Recenze Amazon Kindle DX 2. generace, fotografie a porovnání s novou generací Kindle

Během týdne a především o víkendu jsem testoval čtečku Amazon Kindle DX 2. generace. Jelikož, již delší dobu vlastním Amazon Kindle 3 WiFi měl jsem s čím srovnávat.

dsc_0161Kindle DX oproti Kindle 3 má displej o úhlopříčce 9,7 palců což je nějakých 24,63 cm. K. DX váží 0,536 kg – jednou tolik co Kindle 3 s WiFi. Myslel jsem si, že tak velká placka se bude proti Kindle 3 bude hůře držet, ale opak byl pravdou. I přes větší rozměry se Kindle DX příjemně drží při čtení.

Kindle DX VS Kindle 3

dsc_0144Hlavní výtkou je o trochu horší přívětivost ovládání díky absence stránkování na levé straně zařízení, toto je bohužel i u nového modelu Amazon Kindle DX last generationou. Dále by bylo vhodné vyřešit jak listovat, když máte čtečku natočenou do vodorovné polohy, protože v případě držení čtečky v této poloze, jsou tlačítka pro listování stránek špatně dostupné.

Rozdíl kontrastu starší verze E-Ink displeje a nového displeje je znatelný, tento rozdíl je především patrný při zobrazení stejného obrázku. Řekl bych, že displeje mají jediný rozdíl v kontrastu tmavé barvy, jinak vykreslují stejně ostře fonty.

Kindle DX – odborné knihy a PDF soubory

dsc_0120Díky velikosti displeje je Kindle DX vhodnější pro odborné knihy, časopisy a PDF soubory. Testoval odborné knihy a soubory v PDF formátu a je to slast proti Kindle 3, který spíše doporučuji pro čtení běžných knih a PDF, které je v možné v rozumné míře převést, aby se nemuseli zoomovat.  Na Kindle DX jsem si četl skripta v PDF a říkal jsem si proč čtečky elektronických knih, tady nebyli již dříve, člověk by nemusel nosit tolik těžkých skript a měl by je dostupné kdekoliv a kdykoliv, když by je neměl u sebe čtečku mohl by si je prohlížet na počítači nebo notebooku.

Vlastnosti Kindle DX  2. generace

  1. Překreslení na novou stránku je velmi rychlé a dokonce bych si dovolil tvrdit, že i stejně rychlé jako u verze Kindle 3.
  2. Kindle DX má automatické natáčení obrazu podle polohy displeje, takže jestliže otočíte Kindle do vodorovné polohy obraz se přetočí na ležato, tato možnost lze vypnout.
  3. Kindle DX disponuje pouze 3G modulem, takže se nemůžete připojit k WiFI síti. Internetový prohlížeč jsem testoval a je to velmi příjemné, při nastavení menšího písma se většina webů vejdou celé na šířku displeje.
  4. Výdrž na baterii je znatelně kratší než u 6″ Kindle 3, papírově by měl Kindle DX vydržet 2 týdny bez nutnosti nabíjení, bohužel ale při čaštějším používání takovou výdrž nemá, záleží také jestli vypínáte 3G a čtečku jen uspáváte nebo vypínýme.

Verdikt

Kindle DX je velmi dobré zařízení, i když  jsem měl k dispozici pouze 2. generaci. Pro čtení klasických knih, odborných a PDF je to vhodné zařízení, i pro častější surfování se vám bude hodit velký displej.

Jestliže, ale plánujete číst jen beletrii, tak vám doporučuji koupit Kindle 3, které je plně dostačujicí svojí velikosti displeje pro tyto knihy. Je především levnější, lehčí, má delší výdrž a svojí velikostí i mobilnější.

Fotografie Kindle DX 2. generace

Tip na e-knihy

Komentáře (4)

lukasjakrtek Napsal 21:51 / 2. 11. 2010

Moc pěkná recenze 😉 Nebylo by porovnání velikosti se sešitem A4?

Amazon-Kindle.cz Napsal 21:58 / 2. 11. 2010

Jestli nezapomenu, tak zítra udělám fotku.

xmarek Napsal 08:00 / 4. 11. 2010

Jelikož změna oproti nové verzi (graphite) spočívá nejspíš pouze v použité technologii e-inku a v barevném provedení přístroje bude zdejší recenze užitečná i pro případné zájemce o koupi novějšího typu. Každopádně se přikláním k názoru, že škoda, že podobná věc neexistovala v době mého studia. Nějak jsem si na DX zvyknul a už ho nechci dát z ruky. 😀

Jaromír Procházka Napsal 21:16 / 19. 11. 2010

Mám Kindle DX. Je super, vše bylo už popsáno. Pouze browser nechodí dobře (ve srovnání s Kindle 3), stránky jsou rozjeté, některé české znaky se nezobrazují správně, jsou tam čtverečky. Snad to spraví nový firmware.

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné