Amazon představil nový formát pro elektronické knihy – Kindle format 8

Amazon Kindle Mobie - Kindle Format 8 ebookAmazon představil nový formát pro publikování elektronických knih. Doposud využívaný formát Mobi bude nahrazen novým formátem Kindle Format 8 (KF8). Základem je podpora HTML5 a CSS3, díky tomu bude možné realizovat mnohem propracovanější knihy se složitým rozložením a formátováním prvků na stránce, například pěkné knihy pro děti, komiksy, ilustrované romány, technické knihy a třeba i kuchařky. Amazon uvádí, že nový formát nabízí 150 nových možností formátování oproti původnímu formátu Mobi 7, bude možné realizovat fixní layouty stránek, vnořené tabulky,  menu, vektorovou grafiku.

Přehled podporovaných HTML tagů a CSS atributů naleznete zde: http://goo.gl/j4Ovf

Amazon brzo vydá nové nástroje, které ulehčí vydavatelům vytváření elektronických knih pro Kindle. KindleGen 2 generuje knihy z různých formátů (HTML, XHTML a EPUB) a Kindle Preview slouží pro náhled vytvořených knih, tvůrce si může prohlédnout jak kniha bude vypadat v různých Kindle zařízení a tím ověřit jejich správné formátování a zobrazení. O tomto nástroji jsme psali již dříve: 2. díl – Jak si připravit elektronickou knihu pro Amazon Kindle ve formátu Mobi praktická ukázka

 

Více informací o tomto formátu a ukázky naleznete na stránkách Amazon ze kterých jsme čerpaly.

Tip na e-knihy

Komentáře (8)

Angrandir Napsal 17:51 / 21. 10. 2011

Zrovna dneska jsem cestou z práce vážně přemýšlel o novém Nooku – myslím že to ještě počká, takovouhle radost už mi Amazon dlouho neudělal, teď hlavně aby „soon“ bylo opravdu „soon“ (nový kindlegen, previewer a firmware do stávajících Kindlů).

Miloslav Ponkrác Napsal 18:54 / 21. 10. 2011

Já už si tady připadám jako věčný rejpal. Ale jakýje rozdíl mezi možnostmi MOBI/AZW formátu, který není ničím, ale vůbec ničím jiným, než HTML + CSS a KF8, který – a to je ten velký rozdíl! – není ničím jiným, než HTML + CSS?

Ve skutečnosti, kdyby tento web byl schopen někdy dohlédnout za něco jiného, než bombastického zprávy o Kindle, by domyslel proč a co.

Už jsem sice zjistil, že cokoli jiného, než přebrání reklamních jásavých bonmotů z Amazonu, je na tomto webu bráno jako hřích a následně pomlouváno, ale budiž.

Tohle je poslední příspěvek.

Možnosti současného AZW/MOBI a v tomto článku oslavovaného KF8 formátu jsou zcela shodné. Obojí je vytvářeno stejnými prostředky. Kdyby Amazon chtěl, tak současný formát udělá stejně schopný jako KF8, ba ještě mnohem schopnější, než KF8. Formát AZW/MOBI to dovoluje – nic se na něm nemusí měnit.

Proč se to dělá takto? Protože je to běžná evoluce, nikoli revoluce. USA jsou velmi schopné reklamně udělat z prdu kuličku. Znovu říkám, možnosti AZW/MOBI jsou plně schopny pojmout vše, co se připisuje KF8 formátu.

Je to takto:

Amazon koupil firmu Mobipocket a převzal její formát MOBI. Ten upravil o možnost DRM. Navíc ho ještě přejmenoval alternativně jako AZW.

Teď prostě MOBI formát mírně pošolíchá, jen aby se neřeklo, ale v zásadě ho nechá stejný a uvede ho jako nový formát. Výhody? Patenty! Ochranné známky! A možnost klofnout po ruce toho, kdo by se to pokoušel implementovat jako konkurenci.

A teď to stačí dát do ruky markeťákům, udělat z toho hogo fogo, revoluci, která změní svět. Ačkoli technicky se nic nestalo, ale je třeba Amazoní plány na ovládnutí elektronického formátu knih pomocí patentů předat lidem tak nějak pozitivně.

A slibuji, že na tento web už nevkročím. Jednak nemá smysl číst web, kde nic nepíší kromě toho co si pustím v reklamních videech na Amazonu. A nechci být ten, kdo Vám to tu kazí. Případně napíši článek o Kindle a interních technických věcech na nějaký server, když se budu chtít vyjádřit.

Angrandir Napsal 19:22 / 21. 10. 2011

Stávající Mobi sice standardně vzniká kompilováním HTML/CSS, ale ve skutečnosti z CSS podporuje velké prd a pokud si chtěl člověk vyrobit opravdu hezkou (nebo složitěji formátovanou) e-knihu, musel se poohlédnout po nějaké čtečce s podporou EPUBu (a kvalitní implementací HTML/CSS) – Sony, Nook atd.

I stávající Kindlegen umí převádět EPUB do Mobi, jenomže komplikovanější EPUB se prostě slušně převést nedá, protože Kindle hromadu věcí nepodporuje. V tomhle byl doposud Amazon hodně pozadu a je s podivem, že to konkurence jaksepatří nevyužila. Teď se to rozhodli změnit (respektive plánovanou změnu oznámit). Je fakt, že se (doufám) pro autory ebooků nezmění skoro nic, prostě jenom nebudeme muset přemýšlet, jak tu či onu featuru v tištěné knize očůrat, prostě ji napíšeme.

Takže jako pošolíchané Mobi bych KF8 určitě neoznačoval, spíš EPUB3 alá Amazon a jakýsi posun o generaci dál, v rámci které bude možné relativně bez problémů vyrobit z nechráněného složitějšího EPUBu složitější nechráněné Mobi (KF8). Chráněné KF8 budou „protiváhou“ (nekompatibilních) chráněných EPUBů jako vždycky. Prostě jenom o důvod míň, proč si kupovat jinou čtečku než Kindle – doteďka to byly složitější EPUBy, což přestane platit.

Každopádně už se těším, až se pustím do nějaké složitější encyklopedie pro Kindle ;).

Jenom doufám, že se do „latest generation“ pro které podporu nového formátu plánují, pořád počítá i stávající Kindle 3 (Keyboard) a DX.

Zbyněk Grygar Napsal 20:29 / 21. 10. 2011

Pane Ponkrác přečtěte si něco o tom co to má umět určitě změníte názor přinejmenším jsou tu možnosti Html5 a css3

kde již bude více možností

tato aktualizace je zaměřena na využití většího displeje kindle fire rychlejších diplejů než je ten e-inkovy

na tento formát se těším a doufám že budou k němu i pořádné nástroje a nebude člověk odkázaný jen na řešení třebas od adobe které se pěkně prodraží

Těším se na váš odborný článek určitě si ho rád přečtu a možná se i dozvím něco zajímavého

Michal Napsal 13:46 / 31. 10. 2011

Jen bych se rád zeptal. Bude podporovat nový formát i starý Kindle, tj. klasický Kindle 3rd gen w/ Keyboard? Díky

Angrandir Napsal 17:10 / 5. 11. 2011

Je otázka, jestli tohle

„Your Kindles i.e the Kindle Keyboard Wi-Fi and Kindle Keyboard Wi-Fi+3G will also be able to access the KF8 content.“

nutně znamená „podporovat“. Podle mě by to mohlo klidně znamenat, že autor vytvoří ebook v KF8 a publikuje na Amazonu, načež když si ho někdo koupí, získá přístup k matrici, ze které mu to bude při posílání do Kindle Keyboard generovat „Mobi“, při posílání do Kindle Fire „barevný KF8 s mnoha možnostmi a ovládacími prvky“, při posílání do Kindle Touch „černobílý KF8 s méně možnostmi a ovládacími prvky“, atd. Nepřišlo by mi to marketingově chytré (Amazon snad nemá důvod nutit stávající zákazníky kupovat nová zařízení, beztak na nich prodělává) a technicky úplně zbytečné (Keyboard se od Touchu a toho obyčejného za 79 prakticky nijak neliší) a pevně doufám že to tak nebude, ale podobná vyjádření mi přijdou poměrně opatrná. Možná ještě sami úplně přesně nevědí.

Angrandir Napsal 17:12 / 5. 11. 2011

Na druhou stranu pokud vydají nějaký radikálně nový Kindlegen 2 použitelný samostatně mimo systém Amazonu, snad by z toho mělo lézt něco výrazně lepšího než stávající Mobi. 🙂

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné