Recenze čtečky e-knih Amazon All New Kindle / Kindle 8

Recenze nejlevnější čtečky e-knih od Amazonu All New Kindle / Kindle 8

Společnost Amazon na konci června představila nový základní model své čtečky e-knih Kindle. Novinka se jmenuje All New Kindle. U nás se čtečka prodává pod označením Kindle 7 (Touch).

Čtečka mi dorazila před týdnem, takže nyní mám pro vás její recenzi, ve které se zaměřím na to nejdůležitější: kvalitu E Ink displeje, operační systém a jeho odezvu, ergonomie.

Základní informace o All New Kindle / Kindle 8

Od této All New Kindle neočekávejte převratné změny oproti staršímu modelu. Došlo především ke změně designu a rychlosti. Novinkou je, že se čtečka prodává ve dvou barvách, nově přibyla i varianta v bílé barvě. Čtečka nabízí 6“ E-Ink displej starší technologie Pearl s rozlišení 800 x 600px a jemností 167ppi. Čtečka nabízí dotykové ovládání. U tohoto modelu nečekejte osvícení displeje, to naleznete u čteček e-knih ve vyšší cenové kategorii.

all-new-kindle-04

Jak už jsem zmínil, tak čtečka All New Kindle je lehčí a i menší. Rozměry: 160 x 115 x 9,1mm a váha: 161 gramů. Oproti předchozímu modelu je čtečka o 30 gramů lehčí a i menší (169 x 119 x 10,2mm).

All New Kindle

  • Displej: 6“ displej technologie E Ink Pearl
  • Rozlišení displeje: 800 x 600px
  • Jemnost displeje: 167ppi
  • Rozměry: 160 x 115 x 9,1mm
  • Váha: 161 gramů
  • Vnitřní paměť: 4GB (nelze rozšiřovat paměťovou kartou)
  • Výdrž baterie: kolem 6 týdnů, když budete denně číst 0,5h
  • Konektivita: Wi-Fi (802.11b, 802.11g, or 802.11n)
  • Podporované formáty: Kindle Format 8 (AWZ3), Kindle (AZW), TXT, PDF, MOBI, PRC, HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP
  • Obsah balení: manuál (není v češtině), USB 2.0 kabel pro nabíjení nebo připojení k počítači

Ergonomie a zpracování All New Kindle / Kindle 8

Čtečka v ruce působí opravdu malým dojmem a je příjemně lehká. Rozdíl ve váze oproti staršímu modelu nebo Kindle Paperwhite 3 je znát.

Zpracování čtečky nelze nic vytknout vše k sobě lícuje jak má a nic nevrže. Co se týče použitých materiálů tak jde o běžný plast, který neurazí, ale nenadchne. Nicméně působí tvrdým dojmem. Na přední straně čtečky, tedy rámeček kolem displeje je z hladkého plastu. Na zadní straně a bokách je plast s hrubším povrchem. Co mě mrzí, že čtečka nemá pogumované záda, nemyslím si, že by šlo o velmi nákladnou investici a určitě by to přispělo k lepšímu pocitu při držení čtečky a plast by méně klouzal.

U All New Kindle / Kindle 8 nenajdete mechanické tlačítka pro přepínání stránek, je zde jediné tlačítko které slouží pro zapnutí nebo vypnutí čtečky. Čtečka se tedy ovládá pouze přes dotykový displej. Dotyková vrstva a odezva systému čtečky je skvělé. Čtečka rychle reaguje na dotyky a s přesností jsem neměl nejmenší problém. Co se týče rychlosti odezvy nebo rychlosti překreslování stránek, tak mám pocit, že je čtečka o něco rychlejší než starší model.

Uživatelské prostředí a čeština

Jako ostatní čtečky e-knih Kindle, tak ani tento model All New Kindle / Kindle 8 nenabízí české rozhraní. Budete se tedy muset spokojit s angličtinou, němčinou a dalšími jazyky. Nepočítejte s tím, že češtinu bude možné nainstalovat pomocí nějakého hacku, jak tomu bylo dříve u jiných modelů.
Operační systém All New Kindle / Kindle 8 nabízí klasické funkce jako ostatní čtečky Kindle. Těmi nejdůležitějšími jsou: změna velikosti písma, na výběr několik kvalitních fontů, změna velikosti řádkování, odsazení od krajů.
Celkově uživatelské prostředí je velmi příjemné a intuitivní, na úvodní stránce má uživatel přehled naposledy čtených knih, u každé e-knihy nebo dokumentu vidí, jak daleko se nachází. Na výběr je možnost zobrazit e-knihy s náhledy obálek nebo pouze jako seznam.
Při čtení e-knihy může uživatel vytvářet záložky, poznámky, označovat části textu nebo využít slovníku a nechat si vypsat více informací o vybraném slově, případně najít jej ve Wikipedii nebo na internetu.

Čtečka Kindle All New Kindle / Kindle 8 může být i vhodným pomocníkem pro výuku cizích jazyků, jak už jsem zmínil, nabízí anglický a německý výkladový slovníky a při trochu snahy do čtečky můžete nainstalovat i překladový slovník (EN-CZ, DE-CZ atd..). Systém nabízí i funkci Vocabulary Builder.

Čtečce nechybí WiFi modul, takže nabízí i webový prohlížeč a především úžasnou funkci Send To Kindle, kterou můžete využít pro zasílání e-knih a dokumentů do čtečky přes WiFi a speciální tzv. Kindle e-mail.

Displej All New Kindle / Kindle 8

Čtečka nabízí 6“ E-Ink displej starší technologie Pearl s rozlišení 800 x 600px a jemností 167ppi. Jde o starší technologii a parametry, které ale vůbec neurazí a poskytují dostatečný komfort čtenáři e-knih. Nemohu, ale popřít že není vidět rozdílu mezi Pearl a novější technologií Carta, která nabízí větší rozlišení displeje a jemnost. Pokud nechcete moc utrácet za čtečku a čtečky e-knih s displejem E Ink Carta jsou pro vás již moc drahé, tak se nebojte volby s tímto displejem. Pokud jste ale fajnšmekr, čtete velmi často, tak určitě zvažte, jestli není lepší někde jinde uspořit peníze a investovat více do koupě čtečky, která nabízí osvícení displeje a lepší rozlišení.

Jak už jsem zmínil, rozlišení E Ink displeje je dostačující co, ale zamrzí čtenáře tak absence osvícení displeje. Když čtenář chvíli čte na čtečce s osvícením, tak již potom nechce čtečku bez osvícení. Kdyby mi dal někdo na výběr, tak raději volím menší rozlišení E Ink displeje za cenu toho že mi zůstane osvícení displeje.

Doposud jsem již x let testoval čtečky jen v provedení kdy měli tmavé tělo. Při tomto testování jsem zjistil, že bílá barva čtečky je velmi pěkná, ale díky tomu vynikne, že E Ink displej není bílý, ale trochu šedý což u čtečky v černém provedení není tak patrné.

Finální verdikt

All New Kindle / Kindle 8 ve své cenové kategorii není vůbec špatná volba. Nabízí kvalitní displej, dotykové ovládání, 4GB vnitřní paměti, rychlý operační systém s mnoha zajímavými funkcemi. Nepostrádá WiFi modul, takže můžete využít pro čtení článků na internetu nebo služby Send To Kindle. Ještě k tomu čtečka nabízí kvalitní zpracování, příjemnou váhu a rozměry.

Pokud tedy máte menší rozpočet nebo nepřečtete, až tolik e-knih lhal bych, kdybych vám napsal, že vám čtečku nemůžu doporučit.

Čtečku lze v ČR pořídit přes 2300 Kč. V podobné cenové kategorii je na výběr z těchto čteček: Bookeen Cybook Muse nebo PocketBook Basic 2 614.

Tip na e-knihy

Komentáře (10)

V. Napsal 08:16 / 22. 9. 2016

V ČR se většinou prodává pod názvem Amazon Kindle 8 nebo Kindle 8 /2016 nebo All-New Kindle.
Osmička se používá protože je to podle Amazonu osmá generace čtečky Kindle.

Martin Napsal 08:57 / 22. 9. 2016

Citacka vyzera dobre, tiez si myslim, ze za tu cenu pre nenarocneho uzivatela je to viac ako dobra volba. Displej bohate staci na citanie knih a 4GB je tiez viac ako dost a mne neprekaza, ze sa neda rozsirit pamat.

Iva Havlová Napsal 22:12 / 5. 1. 2017

Prosím poraďte mi kde najdu český návod na New kindle 8.Nemůžu jí rozchodit.Děkuji za rady

Prosím,kde najdu český návod Kindle 8 nevím si s tím poradit,Děkuji za rady. Napsal 20:52 / 17. 7. 2017

Čtečka super.

Kocour Pavel Napsal 21:49 / 2. 9. 2017

Mám ji od 21.7.2016, kdy mi dorazila, tehdy ještě jako model 7.
Oproti tabletu, který sice podsvícený byl, je čtení nesrovnatelně lepší. Dovoluji si tvrdit, že to je opravu geniální přístroj pro tento účel. Je lehká, malá, proto se dobře drží, baterka vydrží dlouho, skladná. Naprosto vynikající věc je doplněk Kindle do internetového prohlížeče, pomocí kterého můžu posílat články z internetu do čtečky a číst je v klidu později. Vynikající funkce je také posílání téměř libovolných textových souborů na adresu Kindle, s tím, že přijdou do čtečky překonvertované a vhodné pro čtení. Šikovná věc je také to, že i prodejci e-knih mají většinou možnost posílání do čteček od Amazonu. Svoje texty a knihy můžu posílat ze svého počítače z programu Calibre.
Kabel používám pouze k nabíjení, ale kdyby ta čtečka měla i bezdrátové nabíjení, nebylo by to nijak špatné!
Ovládací rozhraní v anglickém jazyku ničemu nevadí, protože není nijak rozsáhlé a ani nijak náročné.
Oproti základnímu modelu Pocketbook reaguje pohotově s minimálními prodlevami a vůbec při porovnání téměř se všemi, co jsem zatím viděl, je lepší.
Protože na tuto čtečku v době, kdy jsem ji dostal do ruk nebylo pouzdro, zjistil jsem, že model Paperwhite nebo Voyager má skoro stejné rozměry, tak jsem ho pořídil, jen na výšku jsem ho vycpal páskem pěnového plastu, protože tahle čtečka je o asi 5 mm na výšku menší. Tato úprava je zcela v pohodě, protože to není poznat.
Za tu cenu mi přijde jako vynikající koupě, po roce používání toho nelituju, zvlášť, když ji porovnám s jinými základními modely.

Baldwin Napsal 12:56 / 15. 9. 2017

Má tato verze čtečky přehrávač audioknih? Mám kindle 3 keyboard, který pomalu dosluhuje a uvažuji o nákupu nového, nicméně bez poslechu audioknih bych se už neobešel 🙂
Předpokládám, že webový prohlížeč je pořád stejně špatný, ale nouzově postačí.

Petr Vytlačil Napsal 14:42 / 15. 9. 2017

Čtečka nemá audio výstup.

zuzana Napsal 08:56 / 6. 1. 2019

Dostala jsem kindle 8 a knihy, které mam v mobi nechce prijmout, udajne nezvlada precist. Pouze bere pdf. Pouzila jsem přes funkci send to kindle

Petr Vytlačil Napsal 15:12 / 7. 1. 2019

Dobrý den to je divné. Zkuste si stáhnout nějaké e-knihy zdarma v MOBI nebo AWZ formátu a nahrát do čtečky přes USB kabel a počítač.

Pokorná Napsal 11:03 / 16. 1. 2019

Dceři jsem koupila čtečku Amazon Kindle 8 Touch. Nejde v ní vyhledávat česky psané knihy, nabízí pouze anglické. Děkuji za info, jak se dostat k českým knihám.

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné