Dlouho očekávaná čtečka eknih PocketBook 650 Ultra se již několik dní prodává na českém a slovenském trhu. Pojďme se podívat této nové čtečce na chloupek a zamyslet se v recenzei jestli tento nový model od společnosti PocketBook splnil veškerá očekávání fanoušků čteček eknih.
Než se čtečka začala oficiálně prodávat, bylo jasné, že na trh přijde čtečka od PocketBooku s kompletně novým rozhraním, přepracovaným uživatelským prostředím a lepším HW pod kapotou.
V některých ohledech to mají čtenáři běžných papírových knih lehčí, nemusí řešit spoustu parametrů, kvalitu displeje, ergonomii a výdrž. Tyto a mnoho dalších parametrů ovlivňují, jaký bude mít čtenář požitek ze čtení eknihy na elektronické čtečce. A proto se v recenzi nové čtečky PocketBook 650 Ultra zaměříme na kvalitu displeje a osvícení, rychlost odezvy operačního systému, přívětivosti uživatelského prostředí, ergonomie, váhy a zpracování.
Součást balení a zpracování
Vzhledem k rozměrům samotné čtečky PocketBook 650 Ultra neočekávejte velkou krabičku. Čtečku zakoupíte zabalenou v malé krabičce, která obsahuje jen to nejdůležitější. Quick Start Guid, tedy krátký manuál, který je v několika jazycích (čeština a slovenština nechybí). Dále je přibalen, micro USB kabel, který slouží pro připojení čtečky k počítači nebo nabíjení (musíte již disponovat nabíječkou na 230V s USB vstupem).
Jakmile čtečku vybalíte z ochranného obalu, vykoukne na vás velmi sympatická čtečka malých rozměrů s 6“ E-Ink displejem. Na první pohled zpracování čtečky působí velmi dobře, plasty nevržou a čtečka sedne dobře do ruky.
Po designové stránce čtečka neztratila designové prvky, které jasně identifikují čtečky společnosti PocketBook. Nicméně u PocketBook 650 ultra došlo k mnoha změnám. Návrháři navrhli čtečku s mnohem užším rámečkem kolem displeje a veškerou elektroniku vměstnat do rozměrů: 162,7 x 106,7 x 7,9mm. Pro srovnání Kindle Paperwhite 2 má rozměry: 169 x 117 x 9,1mm.
PocketBook 650 Ultra VS Kindle Paperwhite 2
Co je velmi důležité tak PocketBook 650 Ultra se může pyšnit i velmi nízkou vahou, která je pouhých 175 gramů oproti čtečce Amazon Kindle Paperwhite 2 je o 31 gramů lehčí. KPW2 totiž váží 206 gramů.
U čteček eknih je váha nezanedbatelným parametrem, nicméně i Kindle Paperwhite 2 se svými 206 gramy se drží příjemně.
Jako čtečky ostatních výrobců, tak i tento model má vyrobené tělo z plastu. K testování mám bílou verzi čtečky a plast je spíše matný, takže neodráží světlo, které by při čtení mohlo rušit. Naštěstí plast není moc hladký, takže čtečka nemá tendenci při čtení z ruky vyklouzávat. Více bych, ale ocenil, kdyby materiál na dotyk působil podobně, jako je tomu u čtečky Kindle Paperwhite. Tento materiál především na zadní straně nepůsobí tak plasticky a méně klouže.
Na přední straně PocketBook 650 Ultra pod displejem jsou umístěné tlačítka, která jsou mírně pogumována. Tyto tlačítka nijak výrazně nevystupují, každé tlačítko má malý výstupek, díky kterému lze jednoduše nalézt aktivní plochu tlačítka. Bohužel, tlačítka jsou trochu tvrdší, ale bude to spíš jen o zvyku.
Na spodní hraně čtečky je umístěn vstup na sluchátka nebo reproduktory, tuto vlastnost postrádá většina současných čteček a pro někoho může být velmi užitečná. Na PocketBook 650 Ultra můžete díky vstupu poslouchat audioknihy, hudbu nebo nechat si předčítat obsah eknihy či nějakého dokumentu.
Napravo od vstupu na sluchátka je umístěna záslepka, pod kterou je schovaný vstup na micro USB kabel a slot pro Micro SD kartu, kterou si můžete rozšířit vnitřní paměť čtečky. Po pravici naleznete menší tlačítko pro zapnutí nebo uspání čtečky.
Zadní strana čtečky skrývá novinku a to dvě tlačítka, která slouží pro posun v menu čtečky nebo pro přepínání na předchozí nebo další stránku. Nápad je to velmi dobrý a myslím si, že se PocketBook nevydal vůbec špatným směrem. Jen z ergonomického pohledu mohl lépe zapracovat na samotném provedení tlačítek. Bohužel v některých polohách se zadní tlačítka ne zrovna dobře mačkají a opět mi přijdou tužší. Nicméně když čtečku sevřete mezi palec a ukazováček, tak se tlačítko pro přesun na další stránku tiskne poměrně dobře.
V levém spodním rohu na zadní straně čtečky naleznete fotoaparát s diodou pro osvícení. Fotoaparát je umístěn na velmi nezvyklém místě, protože většinou čtečku držíte v pravé ruce, která vlastně tuto čočku zakrývá a dotyky ji i znečišťujete. Další věc, že při focení jste spíš zvyklý, že čočka je umístěna na horní části zařízení, které držíte ve spodní části.
Jak jsem již psal PocketBook 650 Ultra je po stránce designu velmi vydařená čtečka, nabízí se v několika barevných variantách a to v barvě bílé, tmavě hnědé a smaragdové. Co se týče zpracování a použitých materiálu, musel bych lhát, kdybych napsal, že je čtečka na tom špatně. Určitě by stálo za to zapracovat na ergonomii zadních tlačítek a umístění čočky fotoaparátu.
Výbava PocketBook 650 Ultra
Po stránce hardwaru je PocketBook 650 Ultra jednou z nejvýkonnějších čteček na trhu. K dispozici má 1GHz procesor a 512 MB operační paměti. Uživateli je k dispozici vnitřní paměť o velikosti 4GB (pro data zbývá 3,28 GB), paměť můžete rozšířit díky již zmíněnému slotu na microSD karty a to až do velikosti 32GB. 32GB je opravdu již velmi velký prostor pro elektronické knihy.
Čtečce zajisté nechybí WiFi modul, takže ji můžete připojit k internetu a využít několik výhod jako spojení s online uložištěm Dropbox, zasílání eknih a dokumentů přes službu Send-To-PocketBook (obdoba Send To Kindle), internetový prohlížeč a mnoho dalších vychytávek.
K dispozici je již zmíněný vstup na 3,5mm jack díky kterému můžete poslouchat audioknihy, hudbu nebo si nechat předčítat obsah dokumentu.
Na zadní straně zabudovaný fotoaparát disponuje rozlišením 5 mega pixelů (2592x1944px), autofokusem a LED bleskem. Jde o první čtečku eknih na světě, která obsahuje fotoaparát. Nicméně bohužel dle mého skromného názoru i zcela zbytečně, ale o tom až později.
Displej PocketBook 650 Ultra
Starší modely čteček PocketBook ultra disponují E-Ink displeji technologie Pearl, která vůbec není špatná. Nicméně Amazon přišel na trh s Kindle Paperwhite 2, který již využívá technologie E-Ink Cart a v tomto směru nezůstala pozadu ani čtečka PocketBook 650 Ultra.
PB 650 Ultra tedy disponuje 6“ displejem s technologií E-Ink Cart o rozlišení 1024 x 758 pixelů a 212 dpi. Displej je zajisté dotykový a rozpoznává více dotyku naráz. U tohoto top modelu PocketBook zajisté nechybí ani osvícení displeje, takže za horších světelných podmínek si můžete přisvítit.
I když čtečka PocketBook 650 Ultra disponuje displejem nejnovější technologie a jedná se o čtečku, která byla představena před pár dny, tak v kontrastu zaostává za čtečkou Kindle Paperwhite 2, která byla představena již před rokem.
Zahraniční portál allesebook.de učinil porovnání kontrastu několika čteček včetně PocketBook 650 Ultra a z něj vyplývá, že při měření kontrastního poměru bez zapnutého vnitřního osvětlení čtečky, ale při externím osvětlení jasně vítězí čtečka Kindle Paperwhite 2.
Naměřený kontrastní poměr (vyšší hodnota je lepší)
- Kindle Paperwhite 2 – 6,1:1
- PocketBook Ultra – 5,4:1
- PocketBook Dotykový Lux 2 – 4,8:1
Porovnával jsem kontrastní poměr v noci, při maximální intenzitě osvícení displeje a i v tomto případě je vykreslování příjemnější u čtečky Kindle Paperwhite 2. Nicméně přesvědčit se můžete samy pohledem na fotografii.
Rovnoměrnost osvícení displeje
Bohužel PocketBook 650 Ultra trpí stejným problémem, jak tomu bylo u první generace Kindle Paperwhite. PB 650 Ultra totiž nemá rovnoměrné osvícení displeje, na horní části vystupuje žlutá a spodní části displeje menší čmouhy. Dále bylo zpozorováno, že jednotlivé kusy PocketBook 650 Ultra se liší v kvalitě osvícení displeje.
Závěrečné hodnocení displeje a osvícení
Ke všem výše zmíněným nedostatkům je velká škoda, že si PocketBook nedokázal pohlídat kvalitu displeje a jeho osvícení. Vzhledem k tomu, že se jedná o top model, který je dražší než konkurence, tak nelze přimhouřit oči.
Uživatelské prostředí PocketBook 650 Ultra a odezva systému
PB 650 Ultra je první model společnosti PocketBook, který přišel s kompletně předělaným uživatelským prostředím.
Po prvním spuštění čtečky musíte udělat základní nastavení, jako volba jazyka, časové pásmo. Nemusíte se nikde registrovat. Jako velké plus vidím, že tato čtečka i ostatní od PocketBook mají nativně k dispozici české rozhraní, což u čteček Kindle není (pouze po hacku). Mnoho lidí ocení, že na ně čtečka mluví v mateřském jazyce a netvoří se na začátku hned nějaké bariery.
Úvodní obrazovka je velmi přehledná a intuitivní v první horní část displeje zabírá slider který zobrazouje 3×3 naposledy otevřené dokumenty / eknihy. Pod sliderem je nabídka naposledy nahraných eknih / dokumentů. Posunem prstu doleva nebo do doprava po této části se vám v nabídce odhalují další dokumenty.
Na spodní části jsou 3 tlačítka, první pro přechod do knihovny, druhé do obchodu s knihami a poslední pro spuštění fotoaparátu.
Na horní a spodní části displeje se zobrazují dvě horizontální čáry pod sebou, když umístíte prst na horní ikonu a táhnete prstem dolu, rozbalí se vám nabídka, kde naleznete další tlačítka pro:
- Nastavení WiFi
- Synchronizace (aktivujete synchronizaci – stažení dat zaslaných přes Send-To-PocketBook atd.)
- Správce úloh (zde se nachází například možnost sejmutí obrazovky čtečky atd.)
- Nastavení (nastavení WiFi, synchronizace a účty, osobní nastavení, jazyk, datum, kamera, úspora energie, údržba, software)
- Poslední tlačítko je pro hledání v knihovně
Pod všemi tlačítky se nachází slider (posuvník) pro změnu intenzity osvícení displeje.
Jak jsem již zmínil na spodní části displeje se nachází další vyjíždějící menu, které se aktivuje posunem prstu nahoru. Následně se vám zobrazí nabídka dalších aplikací:
- Šachy
- Sudoku
- Slovník
- Send-To-PocketBook
- Scribble
- RSS čtečka
- Přehrávač hudby
- Prohlížeč WWW stránek
- Poznámky
- Klondike
- Kalulačka
- Galerie
- Dropbox
- Dokumenty
Knihovna
Kompletně byla přepracována knihovna dokumentů, ty si můžete různě řadit, filtrovat, zobrazovat do dlaždic nebo seznamu. Vyhledávat atd. Opravdu zde máte mnoho možností. Po delším stisknutí na konkrétním dokumentu se vám zobrazí podnabídka, kde máte další možnosti. Odstranit dokument, přidat na úvodní obrazovku, zobrazit všechny knih autora.
Čtení – otevřená kniha
Stejně tak jako u ostatních čteček eknih máte na výběr z několika fontů, bohužel to je věc do, které by měl PocketBook investovat více peněz a zajistit si kvalitnější fonty. Myslím si, že toto má Amazon u Kindle vychytané, ty obsahují velmi kvalitní fonty, díky kterým se eknihy čtou o něco příjemněji.
PB 650 Ultra tedy nabízí typů písma, dále si můžete zvolit různé formátování textu jako velikost mezer mezi řádky a odsazení od okrajů obrazovky. Zajisté nechybí i volba velikosti textu, ta se nastavuje posuvníkem.
Díky dotykovému displeji je pohodlné označovat části textu, ten můžete zvýraznit nebo připsat poznámku. Případně využít vyhledávání na google, ve slovníku nebo sdílet na sociálních sítích.
Zajisté nechybí možnost tvořit záložky, vyhledávat v knize. K dispozici je zobrazení obsahu knihy, seznamu záložek nebo poznámek.
Odezva systému a dotykové ovládání
Bohužel PocketBook 650 Ultra pokulhává i v dotykovém ovládání a rychlosti odezvy systému. I když je čtečka obdařena velmi výkonným procesorem a poměrně velkou operační pamětí, tak její rychlost a odezva na dotyky či stisknutí tlačítek je o něco pomalejší než by mohlo být.
Například když chcete přepínat stránky dotykem na obrazovku, tak tento proces je o něco pomalejší než při přepínání stránek tlačítky. V některých případech mi přijde, že čtečka špatně zareaguje na posuny prstů nebo reaguje s větším prodlením. Bohužel opět musím kontaktovat, že v tomto směru má čtečka Kindle Paperwhite 2 navrch a co se týče odezvy systému a dotykového ovládání je opravdu lepší.
Myslím si, ale že tento stav pro PocketBook není ztracený, protože mají možnost zapracovat na systému a vylepšit jeho rychlost a odezvy na dotykové ovládání. Věřím tomu, že brzy bude vydán novější update softwaru PocketBook 650 Ultra, který čtečku v tomto směru zase posune dále.
Pro porovnání rychlosti se můžete podívat na krátké srovnávací video PocketBook 650 Ultra a Kindle Paperwhite 2.
Fotoaparát a OCR
V čem je PocketBook 650 Ultra unikátní, tak že disponuje fotoaparátem. Nevím koho, tato věc napadla, ale dle mého je to naprostá kravina. Je možné, že si řekly, musíme vymyslet něco unikátního, abychom se velmi odlišili od konkurence a měli co masírovat při marketingových aktivitách. Nicméně sorry, ale když čtečka pokulhává v nejdůležitějších věcech jako displej, odezvat, tak nemá chodit na trh s nepotřebnými funkcemi.
Jak již bylo zmíněno, fotoaparát má rozlišení 5 MPx a můžete fotit barevné fotografie, ale i dokumenty atd. Můžete si například nafotit část knihy, dokumentu a ten nechat následně pomocí OCR do textové podoby.
Bohužel zde je kámen úrazu, protože samotný převod (proces OCR) trvá poměrně dlouhou dobu a výsledek není opravdu velmi kvalitní. Rozpoznaný text obsahuje mnoho chyb.
V podstatě z tohoto pohledu je fotoaparát naprosto k ničemu a nevěřím tomu, že by nakonec tuto funkci někdo opravdu aktivně využíval.
Závěrečné hodnocení PocketBook 650 Ultra
Od této nové čtečky eknih jsem si velmi sliboval, před oficiálním představením uniklo mnoho zajímavých informací, které evokovaly pocit, že by mohlo přijít na trh něco nového, co zase udá jiný směr. Bohužel očekávání nebylo zcela naplněno.
PocketBook přišel s novou čtečkou, která vyniká svými rozměry, váze ale bohužel pokulhává v dalších důležitých parametrech, jako je kvalita displeje, odezva operačního systému, osvícení.
Nemůžu úplně říct, že čtečka je špatná disponuje totiž spoustou dobrých funkcí a uživatelům nabízí mnoho užitečných věcí, jako slovníky, možnost zasílání eknih do čtečky přes WiFi, internetový prohlížeč, poslech audia.
Samotné čtení eknih a dokumentů není vůbec špatné a to je podle mě základní podstata čteček, nabídnout uživateli pohodlnou a příjemnou konzumaci eknih a dokumentů. Za běžného a mírně horšího světla se na čtečce čte perfektně i osvícení za špatných podmínek čtenáři udělá velmi dobrou službu.
Bohužel, ale PocketBook 650 Ultra svojí cenou kolem 4 800 Kč převyšuje konkurenci, která je ve kvalitě displeje, osvícení a odezvě systému o něco lepší.
Myslím si, že společnost PocketBook si měla odpustit fotoaparát, který je naprosto k ničemu u čteček e-knih, zaměřit se na kvalitu displeje, odezvu systému a cenou se dostat k hladině 3 500 Kč. Za tyto peníze je možné si zakoupit čtečku Kindle Paperwhite 2.
Plusy
- České rozhraní
- Slovníky
- Podpora velké škály formátů, které například Kinde nepodporuje
- Dobré zpracování čtení PDF
- Možnost přehrávání audia
- Pěkné přepracované uživatelské prostředí
- Propojení s Dropbox a služba Send-To-PocketBook
Mínusy
- Horší zpracování osvícení displeje
- O něco menší kontrast
- Pomalejší odezva systému
- Cena
Jestli chcete investovat 4 800 Kč do této čtečky je již na vás, osobně bych chvíli počkal, jestli PocketBook nepřijde s vylepšeným softwarem nebo nesníží cenu čtečky, potom si myslím, že by již nebylo důvodu váhat a klidně bych po tomto modelu šáhl, ale zatím je lepší koupit PocketBook Lux 2 nebo Paperwhite 2, které vám budou sloužit lépe za nižší cenu.
Čtečku pro recenzi zapůjčila společnost Comfor, která prodává různé modely čteček PocketBook a Amazon.