Jupí dostal jsem čtečku e-knih Amazon Kindle nebo PocketBook a co teď?

Dostali jste novou čtečku e-knih? Zde najdete několik rad, které vám ulehčí začátky.

Jestli jste dostali pod stromeček čtečku e-knih Amazon Kindle nebo PocketBook, tak velká gratulace. Jde o zařízení, které vám velmi zpříjemní čtení a mnoho lidí díky čtečce e-knih začalo i více číst. Vzhledem k tomu, že jste, ale ještě nováčci a nevíte co a jak dělat se svojí čtečkou, připravil jsem si pro vás pár tipů, které by mohli být pro vás užitečné.

1. Kde sehnat super e-knihy?

Jsou svátky a volno, tak je mnoho času na to pořádně novou čtečku e-knih otestovat. K tomu účelu by to chtělo nějaké pěkné e-knihy. Máte několik možností, buď si nějakou e-knihu zakoupíte v jednom z online obchodu anebo vyberete z nabídky zdarma dostupných e-knih.

Momentálně probíhají různé akce sleva 50% na e-knihy atd., mohu vám doporučit obchod Ebux.cz, který má rozsáhlou nabídku e-knih a nabízí je, jak pro čtečky Kindle, tak i PocketBook. Momentálně v tomto obchodě probíhají akce, takže si určitě máte z čeho vybírat za rozumné peníze. Také zde na vás čeká nabídka kolem 3 000 e-knih zdarma.

2. Kupte si kvalitní pouzdro – displeje čteček jsou velmi náchylné na poničení

Určitě si kupte na svoji novou čtečku e-knih kvalitní pouzdro. Ano budete muset investovat nějakou tu stovku navíc, ale u čtečky je to velmi důležité příslušenství. Pokud čtečku neplánujete odnášet z domu, tak pouzdro nepotřebujete, ale v opačném případě nad investicí neváhejte. Displeje čteček nejsou chráněny silnou vrstvou skla, jak je tomu u tabletů nebo chytrých mobilů, a proto jsou náchylnější na poničení displeje. Stačí, abyste si dali čtečku bez obalu do kabelky, někde při cestování nevědomky kabelku přitisknete více k tělu a peněženka, která je hned vedle displeje čtečky vám tlakem poničí displej. To pak displej vaší čtečky může dopadnout takto (reklamace u prodejce většinou neprojde a oprava nestojí zrovna málo):

praskly-displej

Doporučuji výběru pouzdra věnovat více času, zaměřte se na tyto nejdůležitější vlastnosti:

 • Tvrdost přední strany, která chrání displej čtečky. Jestliže je přední strana obalu velmi měkká, je to k ničemu a opět při větším tlaku se vám přední strana displeje akorát prohne a může poničit displej čtečky.
 • Provedení uzavírání, mnoho pouzder je moc pěkných, ale nemají nejlépe řešené uzavírání. Pokud hodně cestujete, čtečku budete nosit v kabelce v baťohu atd., tak může nastat situace, že se vám pouzdro otevře nebo díky špatnému uzavírání dostane nějaký předmět mezi přední stranu pouzdra a displej. Proto vybírejte pouzdro, které má dobré provedení uzavírání. Některé pouzdra mívají uzavírání panty, v tomto případě dbejte na to, aby pant byl umístěn nad plastovým tělem čtečky a ne displejem. Opět kdyby byl vyvinut menší tlak pant by mohl poničit displej. Originální pouzdra a jejich napodobeni mívají magnetické uzavírání, kdy se přední strana obalu přichytí díky magnetu k přední straně čtečky. Současně tyto pouzdra umí některé modely čteček automaticky zapnout, jakmile otevřete pouzdro, zapne se i čtečka. Tyto pouzdra nejsou špatná, a když nemají velmi měkkou přední stranu můžu je jen doporučit.
 • Váha je předposledním důležitým faktorem. Najdou se i super obrněná pouzdra, které mají vyztuženou přední stranu a jsou z různých materiálů, ale díky tomu také něco váži, když potom do těchto pouzder čtečku umístíte, máte z toho celek o nemalé hmotnosti a už se vám čtečka v rukou trochu pronese.
 • Cena, to už je na vás kolik jste ochotni investovat do pouzdra. Na českém trhu se najde mnoho prodejců, mnoho pouzder mají jiné označení a výrobce, ale v podstatě jsou stejná (kopie originálních pouzder na Kindle), pouzdra z přírodních materiálů atd..

Jste novým šťastným majitelem čtečky Amazon Kindle?

Čtečky Amazon Kindle jsou jedny z nejlepších čteček, které se u nás prodávají, mají výborné zpracování, kvalitní displeje a jejich software je vyladěn, takže jsou rychlé a nemají nějaké problémy. V rodině jich máme několik.

Bohužel, ale pro mnoho lidí bude malá překážka v rozhraní čtečky Kindle. Ty totiž nemají nativně české rozhraní, což pro někoho kdo neumí ani trochu anglicky bude z počátku malá překážka. Nebojte se toho, protože jakmile jednou čtečku nastavíte a zkusíte pár vychytávek už čtečku budete umět používat. Stejně na ní budete jen otevírat e-knihy, číst, zvětšovat písmo a různé přizpůsobovat. Až budete pátrat po e-knihách vhodných pro čtečky Kindle tak hledejte e-knihy ve formátu MOBI, to je formát, který Kindle nativně podporuje. Zajisté umí i PDF.

Tipy pro čtečky Kindle

 • Send To Kindle – super služba založíte si u Amazonu učet nebo spárujete svoji čtečku s ním, vytvoříte tzv. Kindle Email (neco@kindle.com) a potom cokoliv si emailem (e-knihu, PDF, doc) pošlete na tento e-mail dojde vám to do čtečky. Tu teda musíte mít připojenou k internetu přes WiFi. Je to velmi pohodlný způsob jak si posílat z počítače dokumenty do čtečky. Lze využít i pro zasílání článku z internetu, právě čtete nějaký článek tak jedním kliknutím ho pošlete do své čtečky a ten si můžete pohodlně číst na gauči. Aktualizovaný návod zde nemám, ale zde jej mají aktuální.
 • Jakmile máte aktivní Send To Kindle můžete do svých prohlížečů nainstalovat tlačítka pro zasílání článků do čtečky Kindle. Pro Chrome zde a FireFox zde o tomto rozříšení si můžete přečíst zde.
 • Abyste si do čtečky nemuseli zasílat dokumenty přes email, je i pohodlná utilita přímo od Amazonu. Jde o malý prográmek, který je zdarma. Více informací ve starším článku.
 • Několik užitečných rad neleznete i zde.
 • Máte Kindle Paperwhite 2, tak se vám bude hodit tento článek o procvičování slovíček nebo samotná recenze, která naznačuje co všechno tato čtečka umí.
 • Máte čtečku Kindle 6 (dotykové ovládání bez osvícení), tak se vám bude hodit tato recenze.
 • Máte čtečku Kindle 5 (tlačítka, nedotyková obrazovka a osvícení), tak se vám bude hodit na návod instalce češtiny.

 

Jste novým šťastným majitelem čtečky PocketBook?

Čtečky PocketBook mají výhodu, že nabízí české rozhraní. To vám ulehčí seznamování se čtečkou. Pokud budete hledat e-knihy pro tuto čtečku tak hledejte e-knihy ve formátu EPUB, dále čtečka podporuje Amazoní formát MOBI (je v omezené formě, nezobrazuje obrázky) a PDF.

Tipy pro čtečky PocketBook

 • Stejně tak jako u čteček Kindle doporučuji si aktivovat službu Send To PocketBook, potom budete mít možnost zasílat e-knihy a dokumenty do čtečky pohodlně a jedoduše přes pocketbook email. Návod jak si aktivovat službu je zde.
 • Máte-li aktivní službu Send To PocketBook může se vám hodit zasílání článku do čtečky, návod jsem připravil zde.

Tip na e-knihy

Komentáře 25 komentářů

McJobs Napsal 20:34 / 26. 12. 2014

Som cerstvym majitelom Paperwhite 2, ale to podsvietenie nie je po celej ploche homogenne, ale na spodnej strane je to po tych 4 LED flakate s tmavymi mapami. Mate to tiez tak ? Cital som ze s tym mali problem prve Paperwhity pred 2 rokmi, takze som myslel ze to uz budu mat vychytane…

Irena Napsal 23:35 / 18. 1. 2015

Mám kindle Paperwhite a chci se zeptat jak mám provést když už mám knížku přečtenou a chtěla bych ji předat do skupiny přečtených knih a jestli to vůbec jde , jestli musím tu skupinu vytvořit.

Soňa Napsal 10:53 / 9. 7. 2015

Dobrý den, vypínáte čtečky úplně, nebo dáváte pohotovostní režim?

Iva Napsal 09:22 / 28. 12. 2015

Já tedy dostala novou super čtečku zn. KOBO. Čtečka je výborná. Má jeden z nejkvalitnějších displejů na místním trhu a podporuje všechny formáty a na tom nejvíc záleží :-).
Co mě tedy nemile překvapilo byla nabídka e-knih. Ty zadarmo mě většinou neoslovily. Chtěla jsem si tedy koupit pár knih, které mám v merku já. Bohužel jsem zjistila, že buď knihy v podobách e-knih vůbec nejsou k dispozici nebo jsou tak drahé, že se mi vyplatí koupit klasickou knihu, která je většinou max. o padesátikorunu dražší než tištěná (a někdy v eshopech i levnější!!!) s tím, že když se mi nebude líbit, pak ji dále prodám, což s e-knihou nejde.
V naší městské knihovně mám možnost si půjčit e-knihy zadarmo v rámci svého členského příspěvku. Nicméně toho nemůžu využívat, protože nemám čtečku e-readingu ani čtečku, která podporuje Android či iOS Apple 🙁
Celkově jsem zklamaná hlavně celkovou nabídkou e-knih a jejich cenami.
Kdo zvažuje nákup čtečky a chce číst jen ty top knihy posledních třiceti let, tak její nákup rozhodně nedoporučuji. Pokud se nezmění marketing, tak se zatím nevyplatí 🙁

Petr Vytlačil Napsal 10:25 / 28. 12. 2015

Vše je otázkou priorit, někomu stačí e-knihy i když jsou o 50 Kč levnější a někdo si raději připlatí. Dost často jsou skvělé akce, díky kterým je možné koupit e-knihy pár měsíců staré za pár korun. 120 Kč VS 300 Kč. Nelze globálně něco nedoporučit. Bohužel svět e-knih je u nás dost roztříštěný ekosystémy, takže například jak píšete půjčování knih nelze do jiných modelů než ereading atd.

mira Napsal 09:19 / 7. 1. 2016

Dobrý den manželka dostala čtečku Kindle3 a doposud nedokazala tuto čtečku spustit mohl by někdo poradit jak začít

Petr Vytlačil Napsal 14:22 / 7. 1. 2016

Dobrý den,
v čem má konkrétně problém vaše paní?

Irena Napsal 20:16 / 11. 1. 2016

Dobrý den, několik let mám čtečku Kindle Amazon 4, stále bez problémů používaná, ale včera při čtení se nějak zasekla…nereaguje na žádné tlačítko,nelze vypnout a pořád je v režimu čtení, dokonce při připojení k počítači není nalezena i když kontrolka nabíjení svítí….můžete mi poradit co můžu udělat? děkuji předem za jakoukoli odpověď

Petr Vytlačil Napsal 13:25 / 12. 1. 2016

Zkuste reset pomocí tlačítka pro zapnutí. Podržte jej zmáčknuté více než minutu, čtečka by se měla resetovat.

Irena Napsal 21:54 / 13. 1. 2016

díky moc…..povedlo se ji rozdýchat…

Petr Vytlačil Napsal 10:58 / 14. 1. 2016

To je dobře! Nemáte zač.

zdenda Napsal 21:41 / 17. 2. 2016

Mám prosbu…dostal jsem čtečku,ale při zapnutí(???) vyskočí tabulka TEQUILA – Systém Diags 1.0.6.210 a zkouším vše možné (veškeré testy apod.) tak mi nechce KLASICKY naběhnout.
Nevíte prosím co s tím?

František Eliáš Napsal 08:31 / 15. 12. 2016

Mám čtečku Kindle i Pocketbook. Je pravda, že na Pocketbook si český čtenář zvykne snáze, protože s ním čtečka komunikuje česky a navíc neznám formát knihy, který by tato čtečka nečetla. Čtu většinou v Kindle, je nesrovnatelně lépe hardwarově zvládnutá. Ve čtečkách mám knihy, které mám i v knihovnách v bytě a které potřebuji mít stále při sobě. Knihy jsem si seřadil na počítači podle jmen autorů. Považuji za nemravné, když bych měl znovu platit jakási autorská práva, jejichž hodnota představuje 95% ceny e knihy, a která už jsem jednou platil v papírové podobě knihy. Knihy si dokáži převést sám do digitalizované formy. Internetové připojení na žádné čtečce neužívám. Nemám na to čas. Čtu.

Jura Napsal 00:41 / 26. 12. 2016

Zdravím, pokud někdo dostal čtečku Kindle s reklamami (special offers) a chce se jich zbavit, doporučuji zkusit online support Amazonu. Je samozřejmě potřeba umět anglicky. Před chvílí jsem se v online chatu pracovníka podpory zeptal, co je třeba k tomu, abych se reklam zbavil. Obtěžovalo mne hlavně swipe gesto. Pracovník supportu jako „one time exception“ provedl deaktivaci reklam zdarma a jako důvod uvedl, že jsem „outside of US“. Snad to někomu pomůže ;).

Hana Doležílková Napsal 13:28 / 4. 1. 2017

Dobrý den.Dostala jsem jako dárek čtečku Amazon Kindle Paperwhite (7th Generation). CHci si koupit obal, ale většina má uvedeno:Model Compatibility:for Kindle Paperwhite 1/2/3. Vypadá to, že ta moje by odpovídala poslední číslici 3, ale nejsem si tím jistá. Můžete mi, prosím, poradit. Děkuji.

Karolína Napsal 19:51 / 13. 2. 2017

Chtěla bych se zeptat na to odstranění reklam, zda by mi s tím někdo nemohl pomoci. Sama si na anglické domlouvání netroufám, takže bych byla vděčná za nějaký bližší návod .. děkuji 🙂

Jaroslava Napsal 21:47 / 20. 2. 2017

Dobry den,mam uz ctecku Kindle nejakou dobu. Nejdriv mi tam stahnul kamarad knizky. Problem je v tom, ze bych si rada stahla dalsi knizky, ale nejde mi to. Mam knihy na desktopu pocitace, ale neprochazeji do ctecky. Kdyz pripojim ctecku k pocitaci, tak se mi tam objevi, ze knihy presli, ale ve ctecce nejsou. Umi mi nekdo poradit co s tim?? Ziju v cizine, takze nemam ani moznost jit nekam do obchodu.

Pavla Napsal 13:56 / 19. 9. 2017

Dostala jsem PocketBook Touch Lux3. Jde vymyzat knihy,které jsou ve čtečce od novoty? Žádná není v češtině, jsou mi k ničemu.
Pavla

Petr Vytlačil Napsal 15:21 / 19. 9. 2017

Ctecku pripojte pres USB kabel k pocitaci, nasledne otevrete jako disk a najdete ve slozce knihy ty smazte.

Pavla Napsal 14:59 / 19. 9. 2017

Dostala jsem čtečku PB. Dají se vymazat knihy,které jsou tam od novoty? Žádná není v češtině, jsou pro mě zbytečné.
Pavla

Petr Vytlačil Napsal 15:21 / 19. 9. 2017

Ctecku pripojte pres USB kabel k pocitaci, nasledne otevrete jako disk a najdete ve slozce knihy ty smazte.

Hana Napsal 11:51 / 20. 9. 2017

Dobrý den,
můžete mi poradit jakou čtečku mám zvolit, když neumím anglicky a trochu špatně vidím na čtení?

Katarína F Napsal 17:19 / 21. 9. 2017

Dobrý deň, uvažujem o kúpe čtečky Pocketbook 631 HD – zaujala ma možnosť slovníkov EN-CS pri čítaní anglických kníh? Vie mi niekto prosím poradiť, kde slovník získať a ako ho aktívne využívať? A skúsenosti prosím? Ďakujem za rady a tipy! KF

katarína Napsal 21:41 / 11. 10. 2017

Dobrý den ako previesť knihu v pdf bud do epub, mobi alebo word aby kniha nemala len znaky.dakujem

Miluše M. Napsal 21:53 / 21. 11. 2017

Dobrý den, mám čtečku Pocketbook Touch Lux 3 nějakým způsobem se mi tam dostali reklamy, které mě při čtení obtěžují /ze začátku tam nebyly/ nevím jak je odstranit;anglicky neumím. Poradíte mi? Děkuji

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné