Jupí dostal jsem čtečku e-knih Amazon Kindle nebo PocketBook a co teď?

Dostali jste novou čtečku e-knih? Zde najdete několik rad, které vám ulehčí začátky.

Jestli jste dostali pod stromeček čtečku e-knih Amazon Kindle nebo PocketBook, tak velká gratulace. Jde o zařízení, které vám velmi zpříjemní čtení a mnoho lidí díky čtečce e-knih začalo i více číst. Vzhledem k tomu, že jste, ale ještě nováčci a nevíte co a jak dělat se svojí čtečkou, připravil jsem si pro vás pár tipů, které by mohli být pro vás užitečné.

1. Kde sehnat super e-knihy?

Jsou svátky a volno, tak je mnoho času na to pořádně novou čtečku e-knih otestovat. K tomu účelu by to chtělo nějaké pěkné e-knihy. Máte několik možností, buď si nějakou e-knihu zakoupíte v jednom z online obchodu anebo vyberete z nabídky zdarma dostupných e-knih.

Momentálně probíhají různé akce sleva 50% na e-knihy atd., mohu vám doporučit obchod Ebux.cz, který má rozsáhlou nabídku e-knih a nabízí je, jak pro čtečky Kindle, tak i PocketBook. Momentálně v tomto obchodě probíhají akce, takže si určitě máte z čeho vybírat za rozumné peníze. Také zde na vás čeká nabídka kolem 3 000 e-knih zdarma.

2. Kupte si kvalitní pouzdro – displeje čteček jsou velmi náchylné na poničení

Určitě si kupte na svoji novou čtečku e-knih kvalitní pouzdro. Ano budete muset investovat nějakou tu stovku navíc, ale u čtečky je to velmi důležité příslušenství. Pokud čtečku neplánujete odnášet z domu, tak pouzdro nepotřebujete, ale v opačném případě nad investicí neváhejte. Displeje čteček nejsou chráněny silnou vrstvou skla, jak je tomu u tabletů nebo chytrých mobilů, a proto jsou náchylnější na poničení displeje. Stačí, abyste si dali čtečku bez obalu do kabelky, někde při cestování nevědomky kabelku přitisknete více k tělu a peněženka, která je hned vedle displeje čtečky vám tlakem poničí displej. To pak displej vaší čtečky může dopadnout takto (reklamace u prodejce většinou neprojde a oprava nestojí zrovna málo):

praskly-displej

Doporučuji výběru pouzdra věnovat více času, zaměřte se na tyto nejdůležitější vlastnosti:

 • Tvrdost přední strany, která chrání displej čtečky. Jestliže je přední strana obalu velmi měkká, je to k ničemu a opět při větším tlaku se vám přední strana displeje akorát prohne a může poničit displej čtečky.
 • Provedení uzavírání, mnoho pouzder je moc pěkných, ale nemají nejlépe řešené uzavírání. Pokud hodně cestujete, čtečku budete nosit v kabelce v baťohu atd., tak může nastat situace, že se vám pouzdro otevře nebo díky špatnému uzavírání dostane nějaký předmět mezi přední stranu pouzdra a displej. Proto vybírejte pouzdro, které má dobré provedení uzavírání. Některé pouzdra mívají uzavírání panty, v tomto případě dbejte na to, aby pant byl umístěn nad plastovým tělem čtečky a ne displejem. Opět kdyby byl vyvinut menší tlak pant by mohl poničit displej. Originální pouzdra a jejich napodobeni mívají magnetické uzavírání, kdy se přední strana obalu přichytí díky magnetu k přední straně čtečky. Současně tyto pouzdra umí některé modely čteček automaticky zapnout, jakmile otevřete pouzdro, zapne se i čtečka. Tyto pouzdra nejsou špatná, a když nemají velmi měkkou přední stranu můžu je jen doporučit.
 • Váha je předposledním důležitým faktorem. Najdou se i super obrněná pouzdra, které mají vyztuženou přední stranu a jsou z různých materiálů, ale díky tomu také něco váži, když potom do těchto pouzder čtečku umístíte, máte z toho celek o nemalé hmotnosti a už se vám čtečka v rukou trochu pronese.
 • Cena, to už je na vás kolik jste ochotni investovat do pouzdra. Na českém trhu se najde mnoho prodejců, mnoho pouzder mají jiné označení a výrobce, ale v podstatě jsou stejná (kopie originálních pouzder na Kindle), pouzdra z přírodních materiálů atd..
 • Tip kde koupit pěkné obaly za pár korun najdete v tomto článku Tip na levné obaly / pouzdra na čtečky e-knih Kindle. Nebo zde tip na levné obaly pro čtečky PocketBook: Tip na levné obaly / pouzdra na čtečky e-knih PocketBook.

Jste novým šťastným majitelem čtečky Amazon Kindle?

Čtečky Amazon Kindle jsou jedny z nejlepších čteček, které se u nás prodávají, mají výborné zpracování, kvalitní displeje a jejich software je vyladěn, takže jsou rychlé a nemají nějaké problémy. V rodině jich máme několik.

Bohužel, ale pro mnoho lidí bude malá překážka v rozhraní čtečky Kindle. Ty totiž nemají nativně české rozhraní, což pro někoho kdo neumí ani trochu anglicky bude z počátku malá překážka. Nebojte se toho, protože jakmile jednou čtečku nastavíte a zkusíte pár vychytávek už čtečku budete umět používat. Stejně na ní budete jen otevírat e-knihy, číst, zvětšovat písmo a různé přizpůsobovat. Až budete pátrat po e-knihách vhodných pro čtečky Kindle tak hledejte e-knihy ve formátu MOBI, to je formát, který Kindle nativně podporuje. Zajisté umí i PDF.

Tipy pro čtečky Kindle

 • Send To Kindle – super služba založíte si u Amazonu učet nebo spárujete svoji čtečku s ním, vytvoříte tzv. Kindle Email (neco@kindle.com) a potom cokoliv si emailem (e-knihu, PDF, doc) pošlete na tento e-mail dojde vám to do čtečky. Tu teda musíte mít připojenou k internetu přes WiFi. Je to velmi pohodlný způsob jak si posílat z počítače dokumenty do čtečky. Lze využít i pro zasílání článku z internetu, právě čtete nějaký článek tak jedním kliknutím ho pošlete do své čtečky a ten si můžete pohodlně číst na gauči. Aktualizovaný návod zde nemám, ale zde jej mají aktuální.
 • Jakmile máte aktivní Send To Kindle můžete do svých prohlížečů nainstalovat tlačítka pro zasílání článků do čtečky Kindle. Pro Chrome zde a FireFox zde o tomto rozříšení si můžete přečíst zde.
 • Abyste si do čtečky nemuseli zasílat dokumenty přes email, je i pohodlná utilita přímo od Amazonu. Jde o malý prográmek, který je zdarma. Více informací ve starším článku.
 • Několik užitečných rad neleznete i zde.
 • Máte Kindle Paperwhite 2,3, tak se vám bude hodit tento článek o procvičování slovíček nebo samotná recenze, která naznačuje co všechno tato čtečka umí.
 • Máte čtečku e-knih Amazon All New Kindle / Kindle 8? Bude se vám hodit tato recenze.
 • Máte čtečku e-knih Kindle Paperwhite – může se hodit její recenze zde.

 

Jste novým šťastným majitelem čtečky PocketBook?

Čtečky PocketBook mají výhodu, že nabízí české rozhraní. To vám ulehčí seznamování se čtečkou. Pokud budete hledat e-knihy pro tuto čtečku tak hledejte e-knihy ve formátu EPUB, dále čtečka podporuje Amazoní formát MOBI (je v omezené formě, nezobrazuje obrázky) a PDF.

Tipy pro čtečky PocketBook

 • Stejně tak jako u čteček Kindle doporučuji si aktivovat službu Send To PocketBook, potom budete mít možnost zasílat e-knihy a dokumenty do čtečky pohodlně a jedoduše přes pocketbook email. Návod jak si aktivovat službu je zde.
 • Máte-li aktivní službu Send To PocketBook může se vám hodit zasílání článku do čtečky, návod jsem připravil zde.

Tip na e-knihy

Komentáře 30 komentářů

McJobs Napsal 20:34 / 26. 12. 2014

Som cerstvym majitelom Paperwhite 2, ale to podsvietenie nie je po celej ploche homogenne, ale na spodnej strane je to po tych 4 LED flakate s tmavymi mapami. Mate to tiez tak ? Cital som ze s tym mali problem prve Paperwhity pred 2 rokmi, takze som myslel ze to uz budu mat vychytane…

Irena Napsal 23:35 / 18. 1. 2015

Mám kindle Paperwhite a chci se zeptat jak mám provést když už mám knížku přečtenou a chtěla bych ji předat do skupiny přečtených knih a jestli to vůbec jde , jestli musím tu skupinu vytvořit.

Soňa Napsal 10:53 / 9. 7. 2015

Dobrý den, vypínáte čtečky úplně, nebo dáváte pohotovostní režim?

Iva Napsal 09:22 / 28. 12. 2015

Já tedy dostala novou super čtečku zn. KOBO. Čtečka je výborná. Má jeden z nejkvalitnějších displejů na místním trhu a podporuje všechny formáty a na tom nejvíc záleží :-).
Co mě tedy nemile překvapilo byla nabídka e-knih. Ty zadarmo mě většinou neoslovily. Chtěla jsem si tedy koupit pár knih, které mám v merku já. Bohužel jsem zjistila, že buď knihy v podobách e-knih vůbec nejsou k dispozici nebo jsou tak drahé, že se mi vyplatí koupit klasickou knihu, která je většinou max. o padesátikorunu dražší než tištěná (a někdy v eshopech i levnější!!!) s tím, že když se mi nebude líbit, pak ji dále prodám, což s e-knihou nejde.
V naší městské knihovně mám možnost si půjčit e-knihy zadarmo v rámci svého členského příspěvku. Nicméně toho nemůžu využívat, protože nemám čtečku e-readingu ani čtečku, která podporuje Android či iOS Apple 🙁
Celkově jsem zklamaná hlavně celkovou nabídkou e-knih a jejich cenami.
Kdo zvažuje nákup čtečky a chce číst jen ty top knihy posledních třiceti let, tak její nákup rozhodně nedoporučuji. Pokud se nezmění marketing, tak se zatím nevyplatí 🙁

Petr Vytlačil Napsal 10:25 / 28. 12. 2015

Vše je otázkou priorit, někomu stačí e-knihy i když jsou o 50 Kč levnější a někdo si raději připlatí. Dost často jsou skvělé akce, díky kterým je možné koupit e-knihy pár měsíců staré za pár korun. 120 Kč VS 300 Kč. Nelze globálně něco nedoporučit. Bohužel svět e-knih je u nás dost roztříštěný ekosystémy, takže například jak píšete půjčování knih nelze do jiných modelů než ereading atd.

mira Napsal 09:19 / 7. 1. 2016

Dobrý den manželka dostala čtečku Kindle3 a doposud nedokazala tuto čtečku spustit mohl by někdo poradit jak začít

Petr Vytlačil Napsal 14:22 / 7. 1. 2016

Dobrý den,
v čem má konkrétně problém vaše paní?

Irena Napsal 20:16 / 11. 1. 2016

Dobrý den, několik let mám čtečku Kindle Amazon 4, stále bez problémů používaná, ale včera při čtení se nějak zasekla…nereaguje na žádné tlačítko,nelze vypnout a pořád je v režimu čtení, dokonce při připojení k počítači není nalezena i když kontrolka nabíjení svítí….můžete mi poradit co můžu udělat? děkuji předem za jakoukoli odpověď

Petr Vytlačil Napsal 13:25 / 12. 1. 2016

Zkuste reset pomocí tlačítka pro zapnutí. Podržte jej zmáčknuté více než minutu, čtečka by se měla resetovat.

Irena Napsal 21:54 / 13. 1. 2016

díky moc…..povedlo se ji rozdýchat…

Petr Vytlačil Napsal 10:58 / 14. 1. 2016

To je dobře! Nemáte zač.

zdenda Napsal 21:41 / 17. 2. 2016

Mám prosbu…dostal jsem čtečku,ale při zapnutí(???) vyskočí tabulka TEQUILA – Systém Diags 1.0.6.210 a zkouším vše možné (veškeré testy apod.) tak mi nechce KLASICKY naběhnout.
Nevíte prosím co s tím?

František Eliáš Napsal 08:31 / 15. 12. 2016

Mám čtečku Kindle i Pocketbook. Je pravda, že na Pocketbook si český čtenář zvykne snáze, protože s ním čtečka komunikuje česky a navíc neznám formát knihy, který by tato čtečka nečetla. Čtu většinou v Kindle, je nesrovnatelně lépe hardwarově zvládnutá. Ve čtečkách mám knihy, které mám i v knihovnách v bytě a které potřebuji mít stále při sobě. Knihy jsem si seřadil na počítači podle jmen autorů. Považuji za nemravné, když bych měl znovu platit jakási autorská práva, jejichž hodnota představuje 95% ceny e knihy, a která už jsem jednou platil v papírové podobě knihy. Knihy si dokáži převést sám do digitalizované formy. Internetové připojení na žádné čtečce neužívám. Nemám na to čas. Čtu.

Jura Napsal 00:41 / 26. 12. 2016

Zdravím, pokud někdo dostal čtečku Kindle s reklamami (special offers) a chce se jich zbavit, doporučuji zkusit online support Amazonu. Je samozřejmě potřeba umět anglicky. Před chvílí jsem se v online chatu pracovníka podpory zeptal, co je třeba k tomu, abych se reklam zbavil. Obtěžovalo mne hlavně swipe gesto. Pracovník supportu jako „one time exception“ provedl deaktivaci reklam zdarma a jako důvod uvedl, že jsem „outside of US“. Snad to někomu pomůže ;).

Hana Doležílková Napsal 13:28 / 4. 1. 2017

Dobrý den.Dostala jsem jako dárek čtečku Amazon Kindle Paperwhite (7th Generation). CHci si koupit obal, ale většina má uvedeno:Model Compatibility:for Kindle Paperwhite 1/2/3. Vypadá to, že ta moje by odpovídala poslední číslici 3, ale nejsem si tím jistá. Můžete mi, prosím, poradit. Děkuji.

Karolína Napsal 19:51 / 13. 2. 2017

Chtěla bych se zeptat na to odstranění reklam, zda by mi s tím někdo nemohl pomoci. Sama si na anglické domlouvání netroufám, takže bych byla vděčná za nějaký bližší návod .. děkuji 🙂

Jaroslava Napsal 21:47 / 20. 2. 2017

Dobry den,mam uz ctecku Kindle nejakou dobu. Nejdriv mi tam stahnul kamarad knizky. Problem je v tom, ze bych si rada stahla dalsi knizky, ale nejde mi to. Mam knihy na desktopu pocitace, ale neprochazeji do ctecky. Kdyz pripojim ctecku k pocitaci, tak se mi tam objevi, ze knihy presli, ale ve ctecce nejsou. Umi mi nekdo poradit co s tim?? Ziju v cizine, takze nemam ani moznost jit nekam do obchodu.

Pavla Napsal 13:56 / 19. 9. 2017

Dostala jsem PocketBook Touch Lux3. Jde vymyzat knihy,které jsou ve čtečce od novoty? Žádná není v češtině, jsou mi k ničemu.
Pavla

Petr Vytlačil Napsal 15:21 / 19. 9. 2017

Ctecku pripojte pres USB kabel k pocitaci, nasledne otevrete jako disk a najdete ve slozce knihy ty smazte.

Pavla Napsal 14:59 / 19. 9. 2017

Dostala jsem čtečku PB. Dají se vymazat knihy,které jsou tam od novoty? Žádná není v češtině, jsou pro mě zbytečné.
Pavla

Petr Vytlačil Napsal 15:21 / 19. 9. 2017

Ctecku pripojte pres USB kabel k pocitaci, nasledne otevrete jako disk a najdete ve slozce knihy ty smazte.

Hana Napsal 11:51 / 20. 9. 2017

Dobrý den,
můžete mi poradit jakou čtečku mám zvolit, když neumím anglicky a trochu špatně vidím na čtení?

Katarína F Napsal 17:19 / 21. 9. 2017

Dobrý deň, uvažujem o kúpe čtečky Pocketbook 631 HD – zaujala ma možnosť slovníkov EN-CS pri čítaní anglických kníh? Vie mi niekto prosím poradiť, kde slovník získať a ako ho aktívne využívať? A skúsenosti prosím? Ďakujem za rady a tipy! KF

katarína Napsal 21:41 / 11. 10. 2017

Dobrý den ako previesť knihu v pdf bud do epub, mobi alebo word aby kniha nemala len znaky.dakujem

Miluše M. Napsal 21:53 / 21. 11. 2017

Dobrý den, mám čtečku Pocketbook Touch Lux 3 nějakým způsobem se mi tam dostali reklamy, které mě při čtení obtěžují /ze začátku tam nebyly/ nevím jak je odstranit;anglicky neumím. Poradíte mi? Děkuji

Martin Gardavsky Napsal 17:09 / 27. 12. 2017

Dobrý den, prosím vás o radu. Dostal jsem Kindle Amazon koupenou teď před Vánocemi v Německu a nedokážu v ní najít staženou knihu.Kdyz ji připojím kabelem k počítači,tak tam ta kniha je.Mam normálně zkažené Vánoce.😥 Pět let používám eReading.cz, ale tohle je něco jiného.
Moc děkuji za radu

Petr Vytlačil Napsal 21:40 / 27. 12. 2017

Ale no tak, chybu hledejte jinde nez v Kindle .-) 1. v jakém formátu e-knihu do čtežky nahráváte? Kindle umí jen awz a mobi. Hledejte problém zde.

pz Napsal 21:49 / 8. 1. 2018

Tak uz doma mame KPW3. Proc je pri otevreni pribalenych slovniku nahore zobrazena lista browseru? Je to proto, ze slovniky nejsou v nativnim formatu ale v html?

Pomerne jsem zklamany z interniho web browseru. Ten je prakticky pouzitelny jenom pro stranky rucne pro nej upravene. Nadale vyhlizim jako idealni zarizeni Android tablet s nasvicenym e-ink diplayem..

JB neprichazi v uvahu, ctecka dorazila s fw 5.8.10.0.1..

Nataša Napsal 10:28 / 12. 1. 2018

Zdravím. Mám čítačku Pocketbook 840 InkPad, ale podarilo sa mi prasknúť display – je rozmazaný a nečitateľný. Keď ju zapnem, alebo vypnem, tak sa na niektorých častiach zmení. Rada by som sa opýtala, kde by som si ho mohla dať opraviť, resp. je možné vymeniť display a pod.? A či sa to vôbec oplatí.

Ilona Napsal 19:43 / 15. 6. 2018

Dobrý den, obracím se na Vás s následující prosbou. Mám zakoupené 2 čtečky elektr.knih: Amazon Kindle 3 (z roku 2012) a Amazon Kindle Paperwhite 3 – tu jsem zakoupila letos hlavně kvůli podsvícenému displeji. Stará funguje bez jediného problému za celou dobu provozu. Nová fungovala až do předchozího týdne též bez problémů. Tento týden začala zlobit a nevím, co s tím. Knihy nahrávané přes Send to Kindle jdou nahrát dále bez problémů. Nakupuji však knihy i přes e-reading, kde je možné je rovnou ukládat na disk (tím pádem i do čtečky a je ro rychlejší). Dokud mám čtečku připojenou do počítače, tak vidím, že kniha je uložená ve čtečce (zkoušela jsem otevřít v „calibre“ – a opravdu tam je. Pokud čtečku vysunu z počítače, ve čtečce ji nemohu vyvolat – prostě tam není. Rovnou uvádím, že kniha je ve správném formátu mobi. Stejné je to i s knihami, které mám uložené na pevném disku a do čtečky je přesunu. Jak jsem uvedla, minulý týden vše fungovalo úplně bez problémů. Nevím, zda není vada ve čtečce – pak bych ji musela reklamovat – nebo je problém někde jinde, ale nejsem žádný odborník, takže nevím, kde hledat. Budu ráda za jakoukoliv odpověď a radu.
Díky Ilona

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné