Kdy se vám vrátí investice do čtečky elektronických knih? Má koupě smysl?

V dnešní době se již dají koupit kvalitní čtečky elektronických knih za velmi přijatelné ceny, doba kdy čtečky eknih stály přes 10 000 Kč je pryč. Například kvalitní čtečka PocketBook Mini startuje na ceně kolem 1500 Kč a další skvélá čtečka Amazon Kindle 5 se dá pořídit také kolem 1500 Kč včetně poštovného, dražší modely čteček elektronických knih, které mají dotykový displej a osvícení displeje se pohybují kolem 3500 Kč. I přes příznivou cenu může být mnoho lidí, kteří zatím o čtečce elektronických knih pouze uvažují a váhají jestli stojí za investici. Proto jsem sepsal pár postřehů, které by vám mohli ulehčit rozhodování.

Návratnost investice do čtečky

Podíváme se na návratnost investice do čtečky elektronických knih z pohledu čísel. Mějme předpoklad že cena čtečky se pohybuje kolem 1600 Kč a vy jste zvyklý a ochotní platit za knihy .-). Namátkou jsem vybral pár elektronických knih (novinky, starší knihy, různé žánry) a do tabulky uvedl běžnou cenu za papírovou knihu, cenu za eknihu a v posledním sloupečku rozdíl ceny. Nejde zde o hluboký rozbor, proto stačí opravdu jen pár vzorků. V podstatě mi vyšlo že investice do čtečky by se vám mohla vrátit při dočtení 21. eknihy, kdy suma rodílu ceny papírové a elektronické knihy převyšuje investici do čtečky.

navratnost-ctecky-elektronickych-knih-01

Zajisté investice do čtečky se vám může vrátit mnohem dříve, protože prodejci eknih nabízí různé akce, kdy je možné koupit opravdu skvělé eknihy za pár korun (50kč, 99kč, atd..) viz. tip na akce prodejců eknih.

Pár dalších důvodů proč investovat do koupě čtečky eknih

  1. Je mnoho kvalitních eknih, které jsou dostupné zdarma jak v našem ale i jiném světovém jazyce.
  2. Čtečky elektronických knih váží často mnohem méně než klasické knihy, jsou skladné a vejde se do nich stovky eknih.
  3. Multifunkční zařízení – čtečka elektronických knih vám může velmi pomoci při studii cizích jazyků (vestavěné slovníky, procvičování slovíček, atd.), skripta, technick0 knihy a dokumentace.
  4. Možnost pohodlného čtení i internetového obsahu – libí se vám nějaký článek a nechcete ho číst na počítačí, jedním kliknutím si jej můžete zaslat do čtečky eknih. Článek se vám automaticky stáhně přes WiFi jakmile čtečku zapnete a můžete doma nebo při cestě z práce číst článek na čtečce.
  5. Nemusíte tisknout dokumenty, které nepotřebujete mít dlouhodobě v tištěné formě.
  6. Úspora pěněz, e-knihy jsou levnější než běžné tištěné knihy.

Eknihy zatím určitě nenahradí běžné knihy

  1. V našem jazyce je zatím jen zlomek knih i v elektronické formě – tisíce eknih, v angličtině a dalších světových jazycích jich jsou statisíce.
  2. Klasickou knihu po přečtení můžete prodat, darovat či si ji vystavit do knihovny.
  3. Formát některých knih (typografie, obrázky, informace) není vhodný pro eknihy, u tabletů díky dostupnosti větších displejů již tak velký rozdíl není.

BTW: Jasný máme zde knihovny, bazary knih, atd.. vše je jen o inviduálních potřebách a volba je jen na vás.

Tip na e-knihy

Komentáře (4)

Wulfgar Napsal 09:06 / 18. 12. 2013

Ahoj,
moc pekny clanek a tabulka s cenama se me taky libi
nevybral si naschval ty knizky za ktery se nejvic usetri aby byla usetrena castka vetsi.

Bohuzel eknihy u nas jsou teprve v zacatcich a tomu odpovidaji i ceny. Napriklad polozky 2 a 10. je cena za eknihu tak smesna ze si radsi tu cca 20ku priplatim za papirovou. Tam je vyhoda snad uz jen v tom ze doma clovel uspori misto. Nadruhou stranu kdyby ceny byly vsechny jako u hranicarova ucne (tedy tretinove) verim ze by se eknihy prodavali mnohem vic a rychleji by se rozsirila i nabidka.

Petr Vytlačil Napsal 16:03 / 18. 12. 2013

Je to tak u některých knih je bohužel rozdíl v ceně zanedbatelný, ale jak jsem psal jsou i pravidelné akce díky kterým lze zakoupit velmi dobré tituly za super neníze, ale to platí i u klasických knih. Každopádně si myslím, že kdo má rád knihy tak by se čtečce eknih neměl vyhýbat, díky její multifunkčnosti, atd..

Dan D. Napsal 15:54 / 18. 12. 2013

… navíc elektornickou knížku může číst celá rodina zároveň (pokud je pod jedním Amazon účtem registrováno více kindlů) 🙂

FIlip Napsal 16:52 / 13. 1. 2014

Tak já myslím, že to není jen o nějaké výhodnosti v ceně knih. Například mě připadá ( pro mne) naprosto zásadní, že se mi doma nehromadí knihy. Řekl bych, že víc než 90% knih prostě přečtu jednou a pak už jen zabírají místo. Mám dvě možnosti – koupit větší byt a nebo zmenšit počet věcí, které potřebuju mít doma. A u beletrie jde o ten obsah, o text, o nic víc – a ten si přesně kupuju. Nekupuju papír, barvu, dopravu, prodavačky,skladníky a taky světlo a teplo v těch skladech, tiskárny atd. Kromě ušetřeného místa u mě doma tak taky šetřím energii a zdroje, takže planeta jásá a moje karma se blejská jak psí kulky 😉 Atlas hub si samozřejmě koupím papírový na křídovém papíře. Další věc jsou ty nákupy – zkouknu, prohlídnu, přejedu náhled, recenze, názory, kliknu a mám. Ušetřený čas pak věnuju nějaké blažené činnosti, třeba levej bok – pravej bok – záda.. A o tom, že když jedu na služebku a nemusím přemýšlet ktertou jednu knižku si s sebou vezmu ani nemluvím.

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné