Recenze čtečky e-knih Bookeen Cybook Muse Frontlight

Recenze čtečky e-knih Bookeen Cybook Muse Frontlight, která nabízí osvícení displeje, dotykové ovládání a příjemné rozměry.

Kromě pojídání cukroví a rodinných návštěv si období Vánoc zpříjemňuji testováním čteček e-knih Bookeen Cybook. Na testování mám hned 4 modely. Zatím vám, ale představím jen čtečku e-knih Bookeen Cybook Muse Frontlight, která nabízí všechny funkce, které by měli udělat čtenáře e-knih šťastným.

Jako vždy se v recenzi soustředím na ty nejdůležitější vlastnosti čtečky e-knih, které jsou pro čtenáře nejdůležitější: ergonomie čtečky (uživatelská přívětivost, odezva systému, ovládání), kvalita E-Ink displeje a osvícení a poměr ceny a užitkové hodnoty.

Parametry Bookeen Cybook Muse Frontlight

  • Displej: E Ink displej Carta (nejnovější technologie), speciální vrstva proti odleskům
  • Rozlišení displeje: 1024 × 758 px
  • Jemnost displeje: 213 ppi
  • Osvícení displeje: Ano (20 stupňů intenzity)
  • Ovládání: Dotykové ovládání + mechanické tlačítka i pro přepínání stránek
  • Rozměry: 155 mm x 116 mm x 8 mm
  • Váha: 190 gramů
  • Vnitřní paměť: 4GB (lze rozšiř paměťovou kartou MicroSD)
  • Procesor: Cortex A8 1GHz
  • Operační systém: Linux
  • Výdrž baterie: kolem 1 měsíce, když je vypnutá WiFi (1900 mAh)
  • Konektivita: Wi-Fi (802.11b, 802.11g, or 802.11n)
  • Podporované formáty: EPUB, PDF, HTML, TXT, FB2, DJVU, JPEG, PNG, GIF, BMP, ICO, TIF, PSD
  • Webový prohlížeč: Ano (WebKit)
  • Softwarové funkce: PDF reflow, poznámky, vyhledávání textu, záložky, kolekce, slovníky
  • Rozhraní: české, slovenské a další světové jazyky
  • Obsah balení: manuál , USB 2.0 kabel pro nabíjení nebo připojení k počítači

Ergonomie a uživatelské rozhraní Bookeen Cybook Muse Frontlight

Čtečka Bookeen Cybook Muse Frontlight váží 190 gramů a její rozměry jsou 155 mm × 116 mm × 8 mm. Tato čtečka má velmi příjemné rozměry a váhu, ve své cenové kategorii mezi konkurenty (Kindle Paperwhite 3 a PocketBook Touch Lux 3) je nejmenší a nejlehčí.

Bookeen Cybook Muse Frontlight 155 × 116 × 8 mm 190 gramů
PocketBook Touch Lux 3 174,4 × 114,6 × 8,3 mm 208 gramů
Amazon Kindle Paperwhite 3 169 × 117 × 9,1 mm 205 gramů
Amazon Kindle Voyage 162 × 115 × 7,6 mm 180 gramů
PocketBook 630 Sense 151,4 × 109,9 × 7,5 mm 175 gramů

Čtečka je vybavena čtyřmi tlačítky. V rámečku vedle displeje jsou umístěny tlačítka pro přepínání stránek nebo pohyb v menu, pod displejem je v rámečku tlačítko pro vyvolání menu. Na spodní hraně je tlačítko pro zapnutí nebo vypnutí a slot pro MicroSD kartu.

Přední strana stejně jako u Kindle Voyage je celá krytá jednou vrstvou, takže displej není zapuštěn v těle čtečky. Díky této jedné ploše nejsou nikde škvírky, kde se běžně mohou usazovat nečistoty a prach.

Přední strana - mechanické tlačítka

Čtečka padne do ruky jako ulitá a velmi dobře se drží, pro někoho může být nemalým bonusem, že kromě dotykového ovládání čtečka nabízí i ovládání pomocí tlačítek. Osobně nemám problém, když mám možnost přepínat stránky pouze přes dotykový displej, ale tlačítka u Bookeen Cybook Muse Frontlight jsou umístěny velmi dobře a když čtečku držíte, máte palec akorát tak na tlačítku pro přechod na další stránku. Mimochodem v nastavení lze prohodit nastavení těchto tlačítek (pravé bude přecházet na předchozí stránku, levé na další) to se může hodit levákům.

Zpracování je velmi precizní, plasty nepůsobí levným dojmem. Kolem displeje je hladký plast a na zadní straně je matnější, který trochu přispívá k tomu, že čtečka nemá tendenci vyklouznout. Škoda, že výrobce nešel dál a nepoužil podobný plast jako je u Kindle Paperwhite 3, který působí sametovým (pogumovaným) dojmem a méně čtečka klouže.

Zadní strana - zkosené hrany

Zadní strana má zkosené hrany, hlavně zkosení bočních hran přispívá k tomu, že se čtečka velmi dobře drží, protože ukazováček je přirozeně položen. Podobné, ale větší zkosení nabízí Kindle Voyage.

Na přední straně vlevo dole je vidět že má čtečka zkosený roh, je škoda že toto zkosení není i na pravé straně, protože tento roh trošku cítíte v dlani, když čtečku držíte v pravé ruce.

Uživatelské prostředí a čeština

Bookeen Cybook Muse Frontlight nabízí možnost nastavit české nebo slovenské prostředí, což například u Kindle Paperwhite 3 ani jiných čteček Kindle nelze.

Úvodní obrazovce vidí uživatel obálku rozečtené knihy, název, autora a stav jak je daleko. Náhledně vidí slider s knihami, které jsou seřazeny podle toho, kdy byly naposledy otevřeny. Na spodní části je sekce s ebook obchodem, což je pro nás nezajímavé.

Z úvodní obrazovky (nebo přes menu, které se aktivuje spodním tlačítkem) může jít uživatel do knihovny, kde jsou kolekce, nové e-knihy, právě čtené e-knihy, dokončené, všechny knihy, obrázky a složky.

Podržením prstu na obálce e-knihy si ji můžete zařadit do nějaké kolekce, označit jako přečtenou, použít obálku jako spořit nebo smazat.

Uživatel má na výběr z dvou typů výpisů dokumentů. Na výběr má dlaždicový nebo seznamový výpis, který zobrazuje více informací, obrázek níže.

Výpis e-knih

Výpis e-knih v knihovně

Čtečka čtenářům nabízí běžné možnosti nastavení vykreslování textu. Na výběr je několik typů velikosti řádku, velikost okrajů, zarovnání, velikost písma a typ písma.

Možnost nastavení písma

Možnost nastavení písma

Překreslování stránek mi přijde stejně rychlé jako u Kindle Paperwhite 3, takže problikávání při překreslování textu je není moc patrné.

Displej a osvícení Bookeen Cybook Muse Frontlight

Čtečka nabízí E Ink displej nejnovější technologie Carta s rozlišením HD tedy 1024 × 768px a jemností 213 PPI. Stejným rozlišením disponuje PocketBook Touch Lux 3. Kindle Paperwhite 3 má 1440 × 1050px a 300 PPI. Rozdíl v kvalitě vykreslování oproti KP3 není tak markantní, protože už toto rozlišení je skvělé.

Osvícení displeje je velmi příjemné a homogenní, takže nikde nejsou čmouhy. Na výběr má čtenář 20 stupňů intenzity osvícení a lze jej úplně vypnout.

Displej má antireflexní úpravu, která minimalizuje odlesky.

Základní menu při čtení e-knihy

Základní menu při čtení e-knihy

Finální verdikt

Na čtečce se mi líbí její jednoduché uživatelské prostředí, které je i v češtině. Dále má čtečka výborné rozměry a váhu, k tomu velmi kvalitní displej včetně ergonomického ovládání. Z mého pohledu jde o výbornou konkurenci pro čtečky Amazon Kindle Paperwhite 3 a PocketBook Touch Lux 3.

Pokud od čtečky neočekáváte více funkcí jako procvičování jazyků a kvalitní výkladový slovník (Kindle Paperwhite 3) nebo slovníky PocketBook Touch Lux 3, tak si myslím, že to není vůbec špatná volba. To co je nejdůležitější na čtečkách e-knih (kvalitní displej, dobrá ergonomie), tak splňuje výborně.

Co u čtečky postrádám, tak obdobnou funkci Send To PocketBook nebo Send To Kindle, přes kterou byste si mohli pohodlně zasílat obsah do čtečky. Dále je webový prohlížeč pomalejší, ale ten jsem nikdy na čtečce e-knih nepoužíval.

Pořizovací cena je kolem 3 200 Kč, za podobné peníze je možné koupit i PocketBook Touch Lux 3 nebo Kindle Paperwhite 3 (ten lze někdy pořídit i v akci za 2 700 Kč).

Fotogalerie Bookeen Cybook Muse Frontlight

Tip na e-knihy

Komentáře (21)

Alena Napsal 20:09 / 9. 1. 2016

Taky jsem dostala k vánocům čtečku BOOKEEN CYBOOK MUSA souhlasím s Vámi, že je dobrá, jen mi nejde do ni uložit e knihy. Mám je v souboru na ploše PC, připojím čtečku, e knihy tam vidím, ale po ukončení kopírování, vypnutí připojení na USB tam knihy nemám, nevím co dělám špatně.
s pozdravem Alena

Petr Vytlačil Napsal 19:24 / 10. 1. 2016

Dobrý den,
nahráváte je v dobrém formátu, který čtečka podporuje? Je možné, že je nahráváte v jiném formátu. Čtečka nativně podporuje EPUB, PDF atd.

Alena Napsal 18:12 / 11. 1. 2016

taky jsem to zjistila, to byla tá chyba, děkuji.
A.

Honza M. Napsal 09:38 / 12. 6. 2016

Dobrý den,konečně čtečka solidních rozměrů, výkonu a sw vybavení,jen mám dotaz, vlastním eknihy ve formátu .pdb(c) abych byl údplné přesný palmDoc komprimovaný formát z dob, kdy se ještě u programování přemýšlelo nad zabraným místem v paměti. Tento formát .pdb to asi nepodporuje.Palm mi ještě funguje ale e ink je zajímavý z hlediska spotřeby.Děkuji za odpověď.h.

Pavel Napsal 19:58 / 23. 9. 2016

Dobrý den, uvažuji o této čtečce. Zatím jsem nikdy žádnou neměl, čtečku chci kupovat kvůli přirozenějšímu čtení, oproti čtení v mobilu. Problém je, že mám velký počet vlastních textů, v PDF (to tato čtečka umí), ale dost jich je i ve Wordu, podle informací z vaší recenze a info z webu, tato čtečka Word „neschroupe“. Hledám info jak převést Word do EPUB, TXT nebo HTML a moc z toho nejsem chytrý. Samozřejmě do PDF Word převedu, ale to už není ta čistokrevná ekniha. Máte nějaký vyzkoušený program pro převod do EPUB?

Nebo doporučil by jste jinou čtečku? Moje požadavky by splnilo i několik čteček od Pocketbook a čtečka eReading.cz 4 Touch Light, ale u obou zase nevychází vůbec dobře uživatelské recenze. U Pocketbooku praskají displeje asi jen při pohledu a čtečka eReading taky nic moc.
Předem děkuji za vaši odpověď Pavel Friedl.

Petr Vytlačil Napsal 14:17 / 26. 9. 2016

Převod do EPUB není složitý je na to mnoho služeb a programů, například skvělý Calibre který je zdarma nebo online služba: https://cloudconvert.com. Čtečky nejsou ideální pro čtení PDF, ten formát je pro ně nevhodný. Ale dá se to, vše je to trochu o kompromisu. Osobně doporučuji zkusit Bookeen, PocketBook nebo Kindle. eReading jsou rebrandované čtečky jiného výrobce a dlouhodobou zkušenost s nimi nemám. Co jsem testoval čtečku od stejného výrobce tak měla mnoho funkcí, ale stabilitu a svižnost systému nejsem schopen tak rychle otestovat a vyhodnotit, abych mohl doporučit.

Petr Jícha Napsal 14:35 / 8. 11. 2016

Dobrý den. Uvažuji o koupi této čtečky. Je součástí této čtečky anglicko-český slovník, případně dá se nějakým způsobem doinstalovat?
Děkuji za odpověď. PJ

Petr Vytlačil Napsal 15:52 / 8. 11. 2016

Je to již delší dobu co jsem čtečku testoval, ale mám za to že podpora slovníku v této čtečce není. Raději si to ověřte u prodejce nebo výrobce. Omlouvám se.

Tomáš Napsal 09:33 / 17. 11. 2016

Moc se mi nelíbí rychlost načítání nové stránky, která mi dělá zhruba deset sekund.

Radka Napsal 18:39 / 21. 11. 2016

Dobrý den,
uvažuji o koupi čtečky a momentálně uvažuji nad značkou Bookeen. Konkrétně Bookeen Cybook Muse Frontlight nebo Cybook Muse Light. Měl byste nějaké rady, popřípadě doporučení. Děkuji

Petr Vytlačil Napsal 19:06 / 21. 11. 2016

Těžko radit, záleží jaké funkce a vlastnosti očekáváte. Obě čtečky jsou povedené a kvalitní. Muse Light má jen menší rozlišení. Nyní je v akci Kindle Paperwhite 3 za super cenu, ta také stojí za zvážení.

Vladimír Napsal 22:37 / 30. 11. 2016

Na aukru Bookeen Cybook Muse Frontlight je také v akci za super cenu 🙂 Bookeen je velmi dobrá volba. Mechanická tlačítka na otáčení stránek jsou přesně tam, kde mají být, nikoli pod displejem jako u Pocketbooků. Na rozdíl od Kindle má možnost vložení SD karty a podporuje EPUB, FB2.

Ilona Napsal 20:21 / 13. 1. 2017

Bookeen Cybook Muse Frontlight testuji dva dny a vše OK až na překreslování stránek, zdá se mi mnohem pomalejší než u jiných čteček a navíc se stránka vždy celá začerní nevím zda je to normální… nemáte s tím Zkušenost? Ilona

Petr Vytlačil Napsal 15:36 / 18. 1. 2017

To je nestandardní chování. Zkuste reset čtečky jestli podporuje a jinak ještě zkuste jiné knihy různé formáty (PDF, EPUB) jinak reklamovat. Překreslení by mělo jen rychle probliknout.

Nata Napsal 15:34 / 20. 1. 2017

Ahoj, mam tuto citacku pol roka a prave riesim problem. Neviem ci je to standardne ale pri nabijani cervena dioda blika. Ked skusim nahodne nieco stlacit citacka reaguje rychlo. Akonahle ju odpojim z nabijacky zamrzne. Uz som ju aj resetovala. Vedeli by ste mi poradit? Dakujem

Růžena Napsal 18:02 / 6. 5. 2017

Před několika dny jsem si koupila čtečku Bookeen Cybook Muse Light. Po nabíjení mi zřejmě zamrzla a nevím si s ní rady. Jak se čtečka restartuje? Na nic nereaguje. Na displeji je napsáno STARTING UP…., ale nic se neděje, i když zkouším čtečku zapnout.

Petr Vytlačil Napsal 16:10 / 9. 5. 2017

S dotazem bych se obrátil na servis prodejce, kde jste čtečku zakoupil. Případně přímo kontaktovat support výrobce. Nejsem si nyní jist, ale myslím si, že Cybook Muse Light by mohlo mít resetovací tlačítko. Většinou jde o malou dírku, kdy tlačítko je skryto v dírce a musíte stisknout třeba jehlou nebo špendlíkem. Před resetem bych ještě nechal čtečku 100% nabít.

Helena Škrabová Napsal 14:24 / 9. 8. 2017

Dobrý den,před dvěma týdny jsem si koupila čtečku Bookeen Cybook Muse,. Po několikerém použití ,pouze doma s opatrnou manipulací došlo při zapnutí přístroje k zamrznutí části textu a poté vypadla polovina stránky. Výrobek jsem reklamovala, prý je poškozený displej. Jak je toto možné, jsem si jistá, že mi čtečka ani neupadla, ani jsem ji nijak nezmáčkla či nepoškodila? Myslíte ,že se má cenu obracet na výrobce?

Petr Vytlačil Napsal 10:27 / 11. 8. 2017

Dobrý den zkuste reklamaci, bohužel někdy se to stát může. Někdy stačí i menší tlak a displej praskne. Ale zajisté jsou i vady od výroby a následně stačí málo a displej může z nějakého důvodu prasknout.

Ludmila Večeřová Napsal 18:51 / 25. 12. 2017

Dobrý den. Dostala jsem čtečku Bookeen Cybook Muse. Je možné zbavit se předinstalovaného množství knih v angličtině?

Petr Vytlačil Napsal 21:42 / 27. 12. 2017

Zajisté, připojte čtečku k počítači přes USB kabel, otevřete její obsah a zde nalezněte e-knihy a ty smažte. Další možnost je přímo ve čtečce, každá kniha lze smazat, ale u více knih to bude pracné .-)

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné