Tipy pro nové majitele čteček Amazon Kindle

Pod stromečkem určitě našlo mnoho lidi čtečku elektronických knih Amazon Kindle 5 nebo Kindle Paperwhite. Proto těmto novým majitelům přináším článek, kde naleznou přehled tipů a triků pro čtečky Amazon Kindle, článek se může hodit i dřívějším majitelům.

Čtečky Kindle jsou primárně určeny pro čtení elektronických knih a dokumentů v podporovaném formátu. Amazon ke svým čtečkám poskytuje tzv. kindle email díky kterému si můžete posílat knihy, dokumenty atd. do čtečky přes tento email, dokumenty se vám následně stáhnout automaticky do čtečky Kindle, když čtečku připojíte k bezdrátové síti WiFi. Takto si můžete například posílat i články z internetu, nebo pravidelné zprávy z různých deníků. Tato možnost zasílání knih a dokumentů je naprosto super a pohodlná. Na internetu naleznete mnoho volně dostupných elektronických knih v češtině ale i angličtině, dost často se ale setkáte s problémem že kniha je zrovna ve formátu který čtečka Amazon Kindle nepodporuje a proto budete nuceni převést eknihu do podporovaného formátu. K tomu slouží několik programů nebo online služeb.

Zakládáme účet na Amazon a párujeme čtečku

Jestliže chcete čtečku Kindle využít na 100% doporučuji:

  1. Si vytvořit účet v obchodě Amazon.com, návod jak vytvořit účet naleznete zde. Následně musíte čtečku spárovat s Amazon účtem, to se provádí přímo ve čtečce a musíte mít čtečku připojenou k internetu přes WiFi.
  2. Kindle 5 připojíte k WiFi dle tohoto návodu, nastavení Kindle Paperwhite bude obdobné jen nastavení WiFi naleznete jinde, jak na to naleznete v návodu od Amazon, který máte určitě nahraný ve čtečce.
  3. Spárování čtečky Kindle 5 / Paperwhite s Amazon účtem je předposlední krok, návod pro Kindle 5 a Kindle Paperwhite je zde.
  4. Posledním krokem je zjištění vašeho Kindle emailu a povolení přijímání dokumentů z různých emailů, potom již budete mít možnost zasílání eknih, dokumentů a článků do čtečky Kindle. Návod naleznete zde.

Jestliže jste správně vytvořili účet u Amazonu, následně připojili čtečku přes WiFi k internetu, ještě jste čtečku Kindle spárovali a máte vytvořený Kindle email včetně povolených emailových adres nyní můžete zasílat eknihy, dokumenty, články atd.. do čtečky pohodlně a rychle.

Posíláme eknihy, dokumenty, články atd.. do čtečky Kindle

Jak jsem již zmínil do čteček Kindle můžete zasílat dokumenty a následně stahovat přes WiFi. Předpokládáme, že máte vše již nastavené předchozí odstavec. Nyní můžete zasílat dokumenty do čtečky takto:

  1. Oficiální programy od Amazon Kindle – Send To Kindle – pomocník kterým můžete pohodlně zaslat článek z webového prohlížeče do Kindle a nebo nějaké dokumenty na disku. Send To Kindle je dostupný jako rozšíření pro webové prohlížeče Chrome, Firefox ale i jako samostatná aplikace pro operační systém Windows a OSX. Send To Kindle je ke stažení zdarma zde pro všechny zmíněné platformy zde. Článek o Send To Kindle pro prohlížeč naleznete zde a článek o aplikace pro Windows zde.
  2. Pravidelné zasílání novin do Kindle – různé internetové deníky nabízí zdarma pravidelné zasílání článků do Kindle, tuto službu například nabízí Novinky.cz, Lidovky.cz, iDnes.cz atd. V podstatě když si ráno zapnete po 6.00 Kindle automaticky se vám stáhne „knížka“ z články na aktuální den.
  3. Zasílání zakoupených eknih do Kindle – mnoho českých obchodů s eknihami funguje tak že si přidáte speciální email neco@nejaky-email-obchodu.cz k vašemu Kindle účtu a následně zakoupenou eknihu v obchodě automaticky odešle do čtečky Kindle. Takto například funguje obchod RájKnih.cz, PalmKnihy zas mají možnost eknihy pro Kindle stahovat jako soubor.

Čeština pro čtečku Kindle 5

Čtečky Amazon Kindle 5 a Paperwhite mají podporu více jazyků jejich rozhraní (angličtina, němčina, atd..) bohužel čeština chybí. Nicméně si myslím že při troše shany se každý Kindle naučí ovládat, protože ve výsledku nakonec potřebuje provádět jen pár úkonů, jako nahrát si eknihy dokumenty, otevřít knihu najít nějaký text nebo přejít na stránku. Nicméně kdyby vám toto nestačilo je možné pomocí hacku dostat češtinu do čtečky Amazon Kindle 5, návod naleznete zde. Musím ale upozornit že instalací se nabouráváte do systému čtečky a mohli byste mít problém s případnou reklamací. Nicméně zatím jsem nikdy s instalací češtiny neměl problém a čtečka fungovala jak měla. Bohužel čeština pro Kindle Paperwhite není.

Slovníky v Kindle 5, Kindle Paperwhite a studování cizích jazyků

Čtečky Kindle můžete využít pro studování cizích jazyků, zajisté můžete číst eknihy a dokumenty v cizím jazyce a při čtení můžete využít  The New Oxford American Dictionary. Kliknete na slovo a zobrazí se vám jeho význam. Ok dobře co ale kdybyste mohli využívat anglicko český slovník a vybrané slovo by se vám zobrazilo v češtině k tomu slouží speciální slovníky, slovníky pro Kindle 5 a Kindle Paperwhite.

Majitelé nového Kindle Paperwhite mohou využít funkce Vocabulary Builder pro procvičování slovíček.

Převádíme dokumenty a eknihy pro čtečky Kindle

Čtečky Amazon Kindle mají omezenou podporu formátů, takže ne všechny eknihy a dokumenty můžete ihned ve čtečkách Kindle číst. Proto slouží různé programy a online služby pro převod eknih a dokumentů do formátů, které Kindle podporuje. Dobré programy pro převod:

  1. Calibre – je zdarma program který umí mnoho funkcí, slouží pro evidenci vašich elektronických knih a současně umí i převádět do různých formátů. O Calibre jsem napsal pár článků zde.
  2. Dále Mobipocket Reader nebo Mobipocket eBook Creator umí převádět do formátu pro Kindle.
  3. Online služba pro převod dokumentů CloudConvert, článek zde.

Nakupujeme eknihy pro Kindle

U nás je již mnoho elektronických obchodů s eknihami, pravidelně mívají různé akce na které jsem již upozorňoval během vánoc, v článku naleznete odkazy a tipy na eshopy s eknihami v ČR.

Tip na e-knihy

Komentáře (33)

Forrest Napsal 20:05 / 7. 1. 2014

ahoj,
do týdne mi přijde Kindle 5 z Amazonu a plánuji si koupit nějaké slušivé pouzdro. Přemýšlím nad
http://tuff-luv.com/e-readers/amazon-kindle-cases/kindle-6-cases-and-covers/natural-hemp-case-cover-for-amazon-kindle-4-book-style-mocha-brown-5145.html
nebo
http://tuff-luv.com/e-readers/amazon-kindle-cases/kindle-6-cases-and-covers/embrace-case-cover-for-amazon-kindle-4-genuine-leather-book-style-black-1.html

více se mi líbí to pouzdro z konopí, ale nevím, jak je vyztužená. Abych nekoupil pouzdro jen pro vzhled s nulovou ochranou. Máte někdo osobní zkušenosti s těmi pouzdry? Které byste mi doporučili?
Děkuji

Petr Vytlačil Napsal 20:08 / 7. 1. 2014

Tuff-Luv jsou pěkné pouzdra ale přední strany nejsou moc vytvrzené, konopné pouzdro ji má určitě ohebnější než druhé pouzdro. Ale jinak to jsou moc příjemné a pěkné pouzdra. S ohledem na ostatní typy pouzder bych ale klindně Tuff-Luv koupil.

Petr Václavek Napsal 20:30 / 7. 1. 2014

Tohle jsou spíše základní postupy, upřímně, čekal jsem nějaké přínosnější a vypečenější tipy. Sám jsem jich pár před lety shromáždil a sepsal zde: http://petr.vaclavek.com/article/616/amazon-kindle-tipy-triky-linky

Petr Vytlačil Napsal 20:39 / 7. 1. 2014

Petře máš také moc pěkný přehled. Myslím si že v tomto článku je to nejdůležitější co neznalý majitelé Kindle budou potřebovat. Pro někoho je základ nastavit si Kindle email, ale divil byste se pro kolik lidí je to nadlidský úkol. A nechtěl jsem zatěžovat hlavu nějakými nepodstatnými spořiči, atd…

Renata Napsal 14:46 / 13. 1. 2014

Ahoj, nevíte jestli je tato čeština vhodná i pro Kindle Touch? Babička dostala, ale jaksi se odmítá kamarádit s ENG. Díky za odpověď

Petr Vytlačil Napsal 14:49 / 13. 1. 2014

Češtinu pro Kindle Touch jsem zatím neviděl, takže budete muset babču přemluvit.

Macháček Napsal 14:48 / 14. 1. 2014

Dobrý den, mám problém se svou čtečkou na úvodní straně mě pouze ukazuje jen formaty PDF jiné formaty ne jako treba azw3, epub apodobně. Neví te čim to je nebo něco.. Děkuji

Markéta Zavadilová Napsal 20:28 / 15. 1. 2014

Dobrý večer. Po připojení čtečky k počítači, přes USB kabel. Zůstalo na displeji napsáno UPDATE ERROR 3. Vůbec na nic nereaguje. Muze prosim někdo poradit.?

Laďa Napsal 16:21 / 17. 1. 2014

Ahoj, nevim, kam to napsat, ale nahoře se píše o i párování… Mám (měl jsem) léta spárovanou čtečku na amazon.com, vse bez nejmensiho problemu… Koncem roku jsem si vymyslel zakoupení Kindle 5 v akci v Německu. Ale – nekde jsem asi při její registraci překlepl přeregistraci na amazon.de! Od te doby mam na amazon.com nahoře upozornění na přeregistraci – Your digital account is currently registered at Amazon.de. Go to the Manage Your Kindle page at Amazon.de. V němčině jsem naprosto ztracen, jak to vrátit zpět? Překladač ani hledání nepomáhá. Nevíte někdo (polopatě) co s tím? Hrozí, že mě z toho klepne!

Ivana Napsal 11:16 / 19. 1. 2014

Dobrý den, čtěčku paperwhite mám asi půl roku. Kupovaná v Amazonu US. Od včerejška se asi zablokovala a nefunguje displej. Dostanu se akorát na spořič a pokud dole zmáčku na delší dobu tlačítko, tak se dostanu na poslední čtenou stránku a víc nic. Na dotyk vůbec nereaguje. Snažila jsem se najít český návod ke čtečce, ale nenašla. Nemáte promě nějakou radu?? Předem moc děkuji. Ivana

Igim Napsal 20:06 / 2. 2. 2014
LUBOMIR JAVOŘÍK Napsal 00:26 / 7. 2. 2014

Loni na Vánoce jsem od dětí dostal čtečku e-knih Amazon Kindle model D01011.Bohužel , po připojení přes USB kabel se mi nepodařilo dobít baterii. Může mi někdo poradit? Nemám totiž návod v češtině. Děkuji Javořík Lubomír

Radka Napsal 22:55 / 8. 2. 2014

Dobry den, mam Kindl kratce, bohuzel v Nemcine. Poradte prosim jak prekliknu do AJ? Nejlepe navod pro „blbe“ – v NJ to nedam….. 🙁
R

Honza Napsal 10:47 / 9. 2. 2014

Ahoj všichni, můžete mi prosím poradit jak konvertovat přes účet na Amazonu soubory o objemu dat třeba 180 Mb, když jejich služba umožňuje pouze 50 ? Děkuji. Honza

Petr Vytlačil Napsal 13:39 / 10. 2. 2014

Dobrý den,
sám jste si odpověděl na svoji otázku, toto technicky nelze. Musíte použít nějaký offline nástroj pro převod dokumentů do formátu Kindle, záleží z jakého formátu chcete převádět. Jestli jde o PDF tak to je obecně problématický formát, který se nelehko přizpůsobuje rozměrům displeje čteček eknih. Prohledejte ebooky.cz a několik článků o převodu naleznete.

dasa Napsal 19:45 / 11. 2. 2014

Diky za super navod, bez neho bych to nedala :-))

Ivan Napsal 18:21 / 4. 3. 2014

Dobrý den.Přítelkyně kindle a nedaří se nám ho nabít.Na displeji je vybitá baterie a pokyn pro připojení usb.Když to uděláme tak dioda dole svítí oranžově a po pár hodinách již svítí zeleně,ale stále to nejde zapnout a na displeji svítí stále ta vybitá baterie.Nevíte co s tím dál?Je nějaký fígl na restart nebo tak něco?Děkuji za odpověď Ivan

Martin Napsal 23:57 / 11. 3. 2014

Dobrý den. mám takový dotaz ohledně převádění knížek. Vím že to jde posláním kde mi to převedou. Ale zkoušel jsem to v Calibre i v nějakých internetových převaděčích z PDB do různých podporovaných formátů. Ale mám vždy problém že se nezobrazuje nebo jsou kostičky místo š a ž..lze to nějak někde převézt aby to bylo čitelné nebo to nepůjde?

Josef kurka Napsal 15:34 / 15. 3. 2014

Potřeboval bych poradit, jak se zbavit položek v archivu v Kindlu 5. / Slovníky atd../Na účtu u Amazonu to nejde vymazat a na Kindlu taky ne.
Neporadil by někdo?

Marek Napsal 17:06 / 21. 3. 2014

Zdravím, mam dotaz.. Mam kindle 5, kupoval jsem pres německy Amazon pri registraci čtečky na Amazonu se mi registrovala na Amazon.de.. Potreboval bych, aby se ta registrace změnila na Amazon.com… (pri pokud mozno stejném mailu)..? Díky

Milan Napsal 20:59 / 19. 4. 2014

Dobrý den,
máme stejný problém jako Ivan. Máme kindle 5 a na obrazovce je prázdná baterie s obrázkem usb konektoru a čtečka nejde zapnout a na nic nereaguje. Díky za pomoc.

Anna Napsal 10:45 / 12. 5. 2014

Dobrý den, také mám stejný problém jako Ivan a Milan. Čtečku jsem dlouho nepoužívala, ležela mi na poličce, nespadla mi, mechanicky se neměla jak poškodit. Vybila se mi, po nabití, ale svítí stále na obrazovce ikona baterky a na vypnutí/zapnutí obrazovka nereaguje (zelené světýlko ano, to začne po těch 15 sekundách blikat, ale pak zas zhasne a nic se neděje). Nemáte prosím nějaký nápad, jak to opravit? Předem děkuji, za tipy.

Anna Napsal 10:59 / 12. 5. 2014

Znovu zdravím, podařilo se mi problém vyřešit! Vypínací tlačítko jsem držela přesně minutu (ikdyž blikalo po 15 sekundách) a pak se kindle rozjel!

Jana Napsal 13:52 / 21. 1. 2015

Aničko moc děkuji za umístění řešení problému s čtečkou.. už jsem myslela, že budu dávat do opravy za 1200,-Kč ale podařilo se ho rozjet.. díky díky

Radka Napsal 20:20 / 6. 6. 2015

Dnes jsem chtěla čtečku zapnout a ani ťuk, myslela jsem, že je vybitá, po připojení USB svítí oranžové světlo, ale asi jen minutu a pak zhasne. čtečka vůbec nejde rozjet. Do včera absolutně bez problémů. Myslela jsem, že je vadný nabíjecí kabel, tak jsem ho vyměnila, ale pořád stejný problém. Ani PC mi čtečku nenačte. Nevíte, co by to mohlo být?

Jan Napsal 13:40 / 13. 11. 2015

Mam naprosto stejný problém jako Radka. čtečku jsem delší dobu nepouzival a na dospělý je jenom obrázek baterie. Po připojeni nabíjecí oranžové světlo svítí ale nic se neděje a čtečka nejde spustit.Díky za nějakou řádu.

Martin Napsal 18:55 / 8. 12. 2016

Zdravím všechny, pořídíl jsem kindle paperwhite3, má první čtečka a trochu se peru s jednou věcí. Přes Calibre jsem nahrál knížky do čtečky i s fotkou obálky. Chtěl bych vidět v knihovně obálku knihy, ale místo toho tam mám univerzální ikonu pro všechny knihy stejnou. Jde to nějak opravit, ať mám v té knihovně vidět obálky a ne všechny stejné ikony? Díky za reakci a rady… 🙂

Draga Napsal 18:45 / 15. 1. 2017

Měla jsem ten samy problém jako vice lidi tady …po delším nepoužívani jen na displeji baterie a ze mám nabíjet, nabila jsem az do zelené diody a stále nic, tak jsem provedla to co radila Anička a super na skočila díky moc.

Michal Napsal 13:18 / 8. 3. 2017

Dobrý den asi jsem blbec,nejde mi nahrát knihy,do čtečky když ji připojím do pc .Nenaskočí ani hláška že pc nalezl nový hardware.Co mám dĕlat?,nebo co dĕlám špatnĕ.Dĕkuji za radu.

Josef Nykl Napsal 09:02 / 23. 5. 2017

Dobrý den, pořídil jsem Amazon Kindle 8 Touch a nějak mi nejde nastavit velikost písma na jednotlivou stránku, dále display ve tmě je tmavý, takže nejde číst bez externího světla a také jsem si nechal zaslat zakoupenou knihu do mailu na Kindle a kde a jak ji najdu?
Je možné stáhnout češtinu (menu)?

Předem děkuji za odpovědi
Crazypepino

renata Napsal 20:05 / 14. 8. 2017

dobry den mam mozno hlupu otazku ale co znamena, ked sa mi na zakupenej knihe, pripadne knihe ktoru som si dala z obchodu poslat na vyskusanie, ukazuju percenta? Co to znamena a ako viem, kedy som tu knihu uz naozaj zakupila a mam ju na 100 percent stiahnutu?

Martina Napsal 11:08 / 25. 11. 2017

Dobrý den. Mám kindle 4 a nedaří se mi ho zapnout. Na displeji je vybitá baterie a pokyn pro připojení usb.Když to udělám tak dioda dole svítí oranžově a po pár hodinách již svítí zeleně,ale stále to nejde zapnout a na displeji svítí stále ta vybitá baterie.Nevíte co s tím dál? Je nějaký fígl na restart nebo tak něco? Děkuji za odpověď.

Mirko Pyskatý Napsal 20:00 / 12. 6. 2018

zdravím, jsem velmi spokojeným majitelem čtečky KINDLE , nyní začíná problém s kapacitou baterie – vydrží tak na 100 stranek. Je možnost řešit ev. výměnu akumulátoru, kde a za kolik. Děkuji

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné