Čtečka elektronických knih Kindle 3 Keyboard může být vhodným zařízením pro slabozraké nebo nevidomé

Čtečka Amazon Kindle 3 Keyboard může být vhodným pomocníkem pro slabozraké nebo nevidomé. K dispozici má reproduktory nebo výstup na sluchátka a možnost předčítání textu, další výhodou je možnost zapnutí hlasové navigace. Toto samo o sobě není ještě výhrou, protože ne všichni umí anglicky a nebude jim tedy stačit předčítání knih nebo navigace v angličtině. Než si přečtete no nových možnostech využití čtečky pro zrakově postižené, můžete si přečíst starší článek Čtečka eletronických knih Amazon Kindle může pomáhat i slabozrakým o této tématice.

V současné době toto již není neřešitelný problém, k dispozici je totiž jailbreak díky kterému si můžete do čtečky doinstalovat další rozšíření, jako české prostředí čtečky a předčítání textu i v českém jazyce. Pokud jste trochu zdatní, tak za pár minut můžete mít vše nainstalováno a čtečka na vás bude mluvit česky. Jak provést jailbreak čtečky a instalovat pluginy dohledáte ve starších článcích. Díky této možnosti je čtečka vhodná pro zrakově postižené. Pohyb ve čtečce a různé nastavení jim ulehčí hlasová navigace. Ta předčítá kde se právě nacházíte v rozhraní čtečky, přečte vám například na jaké knize jste právě najeti kurzorem v seznamu knih, nebo na jaké položce v menu jste. Můžete tak pohodlně čtečku ovládat, ostatně samo o sobě není nutné často čtečku nastavovat, když vám stačí pouze číst knihy.

Předčítání knih, dokumentů atd. v českém jazyce – tato funkce je také velice užitečná. Zrakově postižení ji mohou využít pro předčítání knih nebo dokumentů. Čtečka o proti notebooku nebo počítači, je mobilnější, lehčí, levnější a má delší výdrž na baterii. Takže může být vhodným pomocníkem na cestách ale i doma. Další výhodou je možnost si pohodlně nechat zaslat článek z webového prohlížeče do čtečky, který si mohou později nechat předčíst.

Posledním plusem čtečky je možnost změny velikosti písma v dokumentu, takže slabozraký si mohou navolit větší font čtečky, který pro ně nebude problém přečíst.

I když předčítání textů umí mnoho zařízení i mobily, myslím si že čtečka Amazon Kindle díky těmto funkcí (předčítání textu, hlasová navigace a možnost volby velikosti písma) může být vhodným pomocníkem pro zrakově postižené.

Videoukázka předčítání a hlasové navigace v českém jazyce pod Amazon Kindle 3 Keyboard

Připravil jsem pro vás krátkou videoukázku, jak čtečka Amazon Kindle poskytuje hlasovou navigaci a dokáže předčítat knihy v českém jazyce. Video jsem udělal narychlo, takže se najdou nějaké chyby, ale to by nemělo mít vliv na informační hodnotu.

Tip na e-knihy

Komentáře (8)

dobrman Napsal 19:30 / 16. 2. 2012

„Toto video je soukromé“
to mě sice těší, že to je soukromé, ale proč je to tady ???
myslel jsem, že je to k článku…….. :o(((((((

Amazon-Kindle.cz Napsal 19:34 / 16. 2. 2012

Chybička se vloudila, už by to mělo jít. Dejte prosím vědět jestli vám to jde.

dobrman Napsal 21:11 / 16. 2. 2012

Paráda !!!
dík….

Pracnik Napsal 21:18 / 16. 2. 2012

Jojo, už to jde 😉

Radek Pavlíček Napsal 21:28 / 16. 2. 2012

Díky za tip, vyzkouším 😉

Pro slabozraké uživatele nebo uživatele se zbytky zraku lokalizace a možnost nechat si číst knížky v češtině může být motivace k tomu si Kindle pořídit.

U nevidomých uživatelů investici do Kindle stále nepovažuji za smysluplnou, protože e-ink displej nevyužijí a pro čtení knih mohou použít jiné nástroje s výrazně nižšími náklady – například e-čtečku Beletrik do mobilu, která jim i umožňuje stáhnout/vypůjčit si knížky z několika knihoven.

Amazon-Kindle.cz Napsal 21:41 / 16. 2. 2012

Diky za hodnotny komentar, nevim jak cenove narocny je program plus vhodny mob. telefon.

Radek Pavlíček Napsal 22:52 / 16. 2. 2012

Aktuální situace je taková, že Beletrik dává dodavatel jako bonus k jím dodávaným ozvučeným mobilním telefonům (ten si uživatel tak jako tak pořizuje) zdarma. Případně lze na čtení použít BRead, který je také zdarma.

Bavím se teď o Symbianu, na jiných platformách předpokládám, že bude na čtení textů také něco existovat.

Teoreticky asi sice může nastat situace, že by nevidomý uživatel chtěl číst knížky a současně nechtěl/nepotřeboval ozvučený mobil, ale nikoho takového (zatím) neznám 😉

Petra Napsal 09:57 / 5. 1. 2013

Z vlastní zkušenosti vím, že KINDLE je pro slabozraké osoby hodně užitečný, mohou si zvětšit písmo jak chtějí, případně přepnout na předčítání hlasem, nebo obojí kombinovat. Dovoluji si však s autorem nesouhlasit v tom, že instalace počeštění je otázkou několika minut. Mi to musel udělat počítačově velmi zdatný kolega a i tomu to trvalo několik hodin, než si k tomu stáhl z Netu informace a potřebné soubory, následně vyzkoušel několik jail breaků, čtečku několikrát restartoval a přehrával firmware. Sice tomu moc nerozumím, ale dost pochybuji, že by to slabozraký uživatel zvládl za několik minut, byť by byl počítačově sebezdatnější. I poté, co už měl vše nastudováno, mu to u přítelkyně na druhé čtečce trvalo cca půl hodiny. Co se týká Beletriku, tak jde o uzavřené řešení, které mne zavazuje k tomu užívat pouze tuto platformu a mobilní telefon, na jehož display si rozhodně text nepřečtu.

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné