Zájem o čtečky e-knih klesá, ale prodej e-knih roste

Kindle 3 KeyboardPrvní článek na těchto stránkách vyšel, už 29. 9. 2010. Před touto dobou čtečky e-knih stály ještě pěkný balík a v ČR se o ně zajímali především geekové. Pamatuji si, ale dobu kdy Amazon uvedl na trh podle mě přelomovou čtečku Amazon Kindle Keyboard (Kindle 3). Její cena startovala na úžasných 139 dolarech, v té době stál dolar kolem 18 Kč, takže čtečka vyšla +/- na 2 500 Kč. A šlo opravdu o výbornou čtečku, i když neměla dotykové ovládání a osvícený displej jako současné čtečky e-knih.

Čtečka Kindle Keyboard 3 přišla totiž s kvalitním zpracováním, nízkou váhou, rozumnými rozměry, krásným E-Ink displejem a možností připojením k internetu přes WiFi. Dokonce byla čtečka vybavena výstupem na sluchátka, takže uživatelé mohli poslouchat mluvené slovo nebo hudbu, k tomu přidejte dlouhou výdrž na baterii a na světě je bestseller. Už v té době Amazon nabízel zdarma službu Send To Kindle, která byla z mého pohledu, také přelomová. Mimochodem později tuto myšlenku okopírovala řada výrobců (PocketBook atd.).

Na trh přišla první cenově dostupná čtečka, kterou bylo dokonce možné objednat z USA i do ČR. V roce 2010 byly ještě jiné limity pro nutnost platby cla nebo DPH, i díky tomu vás čtečka vyšla s poštovným na nějakých 2 800 – 2 900 Kč. Představte si, že jste šli na webové stránky obchodu Amazon, ze svého gauče objednali čtečku, zaplatili kartou a ta vám přišla, až z USA za pouhé 4 dny. Zatímco z USA vás tato čtečka stála do 3 000 Kč, v ČR se u Alzy prodávala kolem 6 000 Kč, je vám jasné kde si lidé z ČR nejvíce nakupovali .-).

Dá se říct, že čtečka Kindle 3 velmi pomohla urychlit vývoj trhu s e-knihami v ČR. I když čtečka měla uzavřený formát a nakladatelé s prodejci nebyli schopni chránit nabízené e-knihy tvrdým DRM, začali alespoň pomalu, ale jistě rozšiřovat nabídku e-knih se sociálním DRM. Počet majitelů čteček Kindle prudce rostl. Pamatuji si dobu, jak jsem čtenářům pomáhal s nákupem z USA, denně mi přišlo několik desítek e-mailů s žádostí o pomoc.

V této době také uvádí Apple svůj první tablet iPad 1 se kterým udělal díru do světa a otevírá nový trh a směr v konzumaci obsahu a informací. Chvíli trvalo, než se tento tablet dostal na český trh. Nicméně oproti Kindle 3 šlo o zařízení, které bylo velmi drahé. Základní verze stála kolem 14 000 Kč což je velký rozdíl oproti 3 000 Kč za Kindle. V této době tedy iPad zatím moc neparazitoval na penetraci čteček e-knih nicméně. Trh se, ale změnil. Máme zde desítky různých výrobců tabletů a stovky, tisíce různých modelů, které jsou již cenově dostupné. Nyní již tablet pořídíte v rozumné kvalitě za cenu čtečky.

Prodej čteček klesá a jednoho dne…

Je to tak, zájem o čtečky klesá. V Google Trends jsem si nechal vyjet graf zájmu (hledanosti) Kindle. Záměrně Kindle, protože jde o lídra na trhu se čtečkami e-knih. Když se na graf podíváte, tak od roku 2013 zájem jen klesá. Ty špičky v grafu reprezentují vánoční šílenství.

Pro zajímavost ještě uvádím trend zájmu o iPad a tablety obecně.

Výrobců čteček e-knih postupně ubývá. Z trhu se čtečkami odešla firma Sony a divize Nook společnosti Barnes & Noble generuje velké ztráty, svůj vývoj utlumuje a hledá jiné cesty (například partnerství se Samsungem). Také zmizelo mnoho malých čínských výrobců.

Čtečkám e-knih vyrostla velká konkurence v podobě tabletů a chytrých mobilů, ty jsou již cenově dostupné a dá se na nich, také obstojně číst e-knihy. I když displeje s technologií E-Ink jsou šetrnější pro oči a nelesknou se na slunci, stále více čtenářů čte na těchto chytrých zařízení. Uživatelé za podobné peníze nebo mírně větší získají nejen čtečku e-knih, ale i multimediální zařízení, které lze využívat pro více zábavy. Tento fakt, hraje velkou roli v tom, proč se čtenáři rozhodují nenakupovat speciální zařízení, kterým je čtečka e-knih.

Dalším hřebíkem do rakve je životnost čteček e-knih. Znám mnoho lidí, kterým stále slouží dobře čtečka Amazon Kindle 3 Keyboard kterou používají přes 3 roky. Nemají důvod za každou cenu čtečku měnit a investovat další tisíce do nákupu nového modelu. Novinky v podobě voděodolnosti, osvícení displeje nebo dotykové ovládání nejsou tak přelomové, aby majitele čteček e-knih dostatečně motivovali k vyprázdnění svých peněženek.

I přesto, že zájem klesá stále si myslím, že čtečky e-knih budou na trhu ještě několik let. Určitě se zmenší počet výrobců čteček a zbydou jen silní hráči, kteří mají se čtečkami úzce spojený svůj byznys a ovládají velkou část trhu. Pro ně jsou čtečky e-knih zajímavé a díky prodeje e-knih jim generují peníze, proto jsou ochotni čtečky e-knih prodávají za výrobní náklady.

Uvidíme, co se stane se známějšími výrobci (PocketBook…), kteří nemají vybudovaný ekosystém kolem čteček e-knih.

Tip na e-knihy

Komentáře (2)

pz Napsal 20:54 / 9. 1. 2015

Je to skoda. Porad cekam na idealni ctecku, pro mne to bude Android tablet s nasvicenym e-ink.
Zadna ze ctecek nema plnohodnotny web browser!
Porad jedu na K3, letos asi cekaci pauzu na idealni ctecku prolomim nakupem Yoga 2 8″.

Matěj Napsal 11:24 / 22. 12. 2016

Já čtu nejraději na tabletu. Takže Android 🙂

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné