Ještě do nedávna se v Lucembursku a Francii prodávali e-knihy levněji než u nás a okolních státech EU. Prodejci totiž v těchto dvou zemích na e-knihy aplikovali sníženou sazbu DPH, která platí pro tištěné tituly. Toho například využil i český prodejce Palmknihy, který v roce 2013 založil společnost v Lucembursku a do ČR a SR prodával e-knihy levněji než jejich konkurence. Rozdíl v DPH je nemalý, v Lucembursku bylo DPH pouhé 3% na e-knihy zatím co v ČR 21%. Ve Francii tato snížená sazba DPH činila 5,5%.
Nicméně na popud Evropské komise evropský soud vše prozkoumal a rozhodl, že nelze aplikovat sníženou sazbu DPH i na elektronické knihy. O prosazení snížené sazby na e-knihy se bojuje již delší dobu, momentálně máme v ČR 10% DPH na tištěné knihy. Vzhledem k tomu, jak rozhodl evropský soud, tak je nereálné, že se e-knihy začnou prodávat v této snížené sazbě.
Komentáře (1)
Je to absurdní. Lidé si přeci nekupují knihy s vidinou hmatatelné hromady papírů či nehmatatelného souboru jedniček a nul, lidem jde hlavně o příběh a myšlenky autora. Proč má být tatáž myšlenka jednou daněna 15% a podruhé 21%? Platit státu více v závislosti na tom, jakým stylem bude čtenář vstřebávat myšlenky, postrádá přeci jakýkoliv logický smysl.