidí setkávají v běžném životě, aniž by si toho všimli. Zatímco výhody a vlastnosti E Ink displejů (nízká spotřeba, nevyzařování světla atd., podobnost tisku na papír) se uplatňují u čteček e-knih, tak nízká spotřeba se uplatňuje v dalších oborech. E Ink displeje totiž využívají energii pouze v případě, že se mají překreslit a následně již energii nepotřebují. Takto v kombinaci s úspornými čipy a softwarem jsou například využívány pro cenovky v některých obchodech, kdy správa cen na cenovkách je mnohem pohodlnější a praktičtější.
Dále se E ink displeje používají v různých indoor i outdoor informačních tabulích. Dokonce někteří výrobci E Ink displeje používají v mobilech, tabletech nebo z nich dělají externí monitory atd. S masovou výrobou těchto displejů klesla jejich pořizovací cena, rozšířila se nabídka v podobně různých formátů, rozlišení a možnosti vykreslení počtu barev či odstínů černé.
Tato skutečnost přinesla neskutečné možnosti pro bastlíře (kteří pájí a programují). Stačí, když si koupit menší E Ink displej, připojit k němu desku s chipem za pár korun, nějaké čidla pro měření různých hodnot, naprogramovat logiku. A za pár stokorun si mohou si udělat domácí stanici, která jim bude měřit teplotu, vlhkosti, kvalitu vzduchu a jiné věci a třeba právě i zobrazovat na displeji s E Ink technologií. Současně ta stanice bude tak energeticky nenáročná, že na nabitou baterii vydrží běžet několik dní a nepotřebuje stále napájení. Tímto nejste omezeni, na umístění stanice a můžete si jí dat klidně na stěnu atd.
U nás v ČR vznikl kolem E Ink displeje v komunitě bastlířů pěkný projekt, který se jmenuje živý obraz. Jde o službu, kdy si můžete pohodlně nakonfigurovat v online systému různé obrazovky s informacemi, které se vám následně budou zobrazovat na „na vaší stanici s E Ink displeje“.
E Ink stanice
Abyste mohli službu živý obraz používat musíte mít „E Ink stanici“, to je nějaký E Ink displej, deska s čipem, baterie a třeba i rámeček. Více o tom se dočtete přímo na stránkách projektu živý obraz. Když budete trochu zruční, umět trochu s počítači tak takovou stanici byste si měli zvládnout postavit. Jde o to jen podle dokumentace nakoupit správný E Ink displeje, desky, baterie propojit nahrát již připravený software/firmware „takový operační systém této stanice“ a můžete se napojit na službu živý obraz.
Živý obraz
Dejme tomu že E Ink stanici již máte, tak následně můžete začít prozkoumávat možnosti služby živý obraz. Wiki s návodem zde. Následně si budete moc na svém E Ink stanici zobrazovat třeba fotografie, kalendář, různé grafy, stavy, získávat notifikace atd. Pokud máte chytrou domácnost tak jste schopni sbírat data z vašeho domu a dostat je i do této stanice. Můžete tak zobrazovat různé grafy o teplotách, chodu FVE, stav ovzduší, cokoliv vás napadne a schopni tyto data dostat do služby, která je vám bude dál servírovat přes službu živý obraz.
Jak může vypadat E Ink stanice se živým obrazem
Se můžete podívat zde.
Fotografie převzaty z www.zivyobraz.cz, twitteru a @vecera_vladimir
Zdroje k živému obrazu
- Plno příspěvků a postřehů na Twitter scéně bastlířů: #zivyobraz
- Web ŽivýObraz