Recenze čtečky e-knih Amazon All New Kindle / Kindle 8

Recenze nejlevnější čtečky e-knih od Amazonu All New Kindle / Kindle 8

Společnost Amazon na konci června představila nový základní model své čtečky e-knih Kindle. Novinka se jmenuje All New Kindle. U nás se čtečka prodává pod označením Kindle 7 (Touch).

Čtečka mi dorazila před týdnem, takže nyní mám pro vás její recenzi, ve které se zaměřím na to nejdůležitější: kvalitu E Ink displeje, operační systém a jeho odezvu, ergonomie.

Základní informace o All New Kindle / Kindle 8

Od této All New Kindle neočekávejte převratné změny oproti staršímu modelu. Došlo především ke změně designu a rychlosti. Novinkou je, že se čtečka prodává ve dvou barvách, nově přibyla i varianta v bílé barvě. Čtečka nabízí 6“ E-Ink displej starší technologie Pearl s rozlišení 800 x 600px a jemností 167ppi. Čtečka nabízí dotykové ovládání. U tohoto modelu nečekejte osvícení displeje, to naleznete u čteček e-knih ve vyšší cenové kategorii.

all-new-kindle-04

Jak už jsem zmínil, tak čtečka All New Kindle je lehčí a i menší. Rozměry: 160 x 115 x 9,1mm a váha: 161 gramů. Oproti předchozímu modelu je čtečka o 30 gramů lehčí a i menší (169 x 119 x 10,2mm).

All New Kindle

  • Displej: 6“ displej technologie E Ink Pearl
  • Rozlišení displeje: 800 x 600px
  • Jemnost displeje: 167ppi
  • Rozměry: 160 x 115 x 9,1mm
  • Váha: 161 gramů
  • Vnitřní paměť: 4GB (nelze rozšiřovat paměťovou kartou)
  • Výdrž baterie: kolem 6 týdnů, když budete denně číst 0,5h
  • Konektivita: Wi-Fi (802.11b, 802.11g, or 802.11n)
  • Podporované formáty: Kindle Format 8 (AWZ3), Kindle (AZW), TXT, PDF, MOBI, PRC, HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP
  • Obsah balení: manuál (není v češtině), USB 2.0 kabel pro nabíjení nebo připojení k počítači

Ergonomie a zpracování All New Kindle / Kindle 8

Čtečka v ruce působí opravdu malým dojmem a je příjemně lehká. Rozdíl ve váze oproti staršímu modelu nebo Kindle Paperwhite 3 je znát.

Zpracování čtečky nelze nic vytknout vše k sobě lícuje jak má a nic nevrže. Co se týče použitých materiálů tak jde o běžný plast, který neurazí, ale nenadchne. Nicméně působí tvrdým dojmem. Na přední straně čtečky, tedy rámeček kolem displeje je z hladkého plastu. Na zadní straně a bokách je plast s hrubším povrchem. Co mě mrzí, že čtečka nemá pogumované záda, nemyslím si, že by šlo o velmi nákladnou investici a určitě by to přispělo k lepšímu pocitu při držení čtečky a plast by méně klouzal.

U All New Kindle / Kindle 8 nenajdete mechanické tlačítka pro přepínání stránek, je zde jediné tlačítko které slouží pro zapnutí nebo vypnutí čtečky. Čtečka se tedy ovládá pouze přes dotykový displej. Dotyková vrstva a odezva systému čtečky je skvělé. Čtečka rychle reaguje na dotyky a s přesností jsem neměl nejmenší problém. Co se týče rychlosti odezvy nebo rychlosti překreslování stránek, tak mám pocit, že je čtečka o něco rychlejší než starší model.

Uživatelské prostředí a čeština

Jako ostatní čtečky e-knih Kindle, tak ani tento model All New Kindle / Kindle 8 nenabízí české rozhraní. Budete se tedy muset spokojit s angličtinou, němčinou a dalšími jazyky. Nepočítejte s tím, že češtinu bude možné nainstalovat pomocí nějakého hacku, jak tomu bylo dříve u jiných modelů.
Operační systém All New Kindle / Kindle 8 nabízí klasické funkce jako ostatní čtečky Kindle. Těmi nejdůležitějšími jsou: změna velikosti písma, na výběr několik kvalitních fontů, změna velikosti řádkování, odsazení od krajů.
Celkově uživatelské prostředí je velmi příjemné a intuitivní, na úvodní stránce má uživatel přehled naposledy čtených knih, u každé e-knihy nebo dokumentu vidí, jak daleko se nachází. Na výběr je možnost zobrazit e-knihy s náhledy obálek nebo pouze jako seznam.
Při čtení e-knihy může uživatel vytvářet záložky, poznámky, označovat části textu nebo využít slovníku a nechat si vypsat více informací o vybraném slově, případně najít jej ve Wikipedii nebo na internetu.

Čtečka Kindle All New Kindle / Kindle 8 může být i vhodným pomocníkem pro výuku cizích jazyků, jak už jsem zmínil, nabízí anglický a německý výkladový slovníky a při trochu snahy do čtečky můžete nainstalovat i překladový slovník (EN-CZ, DE-CZ atd..). Systém nabízí i funkci Vocabulary Builder.

Čtečce nechybí WiFi modul, takže nabízí i webový prohlížeč a především úžasnou funkci Send To Kindle, kterou můžete využít pro zasílání e-knih a dokumentů do čtečky přes WiFi a speciální tzv. Kindle e-mail.

Displej All New Kindle / Kindle 8

Čtečka nabízí 6“ E-Ink displej starší technologie Pearl s rozlišení 800 x 600px a jemností 167ppi. Jde o starší technologii a parametry, které ale vůbec neurazí a poskytují dostatečný komfort čtenáři e-knih. Nemohu, ale popřít že není vidět rozdílu mezi Pearl a novější technologií Carta, která nabízí větší rozlišení displeje a jemnost. Pokud nechcete moc utrácet za čtečku a čtečky e-knih s displejem E Ink Carta jsou pro vás již moc drahé, tak se nebojte volby s tímto displejem. Pokud jste ale fajnšmekr, čtete velmi často, tak určitě zvažte, jestli není lepší někde jinde uspořit peníze a investovat více do koupě čtečky, která nabízí osvícení displeje a lepší rozlišení.

Jak už jsem zmínil, rozlišení E Ink displeje je dostačující co, ale zamrzí čtenáře tak absence osvícení displeje. Když čtenář chvíli čte na čtečce s osvícením, tak již potom nechce čtečku bez osvícení. Kdyby mi dal někdo na výběr, tak raději volím menší rozlišení E Ink displeje za cenu toho že mi zůstane osvícení displeje.

Doposud jsem již x let testoval čtečky jen v provedení kdy měli tmavé tělo. Při tomto testování jsem zjistil, že bílá barva čtečky je velmi pěkná, ale díky tomu vynikne, že E Ink displej není bílý, ale trochu šedý což u čtečky v černém provedení není tak patrné.

Finální verdikt

All New Kindle / Kindle 8 ve své cenové kategorii není vůbec špatná volba. Nabízí kvalitní displej, dotykové ovládání, 4GB vnitřní paměti, rychlý operační systém s mnoha zajímavými funkcemi. Nepostrádá WiFi modul, takže můžete využít pro čtení článků na internetu nebo služby Send To Kindle. Ještě k tomu čtečka nabízí kvalitní zpracování, příjemnou váhu a rozměry.

Pokud tedy máte menší rozpočet nebo nepřečtete, až tolik e-knih lhal bych, kdybych vám napsal, že vám čtečku nemůžu doporučit.

Čtečku lze v ČR pořídit přes 2300 Kč. V podobné cenové kategorii je na výběr z těchto čteček: Bookeen Cybook Muse nebo PocketBook Basic 2 614.

Tip na e-knihy

Komentáře 2 komentáře

V. Napsal 08:16 / 22. 9. 2016

V ČR se většinou prodává pod názvem Amazon Kindle 8 nebo Kindle 8 /2016 nebo All-New Kindle.
Osmička se používá protože je to podle Amazonu osmá generace čtečky Kindle.

Martin Napsal 08:57 / 22. 9. 2016

Citacka vyzera dobre, tiez si myslim, ze za tu cenu pre nenarocneho uzivatela je to viac ako dobra volba. Displej bohate staci na citanie knih a 4GB je tiez viac ako dost a mne neprekaza, ze sa neda rozsirit pamat.

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné