Jak si odůvodnit koupi čtečky eknih

koupe-ctecky-eknih-02Nedávno jsem testoval delší dobu luxusní čtečku eknih Amazon Kindle Voyage, která je o něco dražší než ostatní čtečky eknih. Její pořizovací cena není zrovna nízká (5 300 Kč), říkal jsem si to už je moc na čtečku, i když jde o špičku mezi čtečkami eknih. Pak jsem, ale použil svůj jednoduchý vzorec pro racionalizaci nákupů. Spočívá v tom, že investici do nákupu rozpočítám na min. dobu, po kterou mi daná věc bude sloužit, v tomto případě tedy 24 měsíců.

U pořizovací ceny 5 300 Kč za Amazon Kindle Voyage mi vyšel měsíční náklad kolem 220 Kč, z mého pohledu je to směšná investice, když zohledním to, co mi čtečka nabízí:

  • Pohodlné čtení eknih (super kvalitní displej s osvícením displejem)
  • Zařízení, které vydrží dlouhou dobu na jedno nabití.
  • Lehké a přenosné zařízení (stovky knih ve čtečcce).
  • Možnost si pohodlně zasílat články, noviny do čtečky a potom je číst na gauči u kafíčka.
  • Studium cizích jazyků (výkladový slovník, překladový slovník).
  • Tisíce cizojazyčných knih zdarma, i českých eknih zdarma.
  • Úspora při nákupu knih (e-knihy jsou o x % levnější než papírové >> Kdy se vám vrátí investice do čtečky elektronických knih? Má koupě smysl?)
  • Stále probíhají různé akce, výprodeje, předprodeje e-knih.

220 Kč stojí skoro jeden lístek do kina, 4x presso nebo 2x polední menu. A to nemluvím ani o ostatních čtečkách e-knih, které jsou levnější a jsou také skvělé. Kindle Paperwhite 2 vyjde na 118 Kč měsíčně, Kindle 6 (Kindle 7th) na 73 Kč měsíčně. Zajisté máme zde i jiné čtečky PocketBook atd.

Čtečka Cena [EUR] Cena
Poštovné Celkem měsíční investice
(pořizovací cena / 24 měsíců)
Kindle 6, Kindle 7th Kindle 7th (Kindle 6)

Koupit

59 1 620 Kč 120 Kč 1 740 Kč 73 Kč recenze
Kindle Paperwhite 2 Kindle Paperwhite 2

Koupit

99 2 720 Kč 120 Kč 2 840 Kč 118 Kč recenze
Kindle Voyage

Kindle Voyage

Koupit

189 5 190 Kč 120 Kč 5 310 Kč 221 Kč recenze

Ceny při nákupu přímo v obchodě Amazon.de.

Tip na e-knihy

Komentáře (3)

Angrandir Napsal 18:51 / 23. 3. 2015

Tohle se dá dobře použít jenom když si člověk kupuje první čtečku – s každou další se hledají argumenty (pro pořízení druhé, třetí, čtvrté, páté…) čím dál obtížněji, zvlášť když už má někdo doma nějakou podobnou a jediným skutečným důvodem je to, že je dotyčný prostě geek. 🙂 Ale určitě je zajímavé o tom přemýšlet takhle, je to o prioritách, podobně pro sebe posuzuju ceny e-knih nebo audioknih, tj. na kolik vyjde „hodina kulturního zážitku“ ve srovnání s hospodou nebo kinem.

Petr Vytlačil Napsal 19:26 / 23. 3. 2015

To je pravda, při výměně modelu za novější to bolí více než při koupi naprosto nového modelu. Ale starší čtečka může udělat někomu radost v rodině.

pz Napsal 23:11 / 31. 3. 2015

Moznost si pohodlne zasilat clanky, dalsi zbytecny mezikrok, to neni moc pohodlne. Logicky krok, ktery musi nasledovat je plnohodnotny web browser. Porad cekam, kdy se objevi nasviceny eink tablet v hliniku, uSD karty..

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné