2. díl – Jak si připravit elektronickou knihu pro Amazon Kindle ve formátu Mobi praktická ukázka

Připravil jsem ukázkový balíček pro vygenerování knihy ve formátu Mobi

Jelikož k článku Jak generovat elektronické knihy ve formátu Mobi na Zdrojáku chybí ke stažení balíček, který by si mohli zájemce o tuto problématiku stáhnout a prakticky vyzkoušet a prohlédnou strukturu dokumentů, které jsou potřeba pro vygenerování knihy. Připravil jsem balíček, díky kterému máte možnost si otestovat vygenerování knihy. Balíček si můžete stáhnout z adresy: http://www.ebooky.cz/wp-content/uploads/2011/01/balicek-generovani-knihy-kindle.zip, stačí ho rozbalit a spustit soubor generuj-knihu.bat. Součástí balíčku je již program kindlegen.exe, který ze zdrojových souborů vygeneruje knihu, v tomto případě český manuál pro čtečku Amazon Kindle.

Soubor generuj-knihu.bat dělá jen to, že zavolá příkaz: kindlegen popis.opf -o cesky-navod-amazon-kindle.mobi, který vygeneruje ze zdrojovách souborů knihu a uloží jí do souboru: cesky-navod-amazon-kindle.mobi. Tento příkaz si můžete zkusit zavolat z příkazové řádky jen musíte být v adresáři kde je soubor kindlegen.exe a zdrojové soubory knihy.

Věřím tomu, že tato praktická ukázka je pomůže méně zdatným uživatelům PC vytvářet vlastní knihy nebo doumenty ve formátu Mobi.

Pro testování vygenerovaných knih doporučuji výborný program Kindle Previewer 1.5, který je přímo od společnosti Amazon. Program simuluje prostředí čtečky Amazon Kindle, takže vidíte přesně jak by dokument vypadal ve čtečce, máte možnost si nechat zobrazit úvodní stránku, obsah, NCX přehled ale i nastavit simulaci pro čtečku Amazon DX, Kindle pro iPhone nebo iPad.

Na stránkách Amazon Kindle si také můžete stáhnout Plugin pro tvorbu knih v Adobe InDesign a KindleGen v1.1, který slouží pro vygenerování elektronických knih z HTML formátu do Mobi.

Tip na e-knihy

Komentáře (15)

Jaromir Salamon Napsal 18:28 / 6. 1. 2011

Móóóc pěkný, díky! Konečně udělal někdo pořádný jednoduchý návod. Zatím jsem viděl jen samé složitosti. Příprava mobi formátu pro Kindle má jen jedinou nevýhodu: komu se chce manuálně připravovat HTML a obrázky :-). Ale zase má pak člověk radost, že se to dá příjemně číst a knížky si víc váží…

Amazon-Kindle.cz Napsal 18:34 / 6. 1. 2011

Toto je spíš v případě, že vyloženě chcete něco dělat mobi. Například návod, nebo vlastní knihu atd.

Jinak je mnoho cest jak převést knihy nebo dokumenty do rozumného formátu abyste je mohl pohodlně číst v Kindle.

Například můžete vytvářet dokumenty ve wordu potom uložit v RTF nebo ořezané HTML a převést programem Calibre na formát Mobi pro Kindle.

Toto už je pro fajnšmekry prácička .-)

Mac Napsal 16:29 / 7. 1. 2011

No pořád je jednodušší to převést buď v programu DocReader,nebo načíst do Mobipocket Reader a do Kindle to uložit ve formátu TXT a nebo prc bez ztráty obrázků a pod…..

Mac Napsal 16:38 / 7. 1. 2011

Mobipocket Reader načítá Office Document,PDF,HTML,TXT,CHM a EPUB a převádí je automaticky do formátů PRC,MOBI a PDB poslední jmenovaný ale Kindle nezobrazuje…..

Angrandir Napsal 09:11 / 8. 1. 2011

Perfektní návod, díky. Jenom drobnost, na Kindle se nezobrazují správně znaky s diakritikou v seznamu titulů, což se dá obejít použitím entit v OPF souboru

Český manuál pro čtečku elektronických knih Amazon Kindle

Angrandir Napsal 09:13 / 8. 1. 2011

Č = (ampersand)(hash)x10c(středník) atd.

Czistoslava Napsal 13:36 / 12. 1. 2011

Není nic snazšího než do Calibre nacpat formát ODT a z něj vytvořit MOBI. Zatím se mi nestalo, že bych měla text rozsypaný a nebo s pochybnou češtinou. S ODT pracuje Open Office.

Subo Napsal 15:41 / 13. 1. 2011

Hm zkusil sjem ten Mobil Pocket Reader a mam kapku problemy… prevede vsechno sice do .prc , ale v kindlu se pak spatne zobrazuji nazvy… nekdy se to jmenuje jen podle nazvu knihy, nekdy jen autor, nekdy Kniha nebo Chapter 1, asi to zavisi na nejake jine hodnote nez je samotny nazev booku… budu to muset jeste prozkoumat…

Mac Napsal 18:20 / 14. 1. 2011

V Mobipocket Readeru název přepiš podle sebe v Properties a mělo by to být v pořádku….

Peter Napsal 14:47 / 23. 1. 2011

ako postupovat v pripade, ze mam jeden HTML subor a v nom obsah aj vsetky clanky? nedari sa mi vytvorit navpoint na jednotlive clanky

Angrandir Napsal 21:27 / 28. 1. 2011

@Peter

Můžeš používat HTML element anchor:

1. uvnitř dokumentu (knizka.html) na začátku kapitoly/oddílu/článku

<a name="oddil1" />

2. v ncx souboru:

<navPoint id="oddil1" playOrder="4">
<navlabel><text>Dva životy</text></navLabel>
<content src="knizka.html#oddil1"/>
</navPoint>

AlaK Napsal 09:39 / 2. 2. 2011

Mám najednou problém s češtinou. Už jsem kus knihy přečetla, zobrazovala se úplně normálně, ale když jsem při nějakých dalších činnostech ztratila „záložku“ a kniha se neotevírala na poslední čtené stránce, musela jsem se znovu „prolistovat“ a zjistila, že bloky textu jsou zobrazeny najednou se špatnou češtinou a totéž teď pokračuje i nadále směrem dopředu v dosud nečteném. Místo všech českých znaků s diakritikou je chaos. Pak zas je blok textu v pořádku. Netušíte někdo, čím by to mohlo být a co s tím dělat?

AlaK Napsal 16:08 / 2. 2. 2011

Tak už se to vyjasnilo, jak jednoduché. Měla jsem od dárce tu knihu v kindlu dvakrát a omylem jsem otevřela verzi txt, která byla špatná, pdf bylo v pořádku. Kindle za nic nemůže 🙂

jiri Napsal 16:23 / 15. 7. 2011

ahoj, dík za popis (alespoň se tím nemusím sám prodírat).
V souboru navigace.ncx ti chybí na řádku 13 jedna závorka u uzavírajícího tagu „text“.

Jaromír Napsal 14:40 / 1. 9. 2011

Nevíte někdo jak vytvořim spodní navigaci next article/view sections & Articles. Bývá to běžné u novin (idnes,lupa,root apod. ).

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné